Ιρλανδία Πληροφορίες για Ιρλανδία

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Πήγες και δεν είχε κόσμο; Εμείς το βρήκαμε με κοσμοσυρροή ειδικά σε συγκεκριμένες γειτονιές,πολύ περισσότεροι τουρίστες από ντόπιους
Όχι εδώ ζω πάρα πολλά χρόνια.
Αλλά μου κάνει εντύπωση πως τόσοι πολλοί τουρίστες έρχονται σε αυτή τη rip off πόλη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.813
Όχι εδώ ζω πάρα πολλά χρόνια.
Αλλά μου κάνει εντύπωση πως τόσοι πολλοί τουρίστες έρχονται σε αυτή τη rip off πόλη.
Κι εμένα δεν με ενθουσίασε καθόλου
Ούτε κι η χώρα γενικά παρόλο που δεν έχει άσχημη φύση. Έχει ξανασυζητηθεί και στο φόρουμ νομίζω .
Το Δουβλίνο βέβαια μαζεύει και Άγγλους που πάνε για λίγες μέρες να τα πιουν ..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εμένα δεν με ενθουσίασε καθόλου
Ούτε κι η χώρα γενικά παρόλο που δεν έχει άσχημη φύση. Έχει ξανασυζητηθεί και στο φόρουμ νομίζω .
Το Δουβλίνο βέβαια μαζεύει και Άγγλους που πάνε για λίγες μέρες να τα πιουν ..
Για μένα το Δουβλίνο ήταν αδιάφορο, έως και άσχημο. Αλλά η χώρα ήταν από τις θετικότερες εκπλήξεις με τρομερά αρχαία κιε επιδή πήγαμε Γενάρη μηδέν τουρισμό, τρέχαμε στα λιβάδια μόνοι μας, σκαρφαλώναμε σε αββαεία, πάθαμε πλάκα στα Αραν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Για μένα το Δουβλίνο ήταν αδιάφορο, έως και άσχημο. Αλλά η χώρα ήταν από τις θετικότερες εκπλήξεις με τρομερά αρχαία κιε επιδή πήγαμε Γενάρη μηδέν τουρισμό, τρέχαμε στα λιβάδια μόνοι μας, σκαρφαλώναμε σε αββαεία, πάθαμε πλάκα στα Αραν.
Mε 3 ωρες τη μερα ηλιοφανεια, λογικο να ειστε μονοι σας
Galway, Weather for January, Ireland (holiday-weather.com)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.813
Για μένα το Δουβλίνο ήταν αδιάφορο, έως και άσχημο. Αλλά η χώρα ήταν από τις θετικότερες εκπλήξεις με τρομερά αρχαία κιε επιδή πήγαμε Γενάρη μηδέν τουρισμό, τρέχαμε στα λιβάδια μόνοι μας, σκαρφαλώναμε σε αββαεία, πάθαμε πλάκα στα Αραν.
Αραν δυστυχώς δεν πήγαμε αν και θα ήθελα κάποτε να βρεθώ εκεί.

Δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έχει δει δεκάδες πρωτεύουσες και να ενθουσιαστεί με το Δουβλίνο...Λογικό να σου φανεί αδιάφορο,μου φάνηκε σχεδόν αδιάφορο εμένα που έχω ταξιδέψει αισθητά λιγότερο από σένα.


Από το Δουβλίνο με τους μεθυσμένους Άγγλους που ξερνουσαν στους δρόμους, μου άρεσε πιο πολύ το
Galwey,Kilkenny ,Giant's Causeway, Cliffs of Mother κλπ
Αλλά ούτε κι αυτά ήταν τόσο εντυπωσιακα όσο περίμενα.
Tα μοναστήρια κ τα τοπία στο Glendalough συμπαθητικα,οκ...


Στο Βurren θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει στον ταξ.οδηγό
Πως ο surveyor του Cromwell είχε περιγράψει το μέρος ως "savage land, yielding neither water enough to drown a man,nor tree to hang him,nor soil enough to bury ".
Το λες και αγριευτικό όλο αυτό ..

Ωστόσο βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιστορία της Βόρειας Ιρλανδίας,στο Μπέλφαστ ο ταξιτζής ήταν πρώην μαχητής του Ίρα και μας έλεγε τρομερά πράγματα.
 
Last edited:

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Αραν δυστυχώς δεν πήγαμε αν και θα ήθελα κάποτε να βρεθώ εκεί.

Δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έχει δει δεκάδες πρωτεύουσες και να ενθουσιαστεί με το Δουβλίνο...Λογικό να σου φανεί αδιάφορο,μου φάνηκε σχεδόν αδιάφορο εμένα που έχω ταξιδέψει αισθητά λιγότερο από σένα.


Από το Δουβλίνο με τους μεθυσμένους Άγγλους που ξερνουσαν στους δρόμους, μου άρεσε πιο πολύ το
Galwey,Kilkenny ,Giant's Causeway, Cliffs of Mother κλπ
Αλλά ούτε κι αυτά ήταν τόσο εντυπωσιακα όσο περίμενα.
Tα μοναστήρια κ τα τοπία στο Glendalough συμπαθητικα,οκ...


Στο Βurren θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει στον ταξ.οδηγό
Πως ο surveyor του Cromwell είχε περιγράψει το μέρος ως "savage land, yielding neither water enough to drown a man,nor tree to hang him,nor soil enough to bury ".
Το λες και αγριευτικό όλο αυτό ..

Ωστόσο βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιστορία της Βόρειας Ιρλανδίας,στο Μπέλφαστ ο ταξιτζής ήταν πρώην μαχητής του Ίρα και μας έλεγε τρομερά πράγματα.
Αραν δυστυχώς δεν πήγαμε αν και θα ήθελα κάποτε να βρεθώ εκεί.

Δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έχει δει δεκάδες πρωτεύουσες και να ενθουσιαστεί με το Δουβλίνο...Λογικό να σου φανεί αδιάφορο,μου φάνηκε σχεδόν αδιάφορο εμένα που έχω ταξιδέψει αισθητά λιγότερο από σένα.


Από το Δουβλίνο με τους μεθυσμένους Άγγλους που ξερνουσαν στους δρόμους, μου άρεσε πιο πολύ το
Galwey,Kilkenny ,Giant's Causeway, Cliffs of Mother κλπ
Αλλά ούτε κι αυτά ήταν τόσο εντυπωσιακα όσο περίμενα.
Tα μοναστήρια κ τα τοπία στο Glendalough συμπαθητικα,οκ...


Στο Βurren θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει στον ταξ.οδηγό
Πως ο surveyor του Cromwell είχε περιγράψει το μέρος ως "savage land, yielding neither water enough to drown a man,nor tree to hang him,nor soil enough to bury ".
Το λες και αγριευτικό όλο αυτό ..

Ωστόσο βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιστορία της Βόρειας Ιρλανδίας,στο Μπέλφαστ ο ταξιτζής ήταν πρώην μαχητής του Ίρα και μας έλεγε τρομερά πράγματα.
Κοίτα η Ιρλανδία στη πλειοψηφία μαζεύει τουρισμό από τις ΗΠΑ, μετά όπως σωστά αναφέρεις οι Άγγλοι και ακολουθούν Ιταλοί και Ισπανοί.
Όλο το καλοκαίρι πουλόβερ και σκουφιά βλέπω και δε χρειάζεται καν να σκεφτώ το από πού ήρθαν.
Το Δουβλίνο είναι από τις πιο νεανικές πόλεις στο κόσμο.
Υπάρχει γενικά μια ατμόσφαιρα η οποία σαφώς ήταν καλύτερη στο τέλος της δεκαετίας του 2000 . Ήταν το τέλος του μεγαλύτερου party που συνέβαινε στη χώρα. Το τέλος του Celtic tiger.
Όταν επισκέφτηκα τη πόλη πρώτη φορά το 1990 ήταν άλλο το έργο . Φτώχια αλκοόλ και ευτυχία. Στο δε βορρά δύσκολα πήγαινες και ακόμα πιο δύσκολα ζούσες
Τότε κατάλαβα το φόβο .
Τρομερό συναίσθημα!

Τώρα ο νεοπλουτισμος έχει χαλάσει πολύ τους Ιρλανδούς.
Είναι από τους πιο greedy λαούς στην Ευρώπη.
Έχουν όμως και τα θετικά τους .
Η ευγένεια και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα τους χαρακτηρίζει.
Έχουν το σεβασμό μου.

Btw Μάλλον Ιρλανδούς πιωμενους έβλεπες, για πρωινό τους έχουν τους Άγγλους :)
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Επίσης επειδή ανέφερες το ταξιτζή να παραθέσω μια φωτογραφία από το Derry ( Londonderry για τους προτεστάντες)
Στη φωτογραφία είναι αποφυλακισμενοι εθελοντές του INLA ( ακροαριστεροί μαχητές) που καθαρίζουν εθελοντικά το μνημείο των νεκρών απεργών πείνας του H block των φυλακών του Long Kesh.

Δεν έβγαλα τους εθελοντές εννοείται αλλά τη σαπουναδα από το καθάρισμα , μου έκανε εντύπωση η σχολαστικότητα!
IMG_20230401_113141.jpg
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.194
Είχα πάει πέρσι Δουβλίνο αρχές Σεπτέμβρη, δε μου είχε φανεί υπερβολικά τουριστικό, αντίθετα πολύ ζωντανό κι ευχάριστο κι ας μην έχει κάποιο διαγαλαξιακό αξιοθέατο. Έχει άλλες (άγριες) ομορφιές η χώρα, αλλά το cosy vibe τ Δουβλίνου πολύ το συμπάθησα, αν δεν ήταν τόσο τ πανακριβου θ πηγαινα εύκολα τακτικοτερα. Μόνη παραφωνία ότι τις βραδινές ώρες ειδικα κάθε 150 μ. Μας σταματουσαν εξαρτημένοι για ψιλά, αλλά όχι οτι ένιωσα κίνδυνο ή ανασφάλεια. Συγκλονιστικο το black taxi tout στο Μπέλφαστ, συμφωνώ με @alma.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Είχα πάει πέρσι Δουβλίνο αρχές Σεπτέμβρη, δε μου είχε φανεί υπερβολικά τουριστικό, αντίθετα πολύ ζωντανό κι ευχάριστο κι ας μην έχει κάποιο διαγαλαξιακό αξιοθέατο. Έχει άλλες (άγριες) ομορφιές η χώρα, αλλά το cosy vibe τ Δουβλίνου πολύ το συμπάθησα, αν δεν ήταν τόσο τ πανακριβου θ πηγαινα εύκολα τακτικοτερα. Μόνη παραφωνία ότι τις βραδινές ώρες ειδικα κάθε 150 μ. Μας σταματουσαν εξαρτημένοι για ψιλά, αλλά όχι οτι ένιωσα κίνδυνο ή ανασφάλεια. Συγκλονιστικο το black taxi tout στο Μπέλφαστ, συμφωνώ με @alma.
Και σε μένα αρέσουν τα vibes του Δουβλίνου. Με πρώτη ευκαιρία θα ξαναπήγαινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom