Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στο Cambridge

zatapartaou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο φόρουμ. Στις αρχές του Δεκέμβρη θα χρειαστεί να ταξιδέψω στο Cambridge για επαγγελματικούς λόγους.Το θέμα είναι ότι ταξιδεύω πρώτη φορά στο εξωτερικό (έχω βγάλει διαβατήριο) και από ότι είδα το Cambridge δεν έχει δικό του αεροδρόμιο. Ξέρει κανείς πως μπορώ να πάω? Έχει ταξιδέψει κανείς άλλος? Που μπορεί να μπερδευτώ? Τί πρέπει να προσέξω? Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λιγάκι :roll:

Ευχαριστώ
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καταρχήν ψυχραιμία!!!

Τα πράγματα είναι απλά: το πρώτο που θα κάνεις είναι να βρεις μια καλή πτήση που θα σε φέρει στο Λονδίνο.

Από το όποιο αεροδρόμιο προσγειωθείς, αναλόγως της εταιρείας που θα πάρεις, θα φτάσεις στο σταθμό Victoria κι από κει θα φτάσεις στο Cambridge με λεωφορείο!

Η National Express National Express Coach // Coach & Bus Travel to 900+ Destinations in the UK έχει το o/w για τυχαίες ημερομηνίες γύρω στο δεκάλιρο. Για μας τους άφραγκους (και τολμηρούς) υπάρχει και η Megabus http://uk.megabus.com/default.aspx, αλλά έτσι που αγχώνεσαι δεν στη συνιστώ -έτσι δεν είναι alexstef? ;)

Ψάξτα λίγο κι ότι άλλο θες εδώ!
 

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Με πρόλαβε ο Dorotija αλλά ας πω και εγώ τα δικά μου!
Η δικια μου εκδοχή είναι με τρένο.

Μην αγχωνεσαι καθόλου! Στην Αγγλία ΔΕΝ χανεσαι! Και ποσο για να πας στο μέρος που θές. Θα πας μέσω Λονδινου. Τα "κλασσικα" αεροδρόμια είναι Heathrow, Stansted, Gatwick και Luton. Προτείνω Heathrow που ενώνεται με το Metro τους ώστε να πάς και μια βολτούλα στο Λονδίνο πριν φύγεις για Cambridge.
Στην ουσια αυτο που θα κάνεις είναι:
Έστω οτι πετάς στο Heathrow:

Greece->London(Heathrow) με αεροπλάνο.
το Heathrow ενώνεται με το Metro.
Παίρνεις το μετρό και πάς σε ένα απο τους κεντρικούς σιδηροδρομικους σταθμούς. Για να δείς σε ποιον πρέπει πας μπες εδώ Cheapest Train Tickets for the East Coast > East Coast και κλεισε tickets. θα τα πληρώσεις ΠΟΛΥ πιο φθηνά απο το άμα τα πάρεις την ίδια μέρα. Κοιταξε να επιλέξεις τρένο που να πηγαίναι κατευθειαν για να μην μπερδευτείς.

Facts:
* Στο μετρό του Λονδινου ΔΕΝ χάνεσαι. ΠΑΝΤΟΥ έχει πίνακες με χάρτες αλλα και μικρά φυλαδιακια με τον χάρτη όλου του μετρό
* Το μετρό εκει το λένε Underground ή Tube :p

Optionals:
* Μολις φτάσεις στο αεροδρόμιο, πρίν πάρεις το μετρό βγάλε μια κάρτα Oyster. Αμα θες να κανει βόλτες λονδινο θα γλυτωσεις πολλα λεφτα.
* Κάνε μια βόλτα στο Λονδινο πρώτα πριν φυγεις για Cambridge :p

Αυτα! :p
 

zatapartaou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Μάλλον αποφάσισα! Αεροδρόμιο (Heathrow)> King Cross (με υπόγειο)> Cambridge (με τραίνο).... Καλό?

Πάμε βουρ για εισιτήρια τώρα!!!!!
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Εγώ πάντως θα σου προτείνω κάτι πολύ πιο οικονομικό και πιο σύντομο.
H national express εχει coaches απο ολα τα αεροδρόμια. Γιατι να κατέβεις στο Kings Cross ?
Το λεωφορειο της κανει 2 ωρες και 15 λεπτα.. και στοιχιζει λιγότερο απο οτι το τρενο.
National Express // Buy Cheap Coach Travel, Train Fares, Bus tickets & Airport Transfers to London, Southampton, Portsmouth & more.
Αν βρεις πτηση για Luton που ειναι πιο βορεια απο το Λονδίνο εισαι πολυ κοντα στο Cambridge (1 ωρα και 15 λεπτα). Φυσικα εξαρταται και απο τα δρομολόγια...
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
απ οτι φαινεται στα αντιστοιχα site το λεωφορειο κανει απο 2.30 μεχρι και 3.15 ώρες αναλογως την ωρα και φυσικα την κινηση και κοστιζει 38,9 στην καλυτερη με επιστροφη και το τρενο απο king cross 45 λεπτα και κοστιζει περιοπου 29 λιρες με επιστροφη συν 9 λιρες δυο εισητηρια για ζωνη 1-6 του μετρο το οποιο απο heatrow κανει 45 περιπου λεπτα για king cross συνολο 2 ωρες το πολυ
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
απ οτι φαινεται στα αντιστοιχα site το λεωφορειο κανει απο 2.30 μεχρι και 3.15 ώρες αναλογως την ωρα και φυσικα την κινηση και κοστιζει 38,9 στην καλυτερη με επιστροφη και το τρενο απο king cross 45 λεπτα και κοστιζει περιοπου 29 λιρες με επιστροφη συν 9 λιρες δυο εισητηρια για ζωνη 1-6 του μετρο το οποιο απο heatrow κανει 45 περιπου λεπτα για king cross συνολο 2 ωρες το πολυ
danιchro,
εχεις δικιο. Αν εχεις και επιστροφή την ιδια μερα στο Λονδινο μου βγαζει το τρενο 20 λιρες !
Αλλαξαν τα πραγματα, μειωθηκε ο χρονος με το τρενο και αυξηθηκε η τιμή του λεωφορείου συγκρινοντας με το μακρυνό 1992 που βρισκόμουν στο Cambridge !
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
170
@Dorotija Χαχα ναι σίγουρα. Τολμηρούς θέλει η μέγκαμπας

@zatapartaou Θα πρότεινα για να μην μπεις σε διαδικασία ψαξίματος στο πρώτο σου ταξίδι αφού σου δίνεται η ευκαιρία να πας με κτελ (national express) από το αεροδρόμιο άμεσα.. Σε ποιο τέρμιναλ είσαι? Με το που φτάσεις ρώτα ή δες ταμπέλες για national express (χωρίς να κλείσεις α πριόρι γιατί δνε υπάρχει διαφορά τιμής από αεροδρόμιο) και πάρε τίκετ για cambridge. H διαφορά τιμής είναι μικρή για τη ταλαιπωρία που θα σου ρθει από το πρώτο κιόλας ταξίδι.
Α! Πάρε/ζήτα εισιτήριο πήγαινε-έλα. Το βγάζει σχεδόν ίδια τιμή συνήθως με μια μονή διαδρομή.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
471
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά καλησπέρα,
έχει κανείς γνώμη για Bath και cambridge να μου πει τι θα προτιμούσε για 1μιση μέρα άρα 1 βραδιά ανάμεσα στα 2 για Δεκέμβρη?
thx
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο ένα δεν έχω πάει και στο άλλο έχω 25 χρόνια να πάω, αλλά η εικόνα που έχω και για τα 2 είναι πως είναι θερινοί προορισμοί (νερά, ποτάμια, κήποι κλπ). Μην τα "κάψεις" με επίσκεψη Δεκέμβρη... Ούτε θα ευχαριστηθείς, ούτε θα τα δεις όπως πρέπει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.911
Bath δεν έχω πάει, αλλά Cambridge επανειλημμένα. Και προτείνω ανεπιφύλακτα. Με λίγο τρέξιμο θα δεις πολύ ωραία πράγματα, ειδικά αν τα ενδιαφέροντά σου έχουν σχέση με θέματα ιστορίας της επιστήμης. Θα επισκεφτείς κολέγια και μουσεία με μεγάλο ενδιαφέρον. Η πόλη είναι κούκλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom