Ιταλία οργάνωση ταξιδιού Βερονα - Βενετία - Γκαρντα

ababadisney

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σας!
κλείσαμε εισιτήρια για 23-30 Σεπτεμβρίου για Βερονα με δυο παιδιά , θα ήθελα βοήθεια πως είναι καλύτερα να οργανώσουμε το ταξίδι μας, και πως να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις. και ποιες άλλες πιθανές κοντινές πόλεις να επισκεφτούμε!
θελουμε σύγουρα να αφιερώσουμε 1-2 ημέρες στην Βενετία και 2-3 στην Gardaland για τα παιδιά,
οποιαδήποτε πρόταση δεκτή ,για μετακινήσεις καλύτερα με τρένο η να νοικιάσουμε αμάξι? η αλήθεια είναι θα ήθελα να νοικιασω αλλά λίγο που κοίταξα αξιολογήσεις σε πολλές ιταλικές εταιρίες ενοικίασης διάβασα τα τέρατα όποτε σκέφτομαι μήπως αρκεστούμε στα τρένα και στα μέσα μεταφοράς
 

annoula

Member
Μηνύματα
373
Likes
882
Καλησπέρα σας!
κλείσαμε εισιτήρια για 23-30 Σεπτεμβρίου για Βερονα με δυο παιδιά , θα ήθελα βοήθεια πως είναι καλύτερα να οργανώσουμε το ταξίδι μας, και πως να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις. και ποιες άλλες πιθανές κοντινές πόλεις να επισκεφτούμε!
θελουμε σύγουρα να αφιερώσουμε 1-2 ημέρες στην Βενετία και 2-3 στην Gardaland για τα παιδιά,
οποιαδήποτε πρόταση δεκτή ,για μετακινήσεις καλύτερα με τρένο η να νοικιάσουμε αμάξι? η αλήθεια είναι θα ήθελα να νοικιασω αλλά λίγο που κοίταξα αξιολογήσεις σε πολλές ιταλικές εταιρίες ενοικίασης διάβασα τα τέρατα όποτε σκέφτομαι μήπως αρκεστούμε στα τρένα και στα μέσα μεταφοράς
Εμένα η Βερόνα μου αρεσε πολύ. Μετανιωσα που δεν ειχα βαλει διανυκτερευση εκει οποτε θα προτεινα το 1 βραδυ να ναι Βερονα.
 

Alexandra Yfanti

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!! Καλώς σας βρήκα!!

Σκοπεύω να πάω οικογενειακό ταξίδι στην Ιταλία για μια εβδομαδα, θα πάω αεροπορικώς Βερόνα και από εκεί θέλω να πάμε Βενετία και Gardaland. Έχετε να μου προτείνετε οτιδήποτε;;;;

ΥΓ Δεν έχω ξαναπάει Ιταλία
 

ababadisney

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Ακόμα είμαι στην οργάνωση του ταξιδιού, έχω κολησει στο αν πρέπει να μείνουμε ένα βράδυ Βέροια η να φύγουμε απευθείας για Βενετία και μετά Λίμνη Γκαρντα και Γκαρνταλαντ? η στην αρχή και για το τέλος Βενετία?
υπάρχει καμία πρόταση για 4κλινο δωμάτιο μέσα στην Βενετία μέχρι 250 ευρώ την βραδιά? Μήπως και αποφύγουμε το Μεστρε?
 

ababadisney

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
για την ώρα έκλεισα 3 βραδιά στην Γκαρντα σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο πάρκο 23 με 26 μετά τι προτείνετε? να πάμε Βενετία 2 βραδιές είναι εντάξει? και να επιστρέψουμε για ένα τελευταίο βράδυ στην Βερόνα πριν φύγουμε?

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί οικονομικό δωμάτιο μέσα στην Βενετία έστω και μέχρι τα 250-300 την βραδιά? μήπως και αποφύγουμε το Μεστρε? η το βλέπετε δύσκολο? οι τιμές που βλέπω λίγο που κοιτάω είναι εξωπραγματικές
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
167
Likes
133
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα σου ελεγα να νοικιασετε αυτοκινητο για να ειστε πιο ευελικτοι.
Αν νοικιασετε απο μια εταιρια μεγαλη καλυτερα να δωσετε λιγα χρηματα παραπανω παρα απο μια εταιρια οικονομικη...
εγω κλεινω συνηθως απο το Best Car Rental Deals with Free Cancellation, Compare & Save! | Discover Cars

και βαζω να μου βγαλει τις εταιριες με τη μικροτερη εγγυηση
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.465
Likes
3.803
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
για την ώρα έκλεισα 3 βραδιά στην Γκαρντα σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο πάρκο 23 με 26 μετά τι προτείνετε? να πάμε Βενετία 2 βραδιές είναι εντάξει? και να επιστρέψουμε για ένα τελευταίο βράδυ στην Βερόνα πριν φύγουμε?

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί οικονομικό δωμάτιο μέσα στην Βενετία έστω και μέχρι τα 250-300 την βραδιά? μήπως και αποφύγουμε το Μεστρε? η το βλέπετε δύσκολο? οι τιμές που βλέπω λίγο που κοιτάω είναι εξωπραγματικές
Εχοντας επισκεφθεί όλα αυτά τα μέρη το καλοκαίρι του 2022 έχω να σου προτείνω τα εξής: Εαν η κύρια εστίαση σας όσον αφορά τη λίμνη Γκάρντα είναι το πάρκο της Γκαρνταλαντ, αυτό προσεγγίζεται πολύ εύκολα και με λεωφορείο από τη Βερόνα αλλά και με τρένο. Αν και δεν πήγα, απ'όσο ξέρω υπάρχει και shuttlebus από το σιδηροδρομικό σταθμό Peschiera del Garda που σε πηγαίνει στο πάρκο. Επίσης από τη Βερόνα υπάρχει λεωφορείο και για Σιρμιόνε που είναι πανέμορφο χωριό στις όχθες της λίμνης Γκάρντα. Επομένως, την ενοικίαση του αυτοκινήτου θα τη σκεφτόμουν προσωπικά μόνο αν ήθελα να κάνω το γύρο της λίμνης και να είμαι λίγο πιο ευελικτος στα παραλίμνια tours. Εάν όμως σας ενδιαφέρει κυρίως το πάρκο, δεν βρίσκω και υπερβολικά απαραίτητη την ενοικίαση αυτοκινήτου.
Προσωπικά, και δεδομένου ότι φτάνετε και αναχωρείτε από το αεροδρόμιο της Βερόνα, θα σου πρότεινα να μείνετε καλύτερα 3-4 ημέρες Βερόνα (είναι πολύ ωραία πόλη και έχει και αξιοθέατα, και έχοντας ως βάση την πόλη πηγαίνετε από εκεί και στη Γκάρντα) και 2-3 Βενετία υπό τον όρο φυσικά να βρείτε κάτι οικονομικό μέσα στη Βενετία (είναι απίστευτη εμπειρία) και όχι στο Μέστρε. . Σε περίπτωση που οι τιμές είναι εξωφρενικά τραγικές στη Βενετία, μπορείτε να μείνετε και όλες τις ημέρες στη Βερόνα που είναι ακριβώς στη μέση της διαδρομής Γκάρντα-Βενετία και να κάνετε δυο βόλτες έστω αυθημερόν Βενετία από εκεί, χωρίς να χάσετε πολύ χρόνο σε μετακινήσεις. Η απόσταση Βενετία-Βερονα με το τρένο είναι 1 ώρα και 15 λεπτά περίπου.
Edit 1: Ο σταθμός του τρένου και ο σταθμός των λεωφορείων στη Βερόνα είναι σχεδόν δίπλα δίπλα (πέρα από όμορφη είναι και γενικά πολύ βολική πόλη), ενώ και το αεροδρόμιο είναι περίπου 20 λεπτά με το λεωφορείο από την πόλη.
Edit 2: Εάν τελικά θελήσετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο (έστω και για 1-2 ημέρες) μπορείτε αυτό να το δείτε και επί τόπου όταν φτάσετε στη Βερόνα.
Edit 3: Εάν τελικά αποφασίσετε να μείνετε στο ξενοδοχείο που κλείσατε κοντά στο πάρκο (προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο) δείτε τι συνδέσεις με λεωφορεία υπάρχουν από το σημέιο εκείνο για Σιρμιόνε και άλλα μέρη γύρω από τη λίμνη και εννοείται να πάτε και στη Βερόνα έστω και για μια μονοήμερη
Edit 4: Μέχρι και τελευταία στιγμή προσπαθείστε αν μπορείτε να βρείτε διαμονή στη Βενετία (έστω και για 1 βράδυ που λέει ο λόγος- είναι άλλη φάση τελείως!)
Edit 5: Όλα τα μέρη είναι γενικά πανέμορφα και με εύκολες μετακινήσεις. Δεν χρειάζεται κανένα άγχος
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.445
Μέλη
39.251
Νεότερο μέλος
SotiriosV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom