Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μάγδα

Member
Μηνύματα
351
Likes
1.339
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Απο περιεργεια, ποιο προγραμμα? Εχει κανει η κυβερνηση προγραμμα, η ειναι καποιου "expert panel"? Γιατι τα δεδομενα δεν θα ειναι τα ιδια αυριο ουτε τον αλλο μηνα. "Εμβολιαστικα κεντρα" στηνονται σε μια νυχτα αν χρειαστει, η παραγωγη εμβολιων αυξανεται συνεχως κ νεες εταιρειες μπαινουν στο παιχνιδι (novamax). Ως το καλοκαιρι, ισως κ νωριτερα θά εχει τελειωσει η συζητηση περι εμβολιασμων κ δεν θα χρειαζεται τιποτε για τα ταξιδια. Εκτιμηση μου βεβαια, που οπως πολλες μπορει να εξοκειλει...
Ό,τι πιο αισιόδοξο διάβασα σήμερα!
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
129
Likes
1.044
Αυτές οι συζητήσεις είναι πάρα πολύ πρόωρες. Για καιρό δε θα υπάρχουν εμβολια ούτε για όσους θέλουμε να το κάνουμε οπότε δε θα μπορεί να είναι προαπαιτουμενο για οτιδήποτε.
Υπάρχουν πάρα πολλές άγνωστες παράμετροι που πρέπει να λυθούν πριν αρχίσουμε να απασχολούμε το μυαλό μας με το αν θα χρειάζεται για κάπου το εμβόλιο (πχ πόσο κρατάει η ανοσία, αν προστατεύει από το να μεταδωσεις ή μόνο από το να νοσησεις..).
Ισχύει βέβαια ότι ετοιμάζονται πάρα πολλά διαφορετικά εμβόλια και ότι από το καλοκαίρι και μετά θα υπάρχει διαθεσιμότητα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.736
Likes
7.929
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
SOOOOOOOOS
Με την ψυχή στο στόμα πάω να συμπληρώσω το PLF για Αγγλία, για παν ενδεχόμενο. Με την ψυχή στο στόμα γιατί μέχρι πριν μια ώρα νόμιζα ότι έχω κορονοϊό και παράτησα την οργάνωση αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Λοιπόν μου δίνει τις εξής επιλογές

1608286219024.png


Σίγουρα δεν ανήκω στις 2 πρώτες κατηγορίες, αλλά ούτε και στην τρίτη ανήκω νομίζω, σωστά; Όταν λέει "in the UK" εννοεί ότι κάνω εσωτερικές στο ΓιουΚέη ή το τρανζιτ που θα κάνω;
Σε μισή ώρα θα έχω μόνο 24 ώρες για να φτάσω ΓιουΚέη...
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
351
Likes
1.339
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
891
Likes
11.976
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Σίγουρα δεν ανήκω στις 2 πρώτες κατηγορίες, αλλά ούτε και στην τρίτη ανήκω νομίζω, σωστά; Όταν λέει "in the UK" εννοεί ότι κάνω εσωτερικές στο ΓιουΚέη ή το τρανζιτ που θα κάνω;
Αφού δεν ανήκεις σίγουρα στις δύο πρώτες τότε είναι μονόδρομος να τσεκάρεις την τρίτη.Δεν ξέρω αν περνάς έλεγχο διαβατηρίων για την επόμενη πτήση σου,νομίζω ότι το πιο πιθανό είναι να μην περνάς. Αλλά και να περνάς δεν έχεις άλλη επιλογή.
Πάντως επειδή πετάς μέσω ΗΒ η συμβουλή μου είναι να έχεις διαβατήριο και όχι ταυτότητα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.588
Likes
14.762
SOOOOOOOOS
Με την ψυχή στο στόμα πάω να συμπληρώσω το PLF για Αγγλία, για παν ενδεχόμενο. Με την ψυχή στο στόμα γιατί μέχρι πριν μια ώρα νόμιζα ότι έχω κορονοϊό και παράτησα την οργάνωση αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Λοιπόν μου δίνει τις εξής επιλογές

View attachment 333855

Σίγουρα δεν ανήκω στις 2 πρώτες κατηγορίες, αλλά ούτε και στην τρίτη ανήκω νομίζω, σωστά; Όταν λέει "in the UK" εννοεί ότι κάνω εσωτερικές στο ΓιουΚέη ή το τρανζιτ που θα κάνω;
Σε μισή ώρα θα έχω μόνο 24 ώρες για να φτάσω ΓιουΚέη...
Το 3 καλύπτει και το τράνζιτ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.736
Likes
7.929
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θενξ, με διαβατήριο θα πετάξω, ναι.
Επέλεξα να το κάνω γιατί πετάω με διαφορετικές εταιρείες low-cost (easyjet&wizzair) επομένως ίσως χρειαστεί να περάσω.

Και πάλι ευχαριστώ και τους δυό σας.
 

zade

Member
Μηνύματα
170
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ένα πολύ καλό ερώτημα στο οποίο δεν έχω καταφέρει να βρώ απάντηση:

ΕΧΙ ΤΣΙΠΑΚΙ ΤΟ ΕΜΒΩΛΙΟ ???????!!!!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΙΤΕ?????

Οκ , η σοβαρή ερώτηση τώρα.

Ας πούμε ότι το Ελληνικό κράτος έχει ένα χ πλάνο εμβολιασμού που μιας και εμείς είμαστε στις ομάδες απόλυτα χαμηλού κινδύνου, αυτό μας οδηγεί στο να εμβολιαστούμε πχ τον Ιούνιο.

Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε αυτό; Δηλάδή να αγοράσουμε το εμβόλιο από μόνοι μας εκ των προτέρων , και να είμαστε οι πρώτοι που θα εμβολιαστούμε και εκεί που ας πούμε ήταν να πάμε τον Ιούνιο, να έχουμε τελειώσει μέσα στον Φλεβάρη;

Οπότε χαλαροί και ωραίοι το Πάσχα (καλό σενάριο) ή το καλοκαίρι (μέτριο σενάριο) ταξιδεύουμε άνετα χωρίς να θέλουμε τεστ κλπ.

Έχει ακούσει κανείς κάτι πάνω σ' αυτό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.959
Αυτές οι συζητήσεις είναι πάρα πολύ πρόωρες. Για καιρό δε θα υπάρχουν εμβολια ούτε για όσους θέλουμε να το κάνουμε οπότε δε θα μπορεί να είναι προαπαιτουμενο για οτιδήποτε.
Υπάρχουν πάρα πολλές άγνωστες παράμετροι που πρέπει να λυθούν πριν αρχίσουμε να απασχολούμε το μυαλό μας με το αν θα χρειάζεται για κάπου το εμβόλιο (πχ πόσο κρατάει η ανοσία, αν προστατεύει από το να μεταδωσεις ή μόνο από το να νοσησεις..).
Βγηκε αυτο και θετει σοβαρα ερωτηματα ακριβως ετσι. Αφηνει αρκετα περιθωρια αισιοδοξιας. Αλλα οχι με τον υπερβολικο τροπο "το καλοκαιρι ο ιος θα ειναι μια μακρινη αναμνηση" γιατι ολες οι προβλεψεις υπεραισιοδοξιας επεσαν εξω. Σορι για το οφ τοπικ, αλλα τα ελληνικα ΜΜΕ δεν ειναι καλη πηγη ενημερωσης εδω και πολυ καιρο.
https://ccdd.hsph.harvard.edu/2020/12/17/covid-19-vaccines-and-herd-immunity/
Φανταζομαι οτι το καλοκαιρι οπως και περσι η μεταδοτικοτητα θα πεσει, τα τεστ θα ειναι πολυ διαθεσιμα και μαλλον θα ταξιδεψουμε με μασκες φυσικα γιατι δεν θα γραφει στο κουτελο "εμβολιασμενος". Γι αυτο και σκοπευω να κλεισω αλλο ενα καλοκαιρινο ταξιδι στο επομενο διαστημα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.588
Likes
14.762
Ένα πολύ καλό ερώτημα στο οποίο δεν έχω καταφέρει να βρώ απάντηση:

ΕΧΙ ΤΣΙΠΑΚΙ ΤΟ ΕΜΒΩΛΙΟ ???????!!!!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΙΤΕ?????

Οκ , η σοβαρή ερώτηση τώρα.

Ας πούμε ότι το Ελληνικό κράτος έχει ένα χ πλάνο εμβολιασμού που μιας και εμείς είμαστε στις ομάδες απόλυτα χαμηλού κινδύνου, αυτό μας οδηγεί στο να εμβολιαστούμε πχ τον Ιούνιο.

Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε αυτό; Δηλάδή να αγοράσουμε το εμβόλιο από μόνοι μας εκ των προτέρων , και να είμαστε οι πρώτοι που θα εμβολιαστούμε και εκεί που ας πούμε ήταν να πάμε τον Ιούνιο, να έχουμε τελειώσει μέσα στον Φλεβάρη;

Οπότε χαλαροί και ωραίοι το Πάσχα (καλό σενάριο) ή το καλοκαίρι (μέτριο σενάριο) ταξιδεύουμε άνετα χωρίς να θέλουμε τεστ κλπ.

Έχει ακούσει κανείς κάτι πάνω σ' αυτό;
Δεν έχει ακουστεί ότι υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις "ιδιωτικά"΄΄.Εκτός ίσως αν είσαι επώνυμος.Διάβαζα ότι ο ΄Ολιβερ Στόουν έκανε το Ρωσικό στην Μόσχα και το συνιστά.Πως το βρίσκουμε όμως αυτό ή κάποιο άλλο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.959
Ένα πολύ καλό ερώτημα στο οποίο δεν έχω καταφέρει να βρώ απάντηση:

ΕΧΙ ΤΣΙΠΑΚΙ ΤΟ ΕΜΒΩΛΙΟ ???????!!!!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΑΙΤΕ?????

Οκ , η σοβαρή ερώτηση τώρα.

Ας πούμε ότι το Ελληνικό κράτος έχει ένα χ πλάνο εμβολιασμού που μιας και εμείς είμαστε στις ομάδες απόλυτα χαμηλού κινδύνου, αυτό μας οδηγεί στο να εμβολιαστούμε πχ τον Ιούνιο.

Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε αυτό; Δηλάδή να αγοράσουμε το εμβόλιο από μόνοι μας εκ των προτέρων , και να είμαστε οι πρώτοι που θα εμβολιαστούμε και εκεί που ας πούμε ήταν να πάμε τον Ιούνιο, να έχουμε τελειώσει μέσα στον Φλεβάρη;

Οπότε χαλαροί και ωραίοι το Πάσχα (καλό σενάριο) ή το καλοκαίρι (μέτριο σενάριο) ταξιδεύουμε άνετα χωρίς να θέλουμε τεστ κλπ.

Έχει ακούσει κανείς κάτι πάνω σ' αυτό;
Φτιαξτα με τον εμβολιαστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.978
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom