Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Hackescher Markt λέγεται η στάση του Μετρό, είναι πολύ ωραία και τα κτίρια και τα εστιατόρια(έχει ένα φοβερό ισπανικό κάτω ακριβώς από τη στάση τρένου, περνάει το τρένο από μια γέφυρα ψηλά και ακριβώς από κάτω έχει μαγαζια, επίσης έχει κι ένα άλλο Ιταλικό πολύ καλό κάπου εκεί απέναντι), εμείς κάθε βράδυ σχεδόν εκεί πηγαίναμε για φαγητό-ποτό κτλ..
έχει στην περιοχή κάποια παλιά κτίρια που δεν είχαν καταστραφεί από το βοβαρδισμό, είναι σαν πολυκατοικίες με εσωτερικές αυλές πολύ όμορφες.. επίσης έχει κάτι ψαγμένα μαγαζιά για ρουχα-παπούτσια-τσάντες με πολύ ιδιαίτερα πράγματα!!
στο ζωολογικό κήπο δεν θα σου πρότινα προσωπικά να πας εκτός κι αν ταξιδεύεις με παιδιά.. το νησί των μουσείων είναι όμορφο, τώρα επειδή εγώ δεν είμαι πολύ των μουσείων δεν είμαι η κατάλληλη να σου δώσω συμβουλές.
Τέλος μιας και θα πας ακριβώς πριν τα χριστούγεννα εννοείται ότι θα πας σε όποια χριστουγεννιάτικη αγορά βρεθεί μπροστά σου!(weihnachtsmarkt) η καλύτερη όταν είχα πάει ήταν μια που θα ψαξω να βρω πως την έλεγαν διότι έχουμε και μια μικρή αμνησία...
Αυτά τα παλιά κτίρια που αναφέρεις δεν είναι παρά οι Hackesche Höfe, οι 9 αυλές με εμπορικά καταστήματα που κάθε μία έχει τη δική της ιστορία!

Για τους λάτρεις του λουλουδιού έχω να προτείνω τους Κήπους του Κόσμου στο Ανατολικό Βερολίνο: Gärten der Welt
Θα ενθουσιαστείτε με τόσα άνθη από όλο τον κόσμο.

Τέλος, για το φαγητό, νομίζω πως τα ιταλικά και ισπανικά κάτω από το Hochbahn στο Hackescher Markt δε λένε και κάτισε σύγκριση με τα γερμανικά εστιατόρια στο Nikolaiviertel!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κι εγώ στο Park Inn είχα μείνει και το προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα! Πολύ ωραία δωμάτια, θέα, ωραίο πρωινό, ό,τι σου λέει η PAPI9 ισχύει απολύτως. Ψάξε λιγάκι για προσφορές, εμείς είχαμε βρει το δίκλινο νομίζω 80 ευρώ..

Δες εδώ, πάλι το έχει προσφορά 88 ευρώ/βραδιά. Συμφέρει πολύ

Booking.com: hotel Park Inn Berlin-Alexanderplatz, Berlin, Germany - 2599 Guest reviews. Book your hotel now!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι εγώ στο Park Inn έμεινα. Ωραίο δωμάτιο, πολύ καθαρό, αρκετά άνετο, προσωπικό χαμογελαστό και εξυπηρετικό και εξαιρετικό πρωινό. Ήμουν στον 23ο όροφο, με πολύ ωραία θέα. Ακριβώς κάτω από το ξενοδοχείο υπάρχει σταθμός μετρό (γραμμές 2, 5 και 8 του U-bahn) και προαστιακός.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Η Alexanderplatz γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περιοχή ώρες-ώρες και αξίζει να την περπατάς όταν είσαι εκεί. Αλλά να πας συστημένος να μείνεις στην ασχημότερη πλατεία του κόσμου με όλη αυτή τη κίνηση, τα έργα και τα χειρότερα τιπς του Βερολίνου, είναι σαν να εκδικείσαι τον εαυτό σου που θέλει να περάσει καλά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Η Alexanderplatz γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περιοχή ώρες-ώρες και αξίζει να την περπατάς όταν είσαι εκεί. Αλλά να πας συστημένος να μείνεις στην ασχημότερη πλατεία του κόσμου με όλη αυτή τη κίνηση, τα έργα και τα χειρότερα τιπς του Βερολίνου, είναι σαν να εκδικείσαι τον εαυτό σου που θέλει να περάσει καλά.
Mπαρδόν ο κύριος??? Από που κι ως που η ασχημότερη πλατεία του κόσμου η Alexanderplatz? To ρολόι, το συντριβάνι και ο πύργος είναι αθάνατα σήματα κατατεθέντα της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας και κάθε φορά που τα βλέπω σκέφτομαι μια χώρα που δεν υπάρχει πια... το location της πλατείας είναι ιδανικότατο... με τα πόδια κάνεις έναν από τους ωραιότουρους περιπάτους της πόλης , στην Karl Marx Alee , πηγαίνεις στο κοκκινο Δημαρχείο, στο Νικολάιφιρτελ, στο καταπληκτικό μνημείο Μαρξ και Ενγκελς, στα Μουσεία, στην παλιά προπολεμική Γερμανία, στο τείχος της αντικαπιταλιστικής προστασίας, στην Ούντερ ντε Λιντεν και φυσικά στην πρεσβεία της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κορέας... που διάολο άλλο θέλεις να πας δηλαδή με τα πόδια για να χαρακτηρίσεις το location της Alexanderplatz ιδανικό...

Υ.Γ. Το ξενοδοχείο για το οποίο μιλάμε, το Park Inn, ήταν το περίφημο hotel Forum η ναυαρχίδα των ξενοδοχείων της DDR... είναι κι αυτό από μόνο του ένα από τα ιστορικά μνημεία του Αν.Βερολίνου...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Mπαρδόν ο κύριος??? Από που κι ως που η ασχημότερη πλατεία του κόσμου η Alexanderplatz? To ρολόι, το συντριβάνι και ο πύργος είναι αθάνατα σήματα κατατεθέντα της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας και κάθε φορά που τα βλέπω σκέφτομαι μια χώρα που δεν υπάρχει πια... το location της πλατείας είναι ιδανικότατο... με τα πόδια κάνεις έναν από τους ωραιότουρους περιπάτους της πόλης , στην Karl Marx Alee , πηγαίνεις στο κοκκινο Δημαρχείο, στο Νικολάιφιρτελ, στο καταπληκτικό μνημείο Μαρξ και Ενγκελς, στα Μουσεία, στην παλιά προπολεμική Γερμανία, στο τείχος της αντικαπιταλιστικής προστασίας, στην Ούντερ ντε Λιντεν και φυσικά στην πρεσβεία της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κορέας... που διάολο άλλο θέλεις να πας δηλαδή με τα πόδια για να χαρακτηρίσεις το location της Alexanderplatz ιδανικό...

Υ.Γ. Το ξενοδοχείο για το οποίο μιλάμε, το Park Inn, ήταν το περίφημο hotel Forum η ναυαρχίδα των ξενοδοχείων της DDR... είναι κι αυτό από μόνο του ένα από τα ιστορικά μνημεία του Αν.Βερολίνου...
Συμφωνούμε απόλυτα, αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Επειδή όλοι λέμε για το Park Inn, ορίστε και λίγες φωτό από το δωμάτιο που έμενα εγώ (στον 10ο όροφο) για να παίρνετε μια ιδέα..




και η θέα στην Alexanderplatz από τον 10ο όροφο (μπορείτε να φανταστείτε πώς θα είναι από πιο πάνω!!!)



Το δωμάτιο ήταν πεντακάθαρο και πολύ εξυπηρετικό. Για το πρωινό του ξενοδοχείου ένα πράγμα έχω να πω. Δεν μπορείς με τίποτα να το θεωρήσεις καλό. Είναι απλά Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο !!!:D Έχει τα πάντα (ό,τι μπορείς να φανταστείς), σε απίστευτες ποσότητες! Τρως μία φορά την ημέρα και είσαι εντάξει για όλη την υπόλοιπη!!!

Εγώ πάντως το Park Inn το συνιστώ ανεπιφύλακτα και συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Traveller πιο πάνω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.121
Εγώ πάντως (ξανα)προτείνω το AGON am Alexanderplatz

Πάμφθηνο, 5 λεπτά από τη Alexanderplatz, με τέλειο πρωϊνό, πεντακάθαρο και κυρίως ατμοσφαιρικό, αφού ήταν πρώην μπλοκ κατοικιών της πάλαι ποτέ...ακόμα έξω από τα δωμάτια υπάρχουν τα κουδούνια των διαμερισμάτων.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χαχαχα, το αιρλαινερς δε γεμίζει ούτε λεωφορείο της Ολυμπιακής που πάει να πάρει ξεχασμένους επιβάτες από ακυρωμένη πτήση...
οι οποίοι ξέρουν, σε αντίθεση με εσένα...
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλημέρα σε όλους σας!
Είμαι καινούρια στο φορουμ και θα ήθελα να σας συγχαρώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας, όσον αφορά τις πληροφορίες που δίνετε κάθε τόσο για το Βερολίνο!

Πρόκειται να πάμε οικογενειακώς στα μέσα Φλεβάρη και θα μένουμε στην περιοχή Kreutzberg κοντά στην Hallesches Tor.
Για τι είδους περιοχή πρόκειται; Έχει κόσμο, ή είναι ήσυχη/ερημική;
Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου πει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Η περιοχή γύρω από το Hallesches Tor δεν είναι Kottbuser Tor ούτε Neukoelln βέβαια με αλλά ανήκει διοικητικά στο θρυλικό Kreuzberg. Μετανάστες, εναλλακτικά καφέ, γενικά ήσυχη περιοχή εκτός και αν τύχεις κανένα event. Να πάτε οπωσδήποτε:
Oranienstrasse ή Mariannenplatz. Τα βράδια προτείνω το SO36 για διασκέδαση για να δείτε τις αντιθέσεις της σημερινής κοινωνίας του Βερολίνου.
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Βασικά επιλέξαμε αυτή την περιοχή επειδή βρήκαμε πολύ φθηνό δωμάτιο.
Τετράκλινο 72 ευρώ! Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον αλλά τα ξενοδοχεία που προτείνετε (γενικά κατά καιρούς, μιας και έχω διαβάσει πολλές από τις σελίδες εδώ) είναι λιγάκι τσιμπημένα στις τιμές.
Βεβαία αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το πως θα είναι το δωμάτιο που θα κοιμάσαι, ασφαλώς και είναι σούπερ!!
Εμείς έχουμε τη λογική ότι δεν αξίζουν τα λεφτά στον ύπνο. Καλύτερα να τα ξοδέψουμε εκεί ....τελοσπαντων...
παρόλα αυτά παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τις προτάσεις σας,
και πάλι μπράβο για την καλή δουλειά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.467
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom