Ελβετία σταση ζυριχη

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
χαιρετω παιδια και καλημερα.
αν και εχω δει καποια σχετικα θεματα και ενα που ειναι αρκετα συγκεκριμενο, θα ηθελα να μου πειτε το εξης.
εχω ενδιαμεσο σταθμο την ζυριχη για 4 ωρες συμφωνα με το προγραμμα των πτησεων. προλαβαινω να κανω μια εξορμηση στο κεντρο η ειναι παρακινδυνευμενο?
και αν ναι ειναι οντως ευκολο (μεταφορα) οπως εχει ειπωθει να παω απο αεροδρομιο στο κεντρο και τουμπαλιν?
και στην περιπτωση που χασω την πτηση μετα λεμε τωρα τι γινεται?
thnxxx:cool:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αν υποθέσουμε ότι φτάσεις στην ώρα σου και είσαι τσεκαρισμένος through για την επόμενη πτήση έχεις περίπου 3.5 ώρες ελεύθερες, για να είσαι στην πύλη μισή ώρα πριν την αναχώρηση.
Τρένο έχει κάθε δέκα λεπτά και η διαδρομή διαρκεί άλλα 10: http://www.zurich-airport.com/desktopdefault.aspx/tabid-135/ (ο σταθμός είναι μέσα στο αεροδρόμιο).
Υπολόγισε περίπου 40' για να πας και να 'ρθεις από το κέντρο μαζί με την αναμονή, βάλε μία ώρα μέχρι να βρεις το σταθμό, να αγοράσεις εισιτήρια κλπ. (Θυμίσου ότι θα πρέπει να κάνεις και συνάλλαγμα!)
Έχεις λοιπόν γύρω στις 2.30 ώρες καθαρές στη Ζυρίχη.
Εγώ θα σου 'λεγα να μείνεις μόνο δύο και να γυρίσεις εγκαίρως στο αεροδρόμιο (δεν είμαι και πολύ του ρίσκου!!!)

Μην περιμένεις να δεις πολλά σε αυτό το διάστημα, αλλά αρκεί για έναν καφέ, έναν περίπατο ή ένα φαγητό.
Φυσικά αν αποφασίσεις να μείνεις στο αεροδρόμιο δεν πιστεύω ότι θα βαρεθείς, αλλά σίγουρα μια βόλτα κοντά στη λίμνη θα είναι καλύτερη.
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πράγματι, δεν το είχα δει αλλά αυτό το ποστ του taver σε καλύπτει απόλυτα! :clap:
Απλώς αντί για 12 ώρες έχεις 4 (εγώ σου τις έβγαλα 2!) οπότε πρέπει να επιλέξεις τι θέλεις να κάνεις.
Από κει και πέρα εκτύπωσε τις οδηγίες του taver και όλα καλά!
 

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
ευχαριστω πολυ παιδια. taver το εχω δει το post σου αυτο σε αυτο αλλωστε αναφερθηκα στην αρχη, απλα αυτο που με σφιγγει λιγο ειναι το αν θα προλαβω να κανω τιποτα η θα τρεχω με το αγχος.
γιατι μου ειπαν οτι αν χασω μια πτηση ξαναβγαζω εισητηριο στην ουσια το χανω.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
αυτο που με σφιγγει λιγο ειναι το αν θα προλαβω να κανω τιποτα η θα τρεχω με το αγχος.
γιατι μου ειπαν οτι αν χασω μια πτηση ξαναβγαζω εισητηριο στην ουσια το χανω.
Εξαρτάται από το ναύλο και τους περιορισμούς. Λογικά έγραφε τους όρους όταν έκανες την κράτηση. Αν θέλεις γράψε μας αεροπορική και τύπο ναύλου για να σου πούμε.

Δεν είναι πολύ εύκολο βέβαια να χάσεις την πτήση αν είσαι λίγο συνεπής (και συνετός), καθώς οι ελβετικές συγκοινωνίες λειτουργούν... ρολόι!
Φυσικά πάντα υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας.
Θεωρώ ότι προλαβαίνεις να πιεις ένα καφεδάκι στο κέντρο, αλλά αν είναι να αγχωθείς πολύ ασ'το για άλλη φορά και μείνε στο αεροδρόμιο, θα περάσει η ώρα χωρίς να το καταλάβεις.
Day rooms & lounges Zurich Airport offers a variety of airline lounges, smokers’ lounges, day rooms and shower facilities to help make your stay as comfortable as possible
 
  • Like
Reactions: ala

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ευχαριστω πολυ παιδια. taver το εχω δει το post σου αυτο σε αυτο αλλωστε αναφερθηκα στην αρχη, απλα αυτο που με σφιγγει λιγο ειναι το αν θα προλαβω να κανω τιποτα η θα τρεχω με το αγχος.
γιατι μου ειπαν οτι αν χασω μια πτηση ξαναβγαζω εισητηριο στην ουσια το χανω.
Προλαβαίνεις πάντως. Το 'χω κάνει 3 φορές φέτος σε 4ωρο connection....
 

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
με swiss πεταω παιδια. πηρα τηλεφωνο και που ειπαν οτι απλα χανω το εισητηριο μου και οτι ξαναβγαζω αλλο.
παντως σιγουρα με σωστη οργανωση και εγω δεν πιστευω οτι θα εχω καποιο προβλημα. ασε που μπορει το αεροδρομιο της ζυριχης να ειναι αρκετα μεγαλο και ωραιο (ετσι μου εχουν πει)αλλα δεν συγκρινεται με το να παρω τζουρα απο ζυριχη εστω και για τοσο λιγο.:bleh:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
με swiss πεταω παιδια. πηρα τηλεφωνο και που ειπαν οτι απλα χανω το εισητηριο μου και οτι ξαναβγαζω αλλο.
παντως σιγουρα με σωστη οργανωση και εγω δεν πιστευω οτι θα εχω καποιο προβλημα. ασε που μπορει το αεροδρομιο της ζυριχης να ειναι αρκετα μεγαλο και ωραιο (ετσι μου εχουν πει)αλλα δεν συγκρινεται με το να παρω τζουρα απο ζυριχη εστω και για τοσο λιγο.:bleh:
Έτσι είναι όπως τα λες, πολύ ωραίο αεροδρόμιο αλλά είναι απλώς ένα αεροδρόμιο. Κατέβα Ζυρίχη, κάνε τη βόλτα σου, κοίτα να γυρίσεις στην ώρα σου και αφού σου είπαν έτσι από την LX δε θα 'χεις και άγχος ακόμα κι αν κάτι πάει στραβά.
Επαναλαμβάνω: τύπωσε τις οδηγίες του taver για να μη χάσεις χρόνο στο σταθμό! :)
Καλά να περάσεις!
 

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
ευχαριστω και παλι. μια διευκρινηση γιατι το διατυοωσα λαθος. χανω το εισητηριο μου και ξαναβγαζω αλλο καινουργιο. ξανα πληρωνω δηλαδη. ετσι οπως το ειπα μονο εγω το καταλαβαινα.:roll:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
ευχαριστω και παλι. μια διευκρινηση γιατι το διατυοωσα λαθος. χανω το εισητηριο μου και ξαναβγαζω αλλο καινουργιο. ξανα πληρωνω δηλαδη. ετσι οπως το ειπα μονο εγω το καταλαβαινα.:roll:

Αααα, οκ... τότε φρόντισε να μην αργήσεις! Δε θα'χεις κανένα πρόβλημα, έχω κάνει 4ωρο στη Φρανκφούρτη και πάλι πρόλαβα.
 
  • Like
Reactions: ala

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προλαβαίνεις πάντως. Το 'χω κάνει 3 φορές φέτος σε 4ωρο connection....
Δεν το διευκρίνησα, εννοώ 3 φορές φέτος στη Ζυρίχη συγκεκριμένα. Αν ξεκινήσεις από την πόλη στο χρόνο που γράφω, προλαβαίνεις άνετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom