Ορεινή Αρκαδία

Klair

Member
Μηνύματα
2.314
Likes
27.621
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βραδυνή βόλτα στη Βυτίνα για κατι πρόχειρο και κάνα γλυκό στο "καπνοπωλείο"
Το «Καπνοπωλείο» θα είναι κλειστό από σήμερα-2 Σεπτεμβρίου-μέχρι και τις 9 Σεπτεμβρίου λόγω ανακαίνισης. Όμως, κάλλιστα μπορείτε να φάτε το γλυκάκι σας στην πλατεία όπου υπάρχουν αξιόλογες καφετέριες.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Έχοντας καταγωγή από τα Λαγκάδια, θα σου έλεγα τη δεύτερη μέρα να μην φας Στεμνίτσα και να φας στο τσιαχται στα Λαγκάδια! Για εμένα έχει το καλύτερο φαγητό όλων των χωριών!

Επίσης, βόλτα οπωσδήποτε στα Λαγκάδια μέχρι το παλιό δημοτικό σχολειό και έτσι γενικά μέσα στα στενάκια! Να ανεβείτε και μέχρι το εκκλησάκι η Παναγία του Γούναρη στο πάνω χωριό για φανταστικό ηλιοβασίλεμα!
.
Τρίτη μέρα έχω φοβερή αδυναμία στο χωριό Λαστα με το αυτοδιαχειριζομενο καφενείο του. Ψάξε στο φόρουμ έχω ξαναγράψει πληροφορίες.

Μετά τη Λαστα μπορείτε να πάτε για φαγητό στον Ιωσήφ στα Μαγούλιανα.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
280
Likes
29
Έχοντας καταγωγή από τα Λαγκάδια, θα σου έλεγα τη δεύτερη μέρα να μην φας Στεμνίτσα και να φας στο τσιαχται στα Λαγκάδια! Για εμένα έχει το καλύτερο φαγητό όλων των χωριών!

Επίσης, βόλτα οπωσδήποτε στα Λαγκάδια μέχρι το παλιό δημοτικό σχολειό και έτσι γενικά μέσα στα στενάκια! Να ανεβείτε και μέχρι το εκκλησάκι η Παναγία του Γούναρη στο πάνω χωριό για φανταστικό ηλιοβασίλεμα!
.
Τρίτη μέρα έχω φοβερή αδυναμία στο χωριό Λαστα με το αυτοδιαχειριζομενο καφενείο του. Ψάξε στο φόρουμ έχω ξαναγράψει πληροφορίες.

Μετά τη Λαστα μπορείτε να πάτε για φαγητό στον Ιωσήφ στα Μαγούλιανα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες

Επειδή είδα στον καιρό βροχη την 1η μερα που θα είμαι εκεί ,έχουμε καμία πρόταση για καμία ωραία καφετέρια με τζαμαρία έτσι να βλέπεις έξω τη βροχή ωραία...;;
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες

Επειδή είδα στον καιρό βροχη την 1η μερα που θα είμαι εκεί ,έχουμε καμία πρόταση για καμία ωραία καφετέρια με τζαμαρία έτσι να βλέπεις έξω τη βροχή ωραία...;;
Εμένα για πιο χειμωνιάτικο καιρό μου αρέσει πολύ το R4 στη Δημητσάνα:
1725370575179.png
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Κέρδισα σε έναν διαγωνισμό, ένα τριήμερο στην Καρυταινα και σκέφτομαι να πάω μέσα Νοέμβρη, θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι καλή εποχή τότε & τι δραστηριοτητες - επιλογές για φαγητό, ποτό έχει?
Για τα άλλα χωριά βρίσκω πληροφορίες, αλλά για την Καρύταινα δεν βλέπω πολλά.
Στην περιοχή έχω να πάω καμιά 10ριά + χρόνια, τότε είχαμε μείνει Δημητσάνα και είχαμε πάει στο μουσείο υδροκίνησης και την μονη προδρόμου.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.314
Likes
27.621
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Για τα άλλα χωριά βρίσκω πληροφορίες, αλλά για την Καρύταινα δεν βλέπω πολλά.
Για αξιοθέατα, δραστηριότητες, φαγητό στην Καρύταινα ρίξε μια ματιά εδώ:
Ιδέες για αποδράσεις του Σαββατοκύριακου στην Αρκαδία!

σκέφτομαι να πάω μέσα Νοέμβρη, θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι καλή εποχή
Μια χαρά εποχή είναι. Όλα στολισμένα στα χρώματα του φθινοπώρου!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.135
Εξαιρετικό φαγητό με πολύ καλές τιμές και ωραίο περιβάλλον έχει στο Ζυγοβίστι στη ταβέρνα "Ζυγοβιστινό στέκι". Η διαδρομή από τη γέφυρα προς το μοναστήρι, αν θυμάμαι καλά, δεν κατεβαίνει στο ποτάμι, αλλά κινείται ανηφορικά.
Από άποψη ομορφιάς, η Στεμνίτσα, η Δημητσάνα και τα Λαγκάδια παίζουν σε άλλα επίπεδα. Η Βυτίνα έχει μία συμπαθητική πλατεία και πολλά μαγαζάκια. Δεν νομίζω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
280
Likes
29
Έχοντας καταγωγή από τα Λαγκάδια, θα σου έλεγα τη δεύτερη μέρα να μην φας Στεμνίτσα και να φας στο τσιαχται στα Λαγκάδια! Για εμένα έχει το καλύτερο φαγητό όλων των χωριών!

Επίσης, βόλτα οπωσδήποτε στα Λαγκάδια μέχρι το παλιό δημοτικό σχολειό και έτσι γενικά μέσα στα στενάκια! Να ανεβείτε και μέχρι το εκκλησάκι η Παναγία του Γούναρη στο πάνω χωριό για φανταστικό ηλιοβασίλεμα!
.
Τρίτη μέρα έχω φοβερή αδυναμία στο χωριό Λαστα με το αυτοδιαχειριζομενο καφενείο του. Ψάξε στο φόρουμ έχω ξαναγράψει πληροφορίες.

Μετά τη Λαστα μπορείτε να πάτε για φαγητό στον Ιωσήφ στα Μαγούλιανα.

Φάγαμε στο Τσιαχταϊ πριν 2 ώρες. Ήταν όλα απίστευτα. Το γεμιστό ψαρονέφρι πρέπει να ήταν ότι πιο νόστιμο έχω φάει στη ζωή μου!!!!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Φάγαμε στο Τσιαχταϊ πριν 2 ώρες. Ήταν όλα απίστευτα. Το γεμιστό ψαρονέφρι πρέπει να ήταν ότι πιο νόστιμο έχω φάει στη ζωή μου!!!!
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε 🥰

Αξίζει πάρα πολύ και το τυροπιταρι του!

Για εμένα είναι το καλύτερο φαγητό της περιοχής όπως είπα και τα παιδιά που το έχουν είναι πολύ ευγενικά 😁
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
280
Likes
29
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε 🥰

Αξίζει πάρα πολύ και το τυροπιταρι του!

Για εμένα είναι το καλύτερο φαγητό της περιοχής όπως είπα και τα παιδιά που το έχουν είναι πολύ ευγενικά 😁
Φάγαμε και τυροπιτάρι που ήταν επίσης από τα πιο απίστευτα πιάτα που έχω φάει.
Στο τέλος του είπα συγχαρητήρια. Το μαγαζι ήταν απίστευτο

IMG_20240905_172746.jpg
IMG_20240905_172740.jpg
IMG_20240905_171420.jpg
 

Attachments

hamurabi

Member
Μηνύματα
280
Likes
29
Φάγαμε και τυροπιτάρι που ήταν επίσης από τα πιο απίστευτα πιάτα που έχω φάει.
Στο τέλος του είπα συγχαρητήρια. Το μαγαζι ήταν απίστευτο

View attachment 472932 View attachment 472933 View attachment 472934

Ξέχασα να αναφέρω ότι πήγα και στο μουσείο υδροκίνησης όπου ήταν πολύ ωραία εμπειρία κ αξίζει όλοι να πάνε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.520
Μηνύματα
898.846
Μέλη
39.241
Νεότερο μέλος
kyriakos Reppas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom