Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
136
Likes
844
Σχετικά με τη Νουβία /Νότια Αίγυπτο

Α} Ασοουάν που είναι καλύτερα να μείνω? Στο νησί που είναι και το Μουσείο Ιστορίας του Ασουάν/Νήσο Ελαφαντίνη ή στην ανατολική περιοχή του Ασουάν?

Β}Στο Αμπού Σιμπελ αξίζει για διανυκτέρευση? Δεν θέλω να πάω με ημερήσιο τουρ με βαν απο Ασουάν αλλά επίσης δεν με ενθουσιάζει και η ιδέα να πετάξω με αεροπλάνο και να έχω ΜΟΝΟ 2ώρες και 30 λεπτά στο Αμπού Σιμπελ. Αυτή τη πόλη γενικά δεν την προωθούν ούτε διευκολύνουν τους τουρίστες.
Σκέφτομαι να πάω με πούλμαν εκεί και μετά να γυρίσω την επόμενη πρωί με αεροπλάνο στο Ασουάν .
Αλλά και πάλι διάβασα{!!!!) οτι δεν είναι και σίγουρο οτι μπορεί ενας μη Αιγύπτιος να πάει με λεωφορείο απο το Ασουάν στο Αμπου Σιμπελ. Παλαιότερα μπορεί να υπήρχαν θέματα ασφαλειας μια και μαζί με τα λεωφορεία κατέβαιναν και περιπολικά. Τώρα μάλλον όχι έτσι δεν είναι?

Γ}Στο Εντφου {Edfu} και στο Κομ Ομπο {Kom Ombo} είναι εφικτό/ευκολο με τα μμμ απο το Ασουάν?
Ή μόνο με αμάξι και τον ....οδηγό του?

Δ} Στη Νουβία σε παζάρι με καμήλες έχετε πάει?

Θα επανέλθω.
 
Last edited:

Elzap

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Παρακαλώ έχει κάποιος συνταξιδιώτης τηλέφωνο Έλληνόφωνου ξεναγού για Λούξορ ή Κάιρο; Και κάποιος που έχει πάει θα εκτιμούσα μια ενδεικτική τιμή για να καταλάβω αν αυτό που θα μου κοστολογήσει ο ξεναγος είναι οκ σαν πόσο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Θα πάμε 4μελη οικογένεια.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
672
Likes
3.119
Παρακαλώ έχει κάποιος συνταξιδιώτης τηλέφωνο Έλληνόφωνου ξεναγού για Λούξορ ή Κάιρο; Και κάποιος που έχει πάει θα εκτιμούσα μια ενδεικτική τιμή για να καταλάβω αν αυτό που θα μου κοστολογήσει ο ξεναγος είναι οκ σαν πόσο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Θα πάμε 4μελη οικογένεια.
ποτε εχεις προγραμματισει να πας;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
672
Likes
3.119
Εχει κανει καποιος e-visa για αιγυπτο προσφατα; Στο τελικο σταδιο πριν την πληρωμη μου εμφανιζει ενα παραθυρο που λεει οτι χρειαζετε αναβαθμιση ο σελιδομετρητης. Ειναι ομως σε τετοια θεση που δε φαινεται αν εχει καποιο κουμπι χαμηλα ωστε να το πατησεις και να συνεχισεις. Ουτε και μπορω να το ανεβασω.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
672
Likes
3.119
Εμείς θα πάμε 25/11-01/12
Με τον Ζαχαρία που μίλησα μου είπε 60€ τη μέρα για κάιρο και 80€ για Αλεξάνδρεια
νομιζω οτι για αιγυπτο ειναι πολλα λεφτα. Δηλαδη εμεις που θα εχουμε ελληνοωνο ξεναγο σε καιρο αλεξανδρεια λουξορ και ασουαν για 8 μερες ποσα επρεπε να δωσουμε στο ζαχαρια;;
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
νομιζω οτι για αιγυπτο ειναι πολλα λεφτα. Δηλαδη εμεις που θα εχουμε ελληνοωνο ξεναγο σε καιρο αλεξανδρεια λουξορ και ασουαν για 8 μερες ποσα επρεπε να δωσουμε στο ζαχαρια;;
Ποσα σας ζήτησε ο δικός σας; Πατε με γκρουπ από πρακτορείο η μόνοι σας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.566
Μηνύματα
901.472
Μέλη
39.305
Νεότερο μέλος
anspanou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom