Σερβία Σερβια

annoula

Member
Μηνύματα
380
Likes
914
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Αξίζει λές να μείνουμε ένα βράδυ Νοβι Σαντ? Έχεις κάτι να προτείνεις? Έχω σταμπάρει και το χωριό Σρέμσκι Καρλόβτσι που δείχνει πολύ γραφικό και φημίζεται για τα κρασιά του.
# Βασικά σκεφτόμουν για μια αυθημερόν βόλτα προς Νοβι Σαντ και επιστροφή στο Βελιγράδι αλλά αρχίζει να με ψήνει η ιδέα της διανυκτέρευσης προς τα εκει.
Εμενα το Νόβι σαντ μου αρεσε περισσοτερο απο το Βελιγράδι.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
260
Likes
600
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Αξίζει λές να μείνουμε ένα βράδυ Νοβι Σαντ? Έχεις κάτι να προτείνεις? Έχω σταμπάρει και το χωριό Σρέμσκι Καρλόβτσι που δείχνει πολύ γραφικό και φημίζεται για τα κρασιά του.
# Βασικά σκεφτόμουν για μια αυθημερόν βόλτα προς Νοβι Σαντ και επιστροφή στο Βελιγράδι αλλά αρχίζει να με ψήνει η ιδέα της διανυκτέρευσης προς τα εκει.
το Νοβι Σαντ ειναι ωραιο και γραφικο, αλλα στο Βελιγραδι εχεις πολλες επιλογες, ακομα και οταν βρεχει...
εχει το εμπορικο κεντρο galeria στο waterfront, που ειναι νεο σχετικα και εχει ωραια κινηση βραδυ διπλα στο ποταμι,
εχει ττην Ada Ciganlija, που εχει διαδρομες στη φυση με τρενακι και μπαρακια και καφε, διπλα στην "παραλια"...
εχει το κεντρο με τους πεζοδρομους για φαγητο και καφε
εχει το Zemun που ειναι απεναντι στο ποταμι και ειναι πρωην Αυστριακη πολη με ωραια κτηρια και βολτα διπλα στο ποταμι
εχει πολλες επιλογες
οτι θελεις παντως ρωταμε , παω 2-3 φορες τον χρονο και ξερω πολλα που μου αρεσουν...
τα γουστα ομως διαφερουν...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ας απαντήσω εδώ στις ερωτήσεις που μου έκανε η @Grerena για να υπάρχουν οι πληροφορίες, γιατί φοβάμαι ότι δεν θα αξιωθώ να γράψω αναλυτικότερα για το φετινό μας οδικό.

Ο κύριος στόχος του κομματιού της Σερβίας ήταν οι μαίανδροι του ποταμού Uvac και γύρω από αυτόν χτίστηκε η διαδρομή στη Σερβία, ώστε να συμπληρώσουμε και κάποια κενά στις γύρω περιοχές της χώρας.

View attachment 438640

Η διαδρομή που κάναμε ήταν η παρακάτω:

View attachment 438635



Το Κράλιεβο προέκυψε σαν ενδιάμεση στάση για να σπάσουν τα χιλιόμετρα της διαδρομής από Ελλάδα και ήταν συμπαθητικό.

Οπότε μπήκε και η επίσκεψη στη μονή Ζica που λόγω της διανυκτέρευσης προέκυψε, αλλά αξίζει να πάει κάποιος εκεί αν περάσει από αυτά τα μέρη.

View attachment 438645

Δεύτερο αστεράκι η μονή Studenica, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο. Χρειάστηκε να κάνουμε μια μικρή παράκαμψη της 1 + ώρας επιπλέον, αλλά νομίζω ότι άξιζε ο κόπος τόσο για το μοναστήρι αλλά και για την όμορφη διαδρομή που κάναμε.

View attachment 438644

Και πάμε στους μαιάνδρους. Αυτούς μπορείς να τους δεις από δύο σημεία θέασης το ένα σχεδόν απέναντι από το άλλο. Εγώ προτίμησα αυτό:

View attachment 438636

γιατί ήταν πιο βολικό στην διαδρομή μας και είχε επιβεβαιωμένα ασφάλτινο δρόμο πρόσβασης. Βέβαια ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή

View attachment 438637

και της οδηγίες της Google, πήγαμε να το προσεγγίσουμε από αυτόν τον χωματόδρομο,

View attachment 438638

που είχε πολλά νεροφαγώματα και ήταν σχεδόν αδύνατον να τον περάσει απλό αυτοκίνητο. Δεν ξέρω τι με έπιασε και το προσπάθησα, αφού ήξερα σίγουρα ότι υπάρχει καλύτερος δρόμος. Ευτυχώς μετά από 500 μέρα έκανα αναστροφή και μπήκα στον “ίσιο δρόμο”. Ο οποίος δρόμος είναι αυτός:

View attachment 438639

και ξεκινά δίπλα στην τεχνητή λίμνη που σχηματίζει το ποτάμι.

Η πεζοπορία για την εξέδρα παρατήρησης είναι εύκολη, 5-10 λεπτά.
Λοιπόν αγαπητέ, η δική μας διανυκτέρευση θα γίνει όντως κοντά στο μοναστήρι Mileseva, οπότε πρώτα φτάνουμε στη Sjenica την επόμενη μέρα και είναι πιο βολικό (θεωρητικά) να πάμε απο τη δυτική μεριά να δούμε τους μαιάνδρους, δλδ την αντίθετη πλευρά απο τη δική σας.
1.jpg


Αυτό που έχω καταλάβει, βλέποντας βίντεο και έχοντας βγάλει τα μάτια μου να κοιτώ όλη τη διαδρομή στο google βήμα βήμα, είναι οτι για να φτάσω στο πάρκινγκ Vidikovca Ravni, το μεγαλύτερο μέρος είναι άσφαλτος (περνάει απο διάφορα μικρά χωριουδάκια) και πριν στρίψω δεξιά για το πάρκινγκ γίνεται χωμάτινος (στη παρακάτω φώτο με τη διακεκομμένη γραμμή)...
2.jpg


Ερώτηση 1η: Η δική σας διαδρομή ήταν όλη ασφάλτινη μέχρι το πάρκινγκ;
Ερώτηση 2η: Είχες κοιτάξει καθόλου τη διαδρομή που θέλω να κάνουμε εμείς τότε ή δεν ασχολήθηκες επειδή σας βόλευε η άλλη πλευρά όντως;

Ερώτηση 3η και φαρμακερή: Να πάω απο εκεί ή θα αναγκαστώ να γυρίσω πίσω και να πάω απο εκεί που πήγατε εσείς; Ρωτάω, γιατί εκείνη τη μέρα έχουμε τη μεγαλύτερη χρονικά διαδρομή μέχρι το επόμενο κατάλυμα και θα ήθελα να εξοικονομήσω χρόνο για να δω και κανα δυο ακόμα πραγματάκια που έχω σημειώσει...:icon_redface:

Αν και κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει, εννοείται ευπρόσδεκτη η συνεισφορά.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Την είχα κοιτάξει την δυτική θέση θέασης, αλλά εκτός του ότι η ανατολική με βόλευε καλύτερα, η δυτική είχε το μειονέκτημα του χωμάτινου δρόμου, οπότε την απέρριψα.

Ναι, επιβεβαιώνω ότι η διαδρομή μέχρι το ανατολικό πάρκινγκ είναι 100% ασφάλτινος.

Αν κατάλαβα καλά, θα διανυκτερεύσεις στην Sjenica και η επόμενη διανυκτέρευση θα είναι κοντά στο μοναστήρι Mileseva.
Αν ακολουθήσεις τον δρόμο για το Vidikovca Ravni, στη συνέχεια θα πρέπει να γυρίσεις πάλι προς Sjenica για να κινηθείς προς το μοναστήρι γιατί αυτός ο δρόμος δεν δείχνει να οδηγεί κάπου, μετά από λίγο τελειώνει. Εκτός και τα "κανά δυο πραγματακια" είναι σε αυτόν τον δρόμο.
Επομένως, είτε πας δυτικά, είτε ανατολικά θα έχεις ένα μπρος - πίσω της μιας ώρας και στις δύο περιπτώσεις. Αν κατάλαβα καλά η εκδρομή θα γίνει φθινόπωρο - χειμώνα;;; με συμβατικό αυτοκίνητο;;, οπότε ο χωματόδρομος είναι επιφοβος.
Η συμβουλή μου τελικά είναι να πας ανατολικά γιατί δεν κερδιζεις σε χρόνο αν κινηθείς δυτικά ( σύμφωνα με όσα στοιχεία μου έχεις δώσει 😀)
Αν τελικά είναι απαραίτητο να κινηθείς δυτικά, το αποφασίζεις το πρωί πριν φύγεις που θα έχεις τα δεδομένα του καιρού των προηγουμένων ημερών, αλλά και της μέρας που θα ταξιδέψεις.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αν κατάλαβα καλά, θα διανυκτερεύσεις στην Sjenica και η επόμενη διανυκτέρευση θα είναι κοντά στο μοναστήρι Mileseva.
Αν ακολουθήσεις τον δρόμο για το Vidikovca Ravni, στη συνέχεια θα πρέπει να γυρίσεις πάλι προς Sjenica για να κινηθείς προς το μοναστήρι γιατί αυτός ο δρόμος δεν δείχνει να οδηγεί κάπου, μετά από λίγο τελειώνει. Εκτός και τα "κανά δυο πραγματακια" είναι σε αυτόν τον δρόμο.
Επομένως, είτε πας δυτικά, είτε ανατολικά θα έχεις ένα μπρος - πίσω της μιας ώρας και στις δύο περιπτώσεις. Αν κατάλαβα καλά η εκδρομή θα γίνει φθινόπωρο - χειμώνα;;; με συμβατικό αυτοκίνητο;;, οπότε ο χωματόδρομος είναι επιφοβος.
Η συμβουλή μου τελικά είναι να πας ανατολικά γιατί δεν κερδιζεις σε χρόνο αν κινηθείς δυτικά ( σύμφωνα με όσα στοιχεία μου έχεις δώσει 😀)
Αν τελικά είναι απαραίτητο να κινηθείς δυτικά, το αποφασίζεις το πρωί πριν φύγεις που θα έχεις τα δεδομένα του καιρού των προηγουμένων ημερών, αλλά και της μέρας που θα ταξιδέψεις.
Θα να το κάνω πιο λιανά για να καταλάβεις τι θέλω να κάνω. Το ταξίδι θα γίνει αρχές Οκτώβρη με συμβατικό όχημα. Διάρκεια 9 μέρες.

Στο πήγαινε θα πάμε Πρέσεβο μια βόλτα, Νις για κάτι εκκρεμότητες που έχουμε, και μέσω Κρούσεβατς θα κάνουμε μία διαδρομή που έχετε κάνει και εσείς για να δούμε κάποια σημεία ενδιαφέροντος (Open air museum Sirogojno, Stopic Cave, Zlatibor, Prsutana Mackat, Mokra Gora στη Σερβία έως το Βίσεγκραντ της Βοσνίας. Αυτά θα γίνουν τις δύο πρώτες μέρες του ταξιδιού.

Οι επόμενες πέντε μέρες είναι αφιερωμένες στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, στο νότιο κομμάτι της χώρας μόνο και πάλι οτι προλάβουμε να δούμε με τόσα που έχει! Ότι μείνει θα το βολέψω σε επόμενα ταξίδια, καλά να είμαστε να πηγαίνουμε.

Τη 5η μέρα στη Βοσνία θα κάνουμε τη περιήγηση μας και βγούμε απο τη χώρα για να ξανά μπούμε στη Σερβία, να δούμε το μοναστήρι Mileseva και να διανυκτερεύσουμε εκεί κοντά. Και φτάνουμε στην επόμενη μέρα που είναι αφιερωμένη κυρίως στους μαιάνδρους του Uvac και οτι άλλο προλάβουμε μέχρι να φτάσουμε στη Νις. Η μέρα αυτή φαίνεται στο παρακάτω χάρτη
1.png


Ανάλογα τι ώρα θα φύγουμε απο Sjenica, θα δείξει τι άλλο θα προλάβουμε να δούμε και αν θα προλάβουμε να δούμε κάτι άλλο, καθώς η διαδρομή δεν είναι πάρα πολλά χλμ για μία μέρα, αλλά είναι όλη σχεδόν ορεινή και χρειάζεται περισσότερος χρόνος σε συνάρτηση πάντα και με το καιρό! Επίσης ο ήλιος δύει στις 18:00 αυτή την εποχή, που σημαίνει οτι θα έχουμε φως το πολύ μέχρι τις 19:00.
Τα "πραγματάκια" που θα ήθελα να δω επίσης εκείνη τη μέρα είναι το Stari Ras και το Sopoćani Monastery (πρέπει να κάνω παράκαμψη πάλι) και σε δεύτερη φάση το Κοπαόνικ αν προλάβουμε, που δεν θα προλάβουμε το ξέρω...

Θα σε ακούσω και θα πάω απο τη "σίγουρη οδό" την ανατολική για να μη χάσω χρόνο και καταφέρω έτσι να δω και το Stari Ras, γιατί είναι σε δύσκολο σημείο και άντε να το βολέψω ξανά σε επόμενο ταξίδι. Μόνο αν μπω Κόσοβο απο εκεί...

👍👍👍
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ok , ωραίο και... βαρύ πρόγραμμα, όπως πρέπει να είναι ένα road trip στα βαλκάνια. :haha:

Να πω ότι δεν ζηλεύω θα είναι ψέματα, καθώς φέτος αλλάξαμε πλάνα και τα βαλκάνια βγήκαν εν τέλη εντελώς έξω από τον προγραμματισμό μας.

Καλά να περάσετε και αν έχετε όρεξη ανεβάστε καμία φώτο στο live from... να πάρουμε μια γεύση από αγαπημένους προορισμούς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να πω ότι δεν ζηλεύω θα είναι ψέματα, καθώς φέτος αλλάξαμε πλάνα και τα βαλκάνια βγήκαν εν τέλη εντελώς από τον προγραμματισμό μας.
Και πολύ καλά κάνατε! Ας τα δει και κανένας άλλος τα Βαλκάνια :p Χάρηκα πάρα πολύ με το οδικό σας στην Ιταλία! Άντε και σε άλλες χώρες και σε άλλες τέτοιες ταξιδιωτικές χαρές και συγκινήσεις :)

Φωτογραφίες θα ανεβάσω μετά που θα γυρίσουμε με το καλό σε σχετικά νήματα όπως το παρόν νήμα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.172
Likes
25.561
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Φωτογραφίες θα ανεβάσω μετά που θα γυρίσουμε με το καλό σε σχετικά νήματα όπως το παρόν νήμα.
Πολύ ωραία.
Καλά να περάσετε και περιμένουμε φωτογραφίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom