Τι μπορώ να πάρω στη βαλίτσα;

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Τι μου θυμίσατε τώρα,
Η πρώτη μου πτήση ήταν αφού είχα ενηλικιωθεί και ήταν για επαγγελματικούς λόγους στην Θεσσαλονίκη με ΟΑ. Μην ξέροντας την διαδικασία για τις χειραποσκευές είχα πάρει μια τσάντα ώμου και είχα βάλει μέσα στο νεσσεσέρ μου όλα τα απαραίτητα, σαμπουαν, αποσμητικα, και δεν συμαζεύεται.
Περνώντας τον έλεγχο με ρωτάνε εαν έχω υγρά στην τσάντα. Τους απαντάω οτι έχω το σαμπουάν μου και κάτι αποσμητικά.
Ανοίγω την τσάντα βγάζω το νεσεσσερ το ανοίγω και τους λέω βγάλτε απο μέσα οτι δεν επιτρέπεται. Για κακή του τύχη, το σαμπουάν είχε ανοίξει και όλα τα συμπράγκαλα μέσα επεπλεαν σε μια παχία στρώση Herbal Essenses.
Ακόμα θυμάμαι την αντίδραση του οταν έβγαλέ το χέρι του απο το νεσσεσέρ και να στάζει σαμπουάν, ενώ για χαρτί ούτε λόγος. Αδειασα το νεσσεσέρ στόν κάδο, το έκλεισα και το έβαλα σε μία σακούλα που είχα μαζί μου.
Παρεπιπτώντως την γλύτωσε το άρωμα μου γιατι το θυμήθηκα στο τέλος και το είχα βάλει σε άλλο σημείο της τσάντας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε εβρισε ή την γλυτωσες ?Τι σου ειπε αληθεια?:haha:
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Και συμπληρωνω οτι αμα εχετε μπουκαλακια των 100ml με υγρα,αυτα δεν θα πρεπει να ξεπερνανε το 1λιτρο σε συνολικη ποσοτητα. πχ δεκα μπουκαλακια των 100ml επιτρεπονται,11 ενδεκα οχι.

(παντα για χειραποσκευες)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.903
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
1.737
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
παντως στον ελεγχο ειναι ολοι περα βρεχει! Ειχαν παρει απο ολους τους υπολοιπους καπνιστες ολους τους αναπτήρες απο τις τσαντες (ακομα και "καλους" ) και ο αντρας μου ειχε εναν χοντος σεντερ, φατσα φορα μπροστα μπροστα στο διχτακι! Δεν του τον πηρε ποτε κανεις!!! Μετα περιτο να σας πω ποσο περιζητητος εγινε ο αναπτήρας απο τους καπτνιστες!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.479
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μιλαμε εχω ξεραθει στο γελιο
Ειναι δυνατον να φοβασαι μη σου κατασχουν το πιστολακι - δονητη !!
Ακου, επειδη κι εγω γυναικα ειμαι και καταλαβαινω , αυτο που κανω ειναι να βαζω στη χειραποσκευη μαντιλακια ντεμακιγιαζ αντι για γαλακτωμα και δειγματακια απο κρεμες , για να μην εχω προβλημα με τα 100 μλ
Παντως κρεμα 100 μλ αποκλειεται να εχεις ! Μια καλη λυση ειναι να αγορασεις την αγαπημενη σου κρεμα απο τα duty free οπου και να ξεπερναει τα 100 μλ ( που χλωμο !!) σου τη συσκευαζουν οι ιδιοι και μπορεις να την περασεις ανενοχλητα. Το ιδιο ισχυει με ποτα μπουκαλια κλπ που ψωνιζεις απο κει
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
παντως στον ελεγχο ειναι ολοι περα βρεχει! Ειχαν παρει απο ολους τους υπολοιπους καπνιστες ολους τους αναπτήρες απο τις τσαντες (ακομα και "καλους" ) και ο αντρας μου ειχε εναν χοντος σεντερ, φατσα φορα μπροστα μπροστα στο διχτακι! Δεν του τον πηρε ποτε κανεις!!! Μετα περιτο να σας πω ποσο περιζητητος εγινε ο αναπτήρας απο τους καπτνιστες!
Για πού μιλάς; Γιατί στην ΕΕ δεν απαγορεύονται οι αναπτήρες. (εκτός αν παντού κάνουν πλημμελή έλεγχο).
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
μιλαμε εχω ξεραθει στο γελιο
Ειναι δυνατον να φοβασαι μη σου κατασχουν το πιστολακι - δονητη !!
Ακου, επειδη κι εγω γυναικα ειμαι και καταλαβαινω , αυτο που κανω ειναι να βαζω στη χειραποσκευη μαντιλακια ντεμακιγιαζ αντι για γαλακτωμα και δειγματακια απο κρεμες , για να μην εχω προβλημα με τα 100 μλ
Παντως κρεμα 100 μλ αποκλειεται να εχεις ! Μια καλη λυση ειναι να αγορασεις την αγαπημενη σου κρεμα απο τα duty free οπου και να ξεπερναει τα 100 μλ ( που χλωμο !!) σου τη συσκευαζουν οι ιδιοι και μπορεις να την περασεις ανενοχλητα. Το ιδιο ισχυει με ποτα μπουκαλια κλπ που ψωνιζεις απο κει
Φένια, άστα να πάνε. Σκέφτηκα μωρέ μη δουν το πιστολάκι στην οθόνη ανίχνευσης (δεν ξέρω τι πάνε να ανιχνεύσουν...) και το περάσουν για πολυβόλο :haha: Τώρα για τις κρέμες κλπ εντάξει, με καθησύχασαν τα παιδιά. Είχα ξεχάσει τον κανονισμό που αφορούσε τις χειραποσκευές (όντως το 2006 που μου σνέβη το περιστατικό για χειραποσκευή έγινε το όλο θέμα) κι έτσι πια δεν ανησυχώ. Κρεμούλες και όλα στη βαλίτσα και όλα καλά. Αναμενετέ με με νέες χαζές ερωτησούλες εν καιρώ. Σίγουρα μέχρι τότε θα έχω! :)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλέ άσχετο, τώρα το είδα ότι κάποιος συντονιστής άλλαξε τον τίτλο του μηνύματός μου ("χαζες ερωτησούλες"). Μα γιατί; :( Για τη βαλίτσα ρωτούσα κι απλά αυτά που φοβόμουν αφορούσαν τις χειραποσκευές. Συν ότι σκεφτόμουν να βάλω κι ερωτήσεις, όταν και αν μου έρθουν μέχρι να γίνει το ταξίδι μου. Δηλαδή μετά ν'ανοίξω άλλο θέμα; :(
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Γιατι εδω στο σαιτ ειναι σοβαροι και δεν θελουνε ναζια :bleh::bleh::bleh:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Καλέ άσχετο, τώρα το είδα ότι κάποιος συντονιστής άλλαξε τον τίτλο του μηνύματός μου ("χαζες ερωτησούλες"). Μα γιατί; :( Για τη βαλίτσα ρωτούσα κι απλά αυτά που φοβόμουν αφορούσαν τις χειραποσκευές. Συν ότι σκεφτόμουν να βάλω κι ερωτήσεις, όταν και αν μου έρθουν μέχρι να γίνει το ταξίδι μου. Δηλαδή μετά ν'ανοίξω άλλο θέμα; :(

'Η θα ανοιξεις καινουριο θεμα με την ερωτηση σου ή θα ψαξεις στο φορουμ μηπως εχει ηδη απαντηθει. Επισης το θεμα που εχεις ανοιξει μπορει να ενδιαφερει και αλλα μελη και για αυτα θα ειναι πιο ευκολα να το ψαξουν βαζοντας στην αναζητηση ''βαλιτσα''.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom