Τουρκία Στα παράλια της Τουρκίας οδικώς. Έχουμε απορίες!

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.957
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
(Δεν είχα καταλάβει ότι θα έχετε 4 μέρες ελεύθερες εκτός Σμύρνης)

Μπορείτε να πάτε βόρεια μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο της Τροίας και επιστρέφοντας να μείνετε για διανυκτέρευση στο Αϊβαλί με απογευματινή επίσκεψη στα Μοσχονήσια.
Την άλλη μέρα περνάτε από Πέργαμο (δυο αρχαιολογικοί χώροι εδώ, Ασκληπιείο και Ακρόπολη) και παρακάμπτοντας την Σμύρνη κατευθύνεστε προς Παμούκαλε (διανυκτέρευση στο Ντενιζλί)
Την επομένη επισκέπτεστε το Παμούκαλε.
Για νότια της Σμύρνης δεν κατέχω.
 
Μηνύματα
115
Likes
59
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
(Δεν είχα καταλάβει ότι θα έχετε 4 μέρες ελεύθερες εκτός Σμύρνης)

Μπορείτε να πάτε βόρεια μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο της Τροίας και επιστρέφοντας να μείνετε για διανυκτέρευση στο Αϊβαλί με απογευματινή επίσκεψη στα Μοσχονήσια.
Την άλλη μέρα περνάτε από Πέργαμο (δυο αρχαιολογικοί χώροι εδώ, Ασκληπιείο και Ακρόπολη) και παρακάμπτοντας την Σμύρνη κατευθύνεστε προς Παμούκαλε (διανυκτέρευση στο Ντενιζλί)
Την επομένη επισκέπτεστε το Παμούκαλε.
Για νότια της Σμύρνης δεν κατέχω.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ, θα το κοιταξω
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.268
Likes
6.449
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τέλεια ευχαριστώ πολύ, θα το κοιταξω
Εγώ θα άφηνα απ' έξω την Τροία που δεν με εντυπωσίασε και θα πήγαινα προς Άσσο. Έχει ένα πολύ γραφικό λιμανάκι και ο αρχαιολογικός χώρος, αν και δεν είναι στο μέγεθος της Περγάμου ή της Εφέσου, είναι πολύ όμορφος ακριβώς πάνω από τη θάλασσα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.957
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εγώ θα άφηνα απ' έξω την Τροία που δεν με εντυπωσίασε και θα πήγαινα προς Άσσο.

Σωστά. Δεν έχει και τρομερό ενδιαφέρον ο αρχ. χώρος της Τροίας πάτε μόνο αν σας περισσεύει χρόνος.
Δεν έχει διασωθεί κατασκευή μόνο υπολείμματα από θεμελιώσεις κτισμάτων.

Εννοείται υπάρχουν και στα ενδιάμεσα αυτών που πρότεινα και άλλα ενδιαφέροντα τα οποία θα ψάξετε μόνοι σας,
Άσσος με κάστρο και αμφιθέατρο, Σάρδεις στο δρόμο για Παμούκαλε, σπήλαιο Kaklik Cave και πολύχρωμος βράχος Karahayit Kirmizisu (λιγότερο εντυπωσιακός απ’ ότι φαίνεται στις φωτο) κοντά στο Παμούκαλε.

Μοσχονήσια είναι καλύτερα απόγευμα με τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος.
 
Μηνύματα
115
Likes
59
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Πολύ ωραία η Άσσος, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πάω τόσο μακριά δεδομένου απ οτι βλέπω οτι είναι 2+ ωρες από Αιβαλί. Θα το κοιτάξω όμως.
@McElk, Σάρδεις θα προσπαθήσω να το χωρέσω στο πρόγραμμα
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.957
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ο χώρος στο Παμούκαλε βράδυ είναι βέβαια κλειστός αλλά ωραία φωτισμένος. Αν μένετε κοντά αξίζει να πάτε μια βόλτα.
 
Μηνύματα
115
Likes
59
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γνωρίζετε αν χρειάζεται κάτι επιπλέον για την ενοικίαση αυτοκινήτου; πχ διεθνές δίπλωμα
Επίσης το Παμουκάλε έχει εισητήριο;
Ευχαριστώ
 
Last edited:

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.957
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Οι σχηματισμοί είναι σε πλαγιά λόφου και τους βλέπεις και από μακριά χωρίς να μπεις στον περιφραγμένο χώρο όπου έχει εισιτήριο το οποίο περιλαμβάνει και τον αρχαιολογικό χώρο της Ιεράπολης.
Ένα τμήμα των σχηματισμών είναι φυσικό και σε προέκταση υπάρχει τεχνητό τμήμα παρόμοιο σε εμφάνιση, όπου μπαίνουν οι επισκέπτες και περπατούν με γυμνά πόδια (στο φυσικό απαγορεύεται).

Για ενοικίαση αυτοκινήτου δεν γνωρίζω, εγώ πάω με το δικό μου αμάξι.
 
Μηνύματα
115
Likes
59
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Οι σχηματισμοί είναι σε πλαγιά λόφου και τους βλέπεις και από μακριά χωρίς να μπεις στον περιφραγμένο χώρο όπου έχει εισιτήριο το οποίο περιλαμβάνει και τον αρχαιολογικό χώρο της Ιεράπολης.
Ένα τμήμα των σχηματισμών είναι φυσικό και σε προέκταση υπάρχει τεχνητό τμήμα παρόμοιο σε εμφάνιση, όπου μπαίνουν οι επισκέπτες και περπατούν με γυμνά πόδια (στο φυσικό απαγορεύεται).

Για ενοικίαση αυτοκινήτου δεν γνωρίζω, εγώ πάω με το δικό μου αμάξι.
έχω βρει μια ενιαία κάρτα μουσείων/αρχαιολογικών χώρων και μπορεί συμπεριλαμβάνεται και αυτό μεσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom