Οφ τοπικ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και ο σημερινός συνταξιδιώτης στην Α3 337 σήμερα ήταν....








Νταρατατά τατά








Πριν καμποσα χρονια ανεβαινε ο αντρας μου Αθηνα, οποτε ειχε ηδη κατσει στη θεση του οταν μπηκε μεσα ο εικονιζομενος. Και τοτε ακουστηκε σαν χορωδια απο μερικους μεσα ενα τεραστιο "ΩΩΩΧΧΧ". Και βεβαια τον επιασαν τα γελια, πολυ αστεια φαση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ξέρουμε από πότε και για ποιο λόγο έχει βγει αυτός ο λαικός μύθος για τη γκαντεμιά του Μητσοτάκη?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
Σήμερα είχα την ατυχία να βρεθώ για δουλειά σε δημόσια υπηρεσία... όλα όπως τα ήξερα... Στην ευγενική μου καλημέρα, μου απαντούσαν με γρυλίσματα, σε ερωτήματα που έθετα τύπου "σε ποιό τμήμα πρέπει να πάω" εισέπραττα μουγκρίσματα και στο καπάκι γυρισμένες πλάτες μές στα μούτρα μου για να συνεχίσουν ανενόχλητοι το κουβεντάκι με τον συνάδελφο. Μετά από αναμονή 1 ώρας θυμήθηκαν ότι δεν μου είχαν αναφέρει όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονταν, κάποια στιγμή δε, με έβαλαν και σε ένα δωμάτιο-αρχείο με άπειρες ντουλάπες για να βρώ μόνη μου (self-service φάση) τον φάκελό μου... Και μέσα σε όλα, επειδή δεν είχε καρέκλα να εναποθέσω το κουρασμένο μου κορμί όλες αυτές τις ώρες, έκανα το μοιραίο λάθος να κάτσω πάνω σε ένα γραφείο που δεν χρησιμοποιείται... ε εκεί ο κοιλαράς δημόσιος υπάλληλος που όλη την ώρα μίλαγε στο κινητό, έξυνε με ζήλο you know what και είχε κρεμασμένη στα χείλη την τσιγαρούμπα (ναιιιι, εννοείται πώς έχει απαγορευτεί το κάπνισμα στις δημόσιες υπηρεσίες) εξερράγη από το ατόπημά μου και άρχισε να φωνάζει για την διαγωγή μου, την μόρφωσή μου και τους τρόπους μου... Ε τι να κάνω κι εγώ, αποφάσισα να του επιβεβαιώσω την έλλειψη όλων των παραπάνω... το τι γαλλικό είπε το στόμα μου δεν περιγράφεται... Αλλά δεν το ευχαριστήθηκα... μου χάλασε η διάθεση: αγένεια, προσβολές, έλλειψη εξυπηρέτησης αλλά και διάθεσης να σε εξυπηρετήσουν, υπάλληλοι που κάπνιζαν, άκουγαν μουσική στη διαπασών από τα ηχεία του υπολογιστή, κουβέντιαζαν μεταξύ τους, χαζογελούσαν και έκαναν χοντροκομμένα αστεία μπροστά στον κόσμο που περίμενε να εξυπηρετηθεί... Μπανανία!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Α ρε vario!!
μάλον την ίδια ώρα βρίζαμε σε αλλη πόλη και υπηρεσία..
βγαίνοντας το πρωί απο την δουλεια μου σταματώ στο ΑΤΜ να παρω χρήματα.
ήταν out of order!!
παω στο αλλο μέσα στην πόλη και δεν μου έδινε επίσης ..
μπαίνω μέσα και μαινόμενη παω στην διευθύντρια μια τύπισσα στην πένα πρωί πρωί..
την έκανα μπλέ!!
στην προσπάθεια της να μου πεί οτι μονο εγώ μιλάω,της λέω ναί!! σου απαγορεύω να μου μιλήσεις θα μιλάω μονο εγώ!
γιατί δουλεύω 16 ώρες,γιατί δεν κοιμήθηκα οπως εσύ στο κρεββάτι σου,γιατί έχω το γαμημένο δικαίωμα να παρω χρήματα οτι ώρα θέλω που ταχω δουλεψει και ταχετε βάλει στο κω====μηχάνημα σας που δουλεύει οποτε γουστάρετε εσείς..
το κορυφαίο ήταν οτι βροντώντας την πορτα πίσω μου,αφήνω το θεικό "καλά κανουν και καινε τις κ@@@τράπεζες σας"
ε!! τότε μαυρισε !!
αντε καλή ξεκουραση παω να πιω το χαμομήλι μου..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Την επομενη φορα που θα κανεις self service δουλεια αρχειου φροντισε να παρεις μαζι σου και κανενα ασχετο φακελο. Μετα στειλε τον με κουριερ στον Ρακιντζη με αναλυτικη αναφορα στο πως βρεθηκε στην κατοχη σου και στις συνθηκες ασφαλειας στο αρχειο της δημοσιας υπηρεσιας. Επισης ενημερωσε σχετικα και τον αρμοδιο τμηματαρχη και κανενα φιλο δημοσιογραφο and let the party begin!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σήμερα είχα την ατυχία να βρεθώ για δουλειά σε δημόσια υπηρεσία... όλα όπως τα ήξερα... Στην ευγενική μου καλημέρα, μου απαντούσαν με γρυλίσματα, σε ερωτήματα που έθετα τύπου "σε ποιό τμήμα πρέπει να πάω" εισέπραττα μουγκρίσματα και στο καπάκι γυρισμένες πλάτες μές στα μούτρα μου για να συνεχίσουν ανενόχλητοι το κουβεντάκι με τον συνάδελφο. Μετά από αναμονή 1 ώρας θυμήθηκαν ότι δεν μου είχαν αναφέρει όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονταν, κάποια στιγμή δε, με έβαλαν και σε ένα δωμάτιο-αρχείο με άπειρες ντουλάπες για να βρώ μόνη μου (self-service φάση) τον φάκελό μου... Και μέσα σε όλα, επειδή δεν είχε καρέκλα να εναποθέσω το κουρασμένο μου κορμί όλες αυτές τις ώρες, έκανα το μοιραίο λάθος να κάτσω πάνω σε ένα γραφείο που δεν χρησιμοποιείται... ε εκεί ο κοιλαράς δημόσιος υπάλληλος που όλη την ώρα μίλαγε στο κινητό, έξυνε με ζήλο you know what και είχε κρεμασμένη στα χείλη την τσιγαρούμπα (ναιιιι, εννοείται πώς έχει απαγορευτεί το κάπνισμα στις δημόσιες υπηρεσίες) εξερράγη από το ατόπημά μου και άρχισε να φωνάζει για την διαγωγή μου, την μόρφωσή μου και τους τρόπους μου... Ε τι να κάνω κι εγώ, αποφάσισα να του επιβεβαιώσω την έλλειψη όλων των παραπάνω... το τι γαλλικό είπε το στόμα μου δεν περιγράφεται... Αλλά δεν το ευχαριστήθηκα... μου χάλασε η διάθεση: αγένεια, προσβολές, έλλειψη εξυπηρέτησης αλλά και διάθεσης να σε εξυπηρετήσουν, υπάλληλοι που κάπνιζαν, άκουγαν μουσική στη διαπασών από τα ηχεία του υπολογιστή, κουβέντιαζαν μεταξύ τους, χαζογελούσαν και έκαναν χοντροκομμένα αστεία μπροστά στον κόσμο που περίμενε να εξυπηρετηθεί... Μπανανία!!!
Γιατί δεν καλούσες το 1142 από το κινητό εκεί επιτόπου για το τσιγάρο?
Για τα υπόλοιπα.... αυτά που γράφεις εδώ δεν πιάνουν τόπο. Γράψε μια επιστολή (με στοιχεία) στο Λ. Ρακιντζή (Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης) - και παρέδωσέ την ιδιοχείρως για να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου (ώστε να είναι αναγκασμένοι να μην την αγνοήσουν).
Όσο τα βλέπουμε όλα αυτά και δεν κάνουμε κάτι, είμαστε κι εμείς συνυπεύθυνοι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
Α ρε vario!!
μάλον την ίδια ώρα βρίζαμε σε αλλη πόλη και υπηρεσία..
βγαίνοντας το πρωί απο την δουλεια μου σταματώ στο ΑΤΜ να παρω χρήματα.
ήταν out of order!!
παω στο αλλο μέσα στην πόλη και δεν μου έδινε επίσης ..
μπαίνω μέσα και μαινόμενη παω στην διευθύντρια μια τύπισσα στην πένα πρωί πρωί..
την έκανα μπλέ!!
στην προσπάθεια της να μου πεί οτι μονο εγώ μιλάω,της λέω ναί!! σου απαγορεύω να μου μιλήσεις θα μιλάω μονο εγώ!
γιατί δουλεύω 16 ώρες,γιατί δεν κοιμήθηκα οπως εσύ στο κρεββάτι σου,γιατί έχω το γαμημένο δικαίωμα να παρω χρήματα οτι ώρα θέλω που ταχω δουλεψει και ταχετε βάλει στο κω====μηχάνημα σας που δουλεύει οποτε γουστάρετε εσείς..
το κορυφαίο ήταν οτι βροντώντας την πορτα πίσω μου,αφήνω το θεικό "καλά κανουν και καινε τις κ@@@τράπεζες σας"
ε!! τότε μαυρισε !!
αντε καλή ξεκουραση παω να πιω το χαμομήλι μου..
:haha: Θα 'θελα να ήμουν μπροστά στη φάση!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ξέρουμε από πότε και για ποιο λόγο έχει βγει αυτός ο λαικός μύθος για τη γκαντεμιά του Μητσοτάκη?
Κάποιες πηγές μου λένε ότι όταν κατέβαινε από τον Αλβανικό πόλεμο στην Ελλάδα μέσα σε τρένο γεμάτο Έλληνες φαντάρους, το βομβαρδίσανε οι Γερμανοί και ο μόνος που γλύτωσε ήταν εκείνος λόγω ενός νεκρού συμπολεμιστή του που έπεσε πάνω του και τον προστάτεψε
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
Την επομενη φορα που θα κανεις self service δουλεια αρχειου φροντισε να παρεις μαζι σου και κανενα ασχετο φακελο. Μετα στειλε τον με κουριερ στον Ρακιντζη με αναλυτικη αναφορα στο πως βρεθηκε στην κατοχη σου και στις συνθηκες ασφαλειας στο αρχειο της δημοσιας υπηρεσιας. Επισης ενημερωσε σχετικα και τον αρμοδιο τμηματαρχη και κανενα φιλο δημοσιογραφο and let the party begin!
Γιατί δεν καλούσες το 1142 από το κινητό εκεί επιτόπου για το τσιγάρο?
Για τα υπόλοιπα.... αυτά που γράφεις εδώ δεν πιάνουν τόπο. Γράψε μια επιστολή (με στοιχεία) στο Λ. Ρακιντζή (Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης) - και παρέδωσέ την ιδιοχείρως για να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου (ώστε να είναι αναγκασμένοι να μην την αγνοήσουν).
Όσο τα βλέπουμε όλα αυτά και δεν κάνουμε κάτι, είμαστε κι εμείς συνυπεύθυνοι.
Παιδιά, ενώ την τελείωσα τη δουλειά μου, μου έρχεται να ξαναπάω για να να πάρω και άσχετο φάκελο και τηλέφωνο στο 1142! Πραγματικά! Αλλά εκείνη την ώρα ήμουνα τόσο θολωμένη και τόσο σε απόγνωση... ήθελα τόσο πολύ να ξεμπερδεύω που δεν έκανα τίποτα άλλο από το να γίνω γυναικούλα... γιατί έτσι αισθάνθηκα όταν άρχισα να βρίζομαι με τον άξεστο!
Θα γράψω την επιστολή στάνταρ!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
επειδή έχω καταλάβει οτι καμμία καταγγελία είτε επώνυμη είτε ανώνυμη ή πρωτοκολλημένη δεν πιάνει τόπο,αποφάσισα να τα χώνω οπως νομίζω τουλάχιστον να ξεμπουκώνω!
σιγά μην ασχοληθώ να γράφω και να χαρτοσημαίνω φυλοστόκες ξέροντας οτι ή θα πεταχτεί σε καλάθι αχρείστων ή θα μιληθουν μεταξύ τους οι κουμπαροι και θα με πουν και φαιδρά κυρία!
οχι....έχω καταλάβει καλά που βρίσκομαι!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
ώρα για upgrade σε 11.04
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.966
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom