Γενικά 9 μήνες κάπου!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Νοσοκομειακα καλυπτεσαι μονο σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης...δεν ξερω,ομως για ποσο χρονικο διαστημα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.083
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Πουέρτο Ρίκο έχω ένα ξάδελφο.
Ασία θα είναι ωραία και οικονομικά, ίσως να μπορώ να μένω και σε ξενοδοχείο.
Που θα μάθω για πόσο διάστημα διαρκεί η βίζα για το κάθε μέρος;
Σε πολλές χώρες αυτό που κάνουν οι expats είναι να περνάνε τα σύνορα για κάποια γετιονική χώρα όποτε λήγει η βίζα τους. Π.χ αυτοί που μένουν Ταϊλάνδη (άπειροι...) περνάνε τα σύνορα για Λάος κάθε 6 μήνες για λίγες ώρες και τελείωσε το θέμα. Από πλευράς κόστους εγώ θα έμενα σε καμιά Ινδία, μπορείτε να μένετε σε ένα πολύ όμορφο εξοχικό στην Κεράλα, να ασχοληθείτε με την κηπουρική, να κάνετε γιόγκα, ψάρεμα, ινδουισμό, fitness για ένα εξάμηνο να φτιάξετε κορμάρα, να λύνετε sudoku, να έχετε γρήγορο ίντερνετ , να τρώτε θεϊκά και το κόστος είναι ποταπό και η Κεράλα πεντακάθαρη σε σχέση με την υπόλοιπη Ινδία, ενώ θα συνεννοείστε στα Αγγλικά.

Λιγότερα εξωτικά και λιγότερο ζεστα, Σλοβακία είναι φτηνούτσικη η ζωή, όπως και Λιθουανία (με ενοίκια επιπέδου Ινδίας και πραγματικά καλά εστιατόρια αναάλογα την πόλη που θα μείνεις), ενώ η επαρχία Ισπανίας (Εξτρεμαδούρα, Γαλικία, Μάντσα) επίσης έχει πανέμορφα χωριά με ενοίκια αστεία και πολύ καλό βιοτικό επίπεδο, ευκαιρία να μάθετε και τη γλώσσα. Για πιο μακριά, φτηνά, εξωτικά και με τρομερό ενδιαφέρον είναι το Περού, αλλά τα αεροπορικά είναι μια μικρή περιουσία, η επαρχία της Δ. Δημοκρατίας προσελκεί πολλούς ξένους, ομοίως ο Παναμάς (με αγροκτήματα σε πολύ όμορφα τοπία) και φυσικά υπάρχει και η ΝΑ Ασία.

Επαρχία Μεξικού, Νεπάλ, Μαρόκο, Ινδονησία... άπειρες επιλογές έχετε, ιδανικά θα έπρεπε πρώτα να σκεφτείς ακριβώς τι ψάχνετε και εμτά να ξεσκαρτάρεις αλλιώς δε θα τελειώσετε ποτέ.
 

kougis

Member
Μηνύματα
330
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε πολλές χώρες αυτό που κάνουν οι expats είναι να περνάνε τα σύνορα για κάποια γετιονική χώρα όποτε λήγει η βίζα τους. Π.χ αυτοί που μένουν Ταϊλάνδη (άπειροι...) περνάνε τα σύνορα για Λάος κάθε 6 μήνες για λίγες ώρες και τελείωσε το θέμα.
Μου το εξηγείς λίγο αυτό;
Οταν λες λήγει η βίζα εννοείς ότι δεν μπορείς να ξαναμπεις ή ότι κάνει reset ο χρόνος που διαρκεί η βίζα και αρχίζει να μετράει απο την αρχή;
Οπου κι αν πάω έχω σκοπό να ταξιδέψει στις γειτονικές χώρες. Θα έχω πρόβλημα σε αυτό με τη βίζα; Πρέπει να κάνω κάτι για αυτό;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
471
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
καπου ανεφερες οτι αν προκυψει θα δουλεψεις..εννοεις μαυρα φανταζομαι γιατι κανονικα δεν δικαιουσαι..ειναι λογος απολυσης απο την υπηρεσια σου, πρεπει να ζητησεις ειδικη αδεια αλλα δεν θα εγκριθει πιστευω γιατι θα ειναι αντιφαση με το λογο της ανευ αποδοχων που πηρες.. να μεγαλωσεις το πιτσιρικι δηλαδη.
 

kougis

Member
Μηνύματα
330
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν πάω σε φτηνή χώρα ή έστω ίδια όπως η Ελλάδα δεν υπάρχει λόγος εργασίας.
Αν δουλέψω στην Ινδία π.χ. θα το μάθει η υπηρεσία μου στην Ελλάδα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.675
Likes
43.932
Δεν θα εχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν εργαστεί η σύζυγος αντί για σένα. Πάντως, respect για την ιδέα να αξιοποιήσετε έτσι ένα τοσο μεγάλο διάστημα άδειας. Οπότε σε συμφερει να πας σε μια βορειοευρωπαική χώρα και να κάνεις κονέ σε περίπτωση που αποφασίσεις να μείνεις μόνιμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.083
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οταν λες λήγει η βίζα εννοείς ότι δεν μπορείς να ξαναμπεις ή ότι κάνει reset ο χρόνος που διαρκεί η βίζα και αρχίζει να μετράει απο την αρχή;
To δεύτερο. Παράδειγμα, ας πούμε ότι η Ινδία σου δίνει 90 μέρες. Στις 89 μπάινεις στο Νεπάλ και την επόμενη φορά που θα ξαναμπείς στην Ινδία, έχεις άλλες 90 μέρες, φρέσκιες. Φυσικά σε κάθε χώρα πρέπει να εξετάζεις πώς βγάζεις τη βίζα για τη νέα σου είσοδο (αν πρέπει να πας σε πρεσβεία, αν αυτομάτως στη δίνουν στα σύνοα κλπ). Κοινώς, αν σκοπεύετε έτσι κι αλλιώς να δείτε και γειτονικές χώρες, υπέρ σας είναι, από τη σκοπιά της ανανέωσης βίζας.

Εννοείται ότι θα πρέπει να ψάξετε για long term rentals αν αποφασίσετε να μείνετε σε ένα μέρος.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
471
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κ στου βοδιου το κερατο να πας να χωθεις για να δουλεψεις θα σε βρει ο σαμαρας!κρα κανουν να ...διαθεσουν κοσμο ;) χιχιχιχ
γνωμη μου ειναι οτι το ιδεωδες μερος ειναι η βαλτικη..καμια λιθουανια κ τα εχεις ολα κοντα..
με μικρο παιδι δεν θα εφευγα εκτος ευρωπης παρα μονο καναδα κ αυστραλια
 

kougis

Member
Μηνύματα
330
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
To δεύτερο. Παράδειγμα, ας πούμε ότι η Ινδία σου δίνει 90 μέρες. Στις 89 μπάινεις στο Νεπάλ και την επόμενη φορά που θα ξαναμπείς στην Ινδία, έχεις άλλες 90 μέρες, φρέσκιες. Φυσικά σε κάθε χώρα πρέπει να εξετάζεις πώς βγάζεις τη βίζα για τη νέα σου είσοδο (αν πρέπει να πας σε πρεσβεία, αν αυτομάτως στη δίνουν στα σύνοα κλπ). Κοινώς, αν σκοπεύετε έτσι κι αλλιώς να δείτε και γειτονικές χώρες, υπέρ σας είναι, από τη σκοπιά της ανανέωσης βίζας.

Εννοείται ότι θα πρέπει να ψάξετε για long term rentals αν αποφασίσετε να μείνετε σε ένα μέρος.
Αυτό μπορώ να το κάνω και στο Πουέρτο Ρίκο που ισχύει ότι και στην Αμερική;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.083
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμμ, τους κόβω πιο αυστηρούς εκεί, αλλά δεν το ξέρω. Ξέρει όμως σίγουρα ο χρήστης divatirio.com
 

kougis

Member
Μηνύματα
330
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι πρέπει να σκεφτώ για να αποφασίσω που θα ήταν καλύτερο να πάω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.083
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι σου αρέσει σε ένα τόπο, πού θα νιώθατε πιο άνετα, πού είναι καλύτερα για το παιδί, τι θα θέλατε να κάνετε εκεί, τι προϋπολογισμό έχετε, το κλίμα τη συγκεκριμένη εποχή (δεν είναι και η καλύτερη ιδέα οι μουσώνες ας πούμε) κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.641
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom