Πού είναι στον κόσμο;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ζωντας στο χειλος του γκρεμου.
Που ειναι στον κοσμο??
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο marakixin !!!:clap:
Ronda,νοτιος Iσπανια.
Μερικα σπιτια ακροβατουν στο χειλος του γκρεμου,
καθως μια γιγαντια ρωγμη βαθους 130 μετρων σκιζει την γη στα δυο
σχηματιζοντας το φαραγγι του El Tajo.
Σειρα σου marakixin.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
χenos ελπιζω να βρεις την κουνουπιερα που θελεις, αν οχι τι ειδος θελεις; μπορω να βοηθησω... αν θες. οσο για φωτο αυτη ελπιζω να σας αρεσει:lol:
 

Attachments

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
20 μέρες περάσανε, κανένας δεν έχει έμπνευση. Για βοήθα marakixin λίγο, για να συνεχίσει το αγαπημένο μας παιχνίδι!
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
Είναι ένα κάστρο που βρίσκεται στην Κύπρο και μάλιστα στην κατεχόμενη πλευρά.Νομίζω να βοήθησα
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
οχι δεν ειναι αυτο.Να αλλαξω φωτο και να πω ποιο ειναι για να μην σας δυσκολευω....
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Νομίζω το βρήκα. Είναι το κάστρο του Αγ. Ιλαρίωνα στην Κυρήνεια. Το βρήκα σε ένα τουριστικό site του ψευδοκράτους :(.
Την ονομασία του το κάστρο την πήρε από το γεγονός ότι προτού κτιστεί το φρούριο, στην κορυφή αυτή ασκήτευσε ο Άγιος Ιλαρίωνας ο Νέος, ένας από τους 300 Αλαμάνους άγιους του νησιού.

Κτίστηκε κατά τη βυζαντινή περίοδο, στα τέλη του 11ου αιώνα, όπως και τα κάστρα της Καντάρας και του Βουφαβέντο. Τα τρία αυτά κάστρα της οροσειράς του Πενταδάκτυλου συνέβαλλαν στην άμυνα των βορείων ακτών της Κύπρου από τις θαλάσσιες επιδρομές. Κατά τη φράγκικη περίοδο εκτός από αμυντικό φρούριο, το κάστρο το χρησιμοποιούσε σε περιόδους ειρήνης η βασιλική οικογένεια της Κύπρου για εξοχική κατοικία και γι’αυτό και κτίστηκαν τα βασιλικά διαμερίσματα. Μετά το 14ο αι. το κάστρο αυτό, αλλά και άλλα ορεινά οχυρά, σταδιακά εγκαταλείφθηκε αφού οι εξελίξεις στις πολεμικές τέχνες κατέστησαν τα φρούρια αυτά αναποτελεσματικά. Με την κυριαρχία των Βενετών τα ορεινά κάστρα του Αγίου Ιλαρίωνα, της Καντάρας και του Βουφαβέντο κατεδαφίστηκαν για να μην υπάρχει ο κίνδυνος κατάληψης τους από εχθρικές δυνάμεις.
 
Last edited by a moderator:

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
είναι πραγματικα αυτο και το εβαλα γιατι λατρεψα την ιστορια του...που μου την είπε μια μαμα μιας φιλης μου που είναι απο εκει.Αυτη μου εδειξε και την φωτογραφια
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom