Τουρκία Πρώτο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τετοια εποχη το Yesil Ev το δικλινο στο site του ξενοδοχειου το δινει 200 ευρω. Ειναι δυνατον να το βρει στα 100 απο τιποτε booking κλπ για να ειναι η τιμη που το θελει ο φιλος μας;
Δεν νομίζω να το βρει φτηνότερα. Ο Ιούνιος είναι high season για την Πόλη. Αλλά άν θέλεις θέα σε μνημεία, ωραίο δωμάτιο, κέντρο και καλό ξενοδοχείο, ε τότε πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη.
Δηλαδή πόσο θα κόστιζε ένα καλό ατμοσφαιρικό boutique ξενοδοχείο με κοντινή θέα φάτσα-κάρτα τον Παρθενώνα, το Κολοσσαίο, ή την Αψίδα του Θριάμβου?
Μη ξεχνάς ότι είναι ειδική περίπτωση, ένα δαχτυλίδι θα κόστιζε παραπάνω...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μωρε συμφωνω μαζι σου! Το θεμα ειναι να συμφωνησει και η τσεπη του φιλου μας.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Θα συμφωνήσει.
Σε τέτοιες περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι: Συμβία - Τσέπη: 1 - 0
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πήγα στην Κων/πολη πριν από 1,5 χρόνο και μου άφησε πολύ όμορφες αναμνήσεις και εικόνες! Για ξενοδοχείο μάλλον δεν μπορώ να σε συμβουλέψω...

Θα σου πω που μείναμε εμείς, στο Κent Hotel στο Βeyazit, 2-3 στάσεις με το τραμ από την περιοχή Sultanhamet, αλλά ενδεχομένως να σου πέφτει "ελαφρώς" μακρυά. Για εμάς δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα βέβαια, και ήταν και καταπληκτικό ξενοδοχείο, με πλούσιο πρωινό και πολύ καλή τιμή - μόλις 60 ευρώ τη βραδιά.

Όσον αφορά αυτό που λες για τη θέα... Δε θα σε προβλήματίσει καθόλου αυτό στην Πόλη. Θυμάμαι κάθε πρωί να πίνουμε τον καφέ μας στην ταράτσα ενός ξενοδοχείου σχετικά γειτονικού σε εμάς, το Pierre Lotti, με καταπληκτική θέα!! Το βράδυ στο δρόμο για το ξενοδοχείο κάναμε στάση για το ποτό μας εκεί. Αυτό που ήθελα να πω όμως, είναι ότι σε όλη την πόλη υπάρχουν ζαχαροπλαστεία, ξενοδοχεία με καφετέριες κλπ, με ταράτσες με καταπληκτική θέα. Αυτό το θυμάμαι, ότι μόνο σε ταράτσες καθόμασταν για καφέ, γλυκό, ποτό, φαγητό, τα πάντα! Επομένως μη σε ανησυχεί αν το ξενοδοχείο αυτό καθ αυτό δεν έχει θέα, η θέα είναι παντού!!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
επειδή έχω μείνει και στα δυο αυτό μου φαίνεται πιο βολικό Istanbul Hotel Mina, istanbul hotels, Htel istambul, Estambul hotels, Hotel a Istanbul, Estambul, turchia, turquie απο το
Maywood Hotel -πιο κοντά αγια σοφια κλπ-και πολύ καλο-εκτος του Parking που στο Maywood Hotel με βόλεψε που ήταν και υπόγειο-στα συν στο Maywood Hotel το τραμ που εχει σταση κοντα και πας παντου
 
Last edited by a moderator:

physiart

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Νομίζω ότι αποφάσισα παιδιά. Επειδή το καλοσκέφτηκα λίγο το πράγμα μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του φίλου Χρήστου (με επηρέασε και η συμβουλή του φίλου Libertine). Ίσως να μην έχει θέα, αλλά τι να την κάνουμε όταν όλη τη μέρα θα τρέχουμε και θα είμαστε εξαντλημένοι όταν θα φτάνουμε στο ξενοδοχείο; Μάλλον θα πηγαίνουμε για ύπνο κατευθείαν για να απολαύσουμε και την επόμενη μέρα...

Λέω λοιπόν να κλείσω στο Maywood. Έστειλα email, μου απάντησαν 69 ευρώ (ή 62 για πληρωμή cash) και τώρα θα ήθελα, αν υπάρχει κάποιος φίλος που έχει μείνει στο Maywood, να μου πει αν πρέπει να τους ζητήσω κάτι ειδικό (πχ ένα καλύτερο δωμάτιο ή ένα δωμάτιο μπροστά ή πίσω κλπ). Δεν πάω με αυτοκίνητο, οπότε το parking δε με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ όλους που μπήκαν στον κόπο να βοηθήσουν. Όλων η συμβουλή ήταν πολύτιμη...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Νομίζω ότι αποφάσισα παιδιά. Επειδή το καλοσκέφτηκα λίγο το πράγμα μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του φίλου Χρήστου (με επηρέασε και η συμβουλή του φίλου Libertine). Ίσως να μην έχει θέα, αλλά τι να την κάνουμε όταν όλη τη μέρα θα τρέχουμε και θα είμαστε εξαντλημένοι όταν θα φτάνουμε στο ξενοδοχείο; Μάλλον θα πηγαίνουμε για ύπνο κατευθείαν για να απολαύσουμε και την επόμενη μέρα...

Λέω λοιπόν να κλείσω στο Maywood. Έστειλα email, μου απάντησαν 69 ευρώ (ή 62 για πληρωμή cash) και τώρα θα ήθελα, αν υπάρχει κάποιος φίλος που έχει μείνει στο Maywood, να μου πει αν πρέπει να τους ζητήσω κάτι ειδικό (πχ ένα καλύτερο δωμάτιο ή ένα δωμάτιο μπροστά ή πίσω κλπ). Δεν πάω με αυτοκίνητο, οπότε το parking δε με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ όλους που μπήκαν στον κόπο να βοηθήσουν. Όλων η συμβουλή ήταν πολύτιμη...

Κλείσε με τα χίλια και θα με θυμηθείς !!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

Εμεις μείναμε σε εσωτερκό δωμάτιο στον 5ο όροφο αν θυμαμαι στο 511
Το location απλά είναι κορυφαίο για διαμονή στην πόλη .
Στείλε του 2-3 μέρες πρίν email με ωρα άφιξης για να σας πάρει το βανάκι απο το αεροδρόμιο για το Ξενοδοχείο .
 

physiart

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Mέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. :clap::clap:
Έκανα την κράτηση ομαλά στο ξενοδοχείο Maywood. H τιμή είναι 69 ευρώ (και 62 ευρώ αν πληρώσω μετρητοίς). Μου ζήτησαν πιστωτική δίνοντάς μου μία ασφαλή σελίδα για να τους στείλω τις πληροφορίες της κάρτας και την επιβεβαίωση ότι συναινώ για να πάρουν από αυτήν τα 69 ευρώ τη 1ης μέρας. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η μεταφορά των δύο ατόμων από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο.
Από τα email που αντάλλαξα παρατήρησα ότι τα αγγλικά τους είναι μέτρια...(ελπίζω η συνεννόηση να μη γίνεται με τα χέρια :haha:)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
316
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πάντως η δική μου άποψη είναι να μείνετε κατά πλατεία Taksim μεριά...εκεί χτυπάει η καρδιά της πόλης...τα μνημεία δεν είναι και μακριά από εκεί...άλλωστε η περιοχή των μνημείων είναι εντελώς τουριστική!!!
Κοιτάξτε και τι εκθέσεις μπορεί να έχει εκείνη την περίοδο το ελληνικό προξενείο στην Πόλη...μία επίσκεψη στο κτίριο την αξίζει με θέα την "Μεγάλη Οδό του Πέρα" aka Istiklal στις μέρες μας...αχ το κτίριο εκείνο..3 χρόνια από τη ζωή μου εκεί μέσα μου έλειψαν!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.391
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom