Φολέγανδρος Φολέγανδρος

Georgie

Member
Μηνύματα
66
Likes
290
Αν δε σε πειράζει να είσαι με αρκετό κόσμο μέσα στη βαρκα, είναι οκ τα boat tours, θα δεις όντως κάποιες παραλίες που δεν είναι εύκολα προσβάσιμες,ανάλογα και με τον καιρό βέβαια. Δες και Sottovento, για αντίστοιχη εκδρομή.

Μαγαζιά με θέα: ξενοδοχείο Ανεμόμυλος στη Χώρα, Παπαλάγκι στον Άγιο Νικόλαο.

Χώρα: Σικ, Κρητικός, Γουπί, Μπαρμπουνάκι, Σπιτικό, Ζυμαράκι, Eva s garden.
Ανω Μερια: Κυρία Ειρήνη, Συνάντηση
Αγκάλη: Πασιθέα
Ο Μίμης υπάρχει ακόμα?
Παλιά ήταν κορυφή.
Ωραία η Φολέγανδρος, ειδικά η χώρα της
Από παραλίες όμως ........
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
195
Likes
558
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη - Κολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπερα!
Την αλλη βδομαδα πρωτα ο Θεος φευγω για τη μαγικη Φολεγανδρο.
Εχω διαβασει αρκετα στο forum,αλλα καλοδεχουμενες προτασεις που να παμε για φαγητο ,μαγαζια με θεα κλπ .

Απο οτι ειδα και με πληροφορησατε και εδω Αγιο Νικολαο ,Λιβαδακι παει καραβακι απο Αγκαλη ,οπως και Κατεργο απο λιμανι σε νορμαλ κοστος.

Ο γυρος του νησιου με το diaplous αξιζει τα λεφτα του?Αν επιλεξω τις πιο πανω επιλογες νομιζω βγαινει πιο οικονομικα ,απλα το diaplous σε παει σε κανα 2 μερη για μπανιο max ακομα.

*Η επιλογη για να παμε περπατητο σε δυσβατες παραλιες απο καποια μελη της παρεας δεν παιζει ,οποτε θα προτιμησουμε την μετακινηση οπου παει εν πλω.
Ότι προτασεις έχουν γίνει στα παραπάνω μηνύματα για μαγαζάκια με βρίσκουν σύμφωνη! Μην παραλείψετε την Πουντα για πρωινο/brunch και την Αστάρτη για ποτάκι. Μαγαζί με θέα "Ανεμόμυλος "

Τον diaplous τον επιλέξαμε και εμείς και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι σε σύγκριση με οτι άλλο παρόμοιο έχουμε κάνει σε αλλα νησιά. Σε κάνει 4-5 στάσεις, ανάλογα τον καιρό. Δική μου αγαπημένη η Ασπρόπουντα.
Προσωπικά (αν και δεν το κάναμε ετσι) θα επέλεγα στην αρχή των διακοπών το τουρ ώστε να δω τις παραλιες και να επιλεξω τις επόμενες μερες να ξαναπάω σε ο,τι μου άρεσε.

Για Άνω Μεριά αν οπωσδήποτε πρέπει να γίνει επιλογη ανάμεσα σε Συνάντηση και κυρία Ειρήνη, θα επέλεγα το δεύτερο.
 
Μηνύματα
456
Likes
1.559
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,χθες γυρισα απο τη μαγικη Φολεγανδρο,παρακατω οι εντυπωσεις μου απο το νησι.

Μεναμε στην Χωρα στο Solaris Hotel ,εμεινα ευχαριστημενος πολυ καθαρο ξενοδοχειο,με απιστευτη θεα στη Χωρα και στην Παναγια εχει και πισινα για οποιον ενδιαφερεται .

Η πρωτη παραλια που επισκεφτηκαμε ηταν η Αγκαλη.Η πιο ευκολα προσβασιμη παραλια και η πιο δημοφιλης ,αρκετα κοντα στη Χωρα,πας με αυτοκινητο αλλα και με συχνη τοπικη συγκοινωνια απο τη Χωρα.Πολυ καθαρα νερα,δεν υπαρχουν πουθενα ξαπλωστρες οπως και πουθενα αλλου στο νησι.αλλα εχει τριγυρω 2 καφε ,οπως και αλλες 2 -3 ταβερνες ταβερνες σε περιπτωση που θες να φας και να κατσεις καπου.
Στην παραλια της Αγκαλης ανα μιση ωρα υπαρχει ενα καικακι που σε πηγαινει στην παραλια του Αγιου Νικολαου με ποσο 6 ευρω πηγαινε ελα.Ειναι 5 λεπτα αποσταση ,ειναι πολυ ομορφη παραλια και εχει μια καντινα ,οπου μπορειτε να πιειτε τις μπιριτσες σας,να φατε τα σνακακια σας.Απο πανω εχει και αλλη μια ταβερνα.Το ιδιο καραβακι απο Αγκαλη παει και Λιβαδακι.
Επισης καναμε τον γυρο του νησιου που μας εκανε σταση σε πανω απο 6 παραλιες αναμεσα τους και το Κατεργο,που κατ εμε ειναι και η πιο ομορφη του νησιου.Επιλεξαμε το γραφειο diaplous κοστιζει 50 € ειναι ολη μερα και εχει μεσα και σνακ.

Φαγητο
Πρωτη μερα φτασαμε μεσημερι πεινασμενοι στη Χωρα ηταν ολα κλειστα ,οποτε φαγαμε στο Αραξε,νοστιμο φαγητο αλλα οχι κατι τρομερο,τουριστικο λιγο θα ελεγα,ευγενικοι ιδιοκτητες.Ενω το φαγητο δεν ηταν κακο 15 ευρω για ενα μουσακα μου φανηκαν παρα πολλα και 12 η χωριατικη.Ειχα δει απο πριν τιμες και κλπ αλλα πειναγαμε πολυ και οι επιλογες εκεινη την ωρα ηταν λιγες.

Το beach bar στην παραλια του Αγιου Νικολαου που λειτουργει και σαν ταβερνα,αρκετα τιμιο φαγαμε καλα ,πολυ νοστιμο το φιλετο ξιφια καθως και ολα τα αλλα μπινελικακια.Καλη επιλογη μετα το μπανιο.




Τριτη μερα φαγαμε στον Ψαρομιλιγκα στην Αγκαλη ,πολλα συν για την θεα ,ειχα διαβασει πολυ καλες κριτικες για το συγκεκριμενο μαγαζι ,αλλα δεν ικανοποιηθηκα 100 % μιας και πανω απο τα μισα πιατα που του παμε δεν τα ειχε και ψιλοξενερωσαμε.Σε καμμια περιπτωση δεν φαγαμε ασχημα αλλα οχι κατι να παθω πλακα,παραδοσιακη ταβερνα οκ.

Φαγαμε στο Ζυμαρακι παρα πολυ καλο ιταλικο ,πολυ νοστιμη πιτσα,φοβερη μπρουσκετα με προσουτο και τρομερα ραβιολια.
Επισης καναμε και wine tasting στο οινοποιο Παλαιομυλος ,πολυ ωραιο περιβαλλον ηπιαμε μονο κρασια δικα τους tasting ,αλλα πρεπει να ειχε και πολυ ωραιο φαγητο.

Οποσδηποτε να πατε για ματσατα στη Συναντηση στην Ανω Μερια παθαμε πλακα.Εγω πηρα με σουτζουκακια .Επισης πηρα και μια μεριδα φαβοκεφτεδες.Το καλυτερο γευμα στο νησι.Σημειωση ειναι λιγο βαρια να ξερετε προετοιμαστε στομαχι.


Για ποτο τα βραδια μας τα περασαμε στην Ασταρτη και στη Λοτζια που κανουν το καλυτερο ρακομελο που εχετε πιει ποτε.Must σταση και στα 2.Ενα κλικ παραπανω Λοτζια στο στενακι απανω.

Παγωτο /γλυκο Παρασαγας ,αλλα και φοβερο brunch.
Φουρνο στο thebaker στη Χωρα.Δοκιμαστε καρπουζενια την ετρωγα καθε πρωι.
Kρεπα στο prickly pear ,δοκιμαστε με τυρι σουρωτο και ντοπια καπαρη .Επος.


Απολογισμος

Μικρες αποστασεις,πανεμορφη χωρα ισως η ωραιοτερη των Κυκλαδων,αν και προσωπικα κοντραρω με της Αστυπαλαιας.Παραλιες πολυ καλες ,πεντακαθαρα νερα απλα δεν ειναι το νησι με τις παρα πολλες .
Φαγητο ετσι και ετσι ,θα φας και πολυ καλα αλλα σε πολλα θα βαρεθεις να βλεπεις μουσακαδες στο μενου,δεν λεω και μενα μου αρεσει ο μουσακας αλλα ποσο μαγειρευτο και κοκκινιστο πια,δεν εχει καποιο πολυ ιδιαιτερο μαγαζι σε μια τοσο προσεγμενη χωρα.Τα 2 top που φαγαμε Ζυμαρακι,Συναντηση.
Αυτοκινητο μπορεις να νοικιασεις,αλλα αν πας μονο Αγκαλη και στις υπολοιπες παραλιες πας με καραβακι,τοτε ειναι περιτο και η συγκοινωνια αξιοπρεπεστατη.
 
Last edited:

jlee

Member
Μηνύματα
34
Likes
38
Ανυπομονώ να πάω στις αρχές του Σεπτέμβρη!
Βέβαια seajet μας τα χάλασε και άλλαξε το πλοίο και πλέον τα δρομολόγια από Σαντορίνη δεν έχουν γκαράζ!
Με αποτέλεσμα να ψάχνω τρόπο να στείλω την μηχανή ασυνόδευτη την επόμενη μέρα με το αργό..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Η μοναδική επιλογή είναι να.μεινεις στη χώρα; Δεν υπάρχει κάποιο άλλο μέρος για εμάς που μας αρέσει να μένουμε δίπλα στη θάλασσα και να κάνουμε τις βόλτες μας με υποτυπώδης κίνηση το βράδυ; Εννοείται ότι θα πηγαίνουμε στη χώρα αλλά θα μας άρεσε να μένουμε κοντά στη θάλασσα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Υπάρχουν καταλύματα στην Αγκάλη και στο λιμάνι με κάποια λιγοστά καφέ κοντά αλλά σχεδόν όλη η ζωή, η κίνηση είναι στη Χώρα.
Κατάλαβα. Άρα μονόδρομος η χώρα. Γιατί φέτος πήγαμε Αμοργό και εγώ πραγματικά ενθουσιάστηκα στην Αιγιάλη που μέναμε όλες τις μέρες. Φυσικά πηγαίναμε συχνά στη χώρα και γενικά τι γυρίσαμε το νησί αλλά ξ βάση μας ήταν η Αιγιάλη που για τα θέλω μας ήταν το ιδανικό μέρος να διαμείνουμε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Κατάλαβα. Άρα μονόδρομος η χώρα. Γιατί φέτος πήγαμε Αμοργό και εγώ πραγματικά ενθουσιάστηκα στην Αιγιάλη που μέναμε όλες τις μέρες. Φυσικά πηγαίναμε συχνά στη χώρα και γενικά τι γυρίσαμε το νησί αλλά ξ βάση μας ήταν η Αιγιάλη που για τα θέλω μας ήταν το ιδανικό μέρος να διαμείνουμε.
Στην Αμοργό και εμείς Αιγιαλη μείναμε αλλά καμία σχέση.

Πολύ πιο ψόφια η Αγκάλη και ο Καραβοστασης.Ξερω κόσμο που τα επιλέγει αλλά είναι άνθρωποι που δεν θέλουν νυχτερινή ζωή καθόλου. Φίλοι με 6 παιδιά τα επιλέγουν ας πούμε.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Στην Αμοργό και εμείς Αιγιαλη μείναμε αλλά καμία σχέση.

Πολύ πιο ψόφια η Αγκάλη και ο Καραβοστασης.Ξερω κόσμο που τα επιλέγει αλλά είναι άνθρωποι που δεν θέλουν νυχτερινή ζωή καθόλου. Φίλοι με 6 παιδιά τα επιλέγουν ας πούμε.
Όχι, δε μας ενδιαφέρει να μην έχει ζωή. Γιατί στην Αιγιάλη, λίγο πολύ εκτός από τα τρία καφέ μπαρ στο λιμάνι και τον Αμοργιαλό που είχε κάτι live, μετά τις 12 όλος ο κόσμος πήγαινε στην Que, μικροί - μεγάλοι και ήταν και πολύ ωραία. Αλλά εδώ στη Φολέγανδρο, υποθέτω ότι θα είναι υπέροχα στη χώρα και από τη στιγμή που δεν υπάρχει εναλλακτική όπως τη θέλουμε, μάλλον χώρα θα μείνουμε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άρτι αφιχθέν στο νησι:
SPINA (@spinafolegandros) • Instagram photos and videos

Σε απομονωμένο μέρος, ακριβώς πάνω από την παραλία Αμπέλι. Πρόσβαση μέσω χωματόδρομου, θέλει λίγη προσοχή γιατί είναι κατηφόρα/ανηφόρα, αλλά πάει και συμβατικό αμάξι.
Set menu λίγων πιάτων. Χρησιμοποιούν οργανικά προϊόντα και αλλάζουν τα πιάτα κάθε εβδομάδα. 55 ευρώ το άτομο. Ωραία ιδέα, ωραία ατμόσφαιρα, με το φαγητό όμως δεν τρελάθηκα, δεδομένης και της τιμής. Θεωρώ ότι χρειάζεται βελτίωση. Κρατήσεις μέσω Instagram.
 

jlee

Member
Μηνύματα
34
Likes
38
Καλησπέρα! Έχω κλείσει για Φολέγανδρο μέσω Σαντορίνης στις αρχές του Σεπτεμβρίου!
Ανυπομονούσα μέχρι που η Seajet αφαίρεσε το δρομολόγιο με γκαράζ και η Saosnisos ακύρωση τα δρομολόγια λόγω του περιστατικού στην Άνδρο.
Το πρόβλημα είναι οτι πλέον δεν έχω τρόπο να μεταφέρω την μηχανή από την Σαντορίνη στην Φολέγανδρο!
Η μόνη λύση είναι να περιμένω 2 μέρες όπου έχει δρομολόγιο η zanteferries..
Σας έχει τύχη κάτι παρόμοιο?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα! Έχω κλείσει για Φολέγανδρο μέσω Σαντορίνης στις αρχές του Σεπτεμβρίου!
Ανυπομονούσα μέχρι που η Seajet αφαίρεσε το δρομολόγιο με γκαράζ και η Saosnisos ακύρωση τα δρομολόγια λόγω του περιστατικού στην Άνδρο.
Το πρόβλημα είναι οτι πλέον δεν έχω τρόπο να μεταφέρω την μηχανή από την Σαντορίνη στην Φολέγανδρο!
Η μόνη λύση είναι να περιμένω 2 μέρες όπου έχει δρομολόγιο η zanteferries..
Σας έχει τύχη κάτι παρόμοιο?
Ναι φέτος μου έτυχε αλλά σε άλλο νησί. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λυση: είτε θα ταξιδέψεις εσύ με τη μηχανή, είτε η μηχανή ασυνόδευτη (και εσύ όπως θέλεις) με το Διονύσιος Σολωμός της zanteferries. Δυστυχώς, αυτές είναι οι ακτοπλοικές μας εταιρείες και οι πρακτικές τους!!!! Για την ιστορία παρατήρησα ότι από 9 Σεπτεμβρίου ξαναβγαίνει και το speedrunner jet της seajets που παίρνει και οχήματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom