Ηνωμένο Βασίλειο Προτάσεις για εκδρομή από Λονδίνο

alexandra

Member
Μηνύματα
62
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σας. Ταξιδεύουμε 22/12-28/12 για Λονδίνο. Θα κάτσουμε 3 βραδυα για να δούμε φίλους, ψώνια κτλ και ανήμερα Χριστουγέννων θελουμε να πάμε κάπου όμορφα βόρεια. Με τρένο, με Flixbus….οτι αρκεί να βρουμε έναν ωραιο προορισμό. Οι τετριμμένες ιδέες που έχουν πέσει είναι κλασσικά Εδιμβούργο …Γλασκώβη ….αλλα ισως είναι και πολύ μακρυά για να το επιχειρήσουμε. Κάποιο άλλο μέρος στην Αγγλική εξοχή μέρες Χριστουγέννων έχετε να προτείνετε ? Είμαστε ανοιχτοί προς ολες τις κατευθύνσεις….αρκει να είναι κάτι ιδιαίτερο. Ταξιδεύουμε μαζί με την 15χρονη κόρη μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλεξανδρα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
2.044
Καλησπέρα σας. Ταξιδεύουμε 22/12-28/12 για Λονδίνο. Θα κάτσουμε 3 βραδυα για να δούμε φίλους, ψώνια κτλ και ανήμερα Χριστουγέννων θελουμε να πάμε κάπου όμορφα βόρεια. Με τρένο, με Flixbus….οτι αρκεί να βρουμε έναν ωραιο προορισμό. Οι τετριμμένες ιδέες που έχουν πέσει είναι κλασσικά Εδιμβούργο …Γλασκώβη ….αλλα ισως είναι και πολύ μακρυά για να το επιχειρήσουμε. Κάποιο άλλο μέρος στην Αγγλική εξοχή μέρες Χριστουγέννων έχετε να προτείνετε ? Είμαστε ανοιχτοί προς ολες τις κατευθύνσεις….αρκει να είναι κάτι ιδιαίτερο. Ταξιδεύουμε μαζί με την 15χρονη κόρη μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλεξανδρα
Oxford & Bath...δεν εχω παει αλλα τα χω βαλει στο ματι χρονια πιστευω θα ειναι πολυ ωραια τετοια εποχη...
 

alexandra

Member
Μηνύματα
62
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Η αλήθεια είναι ότι το Bath το σκεφτόμουν κι εγώ. Έχω διαβάσει πολλά γι αυτό.
Εχεις παει Cotswolds?
Βέβαια πρέπει να λάβω υπόψη μου ότι είναι Χριστούγεννα και φυσικά χειμώνας όποτε ισως κάποιες επιλογές να μην ενδείκνονται λόγω εποχής.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
2.044
Η αλήθεια είναι ότι το Bath το σκεφτόμουν κι εγώ. Έχω διαβάσει πολλά γι αυτό.
Εχεις παει Cotswolds?
Βέβαια πρέπει να λάβω υπόψη μου ότι είναι Χριστούγεννα και φυσικά χειμώνας όποτε ισως κάποιες επιλογές να μην ενδείκνονται λόγω εποχής.
Οχι αλλα θεωρω οτι κ εκει θα ειναι καλα..δε ξερω Εδιμβουργο μου φαινετε αρκετα μακρια οταν κοντα σχετικα στο Λονδινο εχει πολλα μικρα χωρια ή κωμοπολεις που μπορει να ναι ωραια..δηλαδη και Οξφορδη να πατε θεωρω θα ειναι ωραια..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.768
Likes
44.304
Καλησπέρα σας. Ταξιδεύουμε 22/12-28/12 για Λονδίνο. Θα κάτσουμε 3 βραδυα για να δούμε φίλους, ψώνια κτλ και ανήμερα Χριστουγέννων θελουμε να πάμε κάπου όμορφα βόρεια. Με τρένο, με Flixbus….οτι αρκεί να βρουμε έναν ωραιο προορισμό. Οι τετριμμένες ιδέες που έχουν πέσει είναι κλασσικά Εδιμβούργο …Γλασκώβη ….αλλα ισως είναι και πολύ μακρυά για να το επιχειρήσουμε. Κάποιο άλλο μέρος στην Αγγλική εξοχή μέρες Χριστουγέννων έχετε να προτείνετε ? Είμαστε ανοιχτοί προς ολες τις κατευθύνσεις….αρκει να είναι κάτι ιδιαίτερο. Ταξιδεύουμε μαζί με την 15χρονη κόρη μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλεξανδρα
Cambridge η Canterbury. 1 ωρα με το τρενο, πολεις Unesco.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
62
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Μια σκέψη της κόρης μου που ενθουσιάζει κι εμένα είναι να πάρουμε το τρένο και κάθε μέρα να μένουμε και σε άλλη πόλη….να μου πεις τρεις μέρες έχουμε αλλά εφόσον επιλέξουμε κοντινούς προορισμούς ισως και να βγαίνει. Αυτο κοιτάω τώρα στον χάρτη….και φυσικά να συμπεριλάβω και μερικές από τις προτάσεις σας…
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.115
Likes
2.615
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δεν λειτουργούν τα τρένα ανήμερα Χριστουγέννων... Βασικά δε λειτουργεί τίποτα όπως αναφέρει κ εδώ https://www.visitlondon.com/things-...mas/christmas-in-london-essential-information. Ούτε στις 26/12

Πάντως συμφωνώ περί Cambridge & Canterbury, ήθελα κ γω να το κάνω πέρσι σε ημερήσιες αλλά με πλάκωσε το πάπλωμα :haha: Μια σκέψη είναι κ το York, έχω πάει εκτός Χριστουγέννων, καλό ήτανε, αλλά όχι για πάνω από 1 διανυκτέρευση, άντε 2 αν κάνεις κ καμιά εκδρομή από κει
 
Last edited:

blackred87

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Αν αναζητάτε κάτι βόρεια, προτείνω την επαρχία Cumbria (προς Σκωτία μεριά, ενός αγγλικής επικράτειας όμως). Kendal, Keswick κλπ. Πανέμορφα μέρη κι όχι τόσο προβεβλημένα τουριστικά εκτός Αγγλίας (γιατί οι ντόπιοι γνωρίζουν!). Ήμουν εκεί πρόπερσι το χειμώνα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.956
Likes
12.930
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας. Ταξιδεύουμε 22/12-28/12 για Λονδίνο. Θα κάτσουμε 3 βραδυα για να δούμε φίλους, ψώνια κτλ και ανήμερα Χριστουγέννων θελουμε να πάμε κάπου όμορφα βόρεια. Με τρένο, με Flixbus….οτι αρκεί να βρουμε έναν ωραιο προορισμό. Οι τετριμμένες ιδέες που έχουν πέσει είναι κλασσικά Εδιμβούργο …Γλασκώβη ….αλλα ισως είναι και πολύ μακρυά για να το επιχειρήσουμε. Κάποιο άλλο μέρος στην Αγγλική εξοχή μέρες Χριστουγέννων έχετε να προτείνετε ? Είμαστε ανοιχτοί προς ολες τις κατευθύνσεις….αρκει να είναι κάτι ιδιαίτερο. Ταξιδεύουμε μαζί με την 15χρονη κόρη μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλεξανδρα
Χαίρετε. Ρίξε μια ματιά κι εδώ Ηνωμένο Βασίλειο - Μονοήμερη Εκδρομή έξω από το Λονδίνο
 

alexandra

Member
Μηνύματα
62
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Δεν λειτουργούν τα τρένα ανήμερα Χριστουγέννων... Βασικά δε λειτουργεί τίποτα όπως αναφέρει κ εδώ https://www.visitlondon.com/things-...mas/christmas-in-london-essential-information. Ούτε στις 26/12

Πάντως συμφωνώ περί Cambridge & Canterbury, ήθελα κ γω να το κάνω πέρσι σε ημερήσιες αλλά με πλάκωσε το πάπλωμα :haha: Μια σκέψη είναι κ το York, έχω πάει εκτός Χριστουγέννων, καλό ήτανε, αλλά όχι για πάνω από 1 διανυκτέρευση, άντε 2 αν κάνεις κ καμιά εκδρομή από κει
Νομιζα πως δεν λειτουργούν μέτρο και λεωφορεία …μου έχει συμβει άλλωστε και τις δυο φορές που ήμουν εκει Χριστούγεννα. Βασικά τίποτα δεν λειτουργεί, όλα είναι κλειστά. Αλλά δεν ήξερα πως ούτε τα τρένα για επαρχία λειτουργούν…..τα είχα στην ίδια κατηγορία με τα αεροπλάνα και μάλιστα μόνο για ανήμερα νόμιζα πως 26/12 όλα λειτουργούν κανονικά…..

Ευτυχως που το ανέφερες….θα εμένα με την εντύπωση που είχα.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
62
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Αν αναζητάτε κάτι βόρεια, προτείνω την επαρχία Cumbria (προς Σκωτία μεριά, ενός αγγλικής επικράτειας όμως). Kendal, Keswick κλπ. Πανέμορφα μέρη κι όχι τόσο προβεβλημένα τουριστικά εκτός Αγγλίας (γιατί οι ντόπιοι γνωρίζουν!). Ήμουν εκεί πρόπερσι το χειμώνα.
Εξαιρετικη ιδέα…..πάντα ψάχνω κάτι διαφορετικό πέραν της πεπατημένης…μπαίνω να το ψάξω….
 

alexandra

Member
Μηνύματα
62
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Δεν λειτουργούν τα τρένα ανήμερα Χριστουγέννων... Βασικά δε λειτουργεί τίποτα όπως αναφέρει κ εδώ https://www.visitlondon.com/things-...mas/christmas-in-london-essential-information. Ούτε στις 26/12

Πάντως συμφωνώ περί Cambridge & Canterbury, ήθελα κ γω να το κάνω πέρσι σε ημερήσιες αλλά με πλάκωσε το πάπλωμα :haha: Μια σκέψη είναι κ το York, έχω πάει εκτός Χριστουγέννων, καλό ήτανε, αλλά όχι για πάνω από 1 διανυκτέρευση, άντε 2 αν κάνεις κ καμιά εκδρομή από κει
χαχαχαχαχα….δελεαστική πρόταση!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.582
Μηνύματα
902.383
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom