Γερμανία βοήθεια, βόννη ή Βαμβέργη (Γερμανία) ?

zografialep

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγα
Γεια σας, ειμαι καινουργια εδω! Χρειαζομαι μια βοηθεια απο αυτους που ξερουν τη Γερμανια..
Προκειται να παω σε ενα καμπ- προγραμμα του Goethe το καλοκαιρι (σαν κατασκηνωση) για εφηβους και βρισκομαι σε τεραστιο διλημμα.. Οι επιλογες μου ειναι η Βοννη, η βαμβέργη και το Τραουνσταιν στην Βαυαρια(μικρη πολη).
Ολα ειναι για εκμαθηση γερμανικων αλλα και δραστηριοτητες και τουρισμο.
Η Βοννη προσφερει εκδρομη στην Κολωνια και την πεδιαδα του Ρηνου γενικα, η Βαμβέργη στην Νυρεμβεργη και το Bayreth και το Τράουνσταιν Μοναχο και Σαλτσμπουργκ. (τα τελευταια ειναι φοβερα βεβαια, αλλα θα προτιμουσα να τα δω μονη με την ησυχια μου αργοτερα)
Για τη Βοννη εχω αμφιβολιες ως προς το αν ειναι ωραια κτλ...
Η βαμβεργη ειναι πανεμορφη αλλα δεν εχει τοσα να δω?
Θελω οπως και να χει να υπαρχει κατι διαφορετικο, να ξεφυγω απ ελλαδα..
Δεν ξερω, παρακαλω, οποιοσδηποτε εχει επισκευτει καποια απ τις πολεις ας μ πει, για οπουδηποτε ειδους πληροφορια!
Ευχαριστω πολυ!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.464
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλώς όρισες στο travel stories.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
3.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Καινουργιος ειμαι κι εγω!Εχω επισκεφτει και τις 2 πολεις.Η Μπαμπεργκ ειναι απιθανη!Παντως στη θεση σου θα προτιμουσα τη Βοννη γιατι ειναι πανεμορφη,εχει απιστευτα μουσεια και μπορεις να κανεις καταπληκτικες εκδρομες στο Ρηνο,τον Μοζελα,στην πολη του Ααχεν,ακομα και στο εκπληκτικο Μααστριχτ στην Ολλανδια.Και φυσικα στην Κολωνια,20 λεπτα με το τρενο!Ελπιζω να βοηθησα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.464
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γεια σας, ειμαι καινουργια εδω! Χρειαζομαι μια βοηθεια απο αυτους που ξερουν τη Γερμανια..
Προκειται να παω σε ενα καμπ- προγραμμα του Goethe το καλοκαιρι (σαν κατασκηνωση) για εφηβους και βρισκομαι σε τεραστιο διλημμα.. Οι επιλογες μου ειναι η Βοννη, η βαμβέργη και το Τραουνσταιν στην Βαυαρια(μικρη πολη).
Ολα ειναι για εκμαθηση γερμανικων αλλα και δραστηριοτητες και τουρισμο.
Η Βοννη προσφερει εκδρομη στην Κολωνια και την πεδιαδα του Ρηνου γενικα, η Βαμβέργη στην Νυρεμβεργη και το Bayreth και το Τράουνσταιν Μοναχο και Σαλτσμπουργκ. (τα τελευταια ειναι φοβερα βεβαια, αλλα θα προτιμουσα να τα δω μονη με την ησυχια μου αργοτερα)
Για τη Βοννη εχω αμφιβολιες ως προς το αν ειναι ωραια κτλ...
Η βαμβεργη ειναι πανεμορφη αλλα δεν εχει τοσα να δω?
Θελω οπως και να χει να υπαρχει κατι διαφορετικο, να ξεφυγω απ ελλαδα..
Δεν ξερω, παρακαλω, οποιοσδηποτε εχει επισκευτει καποια απ τις πολεις ας μ πει, για οπουδηποτε ειδους πληροφορια!
Ευχαριστω πολυ!!
Η Βόννη είναι μια μικρή σχετικά πόλη (αν και ήταν πρωτεύουσα της Δυτ. Γερμανίας) και δεν παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Η κοιλάδα του Ρήνου όμως είναι πανέμορφη.
Πολύ ωραία είναι η Koblenz. Η Κολωνία αξίζει μια επίσκεψη.
Τώρα όσον αφορά τη Bamberg είναι μια μικρή πόλη αλλά πολύ όμορφη.
Από εκεί μπορείς να επισκεφτείς το Bayreuth, τη Νυρεμβέργη, το Wurzburg και λίγο πιο μακριά το Rothenburg ob der Tauber.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καινουργιος ειμαι κι εγω!Εχω επισκεφτει και τις 2 πολεις.Η Μπαμπεργκ ειναι απιθανη!Παντως στη θεση σου θα προτιμουσα τη Βοννη γιατι ειναι πανεμορφη,εχει απιστευτα μουσεια και μπορεις να κανεις καταπληκτικες εκδρομες στο Ρηνο,τον Μοζελα,στην πολη του Ααχεν,ακομα και στο εκπληκτικο Μααστριχτ στην Ολλανδια.Και φυσικα στην Κολωνια,20 λεπτα με το τρενο!Ελπιζω να βοηθησα.
Συμφωνω...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Το Μπαμπεργκ ειναι μια πολυ μικρη πολη, απο τοποθεσια αξιζει μονο αν θες να επισκεφθεις την Romantische Strasse, που ξεκιναει απο το Wuerzburg και καταληγει στο Augsburg εχοντας διασπαρτα χωρια στο ενδιαμεσο.

Η Βοννη απο τοποθεσια σκιζει... Μεσα στο κεντρο της Ευρωπης, εχεις ποσες πολεις της Βεστφαλιας κι οχι μονο τριγυρω να επισκεφθεις. Συν οτι σιγουρα θα βρεις πολυ περισσοτερα πραγματα να κανεις σε μια πολη ανω των 300.000 κατοικων σε συγκριση με μια των 70.000. Μην επηρεαζεσαι οταν λεμε μικρη, εννοουμε οτι δεν ειναι Βερολινο, Αμβουργο ή Κολωνια. Ειναι μιση φορα μεγαλυτερη απο την Πατρα...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.464
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Μπαμπεργκ ειναι μια πολυ μικρη πολη, απο τοποθεσια αξιζει μονο αν θες να επισκεφθεις την Romantische Strasse, που ξεκιναει απο το Wuerzburg και καταληγει στο Augsburg εχοντας διασπαρτα χωρια στο ενδιαμεσο.
Έχω την εντύπωση πως το Bamberg δεν βρίσκεται πάνω στη Romantische Strasse, η οποία, νομίζω, πως καταλήγεi στο Fussen και όχι στο Augsburg.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχω την εντύπωση πως το Bamberg δεν βρίσκεται πάνω στη Romantische Strasse, η οποία, νομίζω, πως καταλήγεi στο Fussen και όχι στο Augsburg.
Πολύ σωστά νομίζεις. Η Ρομαντική Οδός είναι από το Wurzburg έως το Fussen.
Η Βαμβέργη απέχει περίπου μια ώρα από το Wurzburg και περίπου το ίδιο και από τη Νυρεμβέργη.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Έχω την εντύπωση πως το Bamberg δεν βρίσκεται πάνω στη Romantische Strasse, η οποία, νομίζω, πως καταλήγεi στο Fussen και όχι στο Augsburg.
Μπορει να εχεις δικιο, απλα να μην θυμομουν καλα, γιατι ηταν στην ιδια εκδρομη... Βαρεθηκα κι απιστευτα κιολας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.401
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom