Γερμανία δρέσδη-λειψία

kassy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
δρέσδη-λειψία
πέρυσι το χειμώνα ειχα πάει βερολίνο και οι πληροφορίες που είχα βρει εδώ ήταν πολύ χρήσιμες. τώρα πάω σε ένα μήνα λειψία και δρέσδη για 6 μέρες.
η επιστροφή ειναι την έβδομη. βρήκα καποιες πληροφορίες και για αυτούς τους προορισμούς αλλά θα ήθελα να μάθω, πόσες μέρες αξίζει να διαθέσω στη δρέσδη και πόσες στη λειψία. και επίσης στη δρέσδη ειναι καλύτερα να μεινω στο
altstadt ή neustadt?
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
δικο σου θεμα ειναι καθαρα επειδη μιλαμε για ιδια κατηγορια πολης μπορεις να αφιερωσεις απο 3 βραδια στην καθεμια για να μην ζαλιζεσαι και ιδιαιτερα...αν δεις οτι μια απο τις 2 σου αρεσει περισσοτερο αφιερωσε σε αυτη 1 μερα παραπανω..και altstadt και neustadt ειναι κεντρικες περιοχες και σε βολευουν απολυτα αν θες προτιμησε την altstadt.
 

kassy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
δρέσδη-λειψία
ισχύει οτι η δρέσδη έιναι πιο μεγάλη και έχεις πιο πολλά πράγμτα να δεις από οτι στη λειψία? επίσης μήπως γνωρίζεις για τα τρενα απο βερολινο, οτι αν τα κλέισεις online είναι πιο φθηνά από ότι από εκεί?

σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!!!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
νομιζω οτι οι db αναρτουν τα δρομολογια 3 μηνες πριν και σιγουρα οσο νωριτερα ψαξεις θα βρεις και καλυτερες τιμες βεβαια αν τα εισιτηρια του τρενου που βρεις ειναι ακριβα δες και για λεωφορειο που θα βρεις σιγουρα καλες τιμες σε αυτη την σελιδα https://www.berlinlinienbus.de/index.php για την διαρκεια του ταξιδιου ισως θα ηταν καλυτερα αν δεν μοιρασεις τις μερες να μεινεις ενα βραδυ παραπανω δρεσδη νομιζω αξιζει περισσοτερο.
 

kassy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
δρέσδη-λειψία
το πιο καλο ειναι αυτο που ειπες στην αρχη, να παω και να δω που μου αρεσει περισσοτερο, αλλα επειδη θελω να τα εχω οργανωσει ολα απο εδω, για να μη χανω χρονο ψαχνοντας, θα μεινω μια μερα παραπανω στη δρεσδη, αφου αξιζει περισσοτερο.
χρησιμη η πληροφορια για τα λεωφορεια.
thanks!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Τι να ψάξεις? δύο μικρομεσαίες πόλεις είναι, σε μια μέρα τις φέρνεις δέκα φούρλες και τις δύο.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
το πιο καλο ειναι αυτο που ειπες στην αρχη, να παω και να δω που μου αρεσει περισσοτερο, αλλα επειδη θελω να τα εχω οργανωσει ολα απο εδω, για να μη χανω χρονο ψαχνοντας, θα μεινω μια μερα παραπανω στη δρεσδη, αφου αξιζει περισσοτερο.
χρησιμη η πληροφορια για τα λεωφορεια.
thanks!!
απλα σου ειπα να δεις μεσω ιντερνετ τι εχει η καθε πολη και αν βρισκεις κατι παραπανω σε μια απο αυτες να μεινεις παραπανω αλλα οπως και να χει κλεισε μια μερα παραπανω δρεσδη οπως ειπες και δεν θα το μετανιωσεις..εχεις αρκετες μερες για αυτες τις πολεις ετσι ειναι μια ευκαιρια να ζησεις καλυτερα το μερος που επισκεφτεσαι αν δεν εχεις παει πραγα θα μπορουσες να την βαλεις στο προγραμμα σου.
 

kassy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
δρέσδη-λειψία
οχι δεν εχω παει πραγα και θελω πολυ!!! θα το κοιταξω, αν δεν ειναι πολυ ωρα, θα παω μια βολτα και απο εκει. η πραγα θελει διαβατηριο?
παντως με αυτα που μου λετε, κυριως ο borealis, εχω αρχισει να φοβαμαι οτι ειναι πολλες μερες για αυτες τις πολεις...
εγω δεν τις γνωριζω,εχω ακουσει μονο οτι ειναι πολυ ομορφες πολεις και επειδη εχω την γιορτη μου, η οποια ειναι καθε 4 χρονια, ηθελα να παω ενα ομορφο ταξιδι και απλα ειχα τη δυνατοτητα να διαθεσω μια εβδομαδα.
τελοσπαντων, θα δουμε..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια χαρά είναι και η Δρέσδη και η Λειψία. 3 καθαρές μέρες Δρέσδη και 2 Λειψία είναι καλά νομίζω (υπό την προϋπόθεση ότι θες να διαθέσεις και κάποιο χρόνο σε μουσεία κλπ - και ειδικά η Δρέσδη έχει πολλά και μεγάλα).
Αναζήτησε παλιότερα κείμενα μου, τα έχω γράψει αναλυτικότατα και για τις 2.

Άσε την Πράγα για άλλο ταξίδι.

Υ.Γ. Κάνει πολύ κρύο εκεί στη Σαξονία, ελπίζω να είσαι προετοιμασμένη για την εποχή που διάλεξες να πας...
 

kassy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
δρέσδη-λειψία
θα τα κοιταξω taver να παρω πληροφοριες. thanks!
ναι, θελω οπωσδηποτε να επισκεφτω καποια μουσεια..
για την ακριβεια ειναι 6 μερες ολοκληρες και την εβδομη επιστρεφω ελλαδα. την πρωτη μερα φτανω λειψια γυρω στισ 5 το απογευμα (λεω να παω πρωτα λειψια)
οποτε ή θα ειναι σχεδον 2 μερες λειψια και 4 ολοκληρες δρεσδη ή 2μισι και 3( δεδομενου οτι φτανω απογευμα)
τι λες? δεν εχω κλεισει ακομα ξενοδοχεια γιατι δεν εχω καταληξει ακομα στις μερες
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλησπέρα !!! Από την Δρέσδη πως βολεύει να πάει κάποιος Λειψία ?? Γιατί το site του τρένου με έχει μπερδέψει λίγο με τα εισιτήρια.... Το έχω βάλει σωστά ?? Γιατί δεν μου βγάζει ώρα επιστροφής από Λειψία Δρέσδη...Επίσης δεν είναι λίγο ακριβό το εισιτήριο ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom