Γενικά λευκάδα,πάρο ή σκόπελο;;;;

souko

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ - ΜΠΟΡΑ
καλησπέρα σε όλους.λευκάδα,πάρο ή σκόπελο;;;;;;θα ήθελα λίγη βοήθεια για το ποιό προορισμό να επιλέξω για το καλοκαίρι,για μήνα αύγουστο με παρέα.ευχαριστώ;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
η Παρος ενδεικνυται για παρειστικες διακοπες.Θεωρω οτι ειναι απο τα νησια που συνδυαζουν "βαβουρα" αλλα και ηρεμια (για ατομα σαν και μενα;) ) με ομορφα μερη και πολυ ωραιες παραλιες.

αν και νομιζω πως οι περισσοτεροι θα προτεινουν τα 2 αλλα νησια που λες...εγω δεν μπορω να κανω αλλιως γιατι η Πάρος αποτελει αγαπημενο μου νησι.εχω παει 3 φορες και μακαρι να πηγαινα καθε χρονο;):clap:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πες μας budget, είδος διακοπών (πως θέλετε να περνάτε τη μέρα, το βράδυ), ηλικίες και είδος παρέας(ζευγάρια κτλ).
 

souko

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ - ΜΠΟΡΑ
Ναι σορι,σημαντικές πληροφορίες που δεν ανέφερα.Έξι άτομα,ζευγαρια,ηλικίες γυρω στα 30. Αυτό που μας αρέσει είναι να είμαστε όλη μέρα σε πολύ ωραίες παραλίες με ή χωρίς μπιτς μπάρ, έπειτα κανένα καλό ταβερνάκι, μπαράκι για το βράδυ.Αυτά..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εχω πάει Λευκάδα και Πάρο.
Αν δεν θέλετε πολύ βαβούρα να πάτε σίγουρα Λευκάδα.
Πολύ όμορφες παραλίες (βέβαια για Αύγουστο που λες στις πιο δημοφιλείς,Πόρτο Κατσίκι, Αγιος Νικήτας κλπ θα γίνεται χαμός). Η Νάουσα της Πάρου για διαμονή είναι ό,τι καλύτερο, αλλά και εκεί γίνεται χαμός και νομίζω ότι το νησί γενικά δεν ενδείκνυται για Αύγουστο.
Εγώ λοιπόν προτείνω Λευκάδα, εκτός και αν θες πιο έντονη ζωή.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ναι σορι,σημαντικές πληροφορίες που δεν ανέφερα.Έξι άτομα,ζευγαρια,ηλικίες γυρω στα 30. Αυτό που μας αρέσει είναι να είμαστε όλη μέρα σε πολύ ωραίες παραλίες με ή χωρίς μπιτς μπάρ, έπειτα κανένα καλό ταβερνάκι, μπαράκι για το βράδυ.Αυτά..
Σκόπελο ασυζητητί. Θα σας κοστίσει κάτι παραπάνω η μετακίνηση αλλά οι τιμές στο νησί είναι ακόμη σε χαμηλά επίπεδα. Οι παραλίες είναι μαγεία, νερά πράσινα, κόσμος όχι δήθεν, φαγητό καλό, πολύ όμορφη χώρα. Το πιο πράσινο νησί της χώρας(αφού έκαψαν τη Θάσο). Ρίξε και μια ματιά στα σπίτια εδώ villas μιας και είστε 6 άτομα, θα σας εκπλήξουν οι τιμές. Πέρυσι μείναμε εδώ VILLA vaina σε οικόπεδο με πεύκα 7 στρεμμάτων και δική μας πισίνα 120 ευρώ/μέρα. Καλά να περάσετε!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Εχω πάει Λευκάδα και Πάρο.
Αν δεν θέλετε πολύ βαβούρα να πάτε σίγουρα Λευκάδα.
Πολύ όμορφες παραλίες (βέβαια για Αύγουστο που λες στις πιο δημοφιλείς,Πόρτο Κατσίκι, Αγιος Νικήτας κλπ θα γίνεται χαμός). Η Νάουσα της Πάρου για διαμονή είναι ό,τι καλύτερο, αλλά και εκεί γίνεται χαμός και νομίζω ότι το νησί γενικά δεν ενδείκνυται για Αύγουστο.
Εγώ λοιπόν προτείνω Λευκάδα, εκτός και αν θες πιο έντονη ζωή.
Αν δε θέλουν βαβούρα να πάνε Λευκάδα; Πήγα πέρυσι Αύγουστο για 10 μέρες, dik-7 μου, και δε μπορούσες να πάρεις ανάσα από τον κόσμο. Στις παραλίες ούτε την ψάθα σου δεν έβρισκες να βάλεις, στην χώρα έπρεπε να περιμένεις κανά μισάωρο για κάτσεις, ο δε πεζόδρομος έμοιαζε με την Ερμού παραμονή Χριστουγέννων και για να μπεις με αυτοκίνητο στο νησί το μποτιλιάρισμα σε κρατούσε περίπου μία ώρα ακίνητο προ της γέφυρας.
Όμορφο νησί, δε λέω, αν και τελικά όχι του γούστου μου. Έχει φοβερή τουριστική άνοδο τα τελευταία χρόνια λόγω έλλειψης ακτοπλοϊκών. Θα ξαναπήγαινα μόνο Ιούνιο, το πολύ αρχές Ιούλη.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν δε θέλουν βαβούρα να πάνε Λευκάδα; Πήγα πέρυσι Αύγουστο για 10 μέρες, dik-7 μου, και δε μπορούσες να πάρεις ανάσα από τον κόσμο. Στις παραλίες ούτε την ψάθα σου δεν έβρισκες να βάλεις, στην χώρα έπρεπε να περιμένεις κανά μισάωρο για κάτσεις, ο δε πεζόδρομος έμοιαζε με την Ερμού παραμονή Χριστουγέννων και για να μπεις με αυτοκίνητο στο νησί το μποτιλιάρισμα σε κρατούσε περίπου μία ώρα ακίνητο προ της γέφυρας.
Όμορφο νησί, δε λέω, αν και τελικά όχι του γούστου μου. Έχει φοβερή τουριστική άνοδο τα τελευταία χρόνια λόγω έλλειψης ακτοπλοϊκών. Θα ξαναπήγαινα μόνο Ιούνιο, το πολύ αρχές Ιούλη.

Λευκάδα εχω πάει μια φορά Ιούνη. Για Αύγουστο ξέρω ότι γίνεται χαμός στις παραλίες (άλλωστε το έγραψα), αλλά υπάρχουν αρκετά μέρη που μπορείς να βρεις ταβερνάκια για να κάτσεις το βράδυ. Η πόλη της Λευκάδας, άλλωστε δεν μου είπε τίποτα και δεν πολυκατέβηκα σε αυτήν.
Αλλωστε εγώ στις διακοπές δεν πολυπηγαίνω πλέον σε μπαράκια.

Στην Πάρο έχω πάει 4 φορές και τον Αύγουστο δεν μπορείς να σταθείς πουθενά. Για αυτό είπα να την προτιμήσουν μόνο αν θέλουν έντονη ζωή.

Σκόπελο που λες δεν έχω πάει, αλλά αν κρίνω από τη Σκιάθο πρέπει να είναι πολύ ωραία, αλλά μηπώς και εκεί δεν έχει πολύ κόσμο.

Το πρώτο δεκαπενθήμερο άλλωστε γίνεται παντού χαμός. Σε όποιο νησί και αν πας στις δημοφιλείς παραλίες γίνεται το έλα να δεις. Εγώ προσωπικά ταξιδεύω πλέον Ιούλιο ή μετά τις 15 Αυγούστου.

Η Λευκάδα μου έχει δώσει την εντύπωση ότι έχεις περισσότερες επιλογές για "σχετική" απομόνωση το βράδυ, αρκεί να αποφύγεις το Νυδρί και την πόλη.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για τις συγκεκριμένες info που δίνει η t.s. και εγώ Σκόπελο θα προτείνω. Μεταξύ τους στο...μεταξύ τα τρία νησία δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση...
Στη Πάρο αν επιλέξουν να μείνουν Νάουσα ή Παροικιά δεν θα μπορούν να ανασάνουν από το κόσμο ή από τις ηλικίες -24.
Στη Λευκάδα, όσο κι αν αγαπώ τα Ιόνια, ο Αύγουστος κρίνεται σχεδόν απαγορευτικός, εκτός κι αν επιλέξουν κάποιο χωριό εκτός κέντρου.
Η Σκόπελος δίνει απλόχερα φύση, παραλίες, καλό φαγητό κι αν πετύχουν από τώρα κάποιο καλό κατάλλυμμα όπως ανέφερε η Panagiota θα μειώσουν και τα έξοδα...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
η Παρος παντως δεν ειναι μονο Ναουσσα ή Παροικια...

Βεβαια δεν νομιζω να ειναι απο τις 3 επιλογες τελικα η ιδανικη για τη φιλη μας..

Παντως πηγα περισυ Αυγουστο και εμενα Λευκες και πηγαινα σε παραλιες με μετριο κοσμο και περασα σουπερ.Επισης εχω παει Ιουλιο και εμενα στης Παροικια και δε μπορουσα να περπατησω απο τον πολυ κοσμο.Αρα εξαρταται...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην Πάρο είχα πάει τέλη Αυγούστου και ήταν μια χαρά και από κόσμο και ο καιρός ήταν φανταστικός!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Συμφωνω σε ολα τα παραπανω. Αλλα εμενα η επιλογη μου θα ηταν Λευκαδα για τον ενα και μονο λογο της μεταφορας. Ειναι το μονο μερος απο τα τρια που πας οποτε θελεις και χωρις κοστος. Στη μεν Παρο πρεπει να βρεις πολυ νωρις εισητηριο για φυσικα θα γινεται χαμος, στη δε Σκοπελο υπαρχει το παλιο προβλημα με τα πολυ λιγα δρομολογια που γινονται προς Σποραδες (κατι σαν μονοπωλιο) που κατανταει εκνευριστικο με τη συμπεριφορα των εκει πλοιοκτητων.

Κατα τα αλλα η Σκοπελος ειναι γραφικη με πολυ πρασινο αλλα μαλλον αρκετα μικρη για να αντεξει τον πολυ κοσμο του Αυγουστου. Εκτος απο τη πολυσυχναστη Γλωσσα, υπαρχουν τελειες μικρες παραλιες στα Δυτικα. Παντως ακομη ειναι φτηνη.
Η Παρος εχει πολλες επιλογες, ακομη και για ησυχια (π.χ. στην Αλυκι με τις δυο απιστευτες παραλιες) και εκτος απο τη βαβουρα σε Ναουσα και Παροικια μπορειτε να φχαριστηθητε ιστιοσανιδα σε ενα απο τα καλυτερα μερη στην Ελλαδα, στη Χρυση Ακτη. Παντως δεν ειναι και πολυ φτηνο μερος για διακοπες.
Οσο για τη Λευκαδα, λογω μεγεθους οι επιλογες ειναι παρα πολλες. Φυσικα ξεχνα τα περι Πορτο Κατσικι, Αγ. Νικητα και Καθισμα για καθε μερα λογω του χαμου που δεν βρισκεις ουτε να παρκαρεις - για μια ημερησια εκδρομη ειναι ΟΚ. Φυσικα μακρυα απο την ανατολικη πλευρα πλησιον του Νυδριου οπου περα απο τη κακογουστια της τουριστικης Ελλαδας του 70 (πλαστικες καρεκλες, Rooms to let Παντου, και απειρα μπαρακια / καφε το ενα διπλα στο αλλο) οι τιμες ξεφευγουν. Θα σου προτεινα στα νοτια τα γραφικα Συβοτα για πολυ ησυχια και τη Βασιλικη που ειναι υποφερτα. Οσο για παραλιες περα απο τις παραπανω γνωστες, οι Εγρεμνοι και ο Γυαλος (με μεγαλα βοτσαλα) ειναι απιστευτες. Τελος ο Αγ. Ιωαννης ειναι η μεση λυση. Εχει κοσμο αλλα οχι χαμο και ειναι διπλα απο τη πολη. Αν τελικα αποφασισεις για Λευκαδα και πας με αμαξι, προσοχη και σιγα στις στροφες. Εχει πολλα σημεια που οι λακουβες ειναι τεραστιες και οχι προβλεψιμες - εγω παραλιγο να παθω χοντρη ζημια πριν 2 χρονια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.691
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom