Σερβία Σερβια

cosafiv

Member
Μηνύματα
265
Likes
608
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Αεροπορικώς πάμε, με Air Serbia. Ανυπομονώ να δω το αεροδρόμιο με το ιστορικό όνομα!..
Ναι, καλό ντύσιμο θα θέλει, χαμηλότερη 5οC δείχνει κάποιες μέρες στο accuweather.
Λογικά αυτοκίνητο μπορείς να νοικιάσεις (και να το παραδώσεις στο τέλος) στο αεροδρόμιο.
Έχεις να προτείνεις καμιά εταιρία ιδιαίτερα ή ακολουθούμε τον κανόνα των γνωστών μεγάλων;
Πόσο πάνε / ημέρα;
Π.χ. golf, 308 ή και μικρά audi, bmw, mercedes;
Δίπλωμα έβγαλα IDL-ΕΛΠΑ (60€), γιατί το ροζ πάλιωσε και είναι μόνο στα Ελληνικά.

Για τα αξιοθέατα, αυτά που αναφέρεις μου είπαν φίλοι και γνωστοί και μένα ως τώρα. Το Galleria είναι στην νέα πόλη και λένε αξίζει πολυπλεύρως, θα πάμε σίγουρα.
Το Μόσχα 1900 με έβαλε επίσης σε πειρασμό, αφού θα έχει διάκοσμο των Ρωμανώφ (η Αγ. Πετρούπολη είναι πάντα στα μελλοντ. σχέδια μου).
:)
Ωραία και αυτή η μπυραρία που δείχνεις, μακάρι να ΄χει καλό καιρό να κάτσεις έξω. Μπας και το ΄χει Έλληνας; Τελευταία φορά που έκαστα σε τέτοια pic-nic (...) τραπέζια ήταν στο φεστιβάλ του Αμβούργου, πριν από 7-8 χρόνια.. Σεπτέμβριος τότε, αλλά με ήλιο.
Λέμε και για zlatibor (αν το γράφω καλά), Nis, Novisad, για ημερήσιες γρήγορες και επιστροφή βράδυ στο ξενοδοχείο μας.
Θα δούμε..

Για αυτοκίνητο καταλήγουμε σήμερα σε ξενοδοχείο με parking (και πρωινό). Όλοι λένε ότι το κυνηγάνε πολύ εντός πόλης και δεν έχει και πολλές θέσεις parking.

Από ποτά/καπνά κ.λ.π. τι μπορώ να πάρω στο αεροπλάνο επιστρέφοντας;
το Galeria ειναι στην παλια πολη , οχι στην νεα ,1,5 χλμ απο το ιστορικο κεντρο, στο waterfront Belgrade, πας και με τα ποδια απο το κεντρο
Το Zlatibor ειναι 200χλμ απο Βελιγραδι, εγω δεν ενθουσιαστηκα, ειναι σαν Μετσοβο με 20 οροφες πολυκατοικιες... και ακριβες τιμες, το εχουν παρει αραβες και χτιζουν ουρανοξυστες μεσα στα ελατα...
εκεινο που αξιζει ειναι το Makra Gora, στα 40 χλμ απο Ζλατιμπορ και ειναι ενα παραδοσιακο χωριο που το εχει φτιαξει ο Κουστοριτσα, ειναι υπεροχο
Η Νις ειναι στα 200 χλμ απο Βελιγραδι, ειναι μετρια την ημερα καλη το βραδυ, το Novi sad, ειναι 100 χλμ απο Βελιγραδι και ειναι καλο
Εχω νοικιασει απο Hertz, ενα μικρο Aygo, γυρω στο 50αρικο, παρε τιμες απο Ελλαδα , προσεχε ομως μη σου χρεωσουν ζημιες η κανε μεικτη
το Docker η μπυραρια,ειναι στεγασμενο το χειμωνα και ειναι μεγαλη περιοχη με πολλα μπαρακια
επιση στην περιοχη του Blok 45, απεναντι απο το παλιο Βελιγραδι εχει ωραια ποταμοπλοια εστιατορια μπαρακια, που αξιζει να πατε μια βολτα
Andrea Mia. · Belgrade, Serbia

το Βελιγραδι για να το δεις και να παρεις μια γευση θελει 4 μερες τουλαχιστον και αν ειναι να μεινεις μεσα στο Βελιγραδι μη παρεις στην αρχη αυτοκινητο, θα παιδευτεις πολυ ,παρε οταν θελεις να φυγεις εκτος πολης
απο το αεροδρομιο φθανεις στο κεντρο με το λεωφορειο Α1, που ξεκιναει εξω απο την πορτα,
μπορεις να πληρωνεις με πιστωτικη καρτα παντου, κανε 20-30 ευρ συναλλαγμα απο το αεροδρομιο μολις φτασεις για μικροεξοδα
Οι κλησεις του Ελληνικου κινητου , ειναι πανακριβες, επειδη ειναι εκτος ΕΟΚ, το ιδιο και τα δεδομενα, εγω εχω κοσμοκαρτα και στελνω μηνυμα στο 1330, ΤΤΑ100 και μου δινει 100 λεπτα ομιλια με 8 ευρ
γκουγκλαρησε αυτα τα μερη πο σου λεω που σου λεω να παρεις μια γευση
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.473
Likes
21.830
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λέμε και για zlatibor (αν το γράφω καλά), Nis, Novisad, για ημερήσιες γρήγορες και επιστροφή βράδυ στο ξενοδοχείο μας.
Θα δούμε..
Ας πούμε οτι η ημερήσια στο Νοβι Σαντ είναι οκ για να κάνετε μία βόλτα και μπορείς να πας και με συγκοινωνία. Αλλά ημερήσια στο Νις απο το Βελιγράδι ή (ακόμα χειρότερα) στο Ζλάτιμπορ δεν θα έκανα ποτέ. Χιλιομετρικά το Νις είναι υποφερτό λόγω αυτοκινητόδρομου, αλλά το να πας στο Ζλάτιμπορ χωρίς διαμονή εκεί και να γυρίσεις αυθημερόν θέλει τουλάχιστον ένα 6ωρο πήγαινε-έλα και ειδικά αυτή την εποχή που νυχτώνει νωρίς... Το θεωρώ άσκοπο να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να πηγαινοέρχεστε στο Βελιγράδι. Άσκοπος χρόνος χαμένος χωρίς να δείτε κάτι ουσιαστικά...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.473
Likes
21.830
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
το Βελιγραδι για να το δεις και να παρεις μια γευση θελει 4 μερες τουλαχιστον και αν ειναι να μεινεις μεσα στο Βελιγραδι μη παρεις στην αρχη αυτοκινητο, θα παιδευτεις πολυ ,παρε οταν θελεις να φυγεις εκτος πολης
5 μέρες είπε θα μείνει και θέλει να κάνει ημερήσιες διακοσίων και χλμ στα βουνά (Ζλάτιμπορ)...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.473
Likes
21.830
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Zlatibor ειναι 200χλμ απο Βελιγραδι, εγω δεν ενθουσιαστηκα, ειναι σαν Μετσοβο με 20 οροφες πολυκατοικιες...
Το Ζλάτιμπορ είναι καλό να κάνεις στάση για φαγητό και ίσως μία διαμονή για βόλτα με το τελεφερίκ στα γύρω βουνά. Κατα τ' άλλα το οτι έχουν βάλει ρόδα-λουνα παρκ πάνω στα βουνά με ξεπερνάει.... Το φαγητό που φάγαμε όμως εκεί ήταν πολύ καλό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.587
Μηνύματα
902.667
Μέλη
39.331
Νεότερο μέλος
Calypsw

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom