Οφ τοπικ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
λΟιπόν θενξ για τη βοήθεια στην κουζίνα, μέχρι στιγμής έχουμε χωριάτικες, ντάκους, σαγανάκι, πίτες με dip (όπου dip βάλε τζατζίκι, ταραμοσαλάτα και τυροκαυτερή) Για ντολμάδες, γίγαντες και τα σχετικά, άντε στείλτε ντε καμια κονσέρβα!

ΥΓ. Έχουμε τρία μπουκάλια τσίπουρο, 1 μπουκάλι ρακί κ ένα κουτί μέλι θυμαρίσιο. Και σας πληροφορώ, σε κοιτούν να βράζεις τη ρακή με το μέλι στο μπρικάκι και ψαρώνουν οι κουτόφραγκοι :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.917
Likes
52.117
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα οι πληροφορίες μου λένε πως την πέρασε τη Μάγχη...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
ΟΦ ΤΟΠΙΚ: Ένας σύντροφος είναι σαν ένα άλμπουμ μουσικής. Έχει δυο τρία ωραία κομμάτια μέσα και θέλεις να τ’ ακούς συνέχεια και τα υπόλοιπα σ’ ενοχλεί να τ’ ακούς. Υπάρχουν και οι σύντροφοι «single». Με τον καιρό όμως τους βαριέσαι και θέλεις να τους διασκευάσεις. Μόλις τους διασκευάσεις, τους τραγουδάνε άλλοι...
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Για τους γνώστες του οινοπνεύματος, ποιο είναι το καλύτερο τσίπουρο άνευ και ποιο το καλύτερο ούζο που μπορώ να βρω;
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
:bleh: Η προγιαγιά μου που ήταν αλκοολική, μια φορά ξέμεινε από τσίπουρο και ήπιε καθαρό οινόπνευμα
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Το αγαπημένο μου ούζο είναι το Πιτσιλαδή (αλλά λίγο δύσκολο να το βρεις) και Βαρβαγιάννη πράσινη ή μπλε ετικέτα. Μου αρέσει επίσης και το Δολίχι, αλλά το έχω βρει σε ελάχιστα ταβερνάκια και σχεδόν πουθενά έξω.

Από τσίπουρο, επειδή συνήθως πίνω home made, όταν πρέπει να αγοράσω, θα πάρω τσιλιλή. Καλό και του τυρνάβου βέβαια (το λέω για να παινέψω το σπίτι μου, μιας και κάτω από το γραφείο μου υπάρχουν δυο μπουκάλια) Αλλά, τι τα θες, στο τσίπουρο το λέω και το ξαναλέω: σαν μερικά σπιτικά, πουθενά!
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Eίσαι ο δεύτερος άνθρωπος που μου λέει για Πιτσιλαδη.
Τσίπουρο σπιτικό έχω πιει από έναν τύπο στο χωριό μου γύρω στα 80 (μοιάζει για 50) που κυνηγάει τις κοπέλες του πρώην ανατολικού μπλοκ που κοιτάνε τις γιαγιάδες.
Τελικά καβάτζωσε μια εξηντάρα Aρμένισσα που φοράει μασέλες, κρυφά από τη γυναίκα του φυσικά. Στο παρελθόν είχε συμμετάσχει σε ερωτικά σκάνδαλα που ομολογήθηκαν μετά την παραγραφή τους.
Πολύ ωραίο τσίπουρο αλλά μη διαθέσιμο αυτή τη στιγμή.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Το αγαπημένο μου ούζο είναι το Πιτσιλαδή (αλλά λίγο δύσκολο να το βρεις) και Βαρβαγιάννη πράσινη ή μπλε ετικέτα. Μου αρέσει επίσης και το Δολίχι, αλλά το έχω βρει σε ελάχιστα ταβερνάκια και σχεδόν πουθενά έξω.

Από τσίπουρο, επειδή συνήθως πίνω home made, όταν πρέπει να αγοράσω, θα πάρω τσιλιλή. Καλό και του τυρνάβου βέβαια (το λέω για να παινέψω το σπίτι μου, μιας και κάτω από το γραφείο μου υπάρχουν δυο μπουκάλια) Αλλά, τι τα θες, στο τσίπουρο το λέω και το ξαναλέω: σαν μερικά σπιτικά, πουθενά!
Συμφωνώ για το ούζο. Σχετικά καλό είναι και το Δίμηνο.
Όσο για το τσίπουρο θα πω ότι προσωπικά με δυσκολία πίνω το Tσιλιλή.
Θα συμφωνήσω πως σαν μερικά σπιτικά, πουθενά… ;)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
900
Likes
1.448
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Είναι βαρύ το φορτίο, δυσαναπλήρωτο το κενό, ο tripakias είναι ένας. Αλλά μας τον έφαγε η Κάρεν. Σύμφωνα με πληροφορίες δε θα επιστρέψει από το Λονδίνο ποτέ.
αυτό σκεφτόμουνα τώρα......τόσες μέρες...που να ήξερα ότι θα μου λείψει εδώ το χιούμορ εκείνο;;;; :shock:

καλά φιλαράκι...γύρνα πίσω....όσο καλοπερνάς στην Πόλη του Φώτος τόσο χάνεις την δημοσιότητα εδώ (αυτό δεύτερο όπως κατάλαβες...σχετικό) ...

.....πάντως έχασες την πρώτη θέση του πιο δραστήριου μέλος...και εσύ δες τι είναι πίο σημανδικό :D:D:D
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Για ούζο Απαλαρίνα,Χιώτικο,γλυκόπιοτο το απλό,αυτό με τη μαύρη ετικέτα σε κάνει "κουδούνι" σε χρόνο dt...........:)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.067
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom