Ρωσία Το social για Ρωσία.

georgi d

Member
Μηνύματα
106
Likes
212
Δεν γνωρίζω εάν έχετε δει αυτό το έργο. Οι Ρώσοι κάθε χρόνο 31 Δεκεμβρίου βλέπουν αυτή την ταινία.
Νομίζω αξίζει να το δείτε. Την έχουν στα αγγλικά, ισπανικά, γαλλικά και γερμανικά.
Η ειρωνεία της τύχης (ταινία) - Βικιπαίδεια


Καλή χρονιά να έχουμε με ειρήνη και υγεία!
С новым годом вам! Θα ρωτήσω τους Ρώσους.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.465
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
С новым годам!
Εγώ ψάχνω μια ρωσική ταινία που είχα δει πριν κάποια χρόνια. Μια κοπέλα από ανατολικά θέλει να τη βρει η πρωτοχρονιά με κάποιον ή κάνει μια συγκεκριμένη ευχή να βρει την αγάπη, κάτι τέτοιο. Ξεκινάει από ανατολικά και κάνει πρωτοχρονιά σε κάθε μέρος με την αλλαγή της ώρας. Αν σας λέει κάτι παραθέστε λινκ.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
106
Likes
212
Υπάρχει το Yolka - 1. Νομίζω κάποιο άλλο είναι αυτό θέλετε.
Χριστουγεννιάτικα έλατα (ταινία) - Βικιπαίδεια αυτό το Елка το είχαν στα αγγλικά όμως τώρα δεν υπάρχει.
Έχει υπότιτλους στα ελληνικά. Έχουν βγάλει 10 ταινίες Yolka όμως το 1,2 και 3 είναι καλά, τα άλλα όχι.

Για την πρωτοχρονιά έχουν πάρα πολλά έργα, δεν μπορείς να βρεις άκρη.
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
106
Likes
212
Μέχρι που να σας βρω κάτι καλό κοιτάξτε αυτό το βίντεο.
Φοβερά λόγια για την Ελλάδα μας και για τους Έλληνες.
Πραγματικά εγώ που έζησα μαζί τους ένιωθα ότι όπου και να πήγαινα μόλις μάθαιναν ότι είμαι Έλληνας άνοιγαν παντού οι πόρτες.Σας λέω για τα χρόνια επί Σοβιετικής Ένωσης.
Εδώ είναι το βίντεο απλώς βάλτε τους υπόλοιπους.
200 Χρόνια Ελλάδα στην Κόκκινη Πλατεία της Μόσχας - larissanet.gr
Ωραίο άρθρο.
Αυτό δεν το γνώριζα.
Την ημέρα του θανάτου του Μίκη Θεοδωράκη οι διοργανωτές τίμησαν τον Έλληνα μουσουργό, τηρώντας ενός λεπτού σιγή, ενώ τα πορτρέτα του πάνω στην ελληνική σημαία προβάλλονταν στις γιγαντοοθόνες της Κόκκινης Πλατείας με φόντο το Κρεμλίνο.
Έτσι θα είναι καλύτερα.

Εδώ ένα άλλο από ένα φεστιβάλ του 2016.

Στο βίντεο από την κόκκινη πλατεία , είναι η μπάντα της δικιά μας πολεμικής αεροπορίας.
Χορεύουν το Κρητικό πεντοζάλη!


Εδώ χορεύουν Συρτάκι, είναι το 2015



Το βασικό που θυμάμαι όταν πήγα στο σχολείο ήταν τα λόγια του καθηγητή.
Εάν δεν καθυστερούσε η Ελλάδα τους Γερμανούς δεν θα είχαμε κερδίσει τον πόλεμο.
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
106
Likes
212
Αν γίνεται και δεν υπάρχει πρόβλημα θα σας βάλω ένα ρωσικό έργο επιστημονικής φαντασίας.
Ειναι Ο άνθρωπος αμφιβια του Αλέξανδρου Μπελαεβ.

Amphibian Man (film) - Wikipedia

Θυμάμαι κάποιες φορές που αργουσα να ξυπνήσω νωρίς για να πάω στο σχολείο άφηνα την σχολική μου τσάντα και κρυφά πήγαινα σε κάποιο από το σινεμά της πόλης μας. Το εισιτήριο δεν ήταν ακριβό,νομίζω κάπου 10 ρουβλια.
Τα ρωσικά δεν τα γνώριζα καλά απλώς σιγά σιγά αρχιζα να τα καταλαβαίνω. Τα άλλα έργα που είχα δει δεν τα θυμάμαι. Αυτό όμως ήταν το κάτι άλλο.

Το βρήκα και νομίζω θα σας αρέσει(έχει υπότιτλους). Μετά που έμαθα να διαβάζω ρωσικά είχα βρει το βιβλίο και το διαβασα.
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
106
Likes
212
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.205
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom