Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Δεν ηθελε τοσκανη και λίμνες ο σταυρος εγω του το προτεινα σαν προορισμο γιατι ρωτησε για προτάσεις.
Αυτο που προτείνει o traveler ειναι καλύτερο με βάση το αρχικό ποστ του σταυρου που σαν προορισμό που τον ενδιαφέρει ανέφερε την ΒΕΝΕΤΙΑ.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καταρχήν χάθηκα... εγώ μιλούσα για τον stayros που άνοιξε και το topic και σε αυτόν αναφέρομαι...

Λέω λοιπόν ότι αν στις φιλοδοξίες σου stayros είναι σε μια βδομάδα να πας στην Βενετία, στην Φλωρεντία στην Σιέννα στην Τοσκάνη και στην Γκάρντα να μην το κάνεις γιατί δεν θα το ευχαριστηθείς... κατανοώ ότι σαν πρώτο σου ταξίδι έχεις τον ενθουσιασμό του πρωτάρη και θες να δεις όσα περισσότερα μπορείς αλλά φοβάμαι πως ελάχιστα θα το ευχαριστηθείς κάνοντας ένα τόσο φορτωμένο ταξίδι... για την Βενετία μαζί με τα νησάκια θέλεις τουλάχιστον τρεις ημέρες και για την Γκάρντα με βάση το Sirmeone δύο... βάλε και άλλη μια μέρα για την Βερόνα που είναι πάνω στον δρόμο σου και θα κάνεις λάθος αν δεν την δεις πάμε στα έξι βράδια... εξηγήστε μου λοιπόν πως θα χωρέσει η Τοσκάνη... είπαμε κάνουμε ταξίδια και όχι αγώνες δρόμου... η Τοσκάνη είναι άλλο ταξίδι... μην μπερδεύετε τα μήλα με τα λεμόνια... το extra βραδυ προτείνω ή να το φας στο Bergamo ή να πεταχτείς μέχρι την Padova και την Ravena...

Αυτά είχα να πω αλλά φυσικά εσύ αποφασίζεις...

Aγαπητοί φίλοι το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες....
το απόγευμα θα κουβεντιάσουμε όλα αυτά για να αποφασίσουμε τι τελικά θα κάνουμε....
και πάλι σας ευχαριστώ .....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
κοίτα, αυτό που λέει ο τράβελερ είναι και το πιο λογικό.δεν είναι δυνατό να δεις και λίμνες και βενετία και τοσκάνη και ότι άλλο εμείς προτείνουμε. πρέπει να επιλέξεις. και είπαμε. η βόρεια ιταλία και η τοσκάνη,έχει απίστευτες ομορφιές από που να αρχίσεις. κάντε ένα πρόγραμμα εφικτό χωρίς να κάνετε τον σουμάχερ και θα περάσετε τέλεια. καλές διακοπές.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Λάθος αγαπητέ. Και στις 4 (Maggiore, Lugano, Como & Garda) :).
Αν κάποιος τις έχει επισκεφτεί και τις 4 σε τι σειρά θα τις έβαζε από άποψη ομορφιάς ??
Υπάρχει και μια ακόμη λίμνη απ'ότι είδα στον χάρτη, νομίζω την λένε Iseo, αυτή αξίζει ή όχι ??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν κάποιος τις έχει επισκεφτεί και τις 4 σε τι σειρά θα τις έβαζε από άποψη ομορφιάς ??
Υπάρχει και μια ακόμη λίμνη απ'ότι είδα στον χάρτη, νομίζω την λένε Iseo, αυτή αξίζει ή όχι ??
Εντελώς υποκειμενικά (και μη έχοντας πάει ακόμα στη Stressa):

Ομορφιά της ίδιας της λίμνης: Λουγκάνο, Γκάρντα, Ματζιόρε, Κόμο.
Ομορφιά των χωριών/πόλεων: Κόμο, Ματζιόρε, Γκάρντα, Λουγκάνο.
Διαδρομές: Κόμο, Ματζιόρε, Λουγκάνο, Γκάρντα
Σύνολικό πακέτο: Κόμο, Ματζιόρε, Γκάρντα, Λουγκάνο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγω εχω δει Κομο και Γκάρντα και νομίζω οτι θα διάλεγα την Κομο!! Ειχε κατι πιο αρχοντικο... και πιο ωραίες διαδρομές.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
αφου εχουμε ξεφυγει ηδη ας ρωτησω και εγω .Με βαση το bellagio προς τα που με συμβουλευετε να παω μονοημερη δεδομενης και της αποστασης... λουγκανο και μετα πισω ή να παω και ως την ματζιορε ! προτεινετε διαδρομη!με αυτοκινητο φυσικα
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Από bellagio δεν έχει φέρυ μποτ απευθείας για menaggio, αλλά έχει για cernobio, που είναι ακριβώς δίπλα στο menaggio. Μην φαβάσαι δε θα χρειαστεί να κάνεις τη γύρα. Όσο για την Πίζα, εγώ θα σταματούσα να δω τον Πύργο να πιω ένα καπουτσίνο που μου αρέσει και θα συνέχιζα τον δρομο μου. Πίζα δε θα έμενα. Αλλά υπερβολή δεν θα το έλεγα.

Λάθος .....απο bellagio προς menaggio και varenna ( τρίγωνο )έχει φερυ για ιχ κάθε 40 λεπτά
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
αφου εχουμε ξεφυγει ηδη ας ρωτησω και εγω .Με βαση το bellagio προς τα που με συμβουλευετε να παω μονοημερη δεδομενης και της αποστασης... λουγκανο και μετα πισω ή να παω και ως την ματζιορε ! προτεινετε διαδρομη!με αυτοκινητο φυσικα

απο Bellagio περνας με το ferry απέναντι στο Μenaggio και απο εκει μεσω του s340 12χλμ βλέπεις παραλιακά την λίμνη lugano για άλλα 28 χλμ και παρκάρεις στο κέντρο σε πάρκιν και κάνεις τις βόλτες σου στην πόλη .

εννοειται οτι από bellagio θα πατε Varenna !!! δεν χρειάζεστε ιχ
θα πιειτε τα εσπρεσάκια σας και θα φατε στο vecchia varenna
( α ρε Νίκο τι μας έκανες !!!)

ρίξε και μια ανάγνωση εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/19503-italian-job.html
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Εντελώς υποκειμενικά (και μη έχοντας πάει ακόμα στη Stressa):

Ομορφιά της ίδιας της λίμνης: Λουγκάνο, Γκάρντα, Ματζιόρε, Κόμο.
Ομορφιά των χωριών/πόλεων: Κόμο, Ματζιόρε, Γκάρντα, Λουγκάνο.
Διαδρομές: Κόμο, Ματζιόρε, Λουγκάνο, Γκάρντα
Σύνολικό πακέτο: Κόμο, Ματζιόρε, Γκάρντα, Λουγκάνο.

χωρίς ίχνος αντικειμενικότητας ( δεν εχω παει Garda )

Oμορφια της ιδιας λίμνης : Ματζιόρε ,Κομο Λουγκάνο ,Γκάρντα .
Ομορφιά των χωριών :δεν υπάρχει θεμα συγκρισης καν !!!
Ματζιόρε , Κόμο ,Λουγκάνο, Γκάρντα
Διαδρομές : Ματζιόρε ,Λουγκάνο, Κόμο , Γκάρντα
ειδικά η διαδρομή Ματζιόρε - Λουγκάνο μεσω λοκάρνο
και Κόμο - Μπελάτζιο ειναι και στις προτεινόμενες καλυτερες διαδρομές ευρωπαικά

συνολικό πακέτο -κουστούμι :Ματζιόρε , Κόμο ,Λουγκάνο , Γκάρντα
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
απο Bellagio περνας με το ferry απέναντι στο Μenaggio και απο εκει μεσω του s340 12χλμ βλέπεις παραλιακά την λίμνη lugano για άλλα 28 χλμ και παρκάρεις στο κέντρο σε πάρκιν και κάνεις τις βόλτες σου στην πόλη .
και μετα παλι πισω; ή και κατι ακομα;

εννοειται οτι από bellagio θα πατε Varenna !!! δεν χρειάζεστε ιχ
θα πιειτε τα εσπρεσάκια σας και θα φατε στο vecchia varenna
( α ρε Νίκο τι μας έκανες !!!)
Αυτό εννοείται !!!


ρίξε και μια ανάγνωση εδω The Italian Job ....
έχει εκτυπωθεί ήδη η ιστορια σου!
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/19503-italian-job.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom