Ταϊλάνδη ταυλάνδη

_monkey

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΠΑΧΑΜΕΣ-ΤΖΑΜΑΙ
γεια σας παιδια!:p τι λεει?
έχω διαβάσει πολλά ωραία πράγματα για την ταυλάνδη εδώ, ωστόσο θα χρειαζόμουν λιγη βοήθεια ακόμη! καταρχήν σκεφτόμαστε για μέσα σεπτέμβρη να πάμε αλλά δε ξέρουμε κατά πόσο είναι καλή η προκειμένη περίοδος:roll:
επίσης είμαστε ανάμεσα σε σαμουί, πουκέτ και κράμπι αλλά δε μπορούμε να κατλήξουμε που είναι καλύτερα. εδώ είδα πολλές αναφορές για σαμουί, υπάρχει κάποιος λόγος που το αναφέρετε περισσότερο από τα άλλα 2?

σας πάρα πολυ για τη βοήθειά σας :] ανυπομωνώ να πάω και γω και να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου!!!
xxx
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πέσμας πόσες μέρες θα πας.

Σε ένα μέρος μόνο θες να μείνεις;
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σκέφτομαι κι εγώ να πάω προς Ταϋλάνδη μεριά για κάτι λιγότερο από 2 βδομάδες στα τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη! Είδα, λοιπόν, στο tripadvisor ότι είναι περίοδος βροχών (μουσώνες)! Βέβαια, επειδή ταξίδεψα πέρισυ την ίδια περίοδο Μαλδίβες, όπου πάλι ήταν περίοδος βροχών, συνειδητοποίησα ότι κάθε άλλο παρά μας χάλασαν τις διακοπούλες οι ολιγόωρες βροχούλες! Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν πάει Ταϋλάνδη την ίδια χρονική περίοδο! Έπειτα, σκέφτομαι να μοιράσω τις ημέρες παραμονής μου εκεί ανάμεσα σε 2 νησάκια (είμαι υπό σκέψη ακόμη ποια θα είναι αυτά), αλλά και να μείνω 3 βράδυα Μπανγκόγκ! Τι λέτε? Προτάσεις παρακαλώ!
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
ασχημη περιοδο για διακοπες στην ταυλανδη , εχει λιγες βροχουλες και παρα πολυ υγρασια , απλα καθεσαι και υδρωνεις . οπου και να πας ειναι καλα αρκη να πας και 3 μερες μπανκκοκ εχει πολλα να δεις και να ψωνισεις αν θελεις . και φυσικα μην ξεχασεις να πας και στα πιπι ιλαντς
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Σκέφτομαι κι εγώ να πάω προς Ταϋλάνδη μεριά για κάτι λιγότερο από 2 βδομάδες στα τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη! Είδα, λοιπόν, στο tripadvisor ότι είναι περίοδος βροχών (μουσώνες)! Βέβαια, επειδή ταξίδεψα πέρισυ την ίδια περίοδο Μαλδίβες, όπου πάλι ήταν περίοδος βροχών, συνειδητοποίησα ότι κάθε άλλο παρά μας χάλασαν τις διακοπούλες οι ολιγόωρες βροχούλες! Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν πάει Ταϋλάνδη την ίδια χρονική περίοδο! Έπειτα, σκέφτομαι να μοιράσω τις ημέρες παραμονής μου εκεί ανάμεσα σε 2 νησάκια (είμαι υπό σκέψη ακόμη ποια θα είναι αυτά), αλλά και να μείνω 3 βράδυα Μπανγκόγκ! Τι λέτε? Προτάσεις παρακαλώ!
Δεν είναι το ίδιο. Στην Ταϋλάνδη τη βροχερή περίοδο το θέμα είναι η παλίρροια και το ότι η θάλασσα ανακατεύεται και μοιάζει βαλτώδης!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Άρα επικεντρώνομαι μόνο Koh Samui, Koh Tao, Koh Phangan, σωστά? Για τα οποία από ότι είδα είναι καλή περίοδος! Ή μήπως είναι καλή περίοδος και για τα Koh Kood, Koh Chang? Ποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Άρα επικεντρώνομαι μόνο Koh Samui, Koh Tao, Koh Phangan, σωστά? Για τα οποία από ότι είδα είναι καλή περίοδος! Ή μήπως είναι καλή περίοδος και για τα Koh Kood, Koh Chang? Ποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει?
Σωστά.....στα άλλα νησάκια που λες έχει πάει ο xenos αλλά χειμώνα. Γνώμη μου να μείνεις σε αυτά τα 3, τι παραπάνω θα θες μετά...

Weather in Thailand
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αν αποκλειστει καποιος στο Κο Κοοd λογω καιρου επιστρεφει με ελικοπτερο στο Κο Chang,και απο κει Μπανγκοκ.

Προσωπικα καλοκαιριατικα δεν θα πηγαινα Ταιλανδη.
Καλοκαιρι τοτε θα εχει και εδω.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεδομένου, όμως, ότι μόνο τότε μπορώ να λείψω 2 βδομάδες συνεχόμενα από τη δουλειά, οπότε μόνο τότε έχω την ευκαιρία να κάνω ένα τόσο μακρινό ταξίδι, μπορείς να μου πεις που είναι καλύτερα να επικεντρωθώ? Στα νησιά γύρω από Σαμούι έχει καλό καιρό τον Αύγουστο, έτσι δεν είναι? Απλά αναρωτιόμουν μήπως είναι εξίσου ιδανιικά για Koh Chang, Koh Kood, καθώς βρίσκονται επίσης στο Gulf of Thailand. Ε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Δεδομένου, όμως, ότι μόνο τότε μπορώ να λείψω 2 βδομάδες συνεχόμενα από τη δουλειά, οπότε μόνο τότε έχω την ευκαιρία να κάνω ένα τόσο μακρινό ταξίδι, μπορείς να μου πεις που είναι καλύτερα να επικεντρωθώ? Στα νησιά γύρω από Σαμούι έχει καλό καιρό τον Αύγουστο, έτσι δεν είναι? Απλά αναρωτιόμουν μήπως είναι εξίσου ιδανιικά για Koh Chang, Koh Kood, καθώς βρίσκονται επίσης στο Gulf of Thailand. Ε?
Βρίσκονται ανατολικά μεν, αλλά πολύ πιο βόρεια δε....και όσο πιο βόρεια, τόσο επηρεάζονται από τους μουσώνες....ενώ Samui-Phangan κτλ. έχει καλύτερο καιρό το καλοκαίρι από το χειμώνα.

Δες και ανατολικά νησάκια Μαλαισίας, είναι απίθανα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom