Λουξεμβούργο Πληροφορίες Λουξεμβούργο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.946
Δυστυχως φτάνω Παρασκευή πρωί με την κατάργηση του δρομολογίου της Πέμπτης και η επιστροφή είναι κυριακή μεσημέρι!!!….
Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα η επιστροφη ειναι στις 11 το πρωι και θα πας και νωριτερα αεροδρομιο, οποτε αν λες οτι θα μεινεις 1,5 μερα καθαρη, τοτε τι να συνδυασεις?
Δεν κοιταζες οταν περιεκοψε το δρομολογιο καμια επιλογη να πας με πτηση στο Βελγιο που εχει καθε μερα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.946
Δυστυχως φτάνω Παρασκευή πρωί με την κατάργηση του δρομολογίου της Πέμπτης και η επιστροφή είναι κυριακή μεσημέρι!!!….
οποτε μια Τριερ που ήθελα ημερήσια παίζει ούτε και αυτή να κάνω….
Τώρα αν είχα ολόκληρη βδομαδα θα νοίκιαζα αμάξι να κάνω εκδρομές αλλά….
Φυσικα και μπορεις να πας Τριερ. Το Λουξεμβουργο πρεπει να ειναι η πιο βαρετη πρωτευουσα που εχω δει, μια μερα φτανει. Αν αντι για Κυριακη εφευγες καθημερινη, υπαρχει λεωφορειο που μεταφερει εργαζομενους απο το Τριερ στο Λουξεμβουργο το πρωι τις καθημερινες απο τις 5 με σταση στο αεροδρομιο σε 45 λεπτα και μαλιστα δωρεαν, αλλα στην περιπτωση σας δεν βολευει να γυρισετε πρωι Κυριακης. Γενικα αψογες συγκοινωνιες στο λεπτο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.199
Likes
4.135
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Που αξίζει να μείνει κανείς στο Λουξεμβούργο για να μετακινηθεί άνετα με τα πόδια ή τα ΜΜΜ;
Ποια περιοχή είναι πιο βολική;
Μία μέρα ή δύο διανυκτερεύσεις για να δω την πόλη;
Υπάρχει τοπική εφαρμογή για ταξί;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.805
Likes
12.513
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Που αξίζει να μείνει κανείς στο Λουξεμβούργο για να μετακινηθεί άνετα με τα πόδια ή τα ΜΜΜ;
Ποια περιοχή είναι πιο βολική;
Μία μέρα ή δύο διανυκτερεύσεις για να δω την πόλη;
Υπάρχει τοπική εφαρμογή για ταξί;
Είναι τόσο μικρή μωρέ η πόλη του Λουξεμβούργου που θεωρώ οπουδήποτε κοντά στο κέντρο μια χαρά είναι. Έχω διαβάσει να λένε αρνητικά για την περιοχή γύρω από τον σιδηροδρομικό σταθμό. Επειδή πέρασα από εκεί, το μόνο που έχω να πω είναι ότι τους χρειάζεται να περπατήσουν κάνα βράδυ στα πέριξ της Ομόνοιας και να τα ξαναπούμε τότε. 😄

Αν θες να δεις μόνο την πόλη μια διανυκτέρευση (δύο μέρες) είναι μια χαρά. Αν θες να βγεις πιο έξω θες παραπάνω διανυκτερευση.

Δεν ξέρω τι παίζει με ταξί, δε μου χρειάστηκαν, αλλά σε περίπτωση που δεν το ξέρεις να σου πω ότι τα ΜΜΜ είναι δωρεάν.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.199
Likes
4.135
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Είναι τόσο μικρή μωρέ η πόλη του Λουξεμβούργου που θεωρώ οπουδήποτε κοντά στο κέντρο μια χαρά είναι. Έχω διαβάσει να λένε αρνητικά για την περιοχή γύρω από τον σιδηροδρομικό σταθμό. Επειδή πέρασα από εκεί, το μόνο που έχω να πω είναι ότι τους χρειάζεται να περπατήσουν κάνα βράδυ στα πέριξ της Ομόνοιας και να τα ξαναπούμε τότε. 😄

Αν θες να δεις μόνο την πόλη μια διανυκτέρευση (δύο μέρες) είναι μια χαρά. Αν θες να βγεις πιο έξω θες παραπάνω διανυκτερευση.

Δεν ξέρω τι παίζει με ταξί, δε μου χρειάστηκαν, αλλά σε περίπτωση που δεν το ξέρεις να σου πω ότι τα ΜΜΜ είναι δωρεάν.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Το κακό είναι ότι το αποφάσισα τελευταία στιγμή και για καθημερινή που πάω, την άλλη εβδομάδα, βρίσκω μόνο 1 ξενοδοχείο δίπλα στον Luxembourg Central Station. Όλα τα άλλα δωμάτια που βρίσκω είναι μακριά στα 4,5 χλμ από το κέντρο κοντά σε στάση λεωφορείου.
Ξέρω ότι δεν σε εντυπωσίασε το Λουξεμβούργο, αλλά μία μέρα φτάνει για να δεις τα βασικά στην πόλη ή δεν έχει και πολλά;
Δεν θέλω να δω αλλά αξιοθέατα τριγύρω.
Επίσης, μήπως γνωρίζεις εάν τα flixbus για το αεροδρόμιο των Βρυξελλών είναι σε βολική τοποθεσία στο Λουξεμβούργο;
Σκεφτόμουν μήπως φύγω πρωί από Λουξεμβούργο και πάω απευθείας στο αεροδρόμιο. Η πτήση της επιστροφής είναι στις 15.30.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
692
Likes
2.838
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Το κακό είναι ότι το αποφάσισα τελευταία στιγμή και για καθημερινή που πάω, την άλλη εβδομάδα, βρίσκω μόνο 1 ξενοδοχείο δίπλα στον Luxembourg Central Station. Όλα τα άλλα δωμάτια που βρίσκω είναι μακριά στα 4,5 χλμ από το κέντρο κοντά σε στάση λεωφορείου.
Ξέρω ότι δεν σε εντυπωσίασε το Λουξεμβούργο, αλλά μία μέρα φτάνει για να δεις τα βασικά στην πόλη ή δεν έχει και πολλά;
Δεν θέλω να δω αλλά αξιοθέατα τριγύρω.
Επίσης, μήπως γνωρίζεις εάν τα flixbus για το αεροδρόμιο των Βρυξελλών είναι σε βολική τοποθεσία στο Λουξεμβούργο;
Σκεφτόμουν μήπως φύγω πρωί από Λουξεμβούργο και πάω απευθείας στο αεροδρόμιο. Η πτήση της επιστροφής είναι στις 15.30.
Αν από τις στάσεις στις οποίες είναι δίπλα τα υποψήφια ξενοδοχεία των 4.5 χιλιομέτρων περνούν συχνά γραμμές λεωφορείων που πάνε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ κέντρο όλη τη μέρα ως το βραδυ, τότε είσαι μια χαρά.
Εγώ την περιοχή γύρω από το central station αν είχα επιλογή θα την απέφευγα (εκτός αν είχα συνταξιδιώτη). Όχι ότι είναι κάτι τραγικό, μια μικρή Ομόνοια στο πιο softcore αλλά οκ ευχάριστη τη φάση δεν την λες.
Για το flixbus δεν ξέρω, υπάρχει κ το flibco αν ακόμα κάνει το δρομολόγιο.

Μια μέρα φτάνει γεμάτη όμως γιατί έχει και ενδιαφέροντα μουσεία κ πολύ ωραία σημεία για θέα κ για βόλτα. Σίγουρα τη γεμίζεις μια μέρα. Παραπάνω δεν χρειάζεται.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.805
Likes
12.513
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Το κακό είναι ότι το αποφάσισα τελευταία στιγμή και για καθημερινή που πάω, την άλλη εβδομάδα, βρίσκω μόνο 1 ξενοδοχείο δίπλα στον Luxembourg Central Station. Όλα τα άλλα δωμάτια που βρίσκω είναι μακριά στα 4,5 χλμ από το κέντρο κοντά σε στάση λεωφορείου.
Ξέρω ότι δεν σε εντυπωσίασε το Λουξεμβούργο, αλλά μία μέρα φτάνει για να δεις τα βασικά στην πόλη ή δεν έχει και πολλά;
Δεν θέλω να δω αλλά αξιοθέατα τριγύρω.
Επίσης, μήπως γνωρίζεις εάν τα flixbus για το αεροδρόμιο των Βρυξελλών είναι σε βολική τοποθεσία στο Λουξεμβούργο;
Σκεφτόμουν μήπως φύγω πρωί από Λουξεμβούργο και πάω απευθείας στο αεροδρόμιο. Η πτήση της επιστροφής είναι στις 15.30.
Μια μέρα φτάνει να δεις τα βασικά, αλλά με βιασύνη. Καλύτερα 1.5-2, επειδή αν έχει ένα καλό το Λουξεμβούργο είναι το ότι είναι χαλαρωτικό. Εγώ μέσα Νοεμβρίου είχα απολαύσει τις βόλτες στο ποτάμι πίνοντας gluwein.
Όσον αφορά το flixbus δεν έχω ιδέα. Εγώ είχα ταξιδέψει αεροπορικώς απευθείας στο Λουξεμβούργο.
Επίσης αν δε θες να μείνεις αρκετά έξω από το κέντρο κι αν δε σιχαίνεσαι τις κοινόχρηστες τουαλετες, τσέκαρε και το youth hostel που είναι σε τέλειο σημείο και κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις διαθεσιμότητα.
Εγώ εκεί έμεινα δύο βράδια και ήταν μια χαρά, είχε κόσμο όλων την ηλικιών κι ένα συμπαθεστατο εστιατόριο, άσε που πήγαινα παντού περπατώντας. ΜΜΜ πήρα μόνο από και προς το αεροδρόμιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.946
Το καλο με το Λουξεμβουργο ειναι οτι τα δωρεαν και πολυ οργανωμενα μμμ εκμηδενιζουν το προβλημα που να μεινεις. Εμεις μειναμε στο ibis του αεροδρομιου παμφθηνα για τα δεδομενα της χωρας, ( νομιζω καπου 80 το δικλινο) και σε 20 λεπτα ειμασταν στο κεντρο. Επισης το προτιμουν παρα πολλοι για τον ιδιο λογο, απο ο,τι ειδα. Επιπλεον μπορεις νσ μπαινεις σε οποιο λεωφορειο βρισκεις και να γυρισεις ολη τη χωρα, κατι που δεν εκτιμησα σωστα και πηγαμε μονο σε ενα μεσαιωνικο χωριουδακι. Η πολη θελει 1 ως 1,5 μερα αλλα γεμιζεις ως και 4 στο κρατιδιο η το Trier διπλα.
Φτασαμε με flixbus απο Μετζ και πηγε ρολοι, νομιζω οτι ειναι συνεπη γενικα. Η σταση ειναι εκτος πολης αλλα εχει δωρεαν τραμ με σταση εκει μπροστα που μπαινει στην πολη σε κανενα 15λεπτο. Προσοχη στις ωρες βραδυ και ειδικα Κυριακη βραδυ που σταματουν καπως νωριτερα.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.199
Likes
4.135
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
@paefstra το Ibis στο αεροδρόμιο μου το δίνει 140€ /μέρα χωρίς πρωινό.
Γενικά, δεν βρίσκω κάτω από 110 €/μέρα χωρίς πρωινό.
Θα πάω την άλλη εβδομάδα καθημερινές και οι τιμές είναι υψηλές!
Νομίζω ότι το Σαββατοκύριακο ήταν πιο χαμηλές οι τιμές όταν έψαξα πριν 2 εβδομάδες. Απλά δεν με βολεύει.

Να ρισκάρω να φύγω πρωί από Λουξεμβούργο με τρένο ή άλλο μέσο (??) για να φτάσω στις 13.30 στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών; Έχω πτήση στις 15.30 και με αγχώνει η μετακίνηση. Αν το κάνω θα είναι για να βάλω και 2η διανυκτέρευση στο Λουξεμβούργο και να φύγω απευθείας.
Πριν θα πάω στις Βρυξέλλες για 5 βράδια για βόλτες με τα παιδιά και 2 εκδρομές στη Γάνδη και Μπριζ. Έχω κλείσει διαμέρισμα και σκεφτόμουν τα 2 τελευταία βραδια στο Λουξεμβούργο, αλλά οι τιμές είναι φωτιά!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.946
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
@paefstra το Ibis στο αεροδρόμιο μου το δίνει 140€ /μέρα χωρίς πρωινό.
Γενικά, δεν βρίσκω κάτω από 110 €/μέρα χωρίς πρωινό.
Θα πάω την άλλη εβδομάδα καθημερινές και οι τιμές είναι υψηλές!
Νομίζω ότι το Σαββατοκύριακο ήταν πιο χαμηλές οι τιμές όταν έψαξα πριν 2 εβδομάδες. Απλά δεν με βολεύει.

Να ρισκάρω να φύγω πρωί από Λουξεμβούργο με τρένο ή άλλο μέσο (??) για να φτάσω στις 13.30 στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών; Έχω πτήση στις 15.30 και με αγχώνει η μετακίνηση. Αν το κάνω θα είναι για να βάλω και 2η διανυκτέρευση στο Λουξεμβούργο και να φύγω απευθείας.
Πριν θα πάω στις Βρυξέλλες για 5 βράδια για βόλτες με τα παιδιά και 2 εκδρομές στη Γάνδη και Μπριζ. Έχω κλείσει διαμέρισμα και σκεφτόμουν τα 2 τελευταία βραδια στο Λουξεμβούργο, αλλά οι τιμές είναι φωτιά!!
140 εχει το budget Ibis? Γιατι πρεπει να δεις στο σωστο, το budget, που ειναι κολλητα με το ακριβοτερο Ibis και οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες. Δες το απο τη σελιδα Accor και οχι booking για να το ξεκαθαρισεις.
ΑΝ λες για μετακινηση με flixbus προς αεροδρομιο, μετα τη φετινη καλοκαιρινη εμπειρια μου απο Βελγιο σε λεωφορεια απο η προς Γερμανια υπηρχαν σημαντικοτατες καθυστερησεις, μεχρι που πεταξαμε εισιτηρια και πηραμε το τρενο με οποιο κοστος. Δεν θα το ρισκαρα ουτε για αστειο αν ερχεται απο Γερμανια. Μονο τρενο.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.805
Likes
12.513
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
140 εχει το budget Ibis? Γιατι πρεπει να δεις στο σωστο, το budget, που ειναι κολλητα με το ακριβοτερο Ibis και οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες. Δες το απο τη σελιδα Accor και οχι booking για να το ξεκαθαρισεις.
Πέρυσι πριν αποφασίσω να μείνω σε χοστελ είχα τσεκαρει τα ibis που λες και είχαν και τοτε πολύ κοντινές τιμές (στο booking), αν και πολύ χαμηλότερες από αυτές που βρίσκει η @Elena2508 . Αν είχα συνταξιδιώτη θα άξιζε τον κόπο επειδή θα έβγαινε κάνα 40-45/άτομο ανά βραδιά (ενώ στο χοστελ ήταν στα 35), αλλά για σόλο ταξιδιωτισσα η τιμή μου φάνηκε too much.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.946
Θα πάω την άλλη εβδομάδα καθημερινές και οι τιμές είναι υψηλές!
Νομίζω ότι το Σαββατοκύριακο ήταν πιο χαμηλές οι τιμές όταν έψαξα πριν 2 εβδομάδες. Απλά δεν με βολεύει.

Να ρισκάρω να φύγω πρωί από Λουξεμβούργο με τρένο ή άλλο μέσο (??) για να φτάσω στις 13.30 στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών; Έχω πτήση στις 15.30 και με αγχώνει η μετακίνηση. Αν το κάνω θα είναι για να βάλω και 2η διανυκτέρευση στο Λουξεμβούργο και να φύγω απευθείας.
Πριν θα πάω στις Βρυξέλλες για 5 βράδια για βόλτες με τα παιδιά και 2 εκδρομές στη Γάνδη και Μπριζ. Έχω κλείσει διαμέρισμα και σκεφτόμουν τα 2 τελευταία βραδια στο Λουξεμβούργο, αλλά οι τιμές είναι φωτιά!!
Εχεις σκεφτει την πιθανοτητα τα τελευταια 2 βραδια να τα πατε να κοιμηθειτε Αμβερσα? Η πολη ειναι αρκετα φθηντοτερη ως και πολυ φθηνοτερη σε σχεση με το Λουξεμβουργο, μπορειτε απο κει σε 1 ωρα να βρεθειτε Χαγη η Ροτερνταμ (μην κοιμηθειτε εκει γιατι θα κλαψετε με τις τιμες) και το βασικοτερο, υπαρχει λεωφορειο που σε παει απο Αμβερσα απ ευθειας στο αεροδρομιο Βρυξελλων χωρις να μπεις Βρυξελλες, κανοντας την επιστροφη πολυ ασφαλη. Εχω κανει απειρες μπουρδες απο χωρα σε χωρα την τελευταια μερα πριν την πτηση αλλα δεν ειμαι διατεθειμενη να τις επαναλαβω και ουτε να τις συστησω σε οικογενεια με παιδια που αν χασουν πτηση θα πληρωσουν τα μαλλιοκεφαλα τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.545
Μηνύματα
899.843
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom