Γαλλία Παρίσι - Λούρδη

tinos_for_ever

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΤΟΥΜΠΑΙ 30/1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
μια και η easy jet έχει βγάλει πολύ φτηνά εισητήρια σκέφτομαι το Πάσχα να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξίδι στο Παρίσι.

Θέλουν να πάνε και στη Λούρδη

έχει πάει ποτέ κανείς?
τι είναι καλύτερο τρένο ή αεροπλάνο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μια και η easy jet έχει βγάλει πολύ φτηνά εισητήρια σκέφτομαι το Πάσχα να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξίδι στο Παρίσι.

Θέλουν να πάνε και στη Λούρδη

έχει πάει ποτέ κανείς?
τι είναι καλύτερο τρένο ή αεροπλάνο?
Λούρδη? Φαντάζομαι θα έχουν κάποιο ειδικό λόγω, αλλιώς η Γαλλία, και ειδικά η Νότια, έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα μέρη.

Το TGV είναι γρήγορο κι απλό, φεύγει από το Gare Montparnasse μέσα στο Παρίσι και σε 6 ώρες απευθείας φτάνει στη Lourdes. Είναι μια καλή, και μάλλον ξεκούραστη επιλογή, γύρω στα 38 ευρώ η φτηνότερη προσφορά αν το κλείσετε αρκετά νωρίς. Η εναλλακτική είναι μια πτήση με την Air France, με γύρω στα 85 ευρώ, με διάρκεια 1 ώρα και κάτι. Φεύγει από το αεροδρόμιο του Orly (στο ίδιο που φτάνει και η EasyJet, μόνο το terminal αλλάζει). Το αεροδρόμιο προορισμού είναι στην Tarbes, μια μικρή πόλη δίπλα στη Lourdes.
 

tinos_for_ever

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΤΟΥΜΠΑΙ 30/1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
τι νομίζεις ότι είναι καλύτερο?
απο την Ταrbes είναι κοντά η Lourdes?
θα έχουμε και τον τρίχρονο αγοράκι μαζί μου και μάλλον είναι καλύτερη η λύση του αεροπλάνου
βέβαια σε μια γρήγορη αναζήτηση μου δεν βρήκα τόσο φτηνά εισητήρια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τι νομίζεις ότι είναι καλύτερο?
απο την Ταrbes είναι κοντά η Lourdes?
θα έχουμε και τον τρίχρονο αγοράκι μαζί μου και μάλλον είναι καλύτερη η λύση του αεροπλάνου
βέβαια σε μια γρήγορη αναζήτηση μου δεν βρήκα τόσο φτηνά εισητήρια
Δεν ξέρω τις ημερομηνίες για να βρώ τιμές εισιτηρίων, έβαλα μια ημερομηνία στην τύχη. Τις μέρες του Πάσχα, επειδή και το δικό τους Πάσχα συμπίπτει με το δικό μας, ενδεχομένως οι τιμές να είναι λίγο τσιμπημένες.
Τώρα για την ταλαιπωρία, για μένα το τρένο είναι πιο άνετο, δεν έχεις check-in, ελέγχους, gates, ζώνες ασφαλείας, λεωφορειάκια, ιμάντες αποσκευών κλπ, απλά κάθεσαι σε ένα κάθισμα και κοιτάς έξω από το παράθυρο, κι άμα θες πας και στο εστιατόριο / καφέ του τρένου... (μιλάμε για TGV, όχι για ΟΣΕ...)
 

tinos_for_ever

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΤΟΥΜΠΑΙ 30/1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
έχω βρει φτηνά εισητήρια με την easy απο 29/3 μέχρι 5/4
περίπου 600 για τα 5 άτομα

απο Orly για Lourdes με air france μου βγήκε γύρω στα 700

εννοείται και τα δυο με επιστροφη

τώρα μου μένουν τα ξενοδοχεία

υπολογίζω κανενα 2000 να πάει όλο το πακέτο για 4 ενήλικες και 1 τρίχρονο (αν και τον χρεώνουν κανονικότατα)

πιστεύετε ότι είναι καλά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom