Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jimp

Member
Μηνύματα
5.097
Likes
6.562
Με όποιο και να κλείσεις δεν έχει διαφορά, το φθηνότερο θα έλεγα εγώ. Ημερήσια μπορείς να κάνεις για Πίζα, με τρένο καλύτερα.
Όπως μπορείς στην επιστροφή και γιατί όχι και να μείνεις εκεί να βάλεις και από 1 διανυκτέρευση σε San Gimignano και Σιένα ή έστω σε μία από τις δύο.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Νομίζω πως είναι νωρίς για να με απασχολήσει το πιό τρένο θα πάρω, σωστά όταν θα βγουν τα δρομολόγια θα ψάξω το οικονομικότερο. Θα επικεντρωθώ στις εκδρομές που μπορώ να κάνω, San Gimignano και Σιένα από το λίγο που κοίταξα τις βρήκα ενδιαφέρουσες πόλεις και μάλλον θα τις βάλω στο πρόγραμμα μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.474
Likes
9.448
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
San Gimignano και Σιένα από το λίγο που κοίταξα τις βρήκα ενδιαφέρουσες πόλεις και μάλλον θα τις βάλω στο πρόγραμμα μου.
Μια μικρη διευκρινιση μονο: το ενα εχει 7000 πληθυσμο, δηλ χωριο με τα ιταλικα δεδομενα, κ το αλλο 70000..λαβε το υποψη σου γιατί δεν θα εχεις πολλες επιλογες στο χωριο..
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Μια μικρη διευκρινιση μονο: το ενα εχει 7000 πληθυσμο, δηλ χωριο με τα ιταλικα δεδομενα, κ το αλλο 70000..λαβε το υποψη σου γιατί δεν θα εχεις πολλες επιλογες στο χωριο..
Η βικιπαίδεια αναφέρει την Σαν Τζιμινιάνο ως πόλη, δεν ξέρω άλλωστε κατά τα Ιταλικά δεδομένα πως θεωρούν το χωριό. Όπως και να έχει όμως δείχνει μια ενδιαφέρουσα ενδιάμεση στάση για κάποιες ώρες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.474
Likes
9.448
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η βικιπαίδεια αναφέρει την Σαν Τζιμινιάνο ως πόλη, δεν ξέρω άλλωστε κατά τα Ιταλικά δεδομένα πως θεωρούν το χωριό. Όπως και να έχει όμως δείχνει μια ενδιαφέρουσα ενδιάμεση στάση για κάποιες ώρες.
Οχι η ιταλικη βικιπαιδεια δεν το λεει πολη, ουτε καποιος ιταλος θα το αποκαλουσε ετσι. Το γιατι αν σε ενδιαφερει ψαξτο παραπερα γιατι οι ριζες φθανουν ως το Μεσαιωνα κ πιο πισω. Το ειπα γιατι εχει σημασια για το τι θα βρεις απο φαγητο, διασκεδαση κλπ. Λιγα πραγματα περα απο τα τουριστικα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.097
Likes
6.562
Οχι η ιταλικη βικιπαιδεια δεν το λεει πολη, ουτε καποιος ιταλος θα το αποκαλουσε ετσι. Το γιατι αν σε ενδιαφερει ψαξτο παραπερα γιατι οι ριζες φθανουν ως το Μεσαιωνα κ πιο πισω. Το ειπα γιατι εχει σημασια για το τι θα βρεις απο φαγητο, διασκεδαση κλπ. Λιγα πραγματα περα απο τα τουριστικα.
Στα καλυτερα θα τον στειλουμε,το travelstories ειμαστε!
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Είδα επίσης πως μια καλή επιλογή είναι και η Lucca, δε ξέρω αν μπορεί να μπει στο πρόγραμμα της ημερήσιας στη Pisa
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.039
Απ´οτι κατάλαβα,θα έχεις 4 μέρες καθαρές,βγάζοντας το πήγαινε-έλα στην Ρώμη.Και σκέφτεσαι να δείς Φλωρεντία,Πίζα,Σιένα,Σαν Τζιμινιάνο και την Λούκα....κόψε κάτι,γιατί νομίζω,ότι δεν θα προλάβεις!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγώ σε 1 μέρα χώρεσα και Λούκα και Πίζα..Απέχουν μισή ώρα με το τρένο αν θυμάμαι καλά.Αλλά Πίζα πήγα μόνο για τον Πύργο και τα υπόλοιπα εκεί δίπλα..Εξαρτάται τι θες να δεις.
 

econ2653

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα
πριν ενα μηνα βρεθηκα κ εγω στην ιταλια. παρ ολο που ειμασταν πολυ προσεκτικοι με τον ΚΟΚ δεν γνωριζαμε για τις ZTL οποτε τη πατησαμε και τωρα μας ερχονται κλισεις απο τις καμερες του δρομου.φυσικα αν ηξερα οτι απαγορευεται σ αυτους τους δρομους δεν θα εμπαινα αλλα που να το καταλαβω αφου ολες οι πινακιδες ηταν στα ιταλικα! μπορειτε να με συμβουλευσετε τι να κανω? να τις πληρωσω ??μπορω να κανω καποια ενσταση??
 

Stellitsa_mer

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!!!ετοιμαζω ενα ταξιδι σε λιγο καιρο και θα ηθελα την γνωμη σας...βρηκα φτηνα εισητηρια για μπολονια αλλα σκεφτομαι να μεινω 4 ημερες φλωρεντια εχω ακουσει οτι υπαρχει καποιο τρενο που σε παει φλωρεντια απο μπολονια μηπως μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες που μπορω να βρω δρομολογια και τιμες και αν ειναι ευκολη η μετακινηση?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.554
Μηνύματα
900.958
Μέλη
39.287
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom