Φιλιππίνες Φιλιππίνες

Efi0609

New Member
Μηνύματα
4
Likes
20
Καλησπέρα σε ολους! Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω τις ιστορίες σας και πραγματικά ταξιδεύω μαζί σας! Πέρυσι κανόνισα με το αγόρι μου το πρώτο μας μεγάλο ταξίδι στην Ταυλάνδη για 40 μέρες και το πρόγραμμα το έφτιαξα με βάση τις εμπειρίες σας! Περάσαμε καταπληκτικά! Φέτος λοιπόν ψάχνουμε παρόμοιο προορισμό, οικονομικό και εξωτικό!! Πάλι σκεφτόμαστε να μείνουμε 40 μέρες και το μέρος που νομίζω με έχει κερδίσει ειναι οι Φιλιππίνες!! Θα ήθελα πολύ να μου προτείνετε τα πιο ωραία μέρη, παραλίες φυσικά! Και γενικά κάθε συμβουλή θα την εκτιμούσα πολύ!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.588
Likes
14.763
Και εμείς θα εκτιμούσαμε να μας γράψεις εντυπώσεις,έστω και σύντομες,απο Ταυλάνδη και να ποστάρεις μερικές φωτογραφίες :)
 
Μηνύματα
813
Likes
718
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ωραία επιλογή και με ενδιαφέρει και εμένα πολύ. Ζηλεύω βέβαια για τις 40 μέρες...
Έχοντας ξεκινήσει τον σχεδιασμό, σκέφτομαι να χωρίσω τη χώρα σε 2 "κέντρα/αεροδρόμια" και από αυτά να προσπαθήσω να δω όσα περισσότερα μπορέσω. Πιο Αναλυτικά:
- Με "κέντρο" Cebu: Panglao, Bohol, Kawasan Falls, Moalboal, Oslob (όχι για εμένα, απλά το αναφέρω), Malapascua, Bantayan, Camotes
- Με "κέντρο" Palawan για Port Barton, El Nido, Coron
Προφανώς υπάρχουν και δεκάδες άλλα μέρη ενδιαφέροντος, πχ Siargao, Siquijor, Boracay από νησιά, αλλά και "ηπειρωτικά" στο Luzon. Μέρες να έχεις (που έχεις...) να δεις.
Γενικά, αεροπορικά εσωτερικά και budget διαμονή είναι σε πολύ προσιτές τιμές.
 

Efi0609

New Member
Μηνύματα
4
Likes
20
Ωραία επιλογή και με ενδιαφέρει και εμένα πολύ. Ζηλεύω βέβαια για τις 40 μέρες...
Έχοντας ξεκινήσει τον σχεδιασμό, σκέφτομαι να χωρίσω τη χώρα σε 2 "κέντρα/αεροδρόμια" και από αυτά να προσπαθήσω να δω όσα περισσότερα μπορέσω. Πιο Αναλυτικά:
- Με "κέντρο" Cebu: Panglao, Bohol, Kawasan Falls, Moalboal, Oslob (όχι για εμένα, απλά το αναφέρω), Malapascua, Bantayan, Camotes
- Με "κέντρο" Palawan για Port Barton, El Nido, Coron
Προφανώς υπάρχουν και δεκάδες άλλα μέρη ενδιαφέροντος, πχ Siargao, Siquijor, Boracay από νησιά, αλλά και "ηπειρωτικά" στο Luzon. Μέρες να έχεις (που έχεις...) να δεις.
Γενικά, αεροπορικά εσωτερικά και budget διαμονή είναι σε πολύ προσιτές τιμές.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Θα τα ψάξω όλα τα μέρη που ανέφερες!
Στα περισσότερα από αυτά πας με κάποια βάρκα φαντάζομαι? Επίσης τι νομίζεις για τους μήνες Νοέμβριο με Δεκέμβριο? Είναι κατάλληλοι μήνες για αυτά τα νησάκια?
Γεμικά ηπειρωτικά μέρη δεν θα προτιμήσω αλλά ίσως περάσω! :haha: Budget για διαμονή όντως είναι φτηνά αλλά αεροπορικά επειδή τα τελευταία χρόνια μένω Κύπρο έχει μεγάλη διαφορά απο Ελλάδα!

Επίσης γενικά απο νυχτερινή ζωή, διασκέδαση κλπ έχεις καθόλου πληροφορίες? :)
 
Μηνύματα
813
Likes
718
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Στα περισσότερα νησάκια πάει κάποιου είδους ferry ή ταχύπλοο (πχ Bohol, Bantayan).
Φθηνές είναι οι εσωτερικές πτήσεις εννοούσα, πχ Manila-Cebu κλπ.
Για τον καιρό, θεωρητικά θα είναι ΟΚ, Νοέμβριο/Δεκέμβριο, η περίοδος βροχών και τυφώνων τελειώνει τότε. Θεωρητικά πάντα...
Όσο για νυχτερινή ζωή δεν το έχω ψάξει (δεν είναι στα ενδιαφέροντα της οικογένειας βλέπεις) αλλά λογικά στα νησάκια κάτι θα έχει, τύπου νησιών Ταϋλάνδης. Σίγουρα όχι τύπου Patong βέβαια.
Περιμένω κι εγώ παραπάνω πληροφορίες από το thread σου από συνταξιδιώτες που ήδη έχουν πάει.
Διάβασε και τις πρόσφατες ιστορίες των μελών εδώ (ψαχτήρι επάνω δεξιά), έχουν ήδη πολλές πληροφορίες και ιδέες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.984
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom