Προτάσεις για "γαμήλιο ταξίδι" !

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
γειά σας κι από εμένα !
sorry που μπαίνω σε ξένο topic, αλλά με ενδιαφέρει το θέμα "γαμήλιο" ταξίδι ...
μιλάω για περίοδο 5-20 Αυγούστου και ενώ αρχικά ήμουν σίγουρη για Κούβα, μείναμε τώρα "ξεκρέμαστοι" ... κυρίως γιατί άκουσα ότι ο καιρος δεν βοηθάει ...
πάντως θέλουμε κάτι αντίστοιχο & ιδιαίτερο - Please Help ρίξτε καμιά ιδέα :roll:
ευχαριστώ
τι εννοείς ο καιρός δεν βοηθάει??
εγώ πήγα πέρυσι 13-26 αυγούστου κούβα και δεν είχε κάτι ο καιρός..
εκτός αν εννοείς την υγρασία που φαντάζομαι όχι.
φέτος 2 ζευγάρια φιλικά εκεί θα πάνε γαμήλιο το καλοκαίρι.
μην το σκέφτεσαι, αν θέλετε να πάτε εκεί τότε εκεί να πάτε και δεν θα το μετανιώσετε!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
τι εννοείς ο καιρός δεν βοηθάει??
εγώ πήγα πέρυσι 13-26 αυγούστου κούβα και δεν είχε κάτι ο καιρός..
εκτός αν εννοείς την υγρασία που φαντάζομαι όχι.
φέτος 2 ζευγάρια φιλικά εκεί θα πάνε γαμήλιο το καλοκαίρι.
μην το σκέφτεσαι, αν θέλετε να πάτε εκεί τότε εκεί να πάτε και δεν θα το μετανιώσετε!
Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα, αλλά ας μη δίνουμε ελαφρά τη καρδία τέτοιες συμβουλές!
Κι εγώ Αύγουστο πήγα στην Κούβα (2008) και έτυχα μεταξύ 2 τυφώνων. Ο Αύγουστος δεν θα έλεγα ότι ενδείκνυται στη συγκεκριμένη περιοχή... δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα κινδυνεύσει η ζωή σου, αλλά από τη στιγμή που πας ταξίδι-διακοπές-γαμήλιο κ.λ.π. το να σου κάτσει τυφώνας δεν είναι και ότι καλύτερο...
 

SecretLuna

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΤΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα, αλλά ας μη δίνουμε ελαφρά τη καρδία τέτοιες συμβουλές!
Κι εγώ Αύγουστο πήγα στην Κούβα (2008) και έτυχα μεταξύ 2 τυφώνων. Ο Αύγουστος δεν θα έλεγα ότι ενδείκνυται στη συγκεκριμένη περιοχή... δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα κινδυνεύσει η ζωή σου, αλλά από τη στιγμή που πας ταξίδι-διακοπές-γαμήλιο κ.λ.π. το να σου κάτσει τυφώνας δεν είναι και ότι καλύτερο...

Το ίδιο ακούσαμε κι εμείς... συμφωνώ με αυτά που λές και απ'οτι γνωρίζω παίζουν πολλοί τυφώνες στην ευρύτερη περιοχή τον Αύγουστο
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο Αύγουστος στην Κούβα πράγματι ενέχει τον κίνδυνο των τυφώνων αλλά έτσι όπως έχει γίνει ο καιρός ακόμα και οι ιδανικοί μήνες έχουν χαλάσει πλέον.

Το λέω γιατί ήμουν αρχές Μαρτίου στην Κούβα και κάποιες μέρες κυκλοφορούσαμε μέχρι και με μπουφάν!
Μπάνιο;;;;
Χαχα,καλό το ανεκδοτάκι.
 

katerinab

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα μπω κι εγώ σφήνα και θα ζητήσω τις ιδέες σας. Κι εμείς για γαμήλιο ψάχνουμε 22/8 - 3/9. Αρχικά λέγαμε αεροπορικώς Λονδίνο κι απο κει οδικώς την Αγγλία & Σκωτία. Επειδή παίζει τα οικονομικά μας να μην το επιτρέψουν τελικά ...βρισκόμαστε σε αναζήτηση εναλλακτικής.

Αποκλειω σχεδόν τροπικά μέρη γιατί δεν πιστεύω ότι θα είναι φθηνότερα και μου φαίνεται λίγο βαρετό να είμαστε 15 μέρες σε μία ξαπλώστρα...ούτε το τάβλι δε θα βοήθησει :roll:

Καμμια ιδέα?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Θα μπω κι εγώ σφήνα και θα ζητήσω τις ιδέες σας. Κι εμείς για γαμήλιο ψάχνουμε 22/8 - 3/9. Αρχικά λέγαμε αεροπορικώς Λονδίνο κι απο κει οδικώς την Αγγλία & Σκωτία. Επειδή παίζει τα οικονομικά μας να μην το επιτρέψουν τελικά ...βρισκόμαστε σε αναζήτηση εναλλακτικής.

Αποκλειω σχεδόν τροπικά μέρη γιατί δεν πιστεύω ότι θα είναι φθηνότερα και μου φαίνεται λίγο βαρετό να είμαστε 15 μέρες σε μία ξαπλώστρα...ούτε το τάβλι δε θα βοήθησει :roll:

Καμμια ιδέα?

Κοιτα αφου μαλλον τα οικονομικα δε βοηθηνε οπως λες, μπορεις να κανεις ενα τουρ στην Ιταλια! Στο φορουμ θα βρεις πληθωρα πληροφοριων, καθως και στη τραβελπιντια υπαρχει ενα εκτενες αρθρο για Βενετια, μερος που θεωρειται καταλληλο για γαμηλιο.
 

katerinab

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ καλή ιδεα αλλά το χουμε κάνει!!!:roll:
Εχουμε μία ψύχωση με τα οδικά ταξίδια κι έχουμε γυρίσει Ιταλία 5 φορές, Γαλλία 3 φορές, Γερμανία, λίγο Δανία, Ισπανία, Αμστερνταμ, Βρυξέλλες, Πράγα, Ινσμπρουκ αυτα νομίζω....:)

Μειώνονται οι επιλογές μας....
 

blademyc

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Δύσκολη η επιλογή !! Μήπως να αναβάλουμε το γάμο για λίγο ?:shock::clap::shock:?
Πλάκα κάνω μην φάω καμιά μπαντοφλια !!

Εμείς προσανατολιζόμαστε προς Μαυρίκιο η Μαλδίβες μιας και βρήκαμε λογικά πακέτα από κάνα δυο γραφεία που κοιτάξαμε.
Ακούω τις γνώμες μήπως είναι καλύτερα να ψάξω ξεχωριστά για ξενοδοχεία και εισιτήρια ?
 

blademyc

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Τελικά καταλήξαμε στο Μπαλί :clap: !!!

Είναι στα μέτρα μας εχει και θάλασσα και βουνό πολλά σπα τι άλλο θέλουμε με το φαγητό ανησυχώ λίγο αλλά θα το ξεπεράσουμε.

Είμαστε στην αναζήτηση πακέτου μιας και έχουμε χρόνο (26-9-10) αλλά μάλλον θα το πάρουμε πακέτο απο τουριστικό πετυχαίνουν πολλή καλές τιμές !!
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Τώρα είδα το τοπικ, και οταν διαβασα τ πρωτο σ μήνυμα αυτό σκέφτηκα και εγώ να σ πώ..Μπαλι!!τα συνδιαζει όλα,και αν θέλετε να πάτε μόνοι σας και το ψάξετε, μπορεί να σας βγεί αρκετά φθηνότερα απ αυτα π σας ζητούν τα ταξιδιωτικά γραφεία!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
Πολύ κρίμα πάντως να πάτε σαν τις μάζες με πρακτορείο στο Μπαλί, όπου θα δείτε τη χειρότερη πλευρά του νησιού (και μακράν), δηλ. τη νότια. Είναι τόσο πολύ ομορφότερο το νησί αλλού, που απλά δε ξέρετε τι θα χάσετε.....
 
Μηνύματα
46
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία παντού
Εκανα και εγώ το γαμήλιό μου ταξίδι εκεί. Πολύ καλή επιλογή. Σου προτείνω να κλείσεις μέσω πρακτορείου τα εισιτήρια και τη διαμονή. Υπάρχουν πολλά πακέτα για νεόνυμφους. Να θυμάσαι πάντα ότι στην τιμή του πακέτου δεν περιλαμβάνονται οι φόροι αεροδρομίου, γύρω στα 200 ευρώ. Σε συμβουλεύω για διάφορες εκδρομές στο Μπαλί να αποφύγεις να τις κλείσεις μέσω του ξενοδοχείου, αλλά απευθείας στα γραφεία που τις κάνουν. Συμβουλέψου τα φυλλάδια που θα βρεις εκεί. Σου προτείνω να κάνεις ράφτινκ στο ποτάμι, πολύ γέλιο.............. Οσο για το φαγητό, έχει για όλα τα γούστα, μην ανησυχείς. Μην χάσεις οπωσδήποτε τους τοπικούς χορούς. Και για σπα ο χαμός..............
Αν θέλεις άλλες πληροφορίες, εδώ είμαστε................ Καλό δρόμο..................:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom