Γεωργία Πληροφορίες για Τιφλίδα

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.473
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν σκεφτείς ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια έκλεβαν γυναίκες (κοπέλες στην ηλικία της κόρης σου) είναι λογικο να κοιτάνε χυδαία. Εδώ κοιτούσαν εμένα χυδαία που ήμουν 35 όταν πήγα. Μπήκα μόνη σε μια μαρσρουτκα και ο οδηγός με κοιτούσε επίμονα από τον καθρέφτη 4 ώρες , όσο η διαδρομή. Το ίδιο και αυτός που είχε το πανδοχείο στο Κουταισι. Ήθελα να με πάει το ξημέρωμα στο αεροδρόμιο , βασιζόμουν πάνω του κι αυτός επινε και μου λέγε «you stay here with me, love knows no language” και άλλα τέτοια γραφικά που εδώ και χρόνια δε μπορώ να ανεχτώ.
Τα τελευταία οχτώ χρόνια μέσω της δουλειάς μου έρχομαι σε επαφή με πολλούς Καυκάσιους. Δε θα έλεγα με τίποτα ότι η πλειοψηφία είναι κακή. Ειδικά στην Τιφλιδα , είναι καλλιεργημένοι άνθρωποι , μορφωμένοι, με τρόπους. Απλά έχουν περάσει αρκετά δύσκολα, το ‘07 πχ βομβαρδίζονταν και είχαν βασικές ελλείψεις σε ηλεκτρικό και αέριο , μια κατάσταση όπως η σημερινή Λευκορωσία. Έχω γνωρίσει γυναίκες που τις έκλεψαν στα 15 και στα σαράντα τους έχουν 25 χρόνων παιδιά. Και «κλέβω» γυναίκα δε σημαίνει καθόλου μου αρέσει αυτή και την παίρνω. Κλέβω σημαίνει τη βιάζω και μετά από ντροπή αναγκάζεται να με παντρευτεί. Τουλάχιστον είχαν αργότερα δικαίωμα στο διαζύγιο. Επίσης έχει συνδεθεί αρκετά το όνομα τους με τη μαφία. Αυτά βέβαια δεν είναι νόρμα, όμως όταν έχεις γαλουχηθεί με τόσο έντονα πατριαρχικά πρότυπα λογικο είναι να έχουν μείνει κατάλοιπα. Εδώ έχουμε εμείς κατάλοιπα !
Για την οδήγηση δυστυχώς είναι έτσι, και το χειρότερο οδηγούν και πιωμένοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.907
πριν λιγες μερες γυρισα απο τυφλιδα και ηθελ View attachment 469846 α πω οτι εχεις δικιο,ειναι τραγικοι. περνας απο τη διαβαση και πριν τη διασχισεις εχουν ηδη ξεκινησει σχεδον αγκιζοντας το μπατζακι του παντελονιου σου.καθολου υπομονη.
ειδα πολλα αυτοκινητα αξιας αρκετων χιλιάδων € να ειναι οπως στη φωτο.χωρις μασκα μπροστα και χωρις προφυλακτηρα πισω.
πολυτελεστατα αυτοκινητα που τα οδηγουν ατομα 25-30 χρ.(που τα βρισκουν τα λεφτα?) και οδηγουν απερισκεπτα λες και δε τους νοιαζουν οι ζημιες.
ολα τα αυτοκινητα αυτοματα,τα παντα.τουλαχιστον το 1/3 ειναι δεξιοτιμονα.
ειμαι επαγγελματιας οδηγος και μου εκανε τρομερη εντυπωση.
ενιωθα καπως ασφαλεστερα σε ταξι μεσω bolt γιατι μετακινηθηκαμε αρκετα ετσι.
οι οδηγοι σε οσους ειναι συμβεβλημενοι με την εφαρμογη ειναι πολυ ποιο προσεκτικοι αλλα δε μιλουν γρι το ρημαδι το αγγλικο.
Επισης δε ξερω,ή δεν διαβασα προσεκτικα καπου για τη συμπεριφορα των Γεωργιανων ή δεν εγραψε κανεις κατι.
Μη δουν οτιδηποτε θυληκο,τρελαινονται.Κοιτουν επιμονα,αδιακριτα οτι περναει χωρις να τους νοιαζει αν τους κοιτας μπας και ντραπουν λιγο,αλλα σιγα...
17 χρονων η κορη μου και κοιτουσαν σκουπιζοντας τα σαλια.Τι ξεφτιλες πια? Δε σεβουντουσαν ουτε οτι ημασταν οικογενεια,ουτε τιποτε.
Δε μπορω να πω οτι σπαστηκα τελειως αλλα ξενερωσα.
Ομορφη πολη η Τιφλιδα,φθηνη σε μετακινησεις,εστιαση,διαμονη κτλ αλλα σε κανονες συμπεριφορας και διακρισης ,υστερουν πολυ,ακομα και αρκετες γυναικες.
Ειδικα απο μερικες μεσηλικες φαγαμε κατι αγκωνιες αν ηθελαν να κατεβουν απο λεωφορεια,αλλο πραγμα.Να τις πω γιδια,ειναι λιγο.
Ειχα διαβασει οτι οι Καυκασιοι ειναι καπως αλλα ακομα κι ετσι μου κακοφανηκε.αξεστοι και τραχεις,δε θα πω οι περισσοτεροι απο αυτους αλλα ενα μεγαλο ποσοστο.
Παντως δε θα ξαναπηγαινα μονο και μονο της συμπεριφορας και αδιακρισιας τους
Ευχαριστω. Την ειχα στα υποψιν επειδη εδω στο φορουμ θεωρειται φθηνος και οχι πολυ λαμπερος προορισμος, αλλα εχοντας ΚΑΙ εμπειρια απο οικογενειες γεωργιανων στη δουλεια, ξερω οτι ειναι σκληροτραχηλος κοσμος.Τωρα διαβαζω ολα αυτα τα σχολια.

Οκ, δικαιολογουνται απο το ποσα εχουν περασει, αλλα ελεγα να κανω χαλαρες διακοπες, οχι κοινωνιολογικη αναλυση.
I 'll pass.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.511
Likes
9.649
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ευχαριστω. Την ειχα στα υποψιν επειδη εδω στο φορουμ θεωρειται φθηνος και οχι πολυ λαμπερος προορισμος, αλλα εχοντας ΚΑΙ εμπειρια απο οικογενειες γεωργιανων στη δουλεια, ξερω οτι ειναι σκληροτραχηλος κοσμος.Τωρα διαβαζω ολα αυτα τα σχολια.

Οκ, δικαιολογουνται απο το ποσα εχουν περασει, αλλα ελεγα να κανω χαλαρες διακοπες, οχι κοινωνιολογικη αναλυση.
I 'll pass.
Ανοιχτή πρό(σ)κληση για Πάσχα 2025, Τυφλίδα.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
218
Likes
378
Εδώ κοιτούσαν εμένα χυδαία που ήμουν 35 όταν πήγα. Μπήκα μόνη σε μια μαρσρουτκα και ο οδηγός με κοιτούσε επίμονα από τον καθρέφτη 4 ώρες , όσο η διαδρομή
Εδω περναει γυναικα διπλα απο ανδροπαρεα 4 ατομων ας πουμε,την παιρνει χαμπαρι ο ενας,πεφτει συρμα και γυρνανε και οι 4 και κοιτανε χυδαια οπως ειπες. Και οχι απο μακρια,διπλα στα 3 μετρα ειναι και δεν παιρνουν τα ματια απο πανω σου επειδη ετσι απλα γουσταρουν.
Στα φαναρια οδηγοι και συνοδηγοι γυρνανε τοσο πισω να σε κοζαρουν με κινδυνο να τους κοπει ο σβερκος.
Μιλαμε τωρα,ειναι λιγούρια απο τα λιγα.

Δε θα έλεγα με τίποτα ότι η πλειοψηφία είναι κακή
το ιδιο πιστευω κι εγω.ειδικα τα νεα παιδια 20-25 χρ ειναι πολυ ευγενικα και ξερουν λιγα αγγλικα και αυτο ειναι ευχαριστο.
Η παραπανω μειοψηφια ομως που αναφερουμε ειναι ικανη να σου αφησει μερικες ψιλο-ασχημες εικονες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.473
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εδω περναει γυναικα διπλα απο ανδροπαρεα 4 ατομων ας πουμε,την παιρνει χαμπαρι ο ενας,πεφτει συρμα και γυρνανε και οι 4 και κοιτανε χυδαια οπως ειπες. Και οχι απο μακρια,διπλα στα 3 μετρα ειναι και δεν παιρνουν τα ματια απο πανω σου επειδη ετσι απλα γουσταρουν.
Στα φαναρια οδηγοι και συνοδηγοι γυρνανε τοσο πισω να σε κοζαρουν με κινδυνο να τους κοπει ο σβερκος.
Μιλαμε τωρα,ειναι λιγούρια απο τα λιγα.


το ιδιο πιστευω κι εγω.ειδικα τα νεα παιδια 20-25 χρ ειναι πολυ ευγενικα και ξερουν λιγα αγγλικα και αυτο ειναι ευχαριστο.
Η παραπανω μειοψηφια ομως που αναφερουμε ειναι ικανη να σου αφησει μερικες ψιλο-ασχημες εικονες.
Φαντάζομαι τα ίδια θα λένε οι Ευρωπαίες για τους Έλληνες - ληγουρια. Το 2012 στο δεύτερο σόλο ταξίδι μου στις Βαλτικές χωρες , είχα μείνει σε μεικτό κοιτώνα χοστελ. Έτυχε να είμαι με πέντε άντρες στο ίδιο δωμάτιο, ήταν όλοι τους απόλυτα διακριτικοί και «το ζήλεψα» γιατί στην Ελλάδα δε θα φέρονταν έτσι .
Βέβαια αν τα πεις αυτά που γράφεις στην πρώτη παράγραφο στην Ελλάδα, όλο και κάποια γυναίκα θα βρεθεί να κατηγορήσει την άλλη γυναίκα ότι προκάλεσε/ πήγαινε γυρεύοντας / σε αυτή δεν έχει συμβεί ΠΟΤΕ να της την πέσουν έτσι γιατί είναι σεμνή ταπεινή και δε προκαλεί.
Ας μην εξαντλήσουμε την αυστηρότητα μας για τους «σκληροτράχηλους Καυκάσιους» και ας έχουμε ειλικρίνεια κι επίγνωση για το πώς έχει η κατάσταση και στη χώρα μας ;)
 

Kostass

Member
Μηνύματα
218
Likes
378
Ευχαριστω. Την ειχα στα υποψιν επειδη εδω στο φορουμ θεωρειται φθηνος και οχι πολυ λαμπερος προορισμος, αλλα εχοντας ΚΑΙ εμπειρια απο οικογενειες γεωργιανων στη δουλεια, ξερω οτι ειναι σκληροτραχηλος κοσμος.Τωρα διαβαζω ολα αυτα τα σχολια.

Οκ, δικαιολογουνται απο το ποσα εχουν περασει, αλλα ελεγα να κανω χαλαρες διακοπες, οχι κοινωνιολογικη αναλυση.
I 'll pass.
ναι καποια πραγματα δικαιολογουνται.αυτες ομως αφορουν το παρελθον.αν σα λαος θες να πας μπροστα τοτε οι δικαιολογιες ειναι βαριδι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.497
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φαντάζομαι τα ίδια θα λένε οι Ευρωπαίες για τους Έλληνες - ληγουρια. Το 2012 στο δεύτερο σόλο ταξίδι μου στις Βαλτικές χωρες , είχα μείνει σε μεικτό κοιτώνα χοστελ. Έτυχε να είμαι με πέντε άντρες στο ίδιο δωμάτιο, ήταν όλοι τους απόλυτα διακριτικοί και «το ζήλεψα» γιατί στην Ελλάδα δε θα φέρονταν έτσι .
Βέβαια αν τα πεις αυτά που γράφεις στην πρώτη παράγραφο στην Ελλάδα, όλο και κάποια γυναίκα θα βρεθεί να κατηγορήσει την άλλη γυναίκα ότι προκάλεσε/ πήγαινε γυρεύοντας / σε αυτή δεν έχει συμβεί ΠΟΤΕ να της την πέσουν έτσι γιατί είναι σεμνή ταπεινή και δε προκαλεί.
Ας μην εξαντλήσουμε την αυστηρότητα μας για τους «σκληροτράχηλους Καυκάσιους» και ας έχουμε ειλικρίνεια κι επίγνωση για το πώς έχει η κατάσταση και στη χώρα μας ;)
Ακριβώς. Τη χυδαιότητα της παρενόχλησης που έχω γνωρίσει στη χώρα μου, η μόνη χώρα που έχει καταφέρει να την ξεπεράσει είναι η Αίγυπτος. Ας μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.

Προσωπικά έχω πάει 2 φορές Γεωργία και είναι μια από τις αγαπημένες μου χώρες. Αν το κριτήριο μας ως γυναίκες ήταν να βρούμε μέρος που δε θα μας παρενοχλουν θα πηγαίναμε μόνο στη Νορβηγία και το Λιχτενστάιν ξέρω εγώ και πάλι θέμα τύχης θα ήταν.
 
Last edited:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τα ΙΧ τα αγοραζουν μεταχειρισμενα απο ΗΠΑ κ Ιαπωνια και ειναι πολυ φθηνοτερα απο τα ευρωπαϊκα μας ειπαν. Μου αρεσε πολυ σα χωρα και δεν ενοιωσα ποτε αβολα. αγγλικα μας μιλουσαν ακονα κ στα χωρια που πηγαμε, στα παζαρια, στα μοναστηρια, παντου. Ναι φαινονται πιο σκληρος λαος αλλα φανταζομαι εχουν υποφερει πολυ, ιδιως με τους καλους γειτονες. Τωρα το αν οι αντρες κοιτανε ξεδιαντροπα, ή οι γυναικες τους αντρες, εχει παψει να με απασχολει, μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε οπουδηποτε, ισως σε καποιες χωρες παραπανω, αλλα ειναι θεμα υφους. Το δικο μου λεει , δεν σε παιρνει φιλε μου και μαζεψου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.836
Μεγαλύτερη ασφάλεια στην Τιφλίδα δύο τα μεσάνυχτα παρά σε γειτονιές των Βρυξελλών το μεσημέρι.
Ακριβώς την ίδια εμπειρία έχω. Ο άντρας μου είχε το στομάχι του και εμεινε ξαπλωμένος στο ξενοδοχείο και τρελάθηκε όταν του είπα θα κάνω το βράδυ μια βόλτα στην πόλη μόνη. Μας διαβεβαιωσαν από το ξενοδοχείο πως είναι απόλυτα ασφαλές. Πέρασα νύχτα υπόγεια διάβαση μόνη μου. Κάμερες παντού ,έβγαζα φώτο ανενόχλητα. Οκ κάποια στιγμή ένας κάτι μου είπε, με ακολούθησε και λίγα βήματα, προσπάθησε να φλερτάρει μάλλον ,είδε πως δεν ενδιαφέρομαι και έφυγε ο άνθρωπος. Κανένα πρόβλημα.


Αντίθετα σε χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης ,και μάλιστα στη Ρουμανία που την αγαπώ κατά τ άλλα, είχα πολύ άσχημη εμπειρία. Σε θεματικό πάρκο, παρέα αντρών ,όχι μόνο με κοίταζαν χυδαία μπροστά στον άντρα μου, αλλά με έβγαζαν και φώτο κάνοντας ουαου και εκμεταλλευομενοι πως είναι πολλοί και έχουν αριθμητική υπεροχή.

Τέτοιο πράγμα σε πιο συντηρητικές χώρες όπως Γεωργία ,Αρμενία, Ρωσία δεν μου έχει τύχει.
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
504
Likes
4.641
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Και εγώ δεν ένιωσα καθόλου άσχημα ούσα μόνη μου στη Γεωργία. Έφτασα κατα τις 2 μετα μεσάνυχτα στο Κιουταισι και πήρα το λεωφορείο για Τιφλίδα. Έφτασα τιφλιδα κατά τις 6, στην κεντρική πλατεία. Δεν με ενόχλησε κάνεις κατά τη διάρκεια του ταξιδιού με το λεωφορείο ούτε όταν κατέβηκα στην κεντρική πλατεία της Τιφλίδας. Ήμουν στην Τιφλίδα στις 8 Μαρτιου, μέρα της γυναίκας, όπου είδα πολλές γυναίκες να κυκλοφορούν μόνες τους η σε παρέες για να το γιορτάσουν! Γενικά,πότε δεν ένιωσα ανασφαλής κυκλοφορωντας στην πόλη.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
261
Likes
1.188
Τα καλύτερα έχω να πω και εγώ για την Γεωργία, όντας νομίζω η χώρα έκπληξη στις αρκετές που έχω πάει. Φταίει όμως και ότι ήταν μια όαση γιατί πήγα πρώτα Αρμενία και πέρασα οδικώς Γεωργία, ότι χειρότερο εβερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom