ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

vagelis1989

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους, την Πέμπτη πετάμε με την σύζυγο για Νέα Υόρκη για 8 βράδια, λόγω ότι δεν ξέραμε αν θα πάμε ή όχι γιατί η σύζυγος είχε θέματα με την μέση της τα αφήσαμε όλα για τελευταία στιγμή και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες οι γνώστες.

1) η γυναίκα μου λόγω θέματος στην μέση που είχε παίρνει ακόμα κάποια χάπια, θα έχουμε πρόβλημα να τα περάσουμε στο αεροδρόμιο ;

2) φτάνουμε 10 το βράδυ στο JFK, άρα με ελεγχους, βαλίτσες κλπ στην καλύτερη θα είμαστε γύρω στις 11μιση με 12 έξω από το αεροδρόμιο. Τέτοια ώρα με τι μέσο μεταφοράς να πάμε μέσα?

3) Τελικα αξίζει να αγοράσουμε το Explorer city pass? Και αν ναι ποιο το απλό η το all inclusive ? Υπολογίζουμε ότι θα πάμε σε 3 μουσεία και θα ανέβουμε σε 2 ουρανοξύστες.

4) Από φαγητό ποια είναι τα must που πρέπει να δοκιμάσουμε και σε ποια μαγαζιά πρέπει οπωσδήποτε να πάμε?

5) θα έχουμε Revolut αλλά σκεφτόμαστε να έχουμε και μετρητά μαζί, που να κάνουμε συνάλλαγμα ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.442
Likes
49.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
1) η γυναίκα μου λόγω θέματος στην μέση που είχε παίρνει ακόμα κάποια χάπια, θα έχουμε πρόβλημα να τα περάσουμε στο αεροδρόμιο ;
Όχι, απλά να έχετε το κουτί με τις οδηγίες μαζί σας για την περίπτωση περαιτέρω ελέγχου.
2) φτάνουμε 10 το βράδυ στο JFK, άρα με ελεγχους, βαλίτσες κλπ στην καλύτερη θα είμαστε γύρω στις 11μιση με 12 έξω από το αεροδρόμιο. Τέτοια ώρα με τι μέσο μεταφοράς να πάμε μέσα?
Airtrain και μετρό σε κάποια στάση που σε βολεύει, αλλιώς transfer κατά τη γνώμη μου γιατί η ταλαιπωρία σας θα ναι ήδη μεγάλη για να μπλέκετε και με τα μέσα τέτοιες ώρες. Είναι βέβαια και θέμα κόστους.
5) θα έχουμε Revolut αλλά σκεφτόμαστε να έχουμε και μετρητά μαζί, που να κάνουμε συνάλλαγμα ?
Να κάνετε συνάλλαγμα από την Ελλάδα, όσο περίεργο κι αν ακούγεται τα μετρητά χρειάζονται σε κάποιες περιπτώσεις, τουλάχιστον ένα ποσό για να σας διευκολύνει.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
226
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους, την Πέμπτη πετάμε με την σύζυγο για Νέα Υόρκη για 8 βράδια, λόγω ότι δεν ξέραμε αν θα πάμε ή όχι γιατί η σύζυγος είχε θέματα με την μέση της τα αφήσαμε όλα για τελευταία στιγμή και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες οι γνώστες.

1) η γυναίκα μου λόγω θέματος στην μέση που είχε παίρνει ακόμα κάποια χάπια, θα έχουμε πρόβλημα να τα περάσουμε στο αεροδρόμιο ;

2) φτάνουμε 10 το βράδυ στο JFK, άρα με ελεγχους, βαλίτσες κλπ στην καλύτερη θα είμαστε γύρω στις 11μιση με 12 έξω από το αεροδρόμιο. Τέτοια ώρα με τι μέσο μεταφοράς να πάμε μέσα?

3) Τελικα αξίζει να αγοράσουμε το Explorer city pass? Και αν ναι ποιο το απλό η το all inclusive ? Υπολογίζουμε ότι θα πάμε σε 3 μουσεία και θα ανέβουμε σε 2 ουρανοξύστες.

4) Από φαγητό ποια είναι τα must που πρέπει να δοκιμάσουμε και σε ποια μαγαζιά πρέπει οπωσδήποτε να πάμε?

5) θα έχουμε Revolut αλλά σκεφτόμαστε να έχουμε και μετρητά μαζί, που να κάνουμε συνάλλαγμα ?
Όταν γυρίσεις πες μας τιπς να ξέρουμε !
 

zade

Member
Μηνύματα
172
Likes
739
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
4) Από φαγητό ποια είναι τα must που πρέπει να δοκιμάσουμε και σε ποια μαγαζιά πρέπει οπωσδήποτε να πάμε?
Έχουμε και λέμε :

1)Katz's deli . Για το κλασικό παστράμι sandwich που κάνουν εκείνη την ώρα μπροστά σου κάτι τύποι που έχουν βγει από ταινία με γκάνγκστερ του Σκορτσέζε . Δεν είναι το καλύτερο παστράμι sandwich της Νεας Υόρκης, αλλά η διακόσμηση, η ιδέα ότι τρως εκεί και ο όλος χώρος είναι Νέα Υόρκη περασμένων δεκαετιών είναι εμπειρία.

2)David's Brisket house στο Brooklyn. Αυτό είναι το καλύτερο όλης της νέας Υόρκης . Είναι σε λίγο καλτ μεριά, δεν είναι απίθανο έξω να δεις κόσμο να παίζει χιπ χοπ στην διαπασών και αυτές τις μάυρες με τα τεράστια οπίσθια (πολιτική ορθότης) να παίζουν ξύλο απ έξω, ΑΛΛΑ αυτά που θα φας μέσα είναι πράγματι ότι καλύτερο. Θα πάρεις brisket sandwich.

3) Gallaghers για μπριζόλες. Δεν είχει την φήμη που έχουν άλλα, πχ Peter Luger ή Keens ,αλλά είναι πολύ πιο τίμιο στις τιμολογήσεις και μάλιστα τα μεσημέρια 11:45-16:00 έχει three course meal με 32 $ το απόλυτο vfm σε όλη τη Νέα Υόρκη.

4)Junior's . Είναι διάσημοι για το cheesecake τους, αλλά θα βρεις γενικότερα και φαγητό μέσα, κυρίως μπριζόλες, σνίτσελ τέτοια πράγματα. Μπορείς να τα φας και αυτά, αλλά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το cheesecake φράουλα. Οπωσδήποτε. Είναι 5000 θερμίδες, αλλά είναι κάτι μοναδικά στουμπωτικό.


Όλα όσα σου λέω είναι δοκιμασμένα αρκετές φορές, με τελευταία επίσκεψη τον Μάιο του 2024. Επίσης, είναι η κλασικά Αμερικάνικη εμπειρία. Δηλαδή πας ως εκεί για να το ζήσεις, όχι για να φας και κάτι που το βρίσκεις και αλλού.

Πίτσες δεν έχω να προτείνω πουθενά. Άκόμα και οι πιο διάσημες πιτσαρίες του Queens ή του Brooklyn δεν λένε τίποτα μπροστά σε αυτά που βρίσκεις στην Ευρώπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.548
Μηνύματα
900.566
Μέλη
39.280
Νεότερο μέλος
christiananaf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom