Ορεινή Αρκαδία

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
326
Likes
791
Καλησπέρα.
Για διήμερη χειμερινή εκδρομή στην Αρκαδία, ποιο χωριό θα προτείνατε περισσότερο από άποψη ομορφιάς, γραφικότητας και καλού φαγητού;
Λαγκάδια!

Όχι μόνο επειδή είμαι από εκεί, αλλά γιατί έχει όσα ζητάς (υπέροχο φαγητό: Τσιαχτάι, Μανιάτης) και πολλή γραφικότητα (πλακόστρωτα στενά, άπλετη θέα στα γύρω βουνά).

Ειδάλλως, Στεμνίτσα!
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
94
Likes
617
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Λαγκάδια!

Όχι μόνο επειδή είμαι από εκεί, αλλά γιατί έχει όσα ζητάς (υπέροχο φαγητό: Τσιαχτάι, Μανιάτης) και πολλή γραφικότητα (πλακόστρωτα στενά, άπλετη θέα στα γύρω βουνά).

Ειδάλλως, Στεμνίτσα!
Σ'ευχαριστώ! Αρχικά κοιτούσα περισσότερο τα πιο μεγάλα χωριά (Βυτίνα, Δημητσάνα) αλλά τελικά αν βρω κατάλυμα σε καλή τιμή νομίζω θα πάω σε κάποιο από τα 2 αυτά.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
326
Likes
791
Σ'ευχαριστώ! Αρχικά κοιτούσα περισσότερο τα πιο μεγάλα χωριά (Βυτίνα, Δημητσάνα) αλλά τελικά αν βρω κατάλυμα σε καλή τιμή νομίζω θα πάω σε κάποιο από τα 2 αυτά.
Η Βυτίνα είναι η λιγότερο γραφική από όλα τα χωριά της περιοχής. Είναι μια ατέλειωτη ευθεία, ενώ όλα τα άλλα χωριά είναι αμφιθεατρικά.

Άσε που από τα πούλμαν συχνά δεν βρίσκεις να κάτσεις ούτε για καφέ! (Ανάλογα πότε θα πας)

Η Δημητσάνα είναι πολύ όμορφη αλλά για φαι που θες δεν έχει καμία φοβερή ταβέρνα. Επίσης πολύ τουριστική και δύσκολο να οδηγήσεις με τα πούλμαν κλπ.

Λαγκάδια ή Στεμνίτσα θα ηρεμήσει η ψυχή σου.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
94
Likes
617
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Τέλεια, Λαγκάδια ή Στεμνίτσα ιτ ιζζ. Ευχαριστώ και πάλι 🙂
 

alma

Member
Μηνύματα
4.027
Likes
17.126
Τον προηγούμενο μήνα την περισσότερη ζωή πάντως κ με διαφορά από τα μικρά κ γραφικά χωριά την είχε η Δημητσάνα.

Έχω πάει κάμποσες φορές Ορεινή Αρκαδία(έχω κ μια καταγωγή από εκεί)κ μου έκανε τεράστια εντύπωση πως έχει φτάσει να είναι πιο ζωντανή το βράδυ από ορισμένες γειτονιές της Αθήνας.Χώρια που αχρείαστο να είναι διαθέτει φαρμακείο,κέντρο υγείας κλπ.

Σίγουρα Βυτίνα,Λεβίδι κλπ έχουν κ αυτά ζωντάνια κ πολύ κόσμο αλλά δεν είναι τόσο γραφικά σαν τη Δημητσάνα.
Άλλα πάλι όπως η Ζάτουνα δίπλα,ήταν άδεια από κόσμο,γυρίσαμε το χωριό κ μας ακολουθούσε κλαίγοντας ένα μπουλούκι γάτες,άνθρωπος πουθενά.Υποθέτω πως το μεσημέρι κάποιοι θα πήγαιναν γιατί έχει 1-2 ταβέρνες.
Γραφική κ με μέρη να φας είναι κ η Στεμνίτσα.Χωρίς τόσα μέρη να βγεις για ποτό όπως η Δημητσάνα.
Άλλα χωριά που μου αρέσουν κ έχουν κάποιες επιλογές Καρύταινα,Λαγκάδια.

Κοινώς για πιο πολύ νταβαντούρι,καφέ-μπαρ κλπ Δημητσάνα. Για πιο ήσυχα τα άλλα.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.326
Likes
27.692
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@Viajero93 καλησπέρα!

Αντιγράφω τα παρακάτω σχόλια από προηγούμενο post:

“Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Λαγκάδια-Βυτίνα.
Αυτή είναι η δική μου κατάταξη από άποψη ομορφιάς. Όμως, από άποψη κόσμου, ζωντάνιας, επιλογών φαγητού ποτού και βραδινής βόλτας η κατάταξη είναι: Δημητσάνα-Βυτίνα-Στεμνίτσα-Λαγκάδια. Βέβαια παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η εποχή κατά την οποία θα επισκεφθείτε τα χωριά.”

Φαγητό-ποτό-βόλτα:

Βυτίνα: «Εστιατόριο η Παλιά Βυτίνα». Για καφέ-γλυκό στην πλατεία και για ποτό στο «Καπνοπωλείο» (έχει και καφέ-γλυκά-club sandwich-πίτσα)
Στεμνίτσα: «Ταβέρνα η Στεμνίτσα» και για χειροποίητη πορτοκαλόπιτα στη «Γερουσία»
Μάρκος: «Ζέρζοβα» και «Το Άλλοθι του Μάρκου»
Μαγούλιανα: «Ο Ιωσήφ»
Βαλτεσινίκο: «Ταβέρνα Βασιλικός» και «Η Κληματαριά». Για καφέ-ποτό-γλυκό στις «Μέλισσες» με την ωραία θέα.
Νυμφασία: «Ταβέρνα Παναγόπουλος»
Λαγκάδια: «Το Τσιαχτάϊ»
Ζάτουνα: «Ταβέρνα η Μαργαρίτα» και το μεζεδοπωλείο-ταβέρνα «Ου μπλέξεις» (όμως κανένα από τα δύο δεν είναι το αγαπημένο μου)
Δημητσάνα: Πουθενά για φαγητό κατά τη δική μου άποψη. Για καφέ-γλυκό έχει διάφορα μαγαζιά στον κεντρικό δρόμο. Εγώ προτιμώ το «R4 all day espresso bar»
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
94
Likes
617
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
@Viajero93 καλησπέρα!

Αντιγράφω τα παρακάτω σχόλια από προηγούμενο post:

“Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Λαγκάδια-Βυτίνα.
Αυτή είναι η δική μου κατάταξη από άποψη ομορφιάς. Όμως, από άποψη κόσμου, ζωντάνιας, επιλογών φαγητού ποτού και βραδινής βόλτας η κατάταξη είναι: Δημητσάνα-Βυτίνα-Στεμνίτσα-Λαγκάδια. Βέβαια παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η εποχή κατά την οποία θα επισκεφθείτε τα χωριά.”

Φαγητό-ποτό-βόλτα:

Βυτίνα: «Εστιατόριο η Παλιά Βυτίνα». Για καφέ-γλυκό στην πλατεία και για ποτό στο «Καπνοπωλείο» (έχει και καφέ-γλυκά-club sandwich-πίτσα)
Στεμνίτσα: «Ταβέρνα η Στεμνίτσα» και για χειροποίητη πορτοκαλόπιτα στη «Γερουσία»
Μάρκος: «Ζέρζοβα» και «Το Άλλοθι του Μάρκου»
Μαγούλιανα: «Ο Ιωσήφ»
Βαλτεσινίκο: «Ταβέρνα Βασιλικός» και «Η Κληματαριά». Για καφέ-ποτό-γλυκό στις «Μέλισσες» με την ωραία θέα.
Νυμφασία: «Ταβέρνα Παναγόπουλος»
Λαγκάδια: «Το Τσιαχτάϊ»
Ζάτουνα: «Ταβέρνα η Μαργαρίτα» και το μεζεδοπωλείο-ταβέρνα «Ου μπλέξεις» (όμως κανένα από τα δύο δεν είναι το αγαπημένο μου)
Δημητσάνα: Πουθενά για φαγητό κατά τη δική μου άποψη. Για καφέ-γλυκό έχει διάφορα μαγαζιά στον κεντρικό δρόμο. Εγώ προτιμώ το «R4 all day espresso bar»
Σ'ευχαριστώ πολύ 🙏
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.377
Likes
2.178
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
@Viajero93 καλησπέρα!

Αντιγράφω τα παρακάτω σχόλια από προηγούμενο post:

“Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Λαγκάδια-Βυτίνα.
Αυτή είναι η δική μου κατάταξη από άποψη ομορφιάς. Όμως, από άποψη κόσμου, ζωντάνιας, επιλογών φαγητού ποτού και βραδινής βόλτας η κατάταξη είναι: Δημητσάνα-Βυτίνα-Στεμνίτσα-Λαγκάδια. Βέβαια παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η εποχή κατά την οποία θα επισκεφθείτε τα χωριά.”

Φαγητό-ποτό-βόλτα:

Βυτίνα: «Εστιατόριο η Παλιά Βυτίνα». Για καφέ-γλυκό στην πλατεία και για ποτό στο «Καπνοπωλείο» (έχει και καφέ-γλυκά-club sandwich-πίτσα)
Στεμνίτσα: «Ταβέρνα η Στεμνίτσα» και για χειροποίητη πορτοκαλόπιτα στη «Γερουσία»
Μάρκος: «Ζέρζοβα» και «Το Άλλοθι του Μάρκου»
Μαγούλιανα: «Ο Ιωσήφ»
Βαλτεσινίκο: «Ταβέρνα Βασιλικός» και «Η Κληματαριά». Για καφέ-ποτό-γλυκό στις «Μέλισσες» με την ωραία θέα.
Νυμφασία: «Ταβέρνα Παναγόπουλος»
Λαγκάδια: «Το Τσιαχτάϊ»
Ζάτουνα: «Ταβέρνα η Μαργαρίτα» και το μεζεδοπωλείο-ταβέρνα «Ου μπλέξεις» (όμως κανένα από τα δύο δεν είναι το αγαπημένο μου)
Δημητσάνα: Πουθενά για φαγητό κατά τη δική μου άποψη. Για καφέ-γλυκό έχει διάφορα μαγαζιά στον κεντρικό δρόμο. Εγώ προτιμώ το «R4 all day espresso bar»
H Kaρύταινα σε τι επίπεδα ζωής/επιλογών κινείται? Φανταζομαι πιο ησυχη απο Δημητσάνα, αλλά έχει καθόλου ζωή τα ΣΚ?
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.326
Likes
27.692
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
H Kaρύταινα σε τι επίπεδα ζωής/επιλογών κινείται? Φανταζομαι πιο ησυχη απο Δημητσάνα, αλλά έχει καθόλου ζωή τα ΣΚ?
Τα ΣΚ του χειμώνα έχει ζωή λόγω rafting, όμως καμία σχέση με Δημητσάνα και Βυτίνα. Είναι όμορφο χωριό, αλλά αυτήν την περίοδο το Κάστρο είναι κλειστό λόγω συντήρησης οπότε χάνεται η ανεπανάληπτη θέα από εκεί ψηλά. Όμως, μπορείτε να επισκεφθείτε τη Γέφυρα της Καρύταινας ή αλλιώς το «Γεφύρι του πεντοχίλιαρου» στον Αλφειό ποταμό. Εδώ, η ιδιαιτερότητα είναι το ενσωματωμένο εκκλησάκι που αποτελεί το ένα «πόδι» της γέφυρας.

Φαγητό στην ταβέρνα «Το Κάστρο».

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ:
Ιδέες για αποδράσεις του Σαββατοκύριακου στην Αρκαδία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.582
Μηνύματα
902.400
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom