Σαμοθράκη Σαμοθρακη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Δεν νομιζω οτι το τρενο κανει 4 ωρες Αθηνα Θεσσαλονικη, ουτε ηταν ποτε επ' ευθειας το τρενο και το λεωφορειο γιατι οποιος θελει να παει Αλεξανδρουπολη παει με αεροπλανο.
Γενικα για το κανμπινγκ στα Θερμα ολο αυτο ειναι too much.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Γενικα για το κανμπινγκ στα Θερμα ολο αυτο ειναι too much.
Μην το λες. Υπάρχει πολύς κόσμος που έρχεται στο νησί προσπαθώντας να τη βγάλει όσο πιο φτηνά γίνεται.. Καθώς αρχίσανε και κυνηγούν τους ελεύθερους κατασκηνωτες, άτυπα - αλλά και εξαιτίας κάποιων διαχειριστικων θεμάτων - έχουν το κάμπινγκ φυσικής διαβίωσης δωρεάν. Οπότε έρχονται αρκετοί που ψάχνουν να μεταβούν Αλεξανδρούπολη όσο πιο φτηνά γίνεται. Ειδικά για φοιτητές με την έκπτωση το τρένο έρχεται πολύ φτηνά.

Απο Αθήνα για Θεσσαλονίκη είναι 4.50 ώρες.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχω πάρει αρκετές φορές με ωτοστόπ νεαρούς – κοριτσόπουλα τα περισσότερα, φοιτήτριες - από την παραλία Θερμών για Καμαριώτισσα. Σε όλες τις περιπτώσεις μου είπαν ότι είχαν έρθει με το πλοίο από το Λαύριο.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια είχε απ’ ευθείας δρομολόγιο – άγονη γραμμή φυσικά – τώρα πρέπει να αλλάξεις πλοίο στη Λήμνο. Το ενιαίο εισιτήριο είναι 39,70 € (κανονικό) και μόλις 19,90 € το φοιτητικό. Είναι αρκετή η ταλαιπωρία βέβαια (15.30 ώρες συνολικά) αλλά για έναν εικοσάρη είναι διασκέδαση!
Βολικό είναι το δρομολόγιο της Τετάρτης

Ferryhopper: Ακτοπλοϊκά Εισιτήρια & Δρομολόγια Πλοίων 2024
 
Last edited:

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Για το Λαυριο πρεπει να υπολογιστει και η διαδρομη με το κτελ που εχει αφετηρια στο Νομισματοκοπειο. Οποτε δεν ξερω αν βολευει το δρομολογιο της Τεταρτης που ξεκιναει πρωι.

Σαμοθρακη νομιζω δεν πας για να τη βγαλεις φτηνα. Πας για τους καταρρακτες, το δασος και το γυμνισμο.

Εγω δισταζω να παω μονος μου. Και αν δεν ειναι αυτο που νομιζω; Μηπως καλυτερα στις κυκλαδες που μου ειναι γνωριμες; Εν τω μεταξυ το καλοκαιρι τελειωνει κι εγω καθομαι στην Αθηνα προσπαθωντας να διαλεξω το σωστο παπουτσι ποταμοδιασχισης και το σωστο σκιαστρο παραλιας ωστε να μην εχω δυσαρεστα απροοπτα εκει που θα παω.

Ο,τι και να ρωτησεις στο διαδικτυο, δεν μπορουν να συμβουλεψουν. Ειναι μια εξισωση που λυνεται με πολλα λεφτα ή με πολυ χρονο και δεν εχω τιποτα απο τα δυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom