Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Ταξιδεύω στην Ινδία σε λίγους μήνες και έχω διαβάσει πως όσοι έρχονται από χώρες της αφρικής πρέπει να κάνουν εμβόλιο για το κίτρινο πυρετό. Στη περίπτωση μου που έχω μετεπιβίβαση από Αιθιοπία για Ν. Δελχί, και δεν έχω σκοπό να βγω από το αεροδρόμιο, πρέπει πάλι να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο?

Το έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι, αν γνωρίζει κάποιος που να απευθυνθώ

Ευχαριστώ
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.844
Likes
7.326
Το εμβόλιο της ευλογίας των πιθήκων mpox ήρθε και υπάρχουν μερικά κέντρα στην Ελλάδα που μπορεί επιτέλους να γίνει.
Τα γραφόμενα στην ιστοσελίδα για το ποιος κινδυνεύει περισσότερο και ποιος όχι θα τα προσπεράσω ασχολίαστα.
Οποίος/α αισθάνεται πως πρέπει να προφυλάξει τον εαυτό του από τυχόν μολύνσεις καλό είναι να το κάνει.

Επίσης όποιος/α βάζει πλώρη για την Αφρική.
Γίνετε σε δυο δόσεις με διάστημα 28 ήμερων η μια με την άλλη.

https://eody.gov.gr/disease/proin-eylogia-ton-pithikon-mpox/
Καλά και ασφαλή ταξίδια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.473
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Τα γραφόμενα στην ιστοσελίδα για το ποιος κινδυνεύει περισσότερο και ποιος όχι θα τα προσπεράσω ασχολίαστα.
2. Οποίος/α αισθάνεται
3. Επίσης όποιος/α βάζει πλώρη για την Αφρική.
Προσεγγιση καφενειου να το πω λαικα.
1. Κανενας να μην τα προσπερνα. Κανουμε εμβολιο συμφωνα με τις οδηγιες του εοδυ κ των διεθνων οργανισμων αν ανηκουμε σε ομαδα υψηλου κινδυνου.
2. Οποιος πινει φρεντο σκετο επισης.
3. Ενω στη ν. Αμερικη οχι..σοβαρευτειτε και διαβαστε προσεκτικα την ιστοσελιδα του εοδυ, cdc, ecdc κλπ τα λογια καφενειου ειναι για να περναει η ωρα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.844
Likes
7.326
1. Κανενας να μην τα προσπερνα. Κανουμε εμβολιο συμφωνα με τις οδηγιες του εοδυ κ των διεθνων οργανισμων αν ανηκουμε σε ομαδα υψηλου κινδυνου.
Οι μόνοι που δεν κινδυνεύουν από τέτοιου είδος νοσήματα είναι όσοι δεν κάνουν σεξ και δεν έρχονται σε επαφή με κανέναν.
Δεν περιμένω πλέον από κανέναν εοδυ να μου πει αν ανήκω σε ομάδα υψηλού κίνδυνου και πως πρέπει να προστατευτώ γιατί γνωρίζω τον εαυτό μου. Φυσικά και δεν τον επιτρέπω να στιγματίσει ομάδες λες και όλοι οι υπόλοιποι είναι άτρωτοι και Άγιοι. Σοβαρολογείς γυρίζουμε πάλι στην δεκαετία του 80 του στιγματισμού και του ρατσισμού.
Τότε, που πηγαίναμε πιο συχνά σε κηδείες πάρα σε γενέθλια, πληρώνοντας το τίμημα της σεξουαλικής ελευθερίας και αισθανόμασταν και ένοχες μάλιστα για τις προσωπικές επιλογές μας.
Το prep το μοναδικό όπλο που λειτουργεί κατά του aids αποτελεσματικά σε συνδυασμό με το προφυλακτικό εδώ σε αυτή τη χώρα ακόμα το εξετάζουν και οριοθετούν ποιος και γιατί πρέπει να το πάρει.
Είμαι σίγουρος ότι οι πιο πολλοί από σας αν όχι όλοι δεν το γνωρίζετε. Θα έπρεπε όμως. Και ο γιατρός μου δεν το γνώριζε άλλα έμαθε
Ας είναι κάλα η Ασία που παράγει φτηνά γενοσημα και μπορούμε και αγοράζουμε για την προστασία μας. Πάντα φυσικά σε συνεργασία με τον γιατρό μας, που έμαθε μαζί μας γιατί δεν ήξερε.

https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2024/01/6-12-2023_Προφύλαξη-πριν-από-την-έκθεση-PrEP_ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ.pdf
Στο εξωτερικό χορηγείτε από τα ταμεία δωρεάν σε οποίον το ζητήσει.
Στην Ελλάδα δεν τους νοιάζει γιατί εδώ δεν κινδυνεύει κανένας.

Άσε λοιπόν να έχουμε μια καλύτερη άποψη από αυτή του κάθε εοδυ, τουλάχιστον σε συγκεκριμένα θέματα.
Η έγκαιρη πρόληψη είναι το καλύτερο όπλο.
Φίλοι/ες στο εξωτερικό έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό εδώ και κάτι χρόνια.
Σε εμάς ήρθε πριν δυο μήνες και μάλιστα θέτουν και βάσεις για το ποιος το χρειάζεται και ποιος όχι και θα στιγματιστεί και από πάνω. Ακόμα και αν είναι άσχετος, από τη στιγμή που θα θελήσει να κάνει το εμβόλιο.
Όποιος κάνει σεξ και έχει κοινωνικές επαφές ανήκει σε μια ομάδα.
Μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι κάνεις εσύ, άλλα ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι κάνει ο/η σύντροφος σου.
Αυτά. Δεν ξανά ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Ο καθένας αν κάνει ότι νομίζει πιο σωστό για τον εαυτό του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.473
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σοβαρολογείς γυρίζουμε πάλι στην δεκαετία του 80 του στιγματισμού και του ρατσισμού.
Πριν γραψεις αλλα περιττα σεντονια να διαβασεις καλα το λινκ που ποσταρες. Πιστη αντιγραφη των οδηγιων του cdc, ecdc οπως και ολων των ευρωπαικων οργανων.

Να σημειωθεί ότι δεν είναι απαραίτητο να δηλώνεται η συγκεκριμένη ομάδα στην οποία ανήκουν οι ενδιαφερόμενοι όταν προσέρχονται για εμβολιασμό έναντι του mpox.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.844
Likes
7.326
Πριν γραψεις αλλα περιττα σεντονια να διαβασεις καλα το λινκ που ποσταρες. Πιστη αντιγραφη των οδηγιων του cdc, ecdc οπως και ολων των ευρωπαικων οργανων.

Να σημειωθεί ότι δεν είναι απαραίτητο να δηλώνεται η συγκεκριμένη ομάδα στην οποία ανήκουν οι ενδιαφερόμενοι όταν προσέρχονται για εμβολιασμό έναντι του mpox.
Κι εσύ τους πίστεψες,.
Δοκίμασε να κλείσεις ραντεβού και ξαναμιλάμε. Μέχρι τότε σταμάτα να λες ανοησίες.
Δες λίγο το σκάνδαλο με τις καινούριες ταυτότητες
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom