Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τα απεριτίβο είναι μέχρι τις 9,το μόνο που είναι μέχρι αργά 10.30!-11!είναι στο Zamboni(αναφέρομαι στη Μπολόνια)στην ομώνυμη οδό,χρεώνει 8 ευρώ ελάχιστη χρέωση για ποτό αλλά έχει τον "πλουσιότερο"μπουφέ σε σχέση με άλλα καφέ για απεριτίβο.Αρκετή ποικιλία σε φαγητά-σνάκς-πίτσες-σαλάτες και γλυκά.
Επίσης για βράδυ αξίζει να περπατήσετε και στην via Pratello,πιό κουλτουριάρικη ,νεολαιίστικη περιοχή γεμάτη από καφέ-μπαράκια-εστιατόρια.
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από την Piazza Maggiore επιλέγεις οποιοδήποτε δρόμο (με στοά ή χωρίς, υπάρχουν δυο τρεις δρόμοι) που θα σε βγάλει στα τείχη. Από εκεί μέσω της via Saragoza που γίνεται via Poretana και συναντιέται με τη via San Luca, ανεβαίνεις στους λόφους. Μέσω της via Poretana την κλασσική στοά (η οποία έρχεται από το γήπεδο) την πετυχαίνεις στη διασταύρωση όπου η via Poretana συναντά τη via San Luca-από εκεί αρχίζει και η άνοδος. Αν συνεχίσεις ευθεία τη via Poretana φτάνεις στο casalecchio di reno που είναι μια πολύ όμορφη περιοχή της Bologna με ένα μικρό ποταμάκι (τον Ρένο) και ωραία ζαχαροπλαστεία :clap:
Τελικά αυτή η διαδρομή με τα πόδια δεν είναι και τόσο ...εύκολη.
Βολεύει σχετικά το λεωφορείο 20 που περνάει από κεντρικά σημεία της πόλης indipendenza-rizoli -piazza mingeti (σκύριακο λόγω πεζοδρόμησης του κέντρου πάει από αλλού..)με το οποίο περνάς από porta saragoza(αποφεύγεις το περπάτημα της στοάς επί της via saragoza)και κατεβαίνεις στάση meloncello.
Αυτή είναι η πλησιέστερη με το λεωφορείο στάση για Σ.Λούκα.
Από κει όμως τελικά είναι γύρω στα 2 χιλιόμετρα και μιλάμε για στοά ανηφορική και με σκαλοπάτια!!όχι συνεχόμενα αλλά πάντως κατά μεγάλο μέρος...είναι αρκετά κουραστική διαδρομή,σου βγαίνει η γλώσσα στην κυριολεξία.
Υπάρχει κι ένα άλλο λεωφορείο το 58 που το παίρνεις από μιά στάση πριν το meloncello και πάει κατ ευθείαν στο ναό αλλά έχει πολύ συγκεκριμένες ώρες,δεν είναι και τόσο συχνό,οπότε πρέπει να κάνεις καλό προγραμματισμό ξέροντας τα ωράρια.
Από κεί γυρνώντας πίσω στο meloncello με το 20 πάλι συνεχίστε για cassalechio(center)di reno.
Η διαδρομή είναι γραφική μέσα από πάρκα πολύ πράσινο,περνάει το ποτάμι-γέφυρα και πράγματι όπως το είπες πολύ όμορφη περιοχή,και το κέντρο η πλατεία σαν υπαίθρια αγορά με μαγαζάκια με διάφορα πράγματα από μπιζου,κοσμήματα μέχρι πίνακες ζωγραφικής...αξεσουάρ,διάφορα...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τελικά αυτή η διαδρομή με τα πόδια δεν είναι και τόσο ...εύκολη.
Βολεύει σχετικά το λεωφορείο 20 που περνάει από κεντρικά σημεία της πόλης indipendenza-rizoli -piazza mingeti (σκύριακο λόγω πεζοδρόμησης του κέντρου πάει από αλλού..)με το οποίο περνάς από porta saragoza(αποφεύγεις το περπάτημα της στοάς επί της via saragoza)και κατεβαίνεις στάση meloncello.
Αυτή είναι η πλησιέστερη με το λεωφορείο στάση για Σ.Λούκα.
Από κει όμως τελικά είναι γύρω στα 2 χιλιόμετρα και μιλάμε για στοά ανηφορική και με σκαλοπάτια!!όχι συνεχόμενα αλλά πάντως κατά μεγάλο μέρος...είναι αρκετά κουραστική διαδρομή,σου βγαίνει η γλώσσα στην κυριολεξία.
Υπάρχει κι ένα άλλο λεωφορείο το 58 που το παίρνεις από μιά στάση πριν το meloncello και πάει κατ ευθείαν στο ναό αλλά έχει πολύ συγκεκριμένες ώρες,δεν είναι και τόσο συχνό,οπότε πρέπει να κάνεις καλό προγραμματισμό ξέροντας τα ωράρια.
Από κεί γυρνώντας πίσω στο meloncello με το 20 πάλι συνεχίστε για cassalechio(center)di reno.
Η διαδρομή είναι γραφική μέσα από πάρκα πολύ πράσινο,περνάει το ποτάμι-γέφυρα και πράγματι όπως το είπες πολύ όμορφη περιοχή,και το κέντρο η πλατεία σαν υπαίθρια αγορά με μαγαζάκια με διάφορα πράγματα από μπιζου,κοσμήματα μέχρι πίνακες ζωγραφικής...αξεσουάρ,διάφορα...
Χαίρομαι που σου άρεσε το cassalechio :)... Όσο για τη πεζοπορία για το Σαν Λούκα, συγνώμη, ίσως να μην το τόνισα όσο θα έπρεπε, ότι πράγματι είναι κουραστική διαδρομή, απλά έχω συνηθίσει να περπατώ πολύ, ειδικά στα ταξίδια ;)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Συνοψιζω για Αperitivo στη Μπολωνια

1) Aperitivo - "Βουνό" : Caffe Zamboni. Με 8 ευρω οπως ειπε Ρομαντικ, "βουνα" οι μπουφεδες,οι πιατελες ανανεωνονται συνεχως και τα καλουδια ειναι ζεστα.. κους κους,διαφορα πιατα παστας, μεχρι κ γλυκα. Κοσμοσυρροη, νεολαια κυριως φοιτητες

2) Aperitivo chic :Caffe de Paris. 6 Ευρω το Spritz (1 ευρω ακριβοτερο την ωρα του απεριτιβο 18.30-21.30) Δεν υπαρχει μπουφες, τα συνοδευτικα ειναι μπρουσκετουλες, τυρακια και αλλαντικα σερβιρισμενα σε πιατελα.. Μινιμαλ καταστασεις, ησυχια, ιταλοι

3) Aperitivo classico Ζanarini. Ιστορικο καφε της πολης, τραπεζακια σε μια ομορφη πλατεια,χαζι, ποιοτικοι μπουφεδες στυλ καναπεδακια

4) Aperitivo-Bar: Le Stanze. Στεγαζεται σε ενα πρωην μοναστηρι, εντυπωσιακος χωρος, περισσοτερο bar παρα καφε, μπουφες απο ζυμαροειδη και πιατα παστας, οχι πολυ μεγαλη ποικιλια, κρυα..

5) Αperitivo-Bistrot: Caffe Tulipani. Συμπαθητικο καφε-brasserie με ιδιαιτερη διακοσμηση. Εχει μπαλκονι με τραπεζακια που εχουν θεα στο καναλι Molline ..Τo απεριτιβο χρεωνεται χωριστα απο το ποτο + 5 ευρω
 

airmaik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
λοιπόν σαν γράφω απο την πανέμορφη Μπολόνια ,ειμαι ειδη απο εχτές και εχω κατά ενθουσιαστεί απο την ομορφιά.

Εχτές το βράδυ βρήκα και το πανέμορφο μαγαζι που λέγατε το zamboni

P1020903 | Flickr - Photo Sharing!

ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους οπου με βοήθησαν και πάρα πολύ.τα κανάλια που μπορω να τα βρω τις μπολόνια?

θέλω τωρα και μια ακόμα βοήθεια σχετικά με τη φλωρεντία καθώς αυριο θα ειμαι εκει,που θα ψάξω για να βρω αντίστοιχα μαγαζια με το zamboni και εκει
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
λοιπόν σαν γράφω απο την πανέμορφη Μπολόνια ,ειμαι ειδη απο εχτές και εχω κατά ενθουσιαστεί απο την ομορφιά.

Εχτές το βράδυ βρήκα και το πανέμορφο μαγαζι που λέγατε το zamboni

P1020903 | Flickr - Photo Sharing!

ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους οπου με βοήθησαν και πάρα πολύ.τα κανάλια που μπορω να τα βρω τις μπολόνια?
Τα κανάλια θα τα βρείς στη via piella η οποία είναι κοντά στη via Allesadrini(ελπίζω να μην κάνω λάθος τα ονόματα:bleh:)στην οποία βρίσκεται το καφέ Toylipani ωραίο καφέ και έχει μιά βεράντα στην πίσω πλευρά η οποία βλέπει σε άλλο κανάλι με καταρράκτες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.879
Likes
16.491
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κανένα νέο για Μπολόνια???
Σάββατο απόγευμα θα βρίσκομαι εκεί για ένα τριήμερο.
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Χαιρετώ την παρέα σας. Σκεφτόμαστε κατά την άνοιξη (ναι ξέρω αργεί ακόμα) να κάνουμε μια επίσκεψη στην Ιταλία και το μέχρι τώρα πρότζεκτ είναι ότι θα προσγειωθούμε Ρώμη, θα πάρουμε κατευθείαν απ’ το αεροδρόμιο αυτοκίνητο και θα φύγουμε για Φλωρεντία όπου θα κάτσουμε 3 βραδιές και θα πάμε με το αμάξι βόλτες στην Τοσκάνη, έχω βρει τις πόλεις και χωριά που θα πάμε, έχω διαβάσει και στο φόρουμ για την Λούκα και το Σαν Τζιμινίανο που τα προτείνεται όλοι, θα πάμε σίγουρα και Σιένα. Βασικά κάπως έτσι σκέφτομαι ότι θα μας βγει http://goo.gl/maps/O9bXC και θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις σας για κάτι άλλο που θα μπορούσα να δω, βλέπω πχ ότι δίπλα από Πίζα είναι και το Λιβόρνο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω. Επίσης έχω διαβάσει ότι γενικά με τα πάρκινγκ είναι περίεργη φάση και δεν ξέρω αν θα μας βόλευε να μείνουμε λίγο εκτός Φλωρεντίας και να πηγαίνουμε το βράδυ με το αμάξι, μιας και την μέρα θα γυρνάμε στα υπόλοιπα, ή θα είναι καλύτερο να μείνουμε στο κέντρο και το αμάξι να το χρησιμοποιήσουμε μόνο στις εκδρομές. Στην επιστροφή θα αφήσουμε το αμάξι στη Ρώμη και θα την δούμε ποδαράτοι για 3 βραδιές. Το πρόγραμμα στη Ρώμη έχει ήδη αποφασισθεί και οι συνταξιδιώτες μου δεν δέχονται αλλαγές!
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.139
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Χαιρετώ την παρέα σας. Σκεφτόμαστε κατά την άνοιξη (ναι ξέρω αργεί ακόμα) να κάνουμε μια επίσκεψη στην Ιταλία και το μέχρι τώρα πρότζεκτ είναι ότι θα προσγειωθούμε Ρώμη, θα πάρουμε κατευθείαν απ’ το αεροδρόμιο αυτοκίνητο και θα φύγουμε για Φλωρεντία όπου θα κάτσουμε 3 βραδιές και θα πάμε με το αμάξι βόλτες στην Τοσκάνη, έχω βρει τις πόλεις και χωριά που θα πάμε, έχω διαβάσει και στο φόρουμ για την Λούκα και το Σαν Τζιμινίανο που τα προτείνεται όλοι, θα πάμε σίγουρα και Σιένα. Βασικά κάπως έτσι σκέφτομαι ότι θα μας βγει http://goo.gl/maps/O9bXC και θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις σας για κάτι άλλο που θα μπορούσα να δω, βλέπω πχ ότι δίπλα από Πίζα είναι και το Λιβόρνο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω. Επίσης έχω διαβάσει ότι γενικά με τα πάρκινγκ είναι περίεργη φάση και δεν ξέρω αν θα μας βόλευε να μείνουμε λίγο εκτός Φλωρεντίας και να πηγαίνουμε το βράδυ με το αμάξι, μιας και την μέρα θα γυρνάμε στα υπόλοιπα, ή θα είναι καλύτερο να μείνουμε στο κέντρο και το αμάξι να το χρησιμοποιήσουμε μόνο στις εκδρομές. Στην επιστροφή θα αφήσουμε το αμάξι στη Ρώμη και θα την δούμε ποδαράτοι για 3 βραδιές. Το πρόγραμμα στη Ρώμη έχει ήδη αποφασισθεί και οι συνταξιδιώτες μου δεν δέχονται αλλαγές!
Ευχαριστώ πολύ.
Κοίτα αν εννοείς 3 μέρες σύνολο Φλωρεντία και Τοσκάνη το βλέπω αδύνατο. ακόμα και αν τα χιλιόμετρα δεν σας φαίνονται πολλά τα όρια ταχύτητα ειναι 50χλμ/ ώρα οπότε μια διαδρομη 20χλμ θέλει περίπου 20 λεπτα. Προτείνω να διαλέξετε, θα είναι σκότωμα να γυρνατε κάθε μέρα πίσω και δεν θα δείτε και τίποτα στην Φλωρεντία. Καλύτερα να μένατε κάπου κοντα στην Σιένα και να αφιερωνατε μια μερα Βόρεια Τοσκάνη, μια Σιένα και γυρω χωρια και μια Νότια (Montalcino, Montepulciano klp εμενα αυτό το κομματι μου άρεσε περισσότερο)
Οσον αφορά το παρκινγκ στην Φλωρεντια, όντως έχει θέμα. Απαγορεύεται αυστηρα να μπεις στο κέντρο και σε κάθε είσοδο έχει κάμερα και τσουχτερο πρόστιμο. Εμεις βρηκαμε ενα παρκινγκ εξω απο την ZTL 20Ε/μερα (το πιο φτηνο νομιζω) και το ξαναπήραμε την μέρα που φύγαμε. Μέσα στην Φλωρεντια γυρνας μιας χαρα με τα πόδια
 
Last edited by a moderator:

Aline

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Οσον αφορά στο θέμα του parking στη Φλωρεντία μπορείτε να βρείτε ένα ξενοδοχείο που διαθέτει παρκινγκ. Εμείς που πήγαμε εκεί με αυτοκίνητο αυτό κάναμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom