Ηνωμένο Βασίλειο 1o ταξιδι στο εξωτερικο με την κορη μου!

sylvianna1979

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
Καλησπερα!θα ηθελα τα φωτα σας για μια μικρη εξορμηση που θα κανω με την πενταχρονη κορη μου στην Αγγλια.Εχω βγαλει διαβατηρια,τα εισητηρια ειναι κλεισμενα αλλα εχω το εξης θεμα:Ο μπαμπας της μικρης δεν ζει πια....μου εχουν πει οτι στο αεδοδρομιο ζητανε αδεια του πτερα οτι αφηνει το παιδι να ταξιδεψει.....στην Ελλαδα οκ θα τους δειξω το πιστοποιητικο θανατου....αλλα στην Αγγλια πως θα διαβασουν ενα εγγραφο γραμμενο στα ελληνικα???
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα!θα ηθελα τα φωτα σας για μια μικρη εξορμηση που θα κανω με την πενταχρονη κορη μου στην Αγγλια.Εχω βγαλει διαβατηρια,τα εισητηρια ειναι κλεισμενα αλλα εχω το εξης θεμα:Ο μπαμπας της μικρης δεν ζει πια....μου εχουν πει οτι στο αεδοδρομιο ζητανε αδεια του πτερα οτι αφηνει το παιδι να ταξιδεψει.....στην Ελλαδα οκ θα τους δειξω το πιστοποιητικο θανατου....αλλα στην Αγγλια πως θα διαβασουν ενα εγγραφο γραμμενο στα ελληνικα???
ειχα ταξιδεψει με την κορη μου επισης, στη Γαλλια τοτε πεντε χρονων αλλα κανεις δεν ζητησε τιποτα...αν εχουν αλλάξει οι νομοι δεν ξερω αλλα θα ξερουν σιγουρα σε ταξιδιωτικα γραφεια ή στη πρεσβεία μας ακομη και στο αεροδρόμιο, κανε ενα τηλεγωνο..αυτο ομως που θελω να σου πω ,αν εισαι του περπατήματος παρε και ενα κορατσακι ελαφρυ μαζι και ας ειναι το παιδι μεγαλο....εγω πηρα απο το Παρισι ( κόστισε ακριβα) μικρη λεπτομέρεια που κανεις δεν μου ειχε πει...η μικρη ταχε παιξει απο το περπατημα ..ασε που φορτωνα και τις τσαντες και ηταν πιο ξεκουραστο
 

sylvianna1979

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
στην Αγγλια είναι πιο αυστηροι και το θεμα είναι ότι το παιδι εχει το επωνυμο του μπαμπα....μια φιλη μου την κρατησαν 2 ωρες στο αεροδρομιο μεχρι να στειλει ο αντρας της με φαξ ότι δινει την αδεια του να ταξιδεψει....μην μου βγει και ξινο το ταξιδι.....σχετικα με το καροτσακι καλη ιδεα!!!!θα την εχω υποψην μου!!!!:)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
στην Αγγλια είναι πιο αυστηροι και το θεμα είναι ότι το παιδι εχει το επωνυμο του μπαμπα....μια φιλη μου την κρατησαν 2 ωρες στο αεροδρομιο μεχρι να στειλει ο αντρας της με φαξ ότι δινει την αδεια του να ταξιδεψει....μην μου βγει και ξινο το ταξιδι.....σχετικα με το καροτσακι καλη ιδεα!!!!θα την εχω υποψην μου!!!!:)
Τηλεφωνο στη πρεσβεία τοτε..παντως καλα να περάσετε και συ και η κορη σου! :)
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
στην Αγγλια είναι πιο αυστηροι και το θεμα είναι ότι το παιδι εχει το επωνυμο του μπαμπα....μια φιλη μου την κρατησαν 2 ωρες στο αεροδρομιο μεχρι να στειλει ο αντρας της με φαξ ότι δινει την αδεια του να ταξιδεψει....μην μου βγει και ξινο το ταξιδι.....σχετικα με το καροτσακι καλη ιδεα!!!!θα την εχω υποψην μου!!!!:)
Kαλυτερα να το ψαξεις πρωτα μην τρεχεις κ δε φτανεις εκει!Οι Αγγλοι στο αεροδρομιο ειναι φοβερα περιεργοι και σε ταλαιπορουν για πλακα για την παραμικρη λεπτομερεια!Φαντασου εμενα με ειχαν κρατησει καπου για κανα 2ωρο επειδη η τοτε ταυτοτητα μου ηταν χειρογραφη και ψαχνοτανε να δουν τι παιζει..!Ποσο μαλλον για ενα τετοιο θεμα σιγουρα θα σου βγαλουν καποιο προβλημα!Οποτε ενημερωσου σχετικα στην πρεσβεια για να εισαι σιγουρη!Καλα να περασεις! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Kαλυτερα να το ψαξεις πρωτα μην τρεχεις κ δε φτανεις εκει!Οι Αγγλοι στο αεροδρομιο ειναι φοβερα περιεργοι και σε ταλαιπορουν για πλακα για την παραμικρη λεπτομερεια!Φαντασου εμενα με ειχαν κρατησει καπου για κανα 2ωρο επειδη η τοτε ταυτοτητα μου ηταν χειρογραφη και ψαχνοτανε να δουν τι παιζει..
χαχαχαχα καλο..και γω με χειρογραφη θα πεταξω το Πασχα...και αν με κρατησουν κανα 2ωρο ζητω που καηκαμε γιατι φτανω μεσανυχτα ισα που προλαβαινω τα λεωφορεια...αλλα εχω και αλλα ταξιδια πριν και δεν μπορω να την αλλαξω
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
χαχαχαχα καλο..και γω με χειρογραφη θα πεταξω το Πασχα...και αν με κρατησουν κανα 2ωρο ζητω που καηκαμε γιατι φτανω μεσανυχτα ισα που προλαβαινω τα λεωφορεια...αλλα εχω και αλλα ταξιδια πριν και δεν μπορω να την αλλαξω
Δεν ξερω αν θα σε κρατησουν για ωρα,αλλα σιγουρα θα την στραβοκοιταξουν!Παντως καποιο περαιτερω προβλημα δε θα χεις!Σε καμια αλλη χωρα δεν ειχα προβλημα με την ταυτοτητα αυτη!Μονο στην Αγγλια γινονται αυτα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν ξερω αν θα σε κρατησουν για ωρα,αλλα σιγουρα θα την στραβοκοιταξουν!Παντως καποιο περαιτερω προβλημα δε θα χεις!Σε καμια αλλη χωρα δεν ειχα προβλημα με την ταυτοτητα αυτη!Μονο στην Αγγλια γινονται αυτα!
εξαρτάται και σε πιο στραβομουτσονο θα πέσεις..:)
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Δεν χρειαζεται πολλες μερες για να βγαλεις καινουρια ταυτοτητα...
Ειδικα αν εχει περασει η 10ετια σου την βγαζουν κατευθειαν νομιζω...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν χρειαζεται πολλες μερες για να βγαλεις καινουρια ταυτοτητα...
Ειδικα αν εχει περασει η 10ετια σου την βγαζουν κατευθειαν νομιζω...
ναι αλλα εχω κλείσει εισητηρια με τον τρεχον αριθμο της ταυτοτητας που εχω τωρα...και οταν αλλαζει η ταυτοτητα αλλαζει και ο αριθμος..
 

sylvianna1979

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
τελικα πηρα τηλ στο γραφειο εισητηριων που με παρεπεμψε στο τμημα διαβατηριων του αεροδρομιου...οι οποιοι μου ειπαν πως δεν εχω καποιο θεμα....αλλα αν θελω να το ψαξω περισσοτερο να παρω τις αεροπορικες εταιριες.....από την easy jet(εκανα και practice τα αγγλικα μου για να συννενοηθω....:p)μου ειπαν δεν εχω θεμα.....αυριο θα παρω και τις τουρκικες......και ο θεος βοηθος......:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.499
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom