Περού Ταξιδι στο Περου

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Επειδή δεν βγαίνω καθόλου στην πόλη. Πετώ απευθείας από Λίμα για Κούσκο.
Αυτο εννοω να αγορασεις στην Πολη του Κουσκο . Στα αεροδομια μεσα ουτως η αλλως υπαρχει δωρεαν wifi.οταν κατεβεις στο κεντρο του κουσκο θα βρεις μαγαζια να αγορασεις σιμ.

Υποθέτω αναφέρεσαι σε κάποιο γραφείο τουριστικών πληροφοριών στην πόλη του Κούσκο; Σκεφτόμουν με την άφιξη μου στο αεροδρόμιο να πάρω ταξί για την Calle Pavitos και από εκεί απευθείας να πάω με κολεκτίβο στο Ογιανταϊτάμπο, χωρίς να καθυστερήσω καθόλου στο Κούσκο.
Δλδ θες να κανεις σε 48 ωρες Αθηνα-Ματσου Πιτσου -Αθηνα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα φτάσεις Cuzco, και θα πάς σε ένα μαγαζί Claro ή Entel και θα αγοράσεις μια SIM στη βέλτιση τιμή. Στο αεροδρόμιο δε θυμάμαι, είτε δεν είχε SIM, είτε είχε ληστρικές τιμές.
Εγώ πήγα εδώ: Claro · F2JG+4C9, Collacalle, Cusco 08002, Peru (Είχε δίπλα δίπλα καταστήματα Claro και Entel, εγώ πήρα Entel κι ο συνταξιδιώτης μου Claro). Λίγο πιο πέρα, σε αυτή τη γωνία έχει και μπόλικα ανταλλακτήρια συναλλάγματος με νορμάλ τιμές για να αλλάξεις.... Latino Travel Cusco · F2HJ+4PH, Avenida Ramón Zavaleta, Cusco 08002, Peru
 

erodios

Member
Μηνύματα
141
Likes
590
Ταξίδι-Όνειρο
Στο φεγγάρι της σκέψης
Δλδ θες να κανεις σε 48 ωρες Αθηνα-Ματσου Πιτσου -Αθηνα?
Αθήνα - Μαδρίτη - Λίμα - Κούσκο - Ογιανταϊτάμπο. Αν τα καταφέρω. Το τελευταίο διάστημα και λίγο πριν από το ταξίδι όλα μού πάνε στραβά. Από ένα λουμπάγκο που με ακινητοποίησε για 20 ημέρες μέχρι ένα σπάσιμο δαχτύλου ποδιού πριν από 2 εβδομάδες που με ταλαιπωρεί ακόμα.


Θα φτάσεις Cuzco, και θα πάς σε ένα μαγαζί Claro ή Entel και θα αγοράσεις μια SIM στη βέλτιση τιμή. Στο αεροδρόμιο δε θυμάμαι, είτε δεν είχε SIM, είτε είχε ληστρικές τιμές.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αρχικά σκεφτόμουν με την άφιξή μου στο αεροδρόμιο να πάρω ταξί για την Calle Pavitos και από εκεί λόγω υψομέτρου να πάω απευθείας με κολεκτίβο στο Ογιανταϊτάμπο. Τελικά όμως ίσως χρειαστεί να μείνω για λίγο στο Κούσκο (σιμ, συνάλλαγμα). Παρεμπιπτόντως καλύτερη τιμή συναλλάγματος υπάρχει στα αεροδρόμια (Λίμα, Κούσκο) ή στα ανταλλακτήρια έξω;
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αρχικά σκεφτόμουν με την άφιξή μου στο αεροδρόμιο να πάρω ταξί για την Calle Pavitos και από εκεί λόγω υψομέτρου να πάω απευθείας με κολεκτίβο στο Ογιανταϊτάμπο. Τελικά όμως ίσως χρειαστεί να μείνω για λίγο στο Κούσκο (σιμ, συνάλλαγμα). Παρεμπιπτόντως καλύτερη τιμή συναλλάγματος υπάρχει στα αεροδρόμια (Λίμα, Κούσκο) ή στα ανταλλακτήρια έξω;
Εμείς αυτό κάναμε, απλά με νοικιασμένο αυτοκίνητο, γιατί θα γυρνάγαμε για μέρες μετά στο Sacred Valley και βόλευε. Πτήση με LAN από BOG μέσω LIM, εννοικίαση, στάση για σνάκς, SIM και συνάλλαγμα, και απευθείας Ollantaytambo. Συνάλλαγμα, η έρευνα αγοράς στο Cuzco εβγαζε στο σημείο που σου έστειλα (USD->PEN πάντοτε, για EUR->PEN δεν τσέκαρα). Ρωτάς στα μαγαζιά και διαλέγεις.
 

makzax

Member
Μηνύματα
97
Likes
319
Στα ανταλλακτήρια μέσα στην πόλη του Κούσκο πέτυχα σαφώς καλύτερη ισοτιμία από το αεροδρόμιο.
 

sabas

Member
Μηνύματα
17
Likes
67
Καλημέρα σε όλους! Παρασκευή πρωί πετάμε για Περού με τη σύζυγο για γαμήλιο ταξίδι :lol: 3 διανυκτερεύσεις Λίμα ( μία ολοήμερη σε Paracas-Ballestas-Huacacchina) - 2 διανυκτερεύσεις Αρεκίπα - 9 διανυκτερεύσεις Κούσκο ( 2 εκδρομές Sacred valley + Machu Picchu - Humantay lake- Rainbow mountain). Το πρόγραμμα ίσως φαίνεται περίεργο αλλά μιας και είναι πρώτο μας υπερατλαντικό κ θέλαμε να εξερευνήσουμε όσο περισσότερο γίνεται την ευρύτερη περιοχή του Κουσκο και οπωσδήποτε κάποιες κενές μέρες ξεκούρασης, δεν θέλαμε να προσθέσουμε κάτι άλλο όπως Τιτικακα ή Αμαζόνιο... μακάρι να μπορούσα να προσθέσω και Huaraz που έχω διαβάσει τα καλύτερα εδώ μέσα.... Οι μετακινήσεις μας θα γίνουν αεροπορικώς. Οποιαδήποτε πρόταση για κάποια δραστηριότητα ή αξιοθέατο ή εστιατόριο/μπαράκι θα ήταν καλοδεχούμενη :)
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
7.002
Likes
20.156
Για μένα να μείνετε Ollantaytambo ένα βράδυ, να εξερευνήσετε εκεί τον εκπληκτικό αρχαιολογικό χώρο-φρούριο και από εκεί να πάτε Μάτσου Πίτσου.
 

sabas

Member
Μηνύματα
17
Likes
67
Για μένα να μείνετε Ollantaytambo ένα βράδυ, να εξερευνήσετε εκεί τον εκπληκτικό αρχαιολογικό χώρο-φρούριο και από εκεί να πάτε Μάτσου Πίτσου.
έχουμε κλείσει πολλούς μήνες τώρα με all inclusive door-to-door... αλλά θα κάνουμε εκδρομή μισής ημέρας στο Ollantaytambo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.684
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom