Ιταλία Σχεδιασμός ταξιδιού από Μιλανο!

Basil

Member
Μηνύματα
58
Likes
288
Καλησπέρα.
Έχουμε κλείσει Μιλάνο για Πρωτοχρονιά !!! Έχουμε 4 ημέρες στην διάθεση μας.Το πρόγραμμα λέει 2 ολόκληρες ημέρες στην πόλη του Μιλάνου και στην συνέχεια θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο να επισκεφθούμε Ελβετία όσο προλάβουμε κάνοντας και μία διανυκτέρευση.
διαδρομές,τοποθεσίες και κάθε πληροφορία θα βοηθούσε ...
Επιστροφή από το αεροδρόμιο στο Μπέργκαμο.
Ευχαριστούμε .
 

dammys

Member
Μηνύματα
423
Likes
840
Εγώ στη θέση σας , θα χρησιμοποιούσα το τρένο, Μιλάνο-Κόμο(γύρω στη 1 ώρα ,στάση, βόλτα και καφέ) και μετά Κόμο-Λουγκάνο (45 λεπτά στάση και βόλτα ) και διανυκτέρευση Βέρνη(3 ώρες) ή Λουκέρνη (2 ώρες) ή Ζυρίχη(2,5 ώρες) .. Διανυκτέρευση όπου βρεις καλά και φτηνά ,την άλλη μέρα μια επίσκεψη( Βέρνη Λουκέρνη μπορείς μαζί ) και επιστροφή.
 

Basil

Member
Μηνύματα
58
Likes
288
Εγώ στη θέση σας , θα χρησιμοποιούσα το τρένο, Μιλάνο-Κόμο(γύρω στη 1 ώρα ,στάση, βόλτα και καφέ) και μετά Κόμο-Λουγκάνο (45 λεπτά στάση και βόλτα ) και διανυκτέρευση Βέρνη(3 ώρες) ή Λουκέρνη (2 ώρες) ή Ζυρίχη(2,5 ώρες) .. Διανυκτέρευση όπου βρεις καλά και φτηνά ,την άλλη μέρα μια επίσκεψη( Βέρνη Λουκέρνη μπορείς μαζί ) και επιστροφή.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.
Σημείωση: Είμαστε τετραμελής οικογένεια και νομίζω πως η ενοικίαση αυτοκινήτου θα είναι οικονομικότερη και με την ελευθερία κινήσεων που προσφέρει.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.
Σημείωση: Είμαστε τετραμελής οικογένεια και νομίζω πως η ενοικίαση αυτοκινήτου θα είναι οικονομικότερη και με την ελευθερία κινήσεων που προσφέρει.
Αν βρειτε κινηση που ειναι σιγουρο αυτες τις μερες στις σηρραγγες για Ελβετια μπορει να κολλησετε για ωρες. Αλλιως περαστε τα συνορα απο Κομο και πατε Λουγκανο που ειναι κοντα.
 

Basil

Member
Μηνύματα
58
Likes
288
Αν βρειτε κινηση που ειναι σιγουρο αυτες τις μερες στις σηρραγγες για Ελβετια μπορει να κολλησετε για ωρες. Αλλιως περαστε τα συνορα απο Κομο και πατε Λουγκανο που ειναι κοντα.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Θέλω να πιστεύω ότι 01/1( Πρωτοχρονιά) που θα πάρουμε το αυτοκίνητο στα χέρια μας για να εκκινήσει το οδοιπορικό στην Ελβετία η κίνηση θα είναι μειωμένη... Αυτό θέλουμε τουλάχιστον.!!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Θέλω να πιστεύω ότι 01/1( Πρωτοχρονιά) που θα πάρουμε το αυτοκίνητο στα χέρια μας για να εκκινήσει το οδοιπορικό στην Ελβετία η κίνηση θα είναι μειωμένη... Αυτό θέλουμε τουλάχιστον.!!!
Eγω προσωπικα το αποκλειω, η επομενη ειναι εργασιμη και θα εχει επιστροφη, γενικα κινηση και προς τις 2 κατευθυνσεις. Στις συρραγες ειναι το θεμα, στα κανονικα συνορα θα εχει απλα μικρη ουρα. αναλογα και την ωρα.
 

Basil

Member
Μηνύματα
58
Likes
288
Eγω προσωπικα το αποκλειω, η επομενη ειναι εργασιμη και θα εχει επιστροφη, γενικα κινηση και προς τις 2 κατευθυνσεις. Στις συρραγες ειναι το θεμα, στα κανονικα συνορα θα εχει απλα μικρη ουρα. αναλογα και την ωρα.
Ευχαριστώ και πάλι!!! Προς Λουγκάνο λοιπόν μέσω Κόμο και μετά και μετά;;;;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ευχαριστώ και πάλι!!! Προς Λουγκάνο λοιπόν μέσο Κόμο και μετά και μετά;;;;
Το Λουγκανο ειναι ομορφη πολη και δε θα παιδευτείτε αλλα για Λουκερνη πχ ειναι 2,5 ωρες.
 
Last edited by a moderator:

pitpap13

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα προετοιμάζω ένα ταξίδι με τη γυναίκα μου τέλη Οκτωβρίου για μιλανο 4 βραδια 5 μέρες χωρίς να έχω κλείσει διαμονή ακόμα ! Σκέφτομαι να νοικιασω αυτοκίνητο από το μιλανο και θα ήθελα να δούμε κυρίως φυσική ομορφιά είτε προς Ελβετία είτε προς Αυστρία ( αν και Αυστρία έχουμε πάει ΒΙΕΝΝΗ,χαλστατ)! Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει με κανα ενδεικτικό προγραμμα για να ακολουθήσουμε οδικώς καθώς και διαμονής που να αξίζει τον κοπο; Αναχώρηση θα γίνει παλι από μιλανο καθως βρίσκουμε φθηνά εισιτήρια !Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.464
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.574
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σκέφτομαι να νοικιασω αυτοκίνητο από το μιλανο και θα ήθελα να δούμε κυρίως φυσική ομορφιά είτε προς Ελβετία είτε προς Αυστρία
Δεν θα πήγαινα απο Μιλάνο στην Αυστρία, ακόμα και αν έβαζα διαμονή εκεί. Θα προτιμούσα να ξοδέψω περισσότερο χρόνο για να δω κάποια πράγματα παρά για να μεταβώ σε κάποια για να τα δω. Συμφωνώ με τον @chris7 για τις λίμνες της βόρειας Ιταλίας. Όλες είναι πανέμορφες και μπορείτε να βάλετε μία διανυκτέρευση στη λίμνη Λουγκάνο, αν θέλετε Ελβετία (δεν έχω πάει). Απο τις λίμνες που είναι κοντά στο Μιλάνο κρυφό διαμαντάκι είναι η λίμνη Όρτα πέρα απο τις γνωστές Κόμο και Ματζόρε.

Θα αφιερώσετε χρόνο στο Μιλάνο; Το έχετε δει ή απλά εκεί είναι η άφιξη και η αναχώρηση σας;
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Δεν θα πήγαινα απο Μιλάνο στην Αυστρία, ακόμα και αν έβαζα διαμονή εκεί. Θα προτιμούσα να ξοδέψω περισσότερο χρόνο για να δω κάποια πράγματα παρά για να μεταβώ σε κάποια για να τα δω. Συμφωνώ με τον @chris7 για τις λίμνες της βόρειας Ιταλίας. Όλες είναι πανέμορφες και μπορείτε να βάλετε μία διανυκτέρευση στη λίμνη Λουγκάνο, αν θέλετε Ελβετία (δεν έχω πάει). Απο τις λίμνες που είναι κοντά στο Μιλάνο κρυφό διαμαντάκι είναι η λίμνη Όρτα πέρα απο τις γνωστές Κόμο και Ματζόρε.

Θα αφιερώσετε χρόνο στο Μιλάνο; Το έχετε δει ή απλά εκεί είναι η άφιξη και η αναχώρηση σας;
Μιλανο δεν έχουμε πάει , θεωρώ ότι μια μέρα θα μας καλύψει για να το δούμε !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom