Ιταλία γύρος Ιταλίας!!!

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
γεια και χαρά σε όλους!!! να μαι πάλι εδώ να σχεδιάζω ένα ταξιδάκι για εμένα και 2 φίλες μου..Λοιπόν Σκέφτομαι να αρχίσω από Ρώμη να κάτσω 2-3 μερούλες και έπειτα να πετάχτώ για 2 μέρες στη Φλωρεντία.. Μια μεγάλη μου επιθυμία είναι να πάω και Βενετία-Mιλάνο αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί υπολογίζω η εκδρομή να είναι 7ημερη και τα λεφτα κάπου στα 1000 ευρώ..Σκοπέυω να μετακινηθώ μέσω τρένου αλλά και πάλι δεν ξέρω..Μήπωσ θα ήταν καλύτερο να επισκεφτώ Πίζα και τα σχετικά??? όπως και να έχει οι συμβουλές σας θα μου ήταν πολύτιμες!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
γεια και χαρά σε όλους!!! να μαι πάλι εδώ να σχεδιάζω ένα ταξιδάκι για εμένα και 2 φίλες μου..Λοιπόν Σκέφτομαι να αρχίσω από Ρώμη να κάτσω 2-3 μερούλες και έπειτα να πετάχτώ για 2 μέρες στη Φλωρεντία.. Μια μεγάλη μου επιθυμία είναι να πάω και Βενετία-Mιλάνο αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί υπολογίζω η εκδρομή να είναι 7ημερη και τα λεφτα κάπου στα 1000 ευρώ..Σκοπέυω να μετακινηθώ μέσω τρένου αλλά και πάλι δεν ξέρω..Μήπωσ θα ήταν καλύτερο να επισκεφτώ Πίζα και τα σχετικά??? όπως και να έχει οι συμβουλές σας θα μου ήταν πολύτιμες!!!
Επειδή είναι χρόνια που πήγα δε θυμάμαι λεπτομέρειες, τιμές εισητηρίων και χρόνο διαδρομής, αλλά εμείς είχαμε κάνει Ρώμη-Φλωρεντία με τρένο, ένα γρήγορο, κανένα τρίωρο πρέπει να έκανε, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 35 ευρώ-μπορεί να κάνω λάθος. Φλωρεντία λογικά θα διανυκτερεύσετε, ε; Μετά παίρνετε τρένο για Βενετία ή Πίζα, ότι θέλετε, νομίζω η Πίζα ήταν πιο κοντά, αλλά όπου και να πάτε προλαβαίνετε μονοήμερο. Η επιστροφή για Ελλάδα είναι απο Ρώμη πάλι, ε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή είναι χρόνια που πήγα δε θυμάμαι λεπτομέρειες, τιμές εισητηρίων και χρόνο διαδρομής, αλλά εμείς είχαμε κάνει Ρώμη-Φλωρεντία με τρένο, ένα γρήγορο, κανένα τρίωρο πρέπει να έκανε, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 35 ευρώ-μπορεί να κάνω λάθος. Φλωρεντία λογικά θα διανυκτερεύσετε, ε; Μετά παίρνετε τρένο για Βενετία ή Πίζα, ότι θέλετε, νομίζω η Πίζα ήταν πιο κοντά, αλλά όπου και να πάτε προλαβαίνετε μονοήμερο. Η επιστροφή για Ελλάδα είναι απο Ρώμη πάλι, ε;
Κατατοπιστικοτατος εισαι... μετα απο την απαντηση σου νομιζω λυθηκαν ολες οι αποριες της.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί υπολογίζω η εκδρομή να είναι 7ημερη και τα λεφτα κάπου στα 1000 ευρώ...
Δεν κλείνεις καλύτερα με ένα καλό πρακτορείο ένα πρόγραμμα με γκρουπ?
Σίγουρα θα σου έρθει φτηνότερα απ' όσο υπολογίζεις και η ταξιδιωτική εμπειρία δεν είναι τόσο άσχημη όσο την παρουσιάζουν οι 'ανεξάρτητοι'...
 

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
μάλλον θα πάμε μόνες μας γιατί το βλέπουμε σαν περιπέτειαααα.. οι σκέψεις μου είναι δύο.. ή να πάμε ρώμη φλωρεντία ή μιλάνο,βενετία, φλωρεντία.. το σίγουρο είναι πως δεν μπορούμε να τα γυρίσουμε όλα :p... απλώς δεν ξέρω ποιο ταξίδι αξίζει περισσότερο.. απ¨΄οτι είδα στη ρώμη είναι τσιμπημένες οι τιμές και για να κοιμηθείς σαν άνθρωπος πρέπει να τα δώσεις τα 100 ευρουλάκια ( τουλάχιστον) τη βραδιά...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Επταημερο στην Ιταλια με 6 πολεις στο προγραμμα? αυτο και αν ειναι σπαταλη χρηματων, θα βλεπετε μονο τρενα να περνανε...

Επικεντρωθειτε σε 2 πολεις το πολυ, η Ιταλια εχει πολλα να δειξει και οι μερες φτανουν οριακα για Ρωμη αντε και μια γευση Φλωρεντιας. Αφηστε το βορρα για επομενο ταξιδι.
Για να μη δωσεις 100 ευρα σε ξενοδοχειο προτιμας να ξοδεψεις περισσοτερα στα τρενα? Μου φαινεται ανορθοδοξο
 

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
Λοιπόν το αποφασίσαμε... Θα πάμε Ρώμη- φλωρεντία.. το θέμα μου τώρα είναι ότι χάνομαι στην ιστοσελιδα με τα τρένα.. υπάρχει τρόπος να παραλάβω απο την ελλάδα τα εισιτήρια απο ρώμη για φλωρεντία ???
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Λοιπόν το αποφασίσαμε... Θα πάμε Ρώμη- φλωρεντία.. το θέμα μου τώρα είναι ότι χάνομαι στην ιστοσελιδα με τα τρένα.. υπάρχει τρόπος να παραλάβω απο την ελλάδα τα εισιτήρια απο ρώμη για φλωρεντία ???
Καλύτερα, 2 πόλεις για 7 μέρες είναι υπεραρκετές. Το καλοκαίρι που κλείσαμε εισιτήρια με την trenitalia, με ναύλο προσφοράς σε ESCity από Ρώμη-Φλωρεντία, δινόταν η επιλογή να κατεβάσεις το εισίτηριο στον υπολογιστή και απλά να το εκτυπώσεις. Λογικά θα ισχύει το ίδιο και τώρα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Λοιπόν το αποφασίσαμε... Θα πάμε Ρώμη- φλωρεντία.. το θέμα μου τώρα είναι ότι χάνομαι στην ιστοσελιδα με τα τρένα.. υπάρχει τρόπος να παραλάβω απο την ελλάδα τα εισιτήρια απο ρώμη για φλωρεντία ???
ΔΕν αξιζει, τα δρομολογια ειναι τακτικοτατα και τα τρενα δεν γεμιζουν. Δειτε τι ωρα ειναι οι αναχωρησεις και κοβετε εισιτηριο για την ωρα που βολευεστε επιτοπου. Ετσι δεν θα πιεστειτε ασκοπα με το υπολοιπο προγραμμα σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΔΕν αξιζει, τα δρομολογια ειναι τακτικοτατα και τα τρενα δεν γεμιζουν.
συμφωνώ ότι τα δρομολόγια είναι τακτικά αλλά χανεις τις προσφορές. στο Ρώμη -Φλωρεντία τώρα πας με freccia, υπερμοντέρνο κ ταχύτατο, με 19 Ε αντί 44 κανονικής τιμής οπότε αξίζει κ παρααξίζει..
 

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν μόλις φθάσουμε Ρώμη να πάρουμε το τρένο για Φλωρεντία..Φοβάμαι μήπως υπάρχουν τυχόν καθυστερήσεις και για αυτό το λόγο λέω να κλείσω τα εισιτήρια για Φλωρεντία μόλις φθάσουμε Ρώμη..Ελπίζω να μην περιμένουμε πολύ ώρα..και βασικά μην μείνουμε στο δρόμο γιατί θα έχω κλείσει 3ενοδοχείο στη florence :p Τώρα η απόρία μου είναι αν ο σιδηροδρομικός σταθμός είναι κοντά στο αεροδρόμιο..? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω an χρειάζεται να βγάλω χρεωστική ή electron visa για τις συναλλαγες..εισιτήρια και ξενοδοχεία..?
Και τέλος τα ξενοδοχεία που έχω βρει είναι:
Booking.com: Hotel Pendini, Florence, Italy - 811 Guest reviews. Book your hotel now!
και το άλλο
Booking.com: hotel 1 Via Dei Valeri, Rome, Italy - 393 Guest reviews. Book your hotel now!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν μόλις φθάσουμε Ρώμη να πάρουμε το τρένο για Φλωρεντία..Φοβάμαι μήπως υπάρχουν τυχόν καθυστερήσεις και για αυτό το λόγο λέω να κλείσω τα εισιτήρια για Φλωρεντία μόλις φθάσουμε Ρώμη..Ελπίζω να μην περιμένουμε πολύ ώρα..και βασικά μην μείνουμε στο δρόμο γιατί θα έχω κλείσει 3ενοδοχείο στη florence :p Τώρα η απόρία μου είναι αν ο σιδηροδρομικός σταθμός είναι κοντά στο αεροδρόμιο..? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω an χρειάζεται να βγάλω χρεωστική ή electron visa για τις συναλλαγες..εισιτήρια και ξενοδοχεία..?
Και τέλος τα ξενοδοχεία που έχω βρει είναι:
Booking.com: Hotel Pendini, Florence, Italy - 811 Guest reviews. Book your hotel now!
και το άλλο
Booking.com: hotel 1 Via Dei Valeri, Rome, Italy - 393 Guest reviews. Book your hotel now!
Τα περισσότερα τρένα για τη Φλωρεντία χρησιμοποιούν μόνο το σταθμό Termini, τον κεντρικό σταθμό τρενων της Ρώμης, οποίος βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, αρκετά μακριά από το αεροδρόμιο Fiumicino. Οι εναλλακτικές σου είναι είτε το τρένο Leonardo Express, που κάνει 40λεπτά να φτάσει στο σταθμό Termini(οχι όμως δίπλα από τις αποβάθρες των τρένων για Φλωρεντία, χρειάζεται κανένα 10λεπτο περπάτημα) και κοστίζει 14ευρώ, είτε το λεωφορείο της Cotral που κάνει 40-60λεπτά και η τιμή του είναι στα 4,5ευρώ. Υπάρχει και η λύση του ταξί με σταθερή τιμή τα 40ευρώ.
Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, στη Φλωρεντία είστε πολύ κεντρικά, αλλά στη Ρώμη θα κοιτούσα εφόσον δεν έχετε πολλές μέρες για κάτι λίγο πιο κεντρικό ή ευκολοπροσβάσιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.454
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom