2024 ! Που θα πάμε ? ε ? που ?

8avos

Member
Μηνύματα
691
Likes
6.874
Θα οδηγεις Ισλανδια βεσπα; Οι ριπες του αερα ήταν τετοιες που αρκετες φορες με δυσκολια κρατουσαμε το τιμονι του dacia duster που ειχαμε νοικιασει. Απλα ξανασκεψου το θα πω...
Τεσσερα χρονια το σκεφτομουνα.Δε επαιρνε αλλο αναβολη,εξ αλλου πια οτι σκεφτει κανεις,ολο και καποιος αλλος θα το χει κανει πιο πριν.Του λογου το αληθες:

 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Τεσσερα χρονια το σκεφτομουνα.Δε επαιρνε αλλο αναβολη,εξ αλλου πια οτι σκεφτει κανεις,ολο και καποιος αλλος θα το χει κανει πιο πριν.Του λογου το αληθες:

Με πολύ δυνατή προφορά από το Βένετο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
4.053
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Τεσσερα χρονια το σκεφτομουνα.Δε επαιρνε αλλο αναβολη,εξ αλλου πια οτι σκεφτει κανεις,ολο και καποιος αλλος θα το χει κανει πιο πριν.Του λογου το αληθες:

Δε λεει κατι αυτο. Θελει πολυ προσοχη και να εισαστε επισης και λιγο τυχεροι με τον καιρο. Βοήθειά σας πραγματικα...
 

8avos

Member
Μηνύματα
691
Likes
6.874
Δε λεει κατι αυτο. Θελει πολυ προσοχη και να εισαστε επισης και λιγο τυχεροι με τον καιρο. Βοήθειά σας πραγματικα...
Δεν θα συνταξιδεψω με καποιον!Solo θα ειναι !
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.370
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αξιζει? Με τα ακτοπλοικα στα υψη, τα διοδια, το κοστος των καυσιμων ολο και λιγοτεροι κανουν παρομοια επιλογη. Ιδιως μαιο με φθηνες πτησεις και ενοικιαζομενα ΙΧ.
Όταν έχεις μωρό 2+ ετών, το κόστος μιας low cost πτήσης εκτοξεύεται ακόμα κ αν τη βρεις σε τιμή πχ 60-70€ return. Θέλεις τουλάχιστον μία 20kg βαλίτσα + χειραποσκευή + οπωσδήποτε ν πληρώσεις θέση + ότι πληρώνει κ το μωρό κανονικό εισιτήριο + να νοικιάσεις εκεί αυτοκίνητο με καρεκλακι + ότι από Θεσσαλονίκη δεν έχει για Σικελία που θέλουμε να πάμε, το πιο νότιο είναι Νάπολη ( που είναι σχεδόν ίδια απόσταση από Μπρίντιζι).
Με το δικό μας αυτοκίνητο θα κουβαλήσουμε ότι θέλουμε (πολύ σημαντικό όταν ταξιδεύεις με το μωρό) , είναι μεγάλο κ άνετο κ όχι κάποιο economy πχ που θα νοικιάζαμε κ το καράβι για βραδυνα δρομολόγια με καμπίνα για να κοιμηθούμε κ να κερδίσουμε μέρες κ στο πήγαινε κ στο ελα κόστισε 390€ (με έκπτωση 20% black Friday). Οπότε οικονομικά σίγουρα συμφέρει (καθώς ενοικιαζόμενο για 10 μέρες που θα πάμε θα έβγαινε από Νάπολη στα 270€ ένα economy class)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.457
Likes
9.419
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν έχεις μωρό 2+ ετών, το κόστος μιας low cost πτήσης εκτοξεύεται ακόμα κ αν τη βρεις σε τιμή πχ 60-70€ return. Θέλεις τουλάχιστον μία 20kg βαλίτσα + χειραποσκευή + οπωσδήποτε ν πληρώσεις θέση + ότι πληρώνει κ το μωρό κανονικό εισιτήριο + να νοικιάσεις εκεί αυτοκίνητο με καρεκλακι + ότι από Θεσσαλονίκη δεν έχει για Σικελία που θέλουμε να πάμε, το πιο νότιο είναι Νάπολη ( που είναι σχεδόν ίδια απόσταση από Μπρίντιζι).
Με το δικό μας αυτοκίνητο θα κουβαλήσουμε ότι θέλουμε (πολύ σημαντικό όταν ταξιδεύεις με το μωρό) , είναι μεγάλο κ άνετο κ όχι κάποιο economy πχ που θα νοικιάζαμε κ το καράβι για βραδυνα δρομολόγια με καμπίνα για να κοιμηθούμε κ να κερδίσουμε μέρες κ στο πήγαινε κ στο ελα κόστισε 390€ (με έκπτωση 20% black Friday). Οπότε οικονομικά σίγουρα συμφέρει (καθώς ενοικιαζόμενο για 10 μέρες που θα πάμε θα έβγαινε από Νάπολη στα 270€ ένα economy class)
Εχει σημασια βεβαια απο που ξεκινα κανεις. Παντως δεν εχει μονο low cost, εχει Aegean απευθειας απο Αθηνα για Κατανια που το εδινε για το Μαιο παμφθηνα στο μπλακ φραιντει με δωρεαν το καθισματακι που θα ειχατε στο ΙΧ μετα, κ -40% στο μωρο. Κ τωρα βεβαια εχει πολυ καλη τιμη ακομα κ με ανταποκριση απο εσωτερικο προορισμο. Ισως πιο κατω καποιες μερες απο το ποσο του ακτοπλοικου που δωσατε. Στο οποιο πρεπει να προστεθει το κοστος των καυσιμων (1.300km) και του ακτοπλοικου για το νησι.
Αυτα ενημερωτικα για αλλους βεβαια αφου κανατε την επιλογη σας που εχει τα πλεονεκτηματα χωρων που αναφερθηκαν.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
69
Likes
162
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Λοιπόν να και μια φορά με έτοιμα σχέδια πριν λήξει η χρονιά για την επόμενη. Για κοντινά πράγματα αλλά και πάλι χαίρομαι. Μέχρι στιγμής έχει κανονιστεί μια εκδρομουλα στα πέριξ της πρωτευούσης για Φλεβάρη,μια Φλώρινα -Μπιτολα για Μάρτη και μια Βενετία -Παδοβα-Βερονα για καλοκαίρι.
 

stellaki2019

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Δεν μου έκατσαν πάλι τα Ιμαλάια οπότε τα πήρα στο κρανίο και θα πάω στα Παμίρ! Αντί λοιπόν Νεπάλ θα πάμε Τατζικιστάν, άλλωστε είναι ψηλά στη λίστα των ταξιδιών που θέλουμε να κάνουμε!

Μέχρι τότε θα πάω και ένα μικρό ταξιδάκι στην Ιταλίτσα μου (Ρώμη) το χειμώνα, και ότι άλλο ταξίδι κάτσει μέσα στο 2024 πάντα ευπρόσδεκτο!
απο το 2021 το προσπαθούμε....από την μιά ο πόλεμος , από την άλλη ανοίξαν τα σύνορα , όχι έκλεισαν ξανά ...ίσως φέτος να καταφέρουμε να πάμε, το πρόγραμμα μας πάντως είναι έτοιμο!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Στοκχολμη
Μετεφερα τα εισιτηρια με μιλια απο φετος το καλοκαιρι για τον χειμωνα μεχρι να ανοιξουν εισιτηρια εξαργυρωσης το καλοκαιρι του 24 και να τα ξαναμεταφερω.
Λογικα θα επιδιωξω επιστροφη απο Οσλο για να μεγαλωσει το ταξιδι σε τοπους αναψυξεως :p.
Οταν κανει σχεδια ο γονιος, ο Θεος γελαει.
Ενω ο γιος μου εκλεισε το πρωτο του ταξιδι μονος του με δικα του λεφτα για το καλοκαιρι του '24, χθες λιγουρευτηκε και τη Στοκχολμη και αποφασισε οτι θα μου κανει την τιμη να ακολουθησει, εφοσον φαω δικα μου μιλια...
Και μαλλον ετσι θα παει το συστημα απο δω και περα: η πσυχουλα μου θα διαλεγει ενα απο τα ακριβα ταξιδια για να το χρεωνει στο μητρικο φιλτρο και θα πηγαινει στα φθηνα με δικα του λεφτα :D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
4.053
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οταν κανει σχεδια ο γονιος, ο Θεος γελαει.
Ενω ο γιος μου εκλεισε το πρωτο του ταξιδι μονος του με δικα του λεφτα για το καλοκαιρι του '24, χθες λιγουρευτηκε και τη Στοκχολμη και αποφασισε οτι θα μου κανει την τιμη να ακολουθησει, εφοσον φαω δικα μου μιλια...
Και μαλλον ετσι θα παει το συστημα απο δω και περα: η πσυχουλα μου θα διαλεγει ενα απο τα ακριβα ταξιδια για να το χρεωνει στο μητρικο φιλτρο και θα πηγαινει στα φθηνα με δικα του λεφτα :D
Δε βρίσκω τπτ μεμπτό σε ότι διάβασα. Μια χαρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom