• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάρτιο - Μάιο 2020 !

Πόσοι χρησιμοποιείτε τα περιεχόμενα στις Ιστορίες;

Όταν διαβάζετε μια Ταξιδιωτική Ιστορία χρησιμοποιείτε τα περιεχόμενα ή διαβάζετε όλο το θέμα?

  • Μόνο από τα περιεχόμενα

    Votes: 16 66,7%
  • Διαβάζω όλο το θέμα μαζί με τα σχόλια

    Votes: 8 33,3%

  • Total voters
    24

varioAthens

Member
Μηνύματα
6.003
Likes
10.386
Μου ηρθε ιδεα @Defkalion
Αν καταλαβα σωστα σκεφτεσαι να κανεις καποιου ειδους μορφοποιηση στις ιστοριες και θες να δεις αν θα γινει εκκαθαριση των σχολιων;
Θα μπορουσε ισως σε καθε ιστορια να μπει ενα τελευταιο κεφαλαιο μονο με τα σχολια των αναγνωστων; Να μην ειναι δηλαδη διασπαρτα μεσα στην ιστορια;
Πσσσς τι ειπα ρε παιδια!!!!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.038
Likes
4.740
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στις "ζωντανές" ιστορίες, αυτές που είναι υπό εξέλιξη, διαβάζω και την αφήγηση και τα σχόλια.

Στις ολοκληρωμένες, ιδίως στις μακροσκελείς με πολλά κεφάλαια, 50-50. Αν τη διαβάζω για να αντλήσω πληροφορίες για ένα ταξίδι που έχω στα σχέδια, εννοείται διαβάζω και τα σχόλια.

Κάποιο είδους περιεχόμενα πιστεύω θα έπρεπε να συνεχίσουν να υπάρχουν, καθώς στις μεγάλες ιστορίες με πάρα πολλά σχόλια είναι δύσκολη η εύρεση μεμονωμένων posts του συγγραφέα. Μία άλλη ιδέα θα ήταν κατά την μεταφορά στις ολοκληρωμένες, τα μεμονωμένα posts της ιστορίας του συγγραφέα να μεταφέρονταν στην αρχή και στη συνέχεια να παρατίθονταν τα posts με τα σχόλια, αλλά αυτό ίσως να ήταν μπελάς προγραμματιστικά. Ή ίσως η σελίδα με τις ολοκληρωμένες ιστορίες να χωριζόταν στα δύο, όπου στο ένα τμήμα θα ήταν συγκεντρωμένα τα posts της ιστορίας και στο άλλο θα βρίσκονταν με χρονολογική σειρά κανονικά τα σχόλια. Δεν ξέρω τι έχει στο νου του ο Δευκαλίωνας. Θα λυνόταν έτσι και το θέμα με τα likes, που ανέφερε και η alma.

Αυτό που λέει ο Βασίλης για τους τίτλους των κεφαλαίων είναι σωστό, αν και την επιλογή των τίτλων την κάνει ο συγγραφέας (οπότε είτε θα δώσει τίτλο είτε θα πρέπει να σκεφτεί κάποιον ο mod που κάνει τη μεταφορά, κάτι που δεν είναι πρακτικό).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.038
Likes
4.740
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα μπορουσε ισως σε καθε ιστορια να μπει ενα τελευταιο κεφαλαιο μονο με τα σχολια των αναγνωστων; Να μην ειναι δηλαδη διασπαρτα μεσα στην ιστορια;
Πσσσς τι ειπα ρε παιδια!!!!!
Πληκτρολογείς πιο γρήγορα :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.548
Likes
50.630
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Θα μπορουσε ισως σε καθε ιστορια να μπει ενα τελευταιο κεφαλαιο μονο με τα σχολια των αναγνωστων; Να μην ειναι δηλαδη διασπαρτα μεσα στην ιστορια;
Εκτός του ότι θεωρώ πως κατι τέτοιο θα ναι πιο δύσκολο να υλοποιηθεί, νομίζω πως και τα σχόλια πολλές φορές είναι μέρος του παιχνιδιού, βοηθούν την ιστορία να εξελίσσεται και προκαλούν πολλές ακόμη πληροφορίες που ενδεχομένως να μη γραφοντουσαν εξ αρχής. Τι νόημα θα είχε να μπουν στο τέλος ολα αυτά;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
6.003
Likes
10.386
Εκτός του ότι θεωρώ πως κατι τέτοιο θα ναι πιο δύσκολο να υλοποιηθεί, νομίζω πως και τα σχόλια πολλές φορές είναι μέρος του παιχνιδιού, βοηθούν την ιστορία να εξελίσσεται και προκαλούν πολλές ακόμη πληροφορίες που ενδεχομένως να μη γραφοντουσαν εξ αρχής. Τι νόημα θα είχε να μπουν στο τέλος ολα αυτά;
Γιατι στην περπτωση που θελει καποιος να δει και τα σχολια πρεπει να πλοηγηθει σε 10-15-20 σελιδες. Ετσι οπως το σκεφτηκα (και ειναι τρομερη ιδεα που πας να μου την γειωσεις 😂) διαβαζεις με την ησυχια σου τα κεφαλαια και μετα ΑΝ θες βλεπεις και τα σχολια. Αυτο που λεω, εννοειται, δουλευει στις ολοκληρωμενες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.548
Likes
50.630
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Γιατι στην περπτωση που θελει καποιος να δει και τα σχολια πρεπει να πλοηγηθει σε 10-15-20 σελιδες. Ετσι οπως το σκεφτηκα (και ειναι τρομερη ιδεα που πας να μου την γειωσεις 😂) διαβαζεις με την ησυχια σου τα κεφαλαια και μετα ΑΝ θες βλεπεις και τα σχολια. Αυτο που λεω, εννοειται, δουλευει στις ολοκληρωμενες.
Μα αυτό που λες υπάρχει ήδη στις ολοκληρωμενες, μένεις στην αρχική και περιηγεισαι απλά στα κεφάλαια απο τα περιεχόμενα, δε χρειάζεται να διαβάσεις και τα σχόλια.
(νομίζω σ' έχω γειώσει ήδη 😂😂)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
6.003
Likes
10.386
Μα αυτό που λες υπάρχει ήδη στις ολοκληρωμενες, μένεις στην αρχική και περιηγεισαι απλά στα κεφάλαια απο τα περιεχόμενα, δε χρειάζεται να διαβάσεις και τα σχόλια.
(νομίζω σ' έχω γειώσει ήδη 😂😂)
Αααα!!! Ναι βρε (ψηλε) ανθρωπε, πες οτι εγω ΑΦΟΥ διαβασω τα κεφαλαια αποφασισω οτι θελω να δω ΚΑΙ τα σχολια. Γιατι να πρεπει να ξαναπερασω ΟΛΕΣ τις σελιδες της ιστοριας;;; Καποιοι γραφουν ολοκληρες εγκυκλοπαιδειες (γκουχου γκουχου ονοματα δεν λεμε σε νησια ταξιδευουν 😂)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.548
Likes
50.630
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Αααα!!! Ναι βρε (ψηλε) ανθρωπε, πες οτι εγω ΑΦΟΥ διαβασω τα κεφαλαια αποφασισω οτι θελω να δω ΚΑΙ τα σχολια. Γιατι να πρεπει να ξαναπερασω ΟΛΕΣ τις σελιδες της ιστοριας;;; Καποιοι γραφουν ολοκληρες εγκυκλοπαιδειες (γκουχου γκουχου ονοματα δεν λεμε σε νησια ταξιδευουν 😂)
Ε μάλλον γιατί πρέπει να υπάρχει και μια ροή καθώς τα σχόλια αφορούν συγκεκριμένα κεφάλαια υποθέτω. Καταλαβαίνω νομίζω τι λες, βοηθάει η σελιδοποίηση σ' αυτό γιατί οι ίδιοι κάποιοι χάνονται και στις ιστορίες τους με τις πολλές σελίδες 😁.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
7.485
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Όταν παρακολουθώ την ιστορία εννοείται και τα σχόλια.Αρκετες φορές όταν διαβάζω την ιστορία τελειωμένη τα κοιτάω επίσης!Πιο παλιά υπήρχαν σχόλια εξαιρετικά χρήσιμα , τώρα σαν να βαριομαστε λιγάκι να προσθέσουμε πληροφορίες πάνω στα γραφόμενα
 

erodios

Member
Μηνύματα
151
Likes
617
Ταξίδι-Όνειρο
Στα φεγγάρια μου
Τα περιεχόμενα είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο κυρίως όταν τιτλοφορούνται και δεν αναγράφουν απλώς Κεφάλαιο 1, 2. Δίνουν το περίγραμμα της ιστορίας και διευκολύνουν την ανάγνωση ειδικά όταν κάποιος προτιμά να διαβάσει μόνο την ιστορία ή θέλει να δει ξανά την περιγραφή ενός συγκεκριμένου τμήματος του ταξιδιού. Σε κάθε περίπτωση τα σχόλια είναι αναπόσπαστο τμήμα της κάθε ιστορίας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
6.003
Likes
10.386
Και μιας και μιλαμε για τα σχολια, δραττομαι της ευκαιριας να πω οτι ειναι πολυ σημαντικο για αυτον που γραφει την ιστορια να δεχεται σχολια γιατι μεσα απο την αλληλεπιδραση με τους αναγνωστες καταλαβαινει οτι η ιστορια που γραφει διαβαζεται με ενδιαφερον και αυτο ειναι πολυ ενθαρρυντικο να συνεχισει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.592
Μηνύματα
902.982
Μέλη
39.337
Νεότερο μέλος
Areti74

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom