Ιταλία τρείς πόλεις - θα προλάβω να πάρω μια γεύση?

alis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
καλημέρα σας,
σκέφτομαι το Μάιο να πάω Ιταλία με το σύζυγό μου, για 7-8 ημέρες.
έλεγα για 2 ημέρες Ρώμη, 3 Φλωρεντία και 2 Βενετία με μεταφορά απο κάθε πόλη με τραίνο. Θα πάμε μόνοι μας( χωρίς κάποιο ταξιδιωτικό). Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα τραίνα, έχω μπεί στο site της trainitalia και έχω δεί ότι οι τιμές ξεκινάνε απο 30 ευρώ το άτομο. Υπάρχει περίπτωση να πάω εκεί και να μη βρώ εισητήρια? Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά στα ξενοδοχεία, ξέρετε κάποιο να μου προτείνετε κοντά στο σταθμό της κάθε πόλης οικονομικό? (οικονομικό και να μην έχει κατσαρίδες εννοώ - υπάρχει αυτή η περίπτωση?)
Περιμένω τυχόν απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ.:rolleyes:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.175
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καλημέρα σας,
σκέφτομαι το Μάιο να πάω Ιταλία με το σύζυγό μου, για 7-8 ημέρες.
έλεγα για 2 ημέρες Ρώμη, 3 Φλωρεντία και 2 Βενετία με μεταφορά απο κάθε πόλη με τραίνο. Θα πάμε μόνοι μας( χωρίς κάποιο ταξιδιωτικό). Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα τραίνα, έχω μπεί στο site της trainitalia και έχω δεί ότι οι τιμές ξεκινάνε απο 30 ευρώ το άτομο. Υπάρχει περίπτωση να πάω εκεί και να μη βρώ εισητήρια? Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά στα ξενοδοχεία, ξέρετε κάποιο να μου προτείνετε κοντά στο σταθμό της κάθε πόλης οικονομικό? (οικονομικό και να μην έχει κατσαρίδες εννοώ - υπάρχει αυτή η περίπτωση?)
Περιμένω τυχόν απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ.:rolleyes:
εισητηρια θα βρεις, τι εννοεις οικονομικο? για μενα οικονομικο πχ ειναι 70-80ευρω αν ειναι 4* με πρωινο υπόψιν οτι ο μαιος ειναι λίγο τσιμοημενος σα μηνας, αλλα εδω θα σου προτεινουν και πολλες αξιοπρεπεστατες λυσεις σε καλες τιμες, στους σταθμους τρενου ρωμης και φλωρεντιας νομιζω θα βρεις αυτο που ψαχνεις... βενετια μεσα στα νησακια ειναι ακριβα... μηπως να χωριζες το ταξιδι σε 2 φορες? αν και με καλη διαθεση τα βασικα θα τα δεις (στη ρωμη 2 μερες τα παρα πολυ βασικα μονο)
 

alis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ουάου είστε πολύ γρήοροι εδώ βρε παιδιά! (δε περίμενα να πάρω απάντηση τέτοια ώρα - 24 ώρες το 24ωρο εξυπηρέτηση) τεσπά! - πλάκα κάνω...
Σ'ευχαριστώ πολύ, ναί οικονομικό εννοώ εκεί γύρω απο 60-80 ευρώ, ξέρω ότι είναι λίγες οι ημέρες αλλά δε περιμένω κι εγώ πολλά αυτό , τα βασικά, μια γεύση. Καλή διάθεση έχουμε και κουράγιο όσον αφορά στο περπάτημα- να δούμε αξιοθέατα κλπ. Λές να πρόσθετα μια ημέρα ακόμη Ρώμη ή Βενετία?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν έχετε διάθεση, σημαίνει ότι είστε προετοιμασμένοι για περπάτημα. Όντως στη Ρώμη θέλετε τουλάχιστον 2 μέρες να τα δείτε όλα και να τα αφομοιώσετε!
Για εισιτήρια δεν υπάρχει πρόβλημα (αν και εγώ είχα πάει Μάιο). ΄Εχει τρένα συνέχεια, αλλά μπορείτε να πηγαίνετε στο σταθμό να βγάζετε το εισιτήριο της επόμενης μέρας για να μήν αγχώνεστε.
Όσον αφορά τα ξενοδοχεία δε μπορώ να σε βοηθήσω.. Μέναμε Φλωρεντία σε γνωστό και στη Ρώμη όταν φτάσαμε βρήκαμε ένα ξενοδοχείο κοντά στον σταθμό που δε θυμάμαι όνομα - αλλά θα σου πούν άλλα παιδιά, υπάρχουν οι ειδικοί της Ιταλίας εδώ.
Πάντως 7-8 μέρες καλές είναι...νομίζω θα τα καταφέρετε. Εγώ είχα μείνει 11, αλλά γύρισα πολύ περισσότερα. Οπότε αυτά νομίζω που θέλετε θα τα προλάβετε σε τόσες μέρες.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Να τολμήσω να προτεινω 3 ημέρες στην Ρώμη και 2 στην Φλωρεντία?;)
Νομιζω ότι ειναι πιο λογικό...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εγώ θα πρότεινα να αφήσετε τη Βενετία για ξεχωριστό ταξίδι και να πάτε Ρώμη - Φλωρεντία. Μένετε 3 μέρες Ρώμη, 2 μέρες Φλωρεντία και από Φλωρεντία να νοικιάσετε για 1-2 μέρες αυτοκίνητο για να δείτε την εξοχή της Τοσκάνης και τα γύρω χωριά και φυσικά τη Σιένα.
Αν όμως θέλετε ντε και καλά να πάρετε μια γεύση και από Βενετία και αυτό μπορείτε να το κάνετε.

Εισιτήρια τρένων γενικά βρίσκεις εύκολα, αλλά αν τα κλείσεις νωρίς, μπορείς να προλάβεις τις τιμές προσφοράς mini fare. Στο site της trenitalia δε σου δείχνει από την αρχή αν είναι διαθέσιμες. Πρέπει να κάνεις την επιλογή του δρομολογίου που σε ενδιαφέρει (και δείχνει την κανονική τιμή) και αφού προχωρήσεις στο επόμενο βήμα, θα σου δείξει αν υπάρχει διαθεσιμότητα στις τιμές της προσφοράς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.461
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom