Ιταλία Συμβουλές για μια γρήγορη βόλτα στο κέντρο του Μπέργκαμο

Tasos_337

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας!

Ταξιδεύω για Δουβλίνο σε λίγες μέρες... μέσω Μπέργκαμο. Επειδή στο Μπέργκαμο θα εχω αρκετές ώρες αναμονής (8 ώρες), σκέφτομαι, όπως είναι λογικό, να τις εκμεταλλευτώ για μια γρήγορη επίσκεψη στο κέντρο της πόλης.

Θα ήμουν ευγνώμων αν υπήρχε κάποιο μέλος που έχει μείνει στο Μπέργκαμο, ώστε να μου δώσει καποιες γενικές πληροφορίες. Κάποια βασικά αξιοθέατα, μνημεία, περιοχές- ορόσημα κτλ, κεντρικά πάντα, όπως και οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη συμβουλή (πχ μέσα μεταφοράς), ώστε να μπορέσω να προγραμματίσω μια περιήγηση στα μέτρα που καθορίζουν οι συνθήκες της 8ωρης αναμονής!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
146
1. Από το αεροδρόμιο παίρνεις το Airport Bus για τον σταθμό τρένων του Bergamo(χρόνος διαδρομής 15 λεπτά) με το εισιτήριο των 24 ωρών , που κοστίζει 4,50€ και σε καλύπτει και τις δύο διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο καθώς και τις αστικές μετακινήσεις (περιλαμβάνεται και το funicular για την Alta Citta). http://www.bergamo-airport.com/transportation.html
2. Ακριβώς απέναντι και δεξιά από τον σταθμό των τρένων μπορείς να αφήσεις την βαλίτσα σου και να μην την κουβαλάς σε αυτόματη αποθήκη αποσκευών.
http://www.depositobagagli.it/
3. Ακριβώς δίπλα στο depositobagagli από την μπροστά πλευρά υπάρχει το τουριστικό γραφείο , όπου θα προμηθευτείς τον χάρτη της πόλης και χρήσιμες πληροφορίες για τα αξιοθέατα.
4. Τα κυριότερα αξιοθέατα βρίσκονται στη μεσαιωνική Alta Citta (Άνω Πόλη) ,στην οποία θα ανέβεις με οδοντωτό, αλλά μην παραλήψεις και την καινούρια πόλη που είναι επίσης πολύ ωραία.
5.Καφές ή spritz επί της Piazza Vecchia, στο Bar Flora, και φαγητό σε κοντινή απόσταση στο Ristorante Pizzeria Da Franco. Via Bartolomeo Colleoni, 8.
 
Last edited by a moderator:

Tasos_337

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κατατοπιστικότατος! Σ' ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που διεθεσες! :)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.375
Likes
3.826
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Έκανα ακριβως το ιδιο με σενα πριν 15 μερες (Μπέργκαμο - Δουβλίνο)
Αν έχεις μικρή χειραποσκευή κ δεν σε πειράζει να την κουβαλάς μαζί σου, πάρε το λεωφορείο κατευθείαν για Citta Alta
Ειναι η παλιά πόλη στο λόφο, είναι ομορφα, έχει καποιες ωραίες καφετέριες στην piazza vecchia κ μια takeaway pizza (αν θυμάμαι καλά Il Forno) οπου έχεις πολλές ωραίες γεύσεις
 

Tasos_337

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
...Αν έχεις μικρή χειραποσκευή κ δεν σε πειράζει να την κουβαλάς μαζί σου, πάρε το λεωφορείο κατευθείαν για Citta Alta...
Ευχαριστω πολυ! ;)
Ερωτηση... στο αεροδρομιο δεν εχει lockers; ...περιεργο μου φαινεται!
Το λεωφορειο για την Ανω Πολη που ανεφερεις, προφανως ειναι αλλο απο εκεινο που πηγαινει στο Σταθμο των τρενων, ε;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.375
Likes
3.826
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ευχαριστω πολυ! ;)
Ερωτηση... στο αεροδρομιο δεν εχει lockers; ...περιεργο μου φαινεται!
Το λεωφορειο για την Ανω Πολη που ανεφερεις, προφανως ειναι αλλο απο εκεινο που πηγαινει στο Σταθμο των τρενων, ε;
οχι το ιδιο είναι --- ρωτάς στις πληροφορίες κ σε κατατοπίζουν απο που να το πάρεις
για lockers δεν εψαξα, μπορεις να ρωτήσεις στις πληροφορίες ...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Υπάρχει χώρος για να αφησεις τη βαλίτσα σου στο αεροδρόμιο. Ρωτησε εκει και θα σε κατατοπίσουν.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
900
Likes
1.448
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
και εμείς αφήσαμε βαλίτσες στο αεροδρόμιο, αλλά απ'οτι θυμάμαι ήταν παράξενα ακριβή η υπηρεσία αυτή o_O (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά είχαμε 2 βαλίτσες και 2 χειραποσκευές και δώσαμε αρκετά).
Τις δίνεις απέναντη από το κτήριο του αεροδρομίου δίπλα στο πάρκινγκ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και εμείς αφήσαμε βαλίτσες στο αεροδρόμιο, αλλά απ'οτι θυμάμαι ήταν παράξενα ακριβή η υπηρεσία αυτή o_O (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά είχαμε 2 βαλίτσες και 2 χειραποσκευές και δώσαμε αρκετά).
Τις δίνεις απέναντη από το κτήριο του αεροδρομίου δίπλα στο πάρκινγκ
συμφωνα με το σαιτ του αεροδρομιου, ειναι στο χωρο των αφιξεων κ κοστιζει 4Ε την ημερα, λογικο ποσο. Δεν ισχυουν ολα αυτα? δεν εχω παει ποτε. ακομα..
http://www.sacbo.it/Editorial/newsCategoryViewProcess.jsp?editorialID=2221
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Νομίζω ότι και εμεις 4 ευρω δωσαμε για την καθε βαλίτσα, αλλα τις αφήσαμε όπως ειπε η Ivana εξω απο τον χώρο του αεροδρομίου. Βέβαια εχει περασει ενασμιση χρόνος από τότε, ισως η υπηρεσία να εχει μεταφερθεί εντός του αεροδρομίου.
 

Tasos_337

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας!
... το κοστος των 4€ για μια χειραποσκευη που θα εχω, προφανως δεν ειναι τιποτα! ;)
Πρωτη επιδιωξη θα ειναι να βρω lockers στο αεδρομιο... ειναι το ιδανικο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.479
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom