Γενικά Χριστουγεννιάτικες Αγορές 2024

coco_

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
2.172
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
European Christmas Markets Dates 2024
🎄

🇦🇹
Vienna, Austria - Nov 16 to Dec 24
🇫🇷
Strasbourg, France - Nov 27 to Dec27
🇨🇿
Prague, Czech Republic - 30 Nov to Jan 6
🇩🇪
Berlin (Gendarmenmarkt), Germany - Nov 25 to Dec 31
🇩🇪
Cologne, Germany - Nov 18 to Dec 23
🇩🇰
Copenhagen,Denmark (Tivoli Gardens) - Nov 17 to Jan 1
🇧🇪
Brussels, Belgium (Winter Wonders) - Nov 29 to Jan 5
🇭🇺
Budapest, Hungary - Nov 17 to Jan 1
🇩🇪
Munich, Germany - Nov 27 to Dec 24
🇪🇪
Tallinn, Estonia - Nov 21 to Dec 26
🇵🇱
Krakow, Poland - Nov 29 to Dec 26
🇩🇪
Dresden, Germany (Striezelmarkt) - Nov 27 to Dec 24
🇸🇪
Stockholm, Sweden (Skansen) - Nov 30 to Dec 23
🇬🇧
London, UK (Hyde Park) - Nov 21 to Jan 5
🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Edinburgh, Scotland - Nov 17 to Jan 5
🇨🇭
Zurich, Switzerland - Nov 23 to Dec 24
🇸🇪
Gothenburg, Sweden (Liseberg) - Nov 17 to Dec 23
🇫🇮
Helsinki, Finland - Dec 1 to Dec 22
🇱🇺
Luxembourg City, Luxembourg - Nov 23 to Dec 24
🇧🇪
Bruges, Belgium - Nov 24 to Jan 1
🇱🇻
Riga, Latvia - Dec 1 to Jan 6
🇳🇱
Amsterdam - 15 Nov - 5th Jan
 
Last edited:

akatelka

Member
Μηνύματα
27
Likes
11
Έχεις κάποια πρόταση για πρώτη φορά με παιδί (12 χρονών) σε ευρωπαϊκή χριστουγεννιάτικη αγορά ? Έχουν καταργηθεί αισθητά οι απευθείας πτήσεις ή μου φαίνεται ? Έψαξα για Στρασβούργο, Πράγα, Κολωνία, Κοπεγχάγη, Βουδαπέστη, Τάλλιν, Κρακοβία... Είτε δεν υπάρχουν απευθείας, είτε είναι στο θεό οι τιμές, που τις κάνει ασύμφορες για 3ημερο (max 4ημερο) - κοίταζα για το τελευταίο ΣΚ του Νοεμβρίου πχ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.194
Likes
2.027
European Christmas Markets Dates 2024
🎄

🇦🇹
Vienna, Austria - Nov 16 to Dec 24
🇫🇷
Strasbourg, France - Nov 27 to Dec 30
🇨🇿
Prague, Czech Republic - 30 Nov to Jan 6
🇩🇪
Berlin (Gendarmenmarkt), Germany - Nov 25 to Dec 31
🇩🇪
Cologne, Germany - Nov 18 to Dec 23
🇩🇰
Copenhagen,Denmark (Tivoli Gardens) - Nov 17 to Jan 1
🇧🇪
Brussels, Belgium (Winter Wonders) - Nov 29 to Jan 5
🇭🇺
Budapest, Hungary - Nov 17 to Jan 1
🇩🇪
Munich, Germany - Nov 27 to Dec 24
🇪🇪
Tallinn, Estonia - Nov 21 to Dec 26
🇵🇱
Krakow, Poland - Nov 29 to Dec 26
🇩🇪
Dresden, Germany (Striezelmarkt) - Nov 27 to Dec 24
🇸🇪
Stockholm, Sweden (Skansen) - Nov 30 to Dec 23
🇬🇧
London, UK (Hyde Park) - Nov 21 to Jan 5
🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Edinburgh, Scotland - Nov 17 to Jan 5
🇨🇭
Zurich, Switzerland - Nov 23 to Dec 24
🇸🇪
Gothenburg, Sweden (Liseberg) - Nov 17 to Dec 23
🇫🇮
Helsinki, Finland - Dec 1 to Dec 22
🇱🇺
Luxembourg City, Luxembourg - Nov 23 to Dec 24
🇧🇪
Bruges, Belgium - Nov 24 to Jan 1
🇱🇻
Riga, Latvia - Dec 1 to Jan 6
🇳🇱
Amsterdam - 15 Nov - 5th Jan
Strasbourg ειναι ως 27/12 στο επισημο site
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.194
Likes
2.027
Έχεις κάποια πρόταση για πρώτη φορά με παιδί (12 χρονών) σε ευρωπαϊκή χριστουγεννιάτικη αγορά ? Έχουν καταργηθεί αισθητά οι απευθείας πτήσεις ή μου φαίνεται ? Έψαξα για Στρασβούργο, Πράγα, Κολωνία, Κοπεγχάγη, Βουδαπέστη, Τάλλιν, Κρακοβία... Είτε δεν υπάρχουν απευθείας, είτε είναι στο θεό οι τιμές, που τις κάνει ασύμφορες για 3ημερο (max 4ημερο) - κοίταζα για το τελευταίο ΣΚ του Νοεμβρίου πχ.
Βουδαπεστη και Κρακοβια ειναι φθηνα αλλα τωρα τα αεροπορικα θα ειναι στο θεο προφανως 1 μηνα πριν σχεδον
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
2.172
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Strasbourg ειναι ως 27/12 στο επισημο site
Έχεις δικιο, το διορθωσα...η αληθεια ειναι ότι δεν την εχω τσεκαρει την λιστα. Την βρηκα ετοιμη κ την ποσταρα για να υπάρχει ενας μπουσουλας σε καποιον που ενδιαφερεται
 
Μηνύματα
125
Likes
169
Βουδαπεστη και Κρακοβια ειναι φθηνα αλλα τωρα τα αεροπορικα θα ειναι στο θεο προφανως 1 μηνα πριν σχεδον
Σχετικό - άσχετο αλλά έχω παρατηρήσει ότι πλέον δεν ισχύει αυτό...

Δηλαδή: μπορείς να βρεις την ίδια τιμή με σήμερα και 5 ημέρες πριν (π.χ.)

Είναι μόνο δική μου εντύπωση αυτή;

Πλέον δλδ σαν να μην ακολουθείται η νόρμα: όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.463
Likes
50.080
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Δηλαδή: μπορείς να βρεις την ίδια τιμή με σήμερα και 5 ημέρες πριν (π.χ.)
Είναι μόνο δική μου εντύπωση αυτή;
Πλέον δλδ σαν να μην ακολουθείται η νόρμα: όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά...
Όχι, κι εγώ το ίδιο διαπιστώνω σε κάποιες περιπτώσεις τελευταία, αν κι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σίγουρα οι γιορτές και οι μέρες αιχμής δε προσφέρονται για τέτοια συμπεράσματα.

@coco_ Ωραίο και χρήσιμο νήμα, μπορούν να προστεθούν και οι δικές μας εμπειρίες από Χριστουγεννιάτικες αγορές κατά τα ταξίδια μας. ;)
 

akatelka

Member
Μηνύματα
27
Likes
11
Σχετικό - άσχετο αλλά έχω παρατηρήσει ότι πλέον δεν ισχύει αυτό...

Δηλαδή: μπορείς να βρεις την ίδια τιμή με σήμερα και 5 ημέρες πριν (π.χ.)

Είναι μόνο δική μου εντύπωση αυτή;

Πλέον δλδ σαν να μην ακολουθείται η νόρμα: όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά...

Δεν νομίζω ότι ίσχυε ποτέ το όσο πιο νωρίς, τόσο πιο φθηνά. Περισσότερο μύθος παρά πραγματικότητα. Νομίζω 2-3 μήνες πριν είναι η καλύτερη περίοδος. Βέβαια εξαρτάται και τον προορισμό... για υπερατλαντικά μάλλον κάτι περισσότερο από 3 μήνες.

Εμένα αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι αυτό που είπα και νωρίτερα, προορισμοί που παλαιότερα είχαμε απευθείας πτήσεις από Ελλάδα, πλέον μόνο με ανταπόκριση...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.194
Likes
2.027
Σχετικό - άσχετο αλλά έχω παρατηρήσει ότι πλέον δεν ισχύει αυτό...

Δηλαδή: μπορείς να βρεις την ίδια τιμή με σήμερα και 5 ημέρες πριν (π.χ.)

Είναι μόνο δική μου εντύπωση αυτή;

Πλέον δλδ σαν να μην ακολουθείται η νόρμα: όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά...
Μπα ισχυει κατα βαση...ειδικα αν θες να πας καπου απευθειας κ οχι με ανταποκρισεις...αν θες βεβαια να πας μια τυχαια καθημερινη Γεναρη μηνα καπου,τοτε ναι το κλεινεις κ 1 βδομαδα πριν αλλιως σε γιορτες,αργιες,καλοκαιρια πρεπει να χωσεις βαθια το χερι στη τσεπη...προσωπικα οποτε κλεινω 6μηνες ή κ 1 χρονο πριν μου βγαινει τερμα φθηνα...
Δεν νομίζω ότι ίσχυε ποτέ το όσο πιο νωρίς, τόσο πιο φθηνά. Περισσότερο μύθος παρά πραγματικότητα. Νομίζω 2-3 μήνες πριν είναι η καλύτερη περίοδος. Βέβαια εξαρτάται και τον προορισμό... για υπερατλαντικά μάλλον κάτι περισσότερο από 3 μήνες.

Εμένα αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι αυτό που είπα και νωρίτερα, προορισμοί που παλαιότερα είχαμε απευθείας πτήσεις από Ελλάδα, πλέον μόνο με ανταπόκριση...
Βουδαπεστη με wizz εχει απευθειας για ετζιαν δε ξερω..Μπρατισλαβα που ειχε η ετζιαν κ βολευε το κοψανε...Βιεννη επισης εχει κ ετζιαν απ οσο θυμαμαι...για Κρακοβια απο Κατοβιτσε με wizz και απευθειας με ετζιαν...
Μου φαινεται βεβαια ολοι αυτοι οι προορισμοι δε βγαιναν ποτε για ΠΣΚ ωστοσο
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Βουδαπεστη και Κρακοβια ειναι φθηνα αλλα τωρα τα αεροπορικα θα ειναι στο θεο προφανως 1 μηνα πριν σχεδον
Χθες έκλεισαν ο αδερφός μου με την παρέα του 16-20/12 , Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη μετ ' επιστροφής 64 ευρώ με wizz και αντίστοιχες τιμές επικρατούσαν και με ryan αλλά δεν τους βόλευαν οι πτήσεις -ημέρες.
 

akatelka

Member
Μηνύματα
27
Likes
11
Ισχύει οτι έχει Βουδαπέστη με Wizz και με Ryan, "σχετικά" φυσιολογικές τιμές - γιατί αν προσθέσεις και χειραποσκευή, δεν είναι και τόσο "φυσιολογικές"... Αλλά ισχύει επίσης ότι δεν θεωρείται 3ημερο, γιατί ουσιαστικά οι ώρες πτήσεων σου "τρώνε" τη μία μέρα εντελώς. Κι εκεί έρχεται το γενικό ερώτημα, τι αξίζει σας κόστος και τι δεν αξίζει...

Γενικά για χριστουγεννιάτικες διακοπές, τα μόνα που βλέπω εγώ να αξίζουν για 3ημερα, με λογικές τιμές και φυσιολογικές ώρες πτήσεων, είναι Λονδίνο (που σχεδόν πάντα άλλωστε πλέον βρίσκεις καλές τιμές) και Βιέννη. Δυστυχώς για εμάς τα κάναμε πολύ πρόσφατα και τα 2 (όχι Χριστούγεννα όμως), και γι' αυτό ψαχνόμαστε για κάτι άλλο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.194
Likes
2.027
Ισχύει οτι έχει Βουδαπέστη με Wizz και με Ryan, "σχετικά" φυσιολογικές τιμές - γιατί αν προσθέσεις και χειραποσκευή, δεν είναι και τόσο "φυσιολογικές"... Αλλά ισχύει επίσης ότι δεν θεωρείται 3ημερο, γιατί ουσιαστικά οι ώρες πτήσεων σου "τρώνε" τη μία μέρα εντελώς. Κι εκεί έρχεται το γενικό ερώτημα, τι αξίζει σας κόστος και τι δεν αξίζει...

Γενικά για χριστουγεννιάτικες διακοπές, τα μόνα που βλέπω εγώ να αξίζουν για 3ημερα, με λογικές τιμές και φυσιολογικές ώρες πτήσεων, είναι Λονδίνο (που σχεδόν πάντα άλλωστε πλέον βρίσκεις καλές τιμές) και Βιέννη. Δυστυχώς για εμάς τα κάναμε πολύ πρόσφατα και τα 2 (όχι Χριστούγεννα όμως), και γι' αυτό ψαχνόμαστε για κάτι άλλο.
Θα εψαχνα και για πολεις της Γερμανιας αν υπαρχουν ωραρια βολικα...οι αγορες της ειναι αχαστες θεωρω...αλλη επιλογη ειναι το Βουκουρεστι οπου βγαινει ανετοτατο 3μερο και θεωρητικα κ φθηνο αλλα δεν εχει την "χριστουγεννιατικη" ατμοσφαιρα που εχουν οι υπολοιπες πολεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.556
Μηνύματα
901.122
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom