πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
391
Σοβαρά τωρα, μονο ο Άδωνις τετοια προπαγάνδα για τους Αμερικανούς.

Τα role models παντως να ξερεις μια χαρα εχουν τιγκαρισμενες πιστωτικές και δάνεια, και το ιδιωτικό χρεος τους ειναι στο Θεό (ω ναι μεγαλύτερο απο την Ελλαδα που πλεον παίρνεις δάνειο με το σταγονόμετρο αν δεν εχεις τις κατάλληλες γνωριμίες).

Οσο για τα παιδια τούς που εχουν άνεση επειδή και καλα οι γονείς δούλευαν 20 ωρες, εδω γελάει ολο το Μπαγκλαντές και το Βιετνάμ που πανε στην 20ωρη βάρδια για να βγάζουν τα παιδια τους 5000αρα καθε μηνα. Κατι τετοια διαβάζει ο Άδωνις και θελει να μας βαλει στον ίσιο δρομο με το 16ωρο.

Ο λαός δεν είναι τα Role models, η Αμερική με την Ελλάδα, δεν συγκρινονται.
Επίσης μόνο καλό, είναι που κόπηκαν τα καταναλωτικά δάνεια.

Πήρε φίλος μου δάνειο ( τις καλές εποχές) , πηγε στη Μυκονο, μετά πληρωσε το δάνειο με τις αυξήσεις, σαν να πηγαινε στις Μαλδίβες.

Ξέρω πολλους που πηγαν χωρίς δραχμή στην Αμερική , μιλάμε για παλια , το 1960 και 1970 , ανειδίκευτοι, δουλεψαν, έκαναν ένα κομποδεμα ( περιουσία) , τα παιδια τους έχουν μια οικονομική άνεση.

Τότε υπήρχαν περισσότερες ευκαιρίες, για όλους, τώρα χρειάζεται εξειδίκευση.

Αυτό που λες για Βιετνάμ και Μπαγκλαντές, ναι ισχυει, για τωρα , απλά έτσι είναι η αγορά, υπάρχουν και άνθρωποι από το Βιετνάμ και το Μπαγκλαντές που έχουν δημιουργήσει δικές τους δουλειές.



Το ότι εκμετάλλευονται κάποιοι, κάποιους άλλους, αυτό γινόταν παντα . Δεν είναι δίκαιο, αλλά έτσι είναι.

Τότε υπήρχαν δουλειές, για όλους, τώρα υπάρχει εκμετάλλευση, σε όλους τους τομείς 😎
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.847
Likes
7.343
Θα το ελεγα και φαουλ. Ελαχιστο λαδι θελει αλλιως πνιγεται η γευση της. Δεν ειναι φετα..
Άσε να έχουμε διαφορετική άποψη στο πως θα τρώμε αυτά που μας αρέσουν.
Η μοτσαρέλα κάθετε πάνω στα τοματίνια.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Μα καλά, όλοι πια εισοδηματίες γίνανε στη χώρα; :p
Ως κάτοικος Γαλλίας πλέον, πάντως, βρίσκω εξωφρενικό το κόστος ζωής στην Αθήνα. Και στη Γαλλία έχει ανέβει πολύ τελευταία, αλλά τουλάχιστον οι μισθοί ακόμη επιτρέπουν μια ικανοποιητική ζωή στους τυχερούς που δεν παίρνουν βασικό και είναι στο νοίκι. Στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος.
Επειδη παιζει αυτες τις μερες, ειναι στο κεντρο της Αθηνας, δυαρι.
Μαυραγοριτες της Golden Visa τους λενε, που δεν αφηνουν κατοικια απουλητη για 250.000 ευρω αν θυμαμαι σωστα και τα ενοικια εκτοξευονται.
Εχει σκασει σκανδαλο στην Κυπρο, το μελεταει ο Ρακοπουλος, καθηγητης Κοινωνικων Επιστημων στο Οσλο, για ολες τις αλλοιωσεις που προκαλεσε στην κοινωνια συν την εμπλοκη προσωπων. Καποια στιγμη υποθετω οτι θα μελετηθει κι εδω. Ακομη ειναι στην εξελιξη του.
Απο οσο ξερω και στο Λονδινο η εκρηξη τιμων εγινε λογω κλειδωμενων κατοικιων μεχρι να πιασουν τη "σωστη" τιμη λογω ελλειψης και να βγουν στην αγορα
FB_IMG_1693139006027.jpg
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
362
Likes
421
Επειδη παιζει αυτες τις μερες, ειναι στο κεντρο της Αθηνας, δυαρι.
Μαυραγοριτες της Golden Visa τους λενε, που δεν αφηνουν κατοικια απουλητη για 250.000 ευρω αν θυμαμαι σωστα και τα ενοικια εκτοξευονται.
Εχει σκασει σκανδαλο στην Κυπρο, το μελεταει ο Ρακοπουλος, καθηγητης Κοινωνικων Επιστημων στο Οσλο, για ολες τις αλλοιωσεις που προκαλεσε στην κοινωνια συν την εμπλοκη προσωπων. Καποια στιγμη υποθετω οτι θα μελετηθει κι εδω. Ακομη ειναι στην εξελιξη του.
Απο οσο ξερω και στο Λονδινο η εκρηξη τιμων εγινε λογω κλειδωμενων κατοικιων μεχρι να πιασουν τη "σωστη" τιμη λογω ελλειψης και να βγουν στην αγορα
View attachment 439157
Δεν αφήνουν αν πουληθεί κατοικία κάτω απο 250.000 εννοείς?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Δεν αφήνουν αν πουληθεί κατοικία κάτω απο 250.000 εννοείς?
Αυτο ειναι το οριο της Golden Visa.

Greece Golden Visa Program - Residence
Δεν εχεις δει στο Συνταγμα που ανοιξε γραφειο μεσολαβητων με Κινεζους πχ αγοραστες?
Αν εσενα σου ερχοταν ο Κινεζος βασικα ο μεσολαβητης του, με 250.000 ζεστα για δυαρι στα Πατησια στο οποιο δεν θα μεινει ποτε και θα το αφησει κλειδωμενο και ο ντοπιος με 100.000, σε ποιον θα το εδινες?
Δεν ειναι γκρινια για πληθωρισμο αυτο, ειναι ενα κοινωνικο φαινομενο που επειδη δεν εχει περιορισμους, το παρακολουθουμε σιωπηλοι
.
Αλλα μην κοροιδευομαστε οτι ολη η μεσαια ταξη υποφερει. Οχι ολη.
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.514
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Συνέβη πριν από λιγο σε παραλιακό μέρος της Σαρδηνίας. Μου χρέωσαν 1 ευρώ σε πιτσαρία για το κουτί που μου έβαλλαν την πίτσα που είχε περισέψει από το τραπέζι!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.773
Συνέβη πριν από λιγο σε παραλιακό μέρος της Σαρδηνίας. Μου χρέωσαν 1 ευρώ σε πιτσαρία για το κουτί που μου έβαλλαν την πίτσα που είχε περισέψει από το τραπέζι!!!
Καλά που δεν ζήτησες να σου κόψουν την πίτσα :haha:

Ιταλία: Χρέωσαν δύο ευρώ παραπάνω σε ζευγάρι, για να κόψουν το τοστ στη μέση, σε μπαρ στη λίμνη Κόμο! - iefimerida.gr
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Συνέβη πριν από λιγο σε παραλιακό μέρος της Σαρδηνίας. Μου χρέωσαν 1 ευρώ σε πιτσαρία για το κουτί που μου έβαλλαν την πίτσα που είχε περισέψει από το τραπέζι!!!
Αυτες ειναι παραλιες για αρχοντους! Γι' αυτο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Οτι ζουσαμε πιο στερημενα σε καταναλωση ισχυει, αλλα οχι και οτι δεν εβγαιναν. Περνουσαμε τα παιδικα μας χρονια κοιμωμενοι σε καρεκλες ταβερνων ενω χορευαν σαν τα κατσικια οι μεγαλοι και μας εγραφαν στα παλια τους τα παπουτσια. Ταυτοχρονα τοτε δημιουργηθηκαν περιουσιες απο αποταμιευση. Αλλες εποχες μην το ψαχνεις.
Εποχές ΠΑΣΟΚάρας μυρίζομαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Εποχές ΠΑΣΟΚάρας μυρίζομαι.
Πασοκαρα επαρχιας: γουνες και χρυσα κοσμηματα στις συνεστιασεις, "αν δεν το παρω αυτο το χρυσο δαχτυλιδι θα σκασω, δεν μπορω να βγω παλι με τα ιδια" και το επαιρνε, φιλε μου, σαν την Μπιμπη στο "Μια ζωη την εχουμε".
Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι οτι δεν μετρουσαμε το λαδι στη χωριατικη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.017
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom