Γαλλία Ιταλία 3ημερο οδικως Ιταλια-Γαλλια

anetrip

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Γεια σας. Αν και εχω διαβασει μερικα πραγματα για τον προορισμο μου θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς τον προγραμματισμο του συντομου ταξιδιου μου.

Αφιξη Μιλανο-Μπεργκαμο Πεμπτη 22.15 (Ryanair)
Αναχωρηση Μιλανο-Μαλπενσα Δευτερα 11.30 (Easyjet)

Οπως καταλαβαινετε ειναι λιγες οι ημερες.
Μετα απο διαβασμα σχετικων θεματων καταληγω αρχικα οτι θελω να επισκεφτω τις παρακατω πολεις και χωρια.

1)Γενοβα
2)Μονακο
3)Νικαια
4)Καννες
5)Γκρας
6)Σεν Τροπε
7)St. Paul de Vence
8)Eze

Φαινονται πολλα αλλα οι αποστασεις ειναι μικρες μεταξυ τους.

Τη Γενοβα την σκεφτομαι ως ενδιαμεσο σταθμο την 1η νυχτα γιατι φτανοντας 22.30 θεωρω καλυτερο να οδηγησω την μιση αποσταση (κανα 2ωρο) μεχρι Γενοβα και οχι 4ωρο ως τη Νικαια.
Ξυπναμε λοιπον Παρασκευη πρωι Γενοβα, βολτα μεχρι το μεσημερι και αναχωρηση για Νικαια οπου και θα ειναι η βαση για τις κοντινες εξορμησεις.
Παρασκευη απογευμα Νικαια.
Σαββατο πρωι Σεν Τροπε (110 χλμ) και επιστροφη το απογευμα με σταση στην Γκρας.Διανυκτερευση Νικαια
Κυριακη πρωι St.Paul και Eze,Κυριακη απογευμα Μονακο.
Αναχωρηση ξημερωματα Δευτερας για Μαλπενσα ωστε να ειμαι εκει μεχρι τις 09.30 ή διανυκτερευση Γενοβα ωστε το πρωινο ταξιδι να ειναι πιο συντομο και να μην αγχωθω. (εχω λιγο αγχος στις οδικες μηπως γινει κατι στο δρομο και αργησω)

Αυτες ειναι οι πρωτες μου σκεψεις.
Δεκτες οποιες προσθαφαιρεσεις και αλλαγες καθως και προτασεις

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Καλως σας βρηκα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.273
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πιστεύω ότι είναι μια χαρά το πρόγραμμα για μια πρώτη γεύση της πανέμορφης αυτής περιοχής. Μια πρόταση για λίγο πιο χαλαρή αλλά περισσότερο απολαυστική κατάσταση είναι να παραλείψετε το Σεν Τροπέ. Σάββατο πρωί να σουλατσάρετε στην Γκρας και απόγευμα-βράδυ στην μαγευτική Εζ. Κυριακή όλο το πρωί στο st Paul. Eίναι κρίμα να "ξεπετάξετε" τα πανέμορφα αυτά χωριουδάκια και να μη ζήσετε έστω για ένα απόγευμα-βράδυ τη μεσαιωνική τους μαγεία. Για περισσότερες πληροφορίες, αν θες μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22272-road-trip-%EC%E9%EB%DC%ED%EF-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html
 

anetrip

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Το Σεν Τροπε το χω βαλει στοχο απο μικρος που εβλεπα λουι ντε φινες!!!

Εχεις δικιο,ειναι λιγες μερες.

Πιο πολυ προβληματιζομαι με την διανυκτερευση της 1ης μερας και της τελευταιας. Δεν μπορω να καταληξω ειδικα για την τελευταια μερα.Να μεινω στην περιοχη? Να παω Γενοβα? Να πλησιασω ακομη περισσοτερο προς Μαλπενσα?

Το Μπεργκαμο λεει τιποτα? (για την πρωτη μερα αν μεινω εκει και να ξεκινησω το ταξιδι το πρωι της Παρασκευης)
 

anetrip

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
oso διαβαζω τοσο μπερδευομαι!

Αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες για 3ημερο Μπεργκαμο-Βερονα-Βενετια ή Κομο-Λιμνες.

Λιγοτερα χιλιομετρα περισσοτερη ξεκουραση-χαλαρωση.

Βασικα σε ολα θελω να παω και ευελπιστω να το καταφερω,υγεια μονο να χουμε ολα τα αλλα γινονται.Το θεμα ειναι με τι να ξεκινησω....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
oso διαβαζω τοσο μπερδευομαι!

Αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες για 3ημερο Μπεργκαμο-Βερονα-Βενετια ή Κομο-Λιμνες.

Λιγοτερα χιλιομετρα περισσοτερη ξεκουραση-χαλαρωση.

Βασικα σε ολα θελω να παω και ευελπιστω να το καταφερω,υγεια μονο να χουμε ολα τα αλλα γινονται.Το θεμα ειναι με τι να ξεκινησω....
Αυτά είναι άλλα ταξίδια. Μην τα μπλέξεις. Άλλα μέρη, άλλες εικόνες, άλλα...
Για το πρώτο βράδυ, έτσι κι αλλιώς όπου και να μείνεις δε θα δεις τίποτα από κει, πάρτο απόφαση. Οπότε μείνε σε ένα φτηνό κατάλυμα κοντά στην Εθνική οδό. Η περιοχή της Γένοβας είναι καλή ιδέα και για το πήγαινε και για την επιστροφή (εφόσον είσαι διατεθειμένος να ξεκινήσεις 06:00 ή νωρίτερα - αλλιώς μείνε στο Malpensa στην επιστροφή).

Θα σου έλεγα να περιμένεις μεγάλη κίνηση στους δρόμους της Γαλλίας, ιδιαίτερα από/προς το Saint Tropez, αλλά την εποχή που πας, εντελώς εκτός σεζόν, πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.411
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom