Εσθονία Φινλανδία Ταλίν - Ελσίνκι με πλόιο

vikara

Member
Μηνύματα
513
Likes
4.780
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πολυ περιεργη τιμολογηση!Πραγματικα,σε συμφερει να βγαλεις one day cruise και απλα να μην επιβιβαστεις ξανα...Μηπως θα σε ψαξει και κανενας??
 

andpsy

Member
Μηνύματα
334
Likes
783
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Με ενδιαφέρει και εμένα, θα ταξιδέψω τον Οκτώβρη από Ταλίν για Ελσίνκι, one way μου το βγάζει στα 24€, ενώ αν επιλέξω one day cruise στα 19€.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Δεν νομιζω να ειναι προβλημα να μην παρεις τη επιστροφης. Φαινονται ιδια δρομογια με το one way..
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
385
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ξενοδοχείο στο Ελσίνκι που έκλεισες? Ψαχνω να βρω και είναι ολα πανακριβα.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
334
Likes
783
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Δεν έχω κλείσει ακόμα, είμαστε στο ψάξιμο
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Το κλεισα εγω. το ιδιο πραγμα ειναι, προσφορα τρεχει στο one day cruise απο τι καταλαβα και διαφημιζει
 

eco05140

Member
Μηνύματα
79
Likes
687
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Να προσθεσω και εγω δυο πραγματακια μιας και τα εχω φρεσκα:

Viking Line
η εταιρεία που χρησιμοποίησα εγώ για Ταλίν - Ελσίνκι

Το Ελσίνκι έχει δύο λιμάνια, με τη συγκεκριμένη εταιρεία προσλιμανίζεσαι στο katajanokan terminal που είναι πολύ κοντά στο κέντρο με τα πόδια.

Στο Ταλίν αν χρειαστεί να πάτε στο λιμάνι με μέσο, το bolt είναι αρκετά φθηνό και εύκολο.

Μέσα στο πλοίο της εταιρείας μπορείς να γευματίσεις με νορμάλ τιμή. Δηλαδή εμείς κάτσαμε στο εστιατόριο και το φαγητό το πλήρωνες αναλόγως με την ποσότητα, το ζύγιζαν, είχε μεγάλη ποικιλία. Μία τίμια μερίδα που πήραμε εμείς ήταν από 8-11€. Το γράγω γιατί μας είχαν τρομοκρατήσει πως είναι πολύ ακριβό το πλοίο και να έχουμε φαγητό μαζί μας. Για πρωινό που φάγαμε πόριτς (το έτρωγε όλο το πλοίο, γιαυτό το πήραμε και εμείς) μας κόστισε 5,5€. Το Ελσίνκι μας φάνηκε νορμάλ σε τιμές φαγητού (όχι ποτού).

Όταν κλείνεις τα εισιτήρια ιντερνετικά, έχεις έκπτωση για αυθημερόν ταξίδι με την ίδια εταιρεία αν το κλείσεις επιτόπου. Οπότε βλέπετε τα εισιτήρια με επιστροφή και όχι μεμονομένα. Εμάς μας κόστισαν €33. Κάνεις τσεκ ιν 1,5 ώρα πριν την αναχώρηση και δεν χρειάζεται να πας νωρίτερα να πάρεις τα εισιτήρια από το λιμάνι ή οπουδήποτε αλλού, μόνο 1,5 ώρα πριν την αναχώρηση. Αν ταξιδεύεις αυθημερόν το εισιτήριο του πήγαινε είναι το ίδιο με της επιστροφής και δεν χρειάζεται να ξανακάνεις τσεκ ιν, απλά μην το πετάξεις!

Για αυτό το ταξίδι ο καθένας μας έλεγε τελείως διαφορετικά πράγματα, γεγονός που μας προκάλεσε έντονες εντάσεις στην παρέα για την ώρα που έπρεπε να επιστρέψουμε και επιστρέφοντας καταλήξαμε πως ο καθένας έχει έντονα διαφορετική άποψη. Αυτά που ακούσαμε για αυτές τις 2 πόλεις ήταν τύπου: δεν αξίζει να πας Ελσίνκι, το πολύ σε 3 ώρες το γυρίζεις μην κάτσεις παραπάνω, το Ταλίν είναι πολύ μικρό θέλει μία μέρα μετά βαριέσαι..... Τελικά τι να πω..... Εμένα για το Ελσίνκι οι 12 ώρες δεν μου έφτασαν και με εντυπωσίασε, όπως και 2 ολόκληρες μέρες στο Ταλίν μου φάνηκαν οριακές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.577
Μηνύματα
902.044
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom