Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Το αφήνω παιδιά. Διαπιστώνω επικίνδυνα πράγματα εκεί. Αν πρόκειται να ταλαιπωρηθώ θα πάω κάπου αλλού. Άσε που διάβασα κάτι από Ελληνίδα κάτοικο που μένει στη Σικελία ότι σπάνε τζάμια στα πάρκινγκ κλπ κλπ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άσε που διάβασα κάτι από Ελληνίδα κάτοικο που μένει στη Σικελία ότι σπάνε τζάμια στα πάρκινγκ κλπ κλπ.
απαπα...3 εσπασαν σχεδον μπροστα μου. σε ελληνικο νησι μερα μεσημερι. μονο στην πλατεια Βαθης νυχτα εισαι ασφαλης.
καλα πλακα κανεις?
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
καλα πλακα κανεις?
Με το αυτ/το μου έχω μείνει σε πολλές Ευρ. πόλεις (όχι και τόσο φιλόξενες για Έλληνες) και δεν με έχει πειράξει ποτέ κανείς ... Βέβαια στις περισσότερες των περιπτώσεων το βάζω σε κλειστά πάρκινγκ. ΑΛΛΑ για την συγκεκριμένη περίπτωση διάβασα ουκ ολίγα αρνητικά σχόλια ως προς την ασφάλεια των τουριστών εκεί,,, Όχι δεν κάνω πλάκα φίλε μου ... δεν έχω καμία διάθεση να μπλέξω ή να έχω την έννοια μην μου συμβεί κάτι ... Απλά αλλάζω προορισμό ... πολύ εύκολο :xalara: (sorry για το off topic)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
... Απλά αλλάζω προορισμό ... πολύ εύκολο
κ εισαι παντελως λαθος. κ δεν το λεω για σενα αλλα για ολους οτι ειναι πολυ πιο ασφαλες το βραδυ στο Σ.Σ. του Παλερμο παρα Αθηνα η Πατρα. παμπολλα ΙΧ εξαλλου στο νταουνταουν παλερμο αγνοουν τι θα πει συναγερμος, αυτο κατι λεει. φυσικα υπαρχει η γνωμη πραγματικων ταξιδιωτων εδω κ η γνωμη του μαικλ απο το μισιγκαν στα τριπμπουρδοσαιτς. διαλεγεις κ παιρνεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μπορείτε να εκδωσετε ένα ο κάθε ενήλικας (με ξεχωριστό μέιλ ο καθένας) ή ένα κοινό (με ένα μέιλ) γιατί είστε οικογένεια.
Βλέπω ότι στο EU Digital Passenger Locator Form (dPLF) (euplf.eu)
λέει:

Information for travelers with Italy as destination country:
  • All passengers wishing to enter Italy, via all means of transportation, will be required to complete the digital PLF (EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)), prior to entering the country.
  • Domestic flights do not need dPLF
  • One form must be completed for each adult passenger; accompanied minors can be registered on the form of the accompanying adult. In the case of unaccompanied minors, the dPLF must be completed by the parent or legal guardian before departure.
Άρα αν καταλαβαίνω καλά, είναι υποχρεωτικό στην οικογένεια να κάνουμε ο κάθε ενήλικος ξεχωριστό και ένας να δηλώσει και το παιδί σωστα?
Επειδή δίνει επιλογή να δηλώσεις με ποιον θα συνταξιδεψεις απο την οικογένεια πρέπει να δηλώσω εκεί? Επίσης το παιδί πρέπει να το δηλώσω και στους συνταξιδιώτες και έπειτα που λέει Minors?

Ξέρει κάποιος που έχει ταξιδέψει σαν οικογένεια πρόσφατα?
 

aris70

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, έχω κάνει το Dplf προς Ιταλία, της επιστροφής όμως προς Ελλάδα δεν βρήκα με ποιο τρόπο γίνεται, please help!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
κ εισαι παντελως λαθος.
ok ... όπως θεωρείς εμένα λάθος άλλο τόσο θεωρώ και εγώ το αντίστροφο ... (με το συμπάθιο)
Νομίζω ότι να "απασχολούμε" με "απόψεις" το thread εδώ δεν έχει νόημα..
Επαναλαμβάνω ότι την "γνώμη" για πραγματικά περιστατικά που συμβαίνουν στην εν λόγο περιοχή τα πληροφορήθηκα από Ελληνίδα μόνιμη κάτοικο ΕΚΕΙ !!! και ΟΧΙ απο κανέναν μαικλ απο το μισιγκαν στα τριπμπουρδοσαιτς... Φιλικά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ok ... όπως θεωρείς εμένα λάθος άλλο τόσο θεωρώ και εγώ το αντίστροφο ... (με το συμπάθιο)
Νομίζω ότι να "απασχολούμε" με "απόψεις" το thread εδώ δεν έχει νόημα..
Επαναλαμβάνω ότι την "γνώμη" για πραγματικά περιστατικά που συμβαίνουν στην εν λόγο περιοχή τα πληροφορήθηκα από Ελληνίδα μόνιμη κάτοικο ΕΚΕΙ !!! και ΟΧΙ απο κανέναν μαικλ απο το μισιγκαν στα τριπμπουρδοσαιτς... Φιλικά
το "φιλικα" δεν χρειαζοταν, εννοειται παντα. εδω ειναι φορουμ που ανταλλασσουμε εμπειριες κ αποψεις. δεν μεταφερω αποψεις κ εμπειριες που ακουσα, τριτων, λεω τη δικη μου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.177
Likes
2.021
ok ... όπως θεωρείς εμένα λάθος άλλο τόσο θεωρώ και εγώ το αντίστροφο ... (με το συμπάθιο)
Νομίζω ότι να "απασχολούμε" με "απόψεις" το thread εδώ δεν έχει νόημα..
Επαναλαμβάνω ότι την "γνώμη" για πραγματικά περιστατικά που συμβαίνουν στην εν λόγο περιοχή τα πληροφορήθηκα από Ελληνίδα μόνιμη κάτοικο ΕΚΕΙ !!! και ΟΧΙ απο κανέναν μαικλ απο το μισιγκαν στα τριπμπουρδοσαιτς... Φιλικά
Ωστοσο θα σου αναφερω ως τουριστρια που βρεθηκα προσφατα στη Ναπολη και εμενα σχεδον διπλα στο κεντρικο σταθμο τους οπου απο το πρωι ως το βραδυ που περναγα ειχε αστεγους και πρεζακια και παρολο που περναγαμε ΑΝΑΜΕΣΑ τους δε μας πειραξε ΚΑΝΕΙΣ...σε αντιθεση με την Ομονοια που αν πας να περασεις μεσα απο την πλατεια απο τις 8 το απογευμα και μετα,πρεπει να σαι με συνοδεια μπατσου για να μη παθεις τιποτα...ισως η φιλη σου να σου ανεφερε ενα μεμονομενο περιστατικο ή και να μην ηθελε να πας( ; )..ωστοσο με προσοχη παντου δεν τιθετε θεμα ασφαλειας,μπορει να σου σπασουν κ ολο το αμαξι και στο Μονακο αν πας....α και Σικελια που πηγαμε προπερσυ δεν ειχαμε δει τιποτα αξιοπεριεργο ως προς την ασφαλεια μας,ειναι να μη σου τυχει κοινως!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
249
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Ωστοσο θα σου αναφερω ως τουριστρια που βρεθηκα προσφατα στη Ναπολη και εμενα σχεδον διπλα στο κεντρικο σταθμο τους οπου απο το πρωι ως το βραδυ που περναγα ειχε αστεγους και πρεζακια και παρολο που περναγαμε ΑΝΑΜΕΣΑ τους δε μας πειραξε ΚΑΝΕΙΣ...σε αντιθεση με την Ομονοια που αν πας να περασεις μεσα απο την πλατεια απο τις 8 το απογευμα και μετα,πρεπει να σαι με συνοδεια μπατσου για να μη παθεις τιποτα...ισως η φιλη σου να σου ανεφερε ενα μεμονομενο περιστατικο ή και να μην ηθελε να πας( ; )..ωστοσο με προσοχη παντου δεν τιθετε θεμα ασφαλειας,μπορει να σου σπασουν κ ολο το αμαξι και στο Μονακο αν πας....α και Σικελια που πηγαμε προπερσυ δεν ειχαμε δει τιποτα αξιοπεριεργο ως προς την ασφαλεια μας,ειναι να μη σου τυχει κοινως!
Στο Μονακό ? ... :p πέρυσι ήμουν εκεί ... και βέβαια έχεις δίκιο ...
Σε ευχαριστώ maria91 για τις συμβουλές τις οποίες λαμβάνω σοβαρά υπόψη όπως βέβαια και του φίλου Samion πιο πάνω ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.154
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom