Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.573
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μιλάνο με άφιξη στις 26/10 και αναχώρηση στις 30/10. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε επιπλέον Κόμο και έπειτα Βερόνα και λίμνη Γκάρντα. Πόσες μέρες να αφιερώσουμε Μιλάνο και πόσες να μοιράσουμε στους άλλους προορισμούς; Πώς θα μπορουσαμε να διαμορφωσουμε το προγραμμα;

Υ.Γ. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Έχετε τρεις μέρες καθαρές και θέλετε να επισκεφτείτε 2 πόλεις και δύο μεγάλες λίμνες. Εγώ θα περιοριζόμουν στο Μιλάνο και θα έβαζα μία μέρα στη Κόμο με διανυκτέρευση οπουδήποτε στη λίμνη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.124
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα. Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μιλάνο με άφιξη στις 26/10 και αναχώρηση στις 30/10. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε επιπλέον Κόμο και έπειτα Βερόνα και λίμνη Γκάρντα. Πόσες μέρες να αφιερώσουμε Μιλάνο και πόσες να μοιράσουμε στους άλλους προορισμούς; Πώς θα μπορουσαμε να διαμορφωσουμε το προγραμμα;

Υ.Γ. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Mε αντίστοιχες μέρες εμείς τον Mάιο κινηθήκαμε ως εξής, 2 διανυκτερευσεις Βερόνα, 1 Riva del garda και τελευταία διανυκτερευση στο Bergamo.
Ουσιαστικά αφιερώσαμε δύο μέρες στην λίμνη και πραγματικά άξιζε. Είδαμε πολύ ωραία χωρια (sirmione, bardolino, riva, limone k.a), ανεβήκαμε στο monte baldo, πήγαμε στους καταρράκτες cascate del varone & γενικά μας άρεσε πολύ η συγκεκριμένη περιοχή.
Έχουμε κάνει το Μιλάνο-Κόμο σε άλλο ταξίδι και νομίζω αυτό το κομμάτι (Bερόνα- Γκάρντα) μου άρεσε πολύ περισσότερο. σίγουρα όμως δεν γίνονται ολα μαζί στις μέρες που έχετε.
Για αυτοκίνητο πολύ καλή επιλογή απο Bergamo η centauro.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
372
Likes
1.209
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Τυχερουλη.Πετυχες παραλληλη δικη μου προετοιμασια και θα τα παρεις ετοιμα.
Σοβαρα, αν δεν εχεις επισκεφτει Bergamo,βαλε μια διανυκτερευση εκει και περπατησε το. Υπεροχο.
Στο pdf εχω πλανο περιηγησης για Μοnza-Como (επειδη εχω ξαναπαει δεν εβαλα Brunate, ουτε κρουαζιερα γιατι απαιτει ωρες αναμονης κλπ, αλλα εσεις στο Brunate θα πρεπει να ανεβειτε και να περπατησετε )- Milano, που αν διαβασεις τις σημειωσεις μου θελει δυο μερες για να δεις (οχι λεπτομερως) τα αξιοθεατα του.
Επιπλεον βρηκα ενα ωραιο μερος (που θα παω για πρωτη φορα) κατεβαινοντας απο Bergamo για Milano.Ειναι το Capriate San Gervasio και διαβασε τις σημειωσεις μου γι΄αυτο.
Τελος η ενοικιαση ΙΧ δεν συζητειται.Ειναι δεδομενο, ιδιως με τις παμφθηνες ιταλικες τιμες
 

Attachments

spyros91

Member
Μηνύματα
915
Likes
841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Έχετε τρεις μέρες καθαρές και θέλετε να επισκεφτείτε 2 πόλεις και δύο μεγάλες λίμνες. Εγώ θα περιοριζόμουν στο Μιλάνο και θα έβαζα μία μέρα στη Κόμο με διανυκτέρευση οπουδήποτε στη λίμνη.
Χωρίς παρεξήγηση, από ποτέ το 26 με 30 είναι τρεις μέρες?? Αν φτάνουν 26 πρωί και αναχωρούν 30 βράδυ, θεωρείς δηλαδή ότι δεν μπορεί να βγει το πρόγραμμα που αναφέρει???
 

spyros91

Member
Μηνύματα
915
Likes
841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα. Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μιλάνο με άφιξη στις 26/10 και αναχώρηση στις 30/10. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε επιπλέον Κόμο και έπειτα Βερόνα και λίμνη Γκάρντα. Πόσες μέρες να αφιερώσουμε Μιλάνο και πόσες να μοιράσουμε στους άλλους προορισμούς; Πώς θα μπορουσαμε να διαμορφωσουμε το προγραμμα;

Υ.Γ. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στις ώρες άφιξης αναχώρησης , γιατί παίζουν ρόλο.. αν φτάσετε νωρίς στις 26 θα πρότεινα το εξής.. Μιλάνο ,τακτοποίηση στο δωμάτιο, και έξοδος όλη την ημέρα στο Μιλάνο.. στις 27 μονοήμερη λίμνη Γκάρντα ( θα μπορούσατε και gardaland τσεκαρε το, αν και δεν πιστεύω θα σας βγει ο χρόνος) . Στις 28 μονοήμερη Κόμο και πέριξ ( Bellagio, Brunate, Varenna ) . Στις 29 βόλτα πρωί Μιλάνο και μεσημεράκι Βερόνα ( φτάνει θεωρώ μισή μέρα εκεί) .. και 30 τελευταίες βόλτες Μιλάνο και αναχώρηση!!! Υπόψιν ότι η Ιταλία έχει τρομερό σιδηροδρομικό δίκτυο, οπότε δεν θα πρότεινα ενοικίαση αυτοκινήτου.. Μιλάνο Κόμο και Μιλάνο Γκάρντα είναι μια ώρα μάξιμουμ ..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.573
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χωρίς παρεξήγηση, από ποτέ το 26 με 30 είναι τρεις μέρες?? Αν φτάνουν 26 πρωί και αναχωρούν 30 βράδυ, θεωρείς δηλαδή ότι δεν μπορεί να βγει το πρόγραμμα που αναφέρει???
Γι αυτό έγραψα 3 μέρες καθαρές. Δεν ήξερα τι ώρα φτάνουν και τι ώρα θα φύγουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γι αυτό έγραψα 3 μέρες καθαρές. Δεν ήξερα τι ώρα φτάνουν και τι ώρα θα φύγουν.
Ενω 5 μερες καθαρες φτανουν για μια μεγαλουπολη της Ευρωπης συν μια πολη των 300χιλ κατοικων και δυο μεγαλες λιμνες…
Θα συμφωνησω με το προηγουμενο ποστ, δε φτανουν. Θα πηγαινα μονο Μιλανο, να καταλαβω τι γινεται, με μια ημερησια στο Κομο κ τπτ αλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.438
Μέλη
39.250
Νεότερο μέλος
sofiamts

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom